voor het arrondis- sement Zierihzee. 1878. No. @S. Zaterdag 9 November. 81ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. /liltlk/I ISdll COURANT. Deze Courant verschijnt DINSDAG en VRIJDAG avond, uitgezonderd op FEESTDAGEN, Prijs per drie maanden 1,Franco per post 1, Afzonderlijke nommers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Per gewonen regel 10 cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 15 regels, mits contant betaald, 26 ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever H. JLAHENMA1V. Bruinisse, 6 Nov. De heer S. de Graaf, die onlangs het zeldzame voorrecht genoot zijn 60-jarig jubilé als onderwijzer te dezer plaatse te vieren, had heden wederom een gedenkdag. 25 Jaren geleden werd hij benoemd tot voorzitter der onderwijzers-afdeeling Duiveland, welke betrekking hij tot heden met ijver en toewijding waarnam. De leden van zijn gezelschap gedachten heden met hem hieraan en gaveti den waardigen grijsaard door een fraai geschenk de bewijzen van huune genegen heid en achting. In de vergadering der Prov. Staten van Zeeland is tot lid vau het collegie van Gedepufc. Staten gekozen de heer I. A. A. Fransen van de Putte. Het bericht, dat het garnizoen te Middelburg nog met een kompagnie van het 3e reg. infanterie zal vermeerderd worden, is voorbarig. Aan den garnizoens- kommandant is vanwege het Ministerie van Oorlog de vraag gesteld, of er nog genoegzame ruimte tot kazerneering var. een kompagnie te Middelburg aan wezig was, waarop slechts zeer voorwaardelijk door genoemden kommandant bevestigend is geantwoord. Te Yerseke denkt men met ernst aan de vervulling van tweederlei behoeften aan meer licht. Men wil eenige lantarens zetten in de gemeente, later door meerdere te volgen, en men wil een tweede open bare school stichten. Goede teekenen. De zelfregistreerende peilschaal te Bath, die sedert hare plaatsing voor eenige jaren nog niet aan het doel had beantwoord, geeft nu, na de laatste herstelling, die zij ondergaan heeft, den juisten stand van het water aan. Ook H. K. H. Prinses Marianne heeft een gift van f 1000 geschonken aan het fonds, bestemd tot aan koop in haar geheel van de muzikale nalatenschap van F. Dunkier, den onlangs overleden kapit.-directeur der muziek van de Grenadiers en Jagers. Te Utrecht maakt men zich eenigszins ongerust, naar aanleiding van geruchten als zou er aan de opheffing der universiteiten te Utrecht en Groningen worden gedacht, ten einde aan die te Leiden en Amsterdam krachtiger leven te kunnen bijzetten, alsmede ter bezuiniging. De Afd. Amsterdam van het Ned. Ond. Gen. benoemde, gelijk bekend is, eeue commissie tot bevor dering van de eenhei,d in de keuze der schoolgezangen. Evenals in April 1.1., stelt zij ook 2 liedjes voor, beide te vinden in den In bundel der Ned. liedereu van de Maatschappij van Toonkunst, namelijk no. 17, //Vaderlaudsch lied", woorden van dr. Heije, muziek van ^Villis. Smits en no. 40, //Krachtig en zedig/' woorden en muziek van denzelfden. Deze twee maken een twaalftal vol, dat eerstdaags, ouder den titel van //Keur uit de Nederlandsche liederen/' bij de Gebr. Belinfante zal worden uitgegeven. Aan de aandeelhouders van den Grooten Schouw burg te Rotterdam zal 3 pCt. uitgekeerd wprden, over het afgeloopen jaar. Het Hof zal den lichten rouw aannemen voor drie dagen, beden ingaande, wegens het overlijden van Koningin Christina van Spanje, grootmoeder van den Koning van Spanje. De Amsterdamsche correspondent van het Utr. Dagbl. schrijft, d.d. 4 Nov., o. a. het volgende De zaak, die ik tegen den architect, den heer Cuijpers, heb opgeworpen, schijnt, zooals men het in de wan deling noemt, in den doofpot te worden gestopt. Dit verbaast mij zeerliever ware het mij geweest, dat tegen mij eene vervolging ware ingesteld, zoodat de zaak voor de balie tot klaarheid zou gebracht worden. Hij intusschen is niet zoo boud met zijn //dat is ge logen", als onze burgervader; trouwens indien mij de de gelegenheid ware gegeven, de feiten te bewijzen, die ik u meldde, dan zou hij er zich niet aan hebben kuunen onttrekken met een eenvoudig //de zaak is thans niet aan de orde". Zwijgen was dus voor den heer Cuijpers het meest gewenschte, terwijl ik verlangde, dat er gesproken zou worden. Het behoeft geen betoog, dat ik dit niet wenschte in mijn belang, maar in dat van het publiek. Het Vaderland meldde, dat de zaak werd onderzocht, eu de aanbesteding van den bovenbouw niet zou plaats hebben. Deze troost vervloog echter in rook. Den 31 werden de heeren Maks en Schoonenburg wederom aannemers voor de som van f 688,000, terwijl hunne eerste inschrijving beliep het bedrag van f 738,000. Deze heeren nu hebben eene pretentie voor bijwerk aan het heiwerk ten bedrage van f 40,000. Deze som is aan hen nog niet uitbetaald, aangezien de heer Cuijpers haar uiet kon of rst aanvragen. Dit bagatelletje kan nu later, indien de Minister het werk guut en de Tweede Kamer er zich niet in mengt, gemakkejijk verrekend worden. Nog iets men kent de historie van de metselsteen, die eerst werd uitbesteed aan een Berlijner, die later niet te vinden was en later aan een huis te Ruhrort werd gegund voor de som van f 127,000. Nu arri veerde op zekeren dag schipper B. van Schooten aan het terrein en laadde vijf a zes duizend van de beste steen (voorwerkers) en bracht die evenals eeu tweede lading naar 's Graveland, alwaar de heer van Beek voor rekening van den heer Cuijpers eene villa bouwt. Tot slot nog deze vraag: is op het terrein al dan niet gemaakt een gewaadkast ten behoeve van de kerk van Lutjebroek, die door den heer Cuypers is aan genomen? Ik geloof, dat de architect dit moeilijk zal kunnen ontkennen. Het Handelsblad moge na beweren, dat ik een //hatelijke" correspondent ben, maar met zulke entrefileetjes, wederiegt men geen zulke ernstige beschuldigingen, als ik in het publiek belang tegen den heer Cuijpers meen te moeten inbrengen. Groote bombastische woorden beteekenen tegenover feiten niets. De architect in kwestie zal hebben te bewijzen, dat ik onwaarheid sprak: hij is dat verplicht aan zijn fatsoen, aan zijn groote reputatie. Ik treed volstrekt niet in een appreciatie, noch in een kwalificatie van de feiten, die ik u mededeelde en waarvoor ik mij ten volle verantwoordelijk stel. Het gaat niet aan de belangen van het publiek aan die van één man ten offer te brengen; te minder al9 later zal blijken, dat het to be or not to be van een zoó kostbaar gebouw er van afhangt. Wat er nu ook gebeure: Ich Jidbe meine Schuldig heit gethan. Maandag-middag is het gedenkteeken op 't graf van wijlen dr. W. C. H. Staring te Lochem onthuld. De zitting van den Landdag der vorstendommen Waldeck en Fyrmont is door den Landes-director von Sommelsfeld geopend met een rede, waarin hij namens den vorst des lands mededeeling heeft gedaan van de verloving van Prinses Emma met Z. M. den Koning der Nederlanden, //in de overtuiging dat de Landdag met de oprechtste deelneming het bericht van deze heugelijke gebenrtenis zou ontvangen en met het geheele land de Prinses een gelukkige toekomst zou toewenachen." Een onbemiddeld ingezeten der gemeente Kamper veen, E. v. D., van Kampen huiswaarts keerende, bemerkte tot zijn spijt, dat hij //een vreemde duit" voor een cent ontvangen had. Men begrijpt de ver bazing van deu man, toen de meeester hem tot de ontdekking bracht, dat het vreemde geldstuk een 10-markstuk was ter waarde van 6, Uit het mail-overzicht van het Bat. HandeUbl. blijkt, dat er in Indië personen zijn, die meenen, dat onze Commissaris des Konings, de heer den Tex, de man zou zyn om in Indië de zoo dringend noodige her- vormiugen tot stand te brengen in zake binnenlandsch bestuur, politie, belastingwezen enz., terwijl de generaal Perspijck de man zou zijn om hetzelfde te doen in de militaire zaken. Benoemingen, Besluiten, enz. Z. M. heeft benoemd tot burgemeester van Noord- welle, Serooskerke en Reuesse den heer J. Hoogen- boom Bz.van Westkapelle den lieer W. de Rapper; van Sint-Laurens den heer P. J. Davidse; van Seroos kerke (Walcheren) den heer J. Riemens en eervol ontslag verleend aan den heer J. H. Bybau als bur gemeester van Colijnsplaat. Z. M. heeft C. R. C. Wibaut erkend en toegelaten als vice-consul van Oostenrijk-Hongarije te Ylissingen, op den voet van Nederlandsch onderdaan. Rechtszaken. De Hooge Raad heeft uitspraak gedaan in de zaak der kindskinderen van Anna de Baaij en Gerardus de Bie tegen de Erven van den heer Joh. Nelemans te Zierikzzee, en den eisch ontzegd op grond van verjaring. De zaak der 9 Pruisen, die ter zake van verzet bij gelegenheid van een processie wegens rebellie gevangen genomen werden, is door de rechtbank te Roermond verwezen naar 't gerechtshof te 's Bosch. Oi^jelukken, Rampen, Misdaden, enz. De aanvaringen van schepen op zee nemen gedurig in aantal toe. Pas werd een kustwachter in 't Iersclie kanaal in den grond geboord door het Rijks-stoom schip //Helvetia", waarbij 17 raenschen verdronken nu heeft het EngeUche oorlogsschip //Devastation", uit de Levant komende, in de golf van Bicaije, een schip in den grond gevaren, waarvan de bemanning echter gelukkig gered is. Het schijnt dat de slechte stuurbaarheid der groote onhandelbare gevaarten, gepaard met het gedachteloos doorvaren, waartoe de stoomvaart al licht aanleiding geeft, de voornaamste oorzaken van de menigvuldigheid dezer rampen zijn, waarvan men vroeger veel minder hoorde. Een club dwazen te Brussel, zich //Kathophilen" noemende, zal dezer dagen een wedren van katten houden, evenals onlangs te Luik heeft plaats gehad. De prijzen zijn, voor de eigenaars eeu fraaie pendule en een servies van Sêvres-porselein eu voor de katten zijn ze memorie. Een molenmakersknecht te Rijssen heeft een ernstigen val gedaan door bet breken van een roede, die uit genomen moest worden. Aan het Stampergatsche veer, over de rivier de Mark, i9 een löjarig jongeling verdronken. Twintig personen waren te water geraakt door het omkantelen van een jol, waarmede zij zouden overgezet worden de bedoelde jongeling kon niet tijdig genoeg gered worden.

Zierikzeesche Courant | 1878 | | pagina 1