Buitenland. Electrisch Licht. Een jongmensch uit Leiden, die Zaterdag namiddag aan het schaatsenrijders-vermaak in den Skatingrink van het geb. voor K. en W. te 's Hage deelnam, is tengevolge van woest rijden, gevallen, met het onge lukkig gevolg, dat hij een been brak en in beklagens- waardigen toestand moest vervoerd worden. Te Utrecht zijn twee kleine jongens onder een baal wol geraakt, die van een wagen viel en beiden hebben daarbij een been gebroken. Bij het in orde brengen der wagens na een spoorweg ongeluk (ontsporing) te Horst is een werkman tusschen de buffers geraakt en gedood. Te Waardenburg is een 70-jarig metselaarsknecht in een sloot verdronken. Te Rotterdam is een mariuier verdronken, en te Charlois een meisje van 14 jaar. De veldwachter S. te Heerlen (Limburg) heeft een strooper, die met ziju geweer op hem aanlegde, be antwoord met op hem te schieten en den strooper zoodanig verwond, dat hij in levensgevaar verkeert. Ge vallen als onlangs met de beide veldwachters te Vollenhove, die vermoord zijn door stroopers, moeten de ambtenaren der openbare macht wel er toe brengen wat minder zwak en teer tegenover het gespuis te zijn dit kan ook wezenlijk zijn nut hebben. Een nader bericht zegt echter, dat de zaak eenigs- zins anders zou zijn. De strooper zou niet gewapeud zijn geweest en van achteren aangeschoten zijn, weshalve de veldwachter dan ook zou gearresteerd zijn. Volgens de Zwolsclte Ct. heeft Klaas Nieuwenhuijs nu ook volledig bekend schuldig te zijn aan den dubbelen moord te VollenhoveGerrit Nieuwenhuijs heeft nog niet bekend. Bij een brand te Nieuwveen, bij Alphen, zijn 4 kinderen, die in de kamer sliepen waar de brand begon, door den rook gestikt. Het Oosten. Uit de stukken, vervat in het Gele Boek, dat thans door de Fransche Ministers aan de Kamer is overgelegd, gaat nog weder eenig licht op omtrent sommige punten betrekkelijk het Berlijner Congres, het bezetten van Cyprus en de Oostersche kwestie in 't algemeen. Hét blijkt ook, dat wij juist gezien hadden, toen we schreven dat Engeland, als het zich feitelijk in de zaak ging mengen, Egypte zou willen bezetten en zich van 't Suez-kanaal verzekeren. Dit is ook werkelijk in de pen geweest, doch de vrees voor Frankrijks ongenoegen, waarop wij toen ook wezen, als zeer stellig te wachten na zulk eeu daad van Engeland, heeft de Engelsche staatslieden weerhouden naar de boorden van den Nijl te gaan. Alleen bij gebrek van beter heeft Engeland dus Cyprus in bezit genomen en zich in Klein-Azië ge nesteld. Vau de Cyprische druiven heeft het nu al meer dan genoeg; zoodat eventueel nog steeds een aanslag op Egypte te wachten is. Wij meenen zelfs dat die bij een vernieuwde uitbarsting van den oorlog, die geenszius onwaarschijnlijk is, ook niet zal uitblijven. Men weet nu nog niet door welke combinatiën dan wellicht Frankrijk zal gewonnen of geneutraliseerd worden. Is het nu waar, dat Engeland alleen faute de mieux zich op Cyprus en Klein-Azië heeft geworpen, dan ligt de gissing voor de hand, dat het ook Engeland is, dat met opzet de onaangenaamheden met den Emir van Afghanistan heeft in de wereld geholpen. Dat zal dan moeten dienen als argument om te bewijzen hoe groot het gevaar is, dat in het verre Oosten van- Ruslands zijde dreigt. Zoowel de houding van den Emir, als de schoorvoetende ontruiming van de door de Russen bezette streken, die volgens het Congres toch Turksch zullen blijven, laten zich dan vrij goed verklaren. Het is dan in waarheid niet Rusland, dat lastig en dreigend is, maar Engeland is dit. Wat nu den staat van zakeu met Afghanistan be treft, het ultimatum van Engeland is den 2 November in handen gesteld van den kommandant van het fort Ali-Masjid en een afschrift er van is den Emir per post van Peschawur toegezonden. Het ultimatum zou, naar men zegt, bestaan in den eisch dat de Emir excuus vraagt, dafc hij het Russische gezantschap weg zendt, geen verbond met Rusland zal sluiten en zich onzijdig zal houden. Het antwoord van den Emir zou uiterlijk tegen 20 November worden ingewacht, terwijl anders de vijandelijkheden terstond zouden aanvangen. Er zijn er, die meenen dat de Emir alles voorloopig voor notificatie zal aannemen en den Eugelschen dog laten blaffen. Wat we in ons vorig nommer gisten nopens Grieken land, is al reeds uitgekomen. Het nieuwe Ministerie heeft zijn ontslag genomen, daar het onmogelijk met de Kamer werken kon. Het Grieksche parlement wil allerlei groote dingen zien gebeuren niet slechts in de buitenlandsche politiek, maar ook in het land zelf, door den aanleg van groote werken enz. Nu is er geen geld en zonder volkomeu rust ook aan geen nieuwe leening te denken. Onder zulke omstandigheden kan een Ministerie niets uitvoeren. Engeland. Men schrijft 30 Oct. uit Londen aan de Pol. Corr. De dreigende houding der Russen op het Balkan schiereiland en de heftige taal der officieuse Peters burger pers, met betrekking tot Afghanistan, hebben hier in officiëele kringeu een soort consternatie ver oorzaakt. Het optimisme heeft plaats gemaakt voor een gevoel van bezorgdheid, dat niet meer ontveinsd kan worden. Het schijnt, dat het op het laatste oogenblik tot een vrij onstuimig tooneel gekomen is, daar de voorstanders eener energieke politiek, als lord Beacons- field, Cross en lord Cranbrook, den voorstander eener politiek van transigeeren, lord Salisbury en Sir Stafford Northcote, heftig hebben vergeten, dat zij door hunne al te voorzichtige adviezen de regeering verhinderd hadden, tijdig de Engelsche belangen in het Oosten te handhaven. Men mag nu verwachten, dat Engeland zoowel in Turkije als met betrekking tot Afghanistan krachtig, zelfs scherp zal optreden. De invloed van lord Beaconsfield, die een oogenblik aan het wankelen was gebracht, beheerscht weder den Ministerraad. Met Ruslands plan, Engelands aandacht door verwikke lingen met Afghanistan van Turkije af te trekken, wordt thans de spot gedreven. Al werd het grootste gedeelte van Engelands leger door den oorlog met Afghanistan bezig gehouden, zou het toch altijd over zijn vloot kunnen beschikken. Maar in weerwil van Engelands onbetwijfelbare overmacht ter zee, vergeet men niet, dat de Russieche zeemacht aan de Engelsche koloniën en den Engelschen handel groote schade zou kunnen berokkenen. In geval van -oorlog zou het Engelsche eskader in de Chineesche Zee de Russische schepen moeten bewaken, die in de nieuwe Russische oorlogs haven Wladivostok liggen. De Engelsche eskaders in Oost-Indië zouden de kusten van Indië en Ceylon en den handel van Indië en Australië moeten be schermen. Voor het mogelijke geval van een Russisch- Perzische alliantie, zou een Russische expeditie over zee ter bedreiging van Engelands verkeer met Indië, van Bombay en de westkust van Indië moeten voor komen worden. Ook aan een ander, misschien denk beeldig gevaar wordt gedacht, namelijk de mogelijkheid, dat Turkije een deel zijner vloot aan Rusland zou afstaan, als onderpand voor de betaling der oorlogs schatting. Uit dit alles kan men opmaken, dat, in weerwil van de energie, die uit de houding der regeering begint te blijken, de optimistische stemming, die nog twee weken geleden in onze regeerings-kringen heerschte, allengs verdwijnt. Uit Lissabon wordt aan de Times per telegraaf gemeld, dafc het bericht van een der Londensche avond-bladen betreffende een gesloten overeenkomst tusschen Engeland en Portugal over den afstand der Delagoabaai, te eenenmale ongegrond is. Er zullen echter pogingen worden aangewend om tot een schik king te komen omtrent den aanleg van een door de beide Staten ge waarborgden spoorweg tusschen het Portugeesche grondgebied aan de Delagoabaai en de Transvaal. Gemengd Buitenlandsch Nieuws. De Fransche Kamer heeft de verkiezing van Paul de Cassagnac vernietigd. De leden van den Parijschen gemeenteraad uit het vijftiende arrondissement hebben een voorstel ingediend, strekkende om den prefect der Seine te verzoeken onderhandelingen met de regeering te openen, ten einde het Champ de Mars in eigendom te doen overgaan aan de stad, in ruil tegen een ander exercitie-terrein. De voorstellers wenschen, dat de tentoonstellings gebouwen zullen blijven staan, om er een reusachtigeu wintertuin van te maken. Te Parijs bevindt zich thans de directeur van het conservatoire van Praag, graaf Gheza Zicliy. Zichy verloor als 15-jarige knaap zijn rechterarm, toch speelt hij alleen met de linkerhand stukken van Bach, Beethoven, Mendelsshon. Hij heeft études gecompo neerd voor de linkerhand, die echter voor gewone tweearmige pianisten niet te spelen zijn. Het Journal Officiël bericht, dat de gevolmachtigden van Frankrijk, België, Griekenland, Italië en Zwitser land Dinsdag de muntconventie hebben geleekend, waarbij de munteenheid wordt gehandhaafd en in de conventie van 1865 de door de omstandigheden ver- eischte wijzigingen worden gebracht. Wegens hun uitstekende diensten aan de openbare macht bewezen bij het dempen van den opstand der inlanders van Nieuw-Caledonië, hebben vijf veroordeelde commune-mannen, geheele kwijtschelding van straf verkregen. Bij gelegenheid van dien opstand hebben ook vele andere veroordeelden der commune aan den kommandant van Moindou hun hulp aangeboden. Twee monster-processen zijn thans in België aan de orde van den dag, n.l. dat van 't Kint, die be schuldigd wordt 16,773,000 frs. gestolen te hebben en dat van Philippart, den bekenden ridder van de Bassins Houlliers en van de bank Franco-Hollandaise. Philippart zal naar alle gedachten er met eenige maanden zitten afkomen. Hoe 't met 't Kint zal loopen is nog niet te zeggen. Groote, n.l. zeer groote dieven slippen echter meestal er vaak veel gemak kelijker door dan kleintjes. Men kan dit nu weder in Engeland zien. Daar heeft men wel de lui van de beruchte City of Glasgow-bank ingepakt, die be schuldigd worden van vele, zeer vele millioenen gestolen te hebben, maar men laat ze ook weder loopen. Stewart, een der directeuren, is in vrijheid gesteld tegen een borgtocht van 15000 pond en de andere heeren zullen krachtens 't zelfde akkoord ook binnen een paar dagen losgelaten worden. Men kan dus in Schotland nog wel zaken doenals men maar genoeg steelt om eventueel zich weder uit de hmiden van mevrouw justitia los te koopen. De heeren van de Glasgow-bank zullen nu uitstekend in de gelegenheid ziju om afscheid van hun families te nemen, alvorens zij in het gastvrije Amerika een schuilplaats en een nieuwe carrière gaan zoeken. Terwijl de heeren van de City-bank alzoo voor zich zeiven zorgen, zal 't goede Engelsche publiek zorgen voor de armgemaakte slachtoffers, even als 't dit gedaan heeft voor de ongelukkigen, die betrokken waren bij de ramp vau de //Prinses Alice/'. //Zoo is alles in orde", zou meester Pangloss uit de Candide van Voltaire zeggen. Het vermaarde seminarie //Mainooth College", niet ver van Dublin, is dezer dagen grootendeels door een geweldigen brand vernield. De beroemde bibliotheek der school is wel grootendeels gered, doch veel kost bare werken zijn zwaar beschadigd en onderscheidene verloren gegaan. De schade bedraagt ongeveer 10,000 pond sterling. De ontvangsten der tentoonstelling te Parijs hebben tot 1 November bedragen 12,621,908 frs. Die van de tentoonstelling van 1867, welke eene maand vroeger geopend werd en zelfs reeds vier maauden voor de opening, gedurende de voorbereidende werkzaamheden, ontvangsten had afgeworpen, wijzen daarentegen slechts een cijfer aan van 9,645,417 frs. Garnier-Pagès is op Père-Lachaise begraven. Grévy, Duclerc, Jules Simon en Crémieux droegen de slippen van het lijkkleed. De Regeering was vertegenwoordigd door De Marcère. Op het graf hielden Jules Simon en Arago redevoeringen. Te Mont-Bernanchon (dep, Pas-de-Calais) is mme. Zéphirin van drielingen bevallen. In 1876 en 1877 bracht zij tweelingen ter wereld en dus in 29 maanden 7 kinderenvoor dien tijd had zij reeds aan 0 kinderen het levenslicht geschonken. De Frankforter effecten-handelaars toonen een ware doodsverachting. De bankier Jakob Frank benam zich Zaterdag-avond het leven, terwijl de kassier Habermehl zich Zondag in.de Main verdronk. Tusschen beider treurig einde bestond verband, want te zamen hadden zij getracht een zending geldswaardige papieren te verduisteren, ten einde hun deficitten te verminderen. In verband met het stukje in ons vorig nommer en vooral, omdat wij daarin de gissing geopperd hebben, dat er wel eens veel bluf kon blijken te loopen onder de aankondigingen van EdisonWallace, nemen we het volgende bericht uit de N. Rott. Ct. over, aangaande de uitvinding van Werdermann, waarvan in Daily News melding wordt gemaakt. Werdermann bereikt zijn doel (n.l. het verdeelen van 't electrisch licht uit een zelfde bron over vele lampen) door een zeer eenvoudig middelhet kleiner maken van de positieve koolspits. Zijn positieve kool spits staat tot de negatieve in volumen, als 1 64. Hierdoor verkrijgt hijle een lichtboog, die zoo klein is, dat de beide electroden elkander aanraken 2e een sterke gloeiing van de kooi der positieve electrode, terwijl die der negatieve on verbrand blijft. Die twee lichtbronnen gecombineerd, zijn veel schitterender dan gaslicht, en toch niet te sterk lichtgevend voor gebruik binnen een beperkte ruimte. Er wordt dus verspilling voorkomen, zoowel van licht als van electriciteit. En daar bovendien de kool der negatieve electrode nu in het geheel niet afneemt, zoo is een zeer eenvoudige

Zierikzeesche Courant | 1878 | | pagina 2