Burgerlijke Stand te Zieriksee. BEURS- EN MARKTBERICHTEN. door Burgem. en Weth. 200 hooger uitgetrokken dan het vorige jaar, ten einde de jaarwedden van den eersten en tweeden commies ter secretarie elk met 100/te kunnen verhoogen. De Commissie heeft daartegen geen bezwaar, maar het heeft hare aandacht getrokken, dat de jaarwedde van den commies-griffier ter secretarie, begrepen in H. I, 2, 1, ook niet hooger is voorgedragen. Zij acht het voor hem grie vend, dat hij geene verhooging krijgt, zooals de andere ambtenaren, terwijl hij toch steeds een ijverig ambtenaar is geweest, aan wie ook belangrijke werkzaamheden zijn opgedragen. Zij stelt daarom voor art. '1 van afd. 2 van het le hoofdstuk: Jaarwedden van de ambtenaren en be dienden ter secretarie, van 1635 tot f '1735 te verhoogen, opdat ook aan den commies-griffier eene vermeerdering van jaarwedde van f '100 zou kunnen worden toegekend- Bij de hierover gevoerde beraadslagingen zegt de Voorz., dat Burgem. en- Weth. de appreciatie van de Commissie gaarne overnemen en de verdiensten van den commies griffier volstrekt niet gering achten, doch dat de redenen, die tot de voorgestelde verhooging aanleiding gaven, zijn uitgedrukt in de memorie van toelichting. Nadat hij deze nader ontvouwd had, komt hij tot de slotsom, dat ei- voor den commies-griffier in de voorgestelde verhooging van de jaarwedden van den eersten en tweeden commies ter se cretarie niets onbillijks of grievends gelegen is. Burgem. en Weth. meenen zich dan ook bij het door hen gedaan voorstel te moeten bepalen. De heer van Nes komt daarna op tegen het voorstel der Commissie. Naar zijn inzien zijn de leden van den Raad onbevoegd om over deze zaak een bepaald oordeel uit te spreken, maar dienen zij zich geheel te houden aan de voorlichting van Burgem. en Weth. Hij voor zich zal zonder in het minst te willen te kort doen aan de ver diensten van den commies-griffier, de voorlichting van Burgem. en Weth. volgen en voor hun voorstel stemmen. Het voorstel der Commissie, na nog eenige bespreking in stemming gebracht, wordt daarop aangenomen met 8 stemmen tegen 4. Tegen stemden de H.H. Jhr. de Jonge, Mr. Moens, van Nes en Mr. Fokker. De jaarwedde van den commies-griffier zal nu eveneens 100,— meer bedragen. II. H, 2, '1 wordt nu uitgetrokken met f 1735,H. H, 2, 2, blijft onveranderd. Bij 11. I, 2, 9, jaarwedden van leeraars en onderwijzers, vraagt Jhr. Boeije of dien post niet moet worden verhoogd, ten gevolge van de onlangs toegekende toelage aan den heer Hofman, leeraar aan de H. Burgerschool. De Voorzitter acht dit onnoodig, omdat stellig niet alle daarin begrepen tractementen tot de daarvoor geraamde sommen zullen worden uitbetaald. De besprekingen over dien post gevoerd, hadden geen wijziging daarvan tengevolge. Bij H. II afd. 2 stelt de Voorzitter namens Burgem. en Weth. voor, een besluit te nemen, ten einde van de Gedep. Staten machtiging te erlangen om bij wijze van abonnement uit te besteden, het plaatsen van bekendmakingen in den Zierikzeeschen Nieuwsbode, en het verwarmen, verlichten en schoonhouden van verschillende schoollokalen. Dienovereenkomstig wordt besloten. De uitgave van het gemeenteblad zal evenals in het vorige jaar in het openbaar worden aanbesteed. H. III, '1, la. Eene. opmerking der Commissie omtrent den grooten toren, heeft tengevolge eene opdracht aan Burgem. en Weth. om zich in betrekking te stellen met den Minister van Binnenlandsche Zaken, ten einde inlichtingen in te winnen omtrent de meermalen hier ter sprake ge brachte Rijks-subsidie voor het herstellen van dien toren. II. 3, '1, id. De Commissie maakt opmerking omtrent den stank in de Brakke Gracht en de Karnemelksvaart, die zich in den laatsten tijd weder heeft doen ondervinden en meent, dat dit het gevolg is van het opruimen van een der afdammingen in die Gracht, hetwelk geschied is op last van het Bestuur van het Waterschap Schouwen. Zij acht het wenschelijk, dat Burgem. en Weth. machtiging verkrijgen om met dat Bestuur in overleg te treden, ten einde die zaak definitief te regelen in het belang van den gezond heidstoestand der ingezetenen. De Voorzitter deelt mede, dat de afdamming moest worden weggenomen omdat door het Bestuur van Schouwen grind per schuit moest worden vervoerd, doch dat dezer dagen weder vergunning is verkregen om de afdamming te plaatsen, mits het Dagelijksch Bestuur het vervoer van eenig grind voor rekening der gemeente nam, hetwelk geschied is. Ook hij acht het wenschelijk, dat de zaak definitief wordt ge regeld en hoopt, dat dit dan ook zal kunnen geschieden. De heer van Nes wijst op het wenschelijke om den stank te beteugelen. Hij heeft dit reeds meermalen gedaan en gelooft niet dat het gevaar nu geweken is. Spr. vindt het voortduren van den tegenwoordigen toestand zeer gevaarlijk voor de gezondheid der ingezetenen en wenscht een voorstel te doen om een post, voor te nemen maatregelen tot be teugeling van den stank, uit te trekken. De heer Moens geeft den heer van Nes in bedenking dit voorstel eerst te doen bij de 2e afd. van H. Ill, als daar behoorende, terwijl hij verder te kennen geeft, dat de aan dacht der Commissie van Fabricage en van het Dagelijksch Bestuur steeds op die Grachten gevestigd is. De grootste stank, die in de laatste dagen is waargenomen, is echter ontstaan doordien de sluis van de uitloozing van het garancine-water een paar getijen door een toeval niet heeft gewerkt, waardoor het garancine-water in de Gracht is gevloeid. Het is nu echter te verwachten, dat die stank binnen weinge dagen zal verdwenen zijn. De heer van Nes zal later over de zaak een voorstel doen. H. 3, 2, 5. Voor het effenen van uitgegraven zeike terrein enz. f 200. De Commissie wenschte dezen post voor »memorie" te brengen, omdat de som niet rnet eenige juistheid te ramen is. Na eenige bespreking trekt de Commissie haar voorstel in en wordt de post onveranderd gelaten. H. 3, 2, 6. Voor vernieuwing van de buitenbekleeding en 19 dakvensters van den Raadhuistoren f 1825. De Voorzitter geeft den heer Zuurdeeg, op zijne daartoe gedane vraag te kennen, dat die som is gegrond op de begrooting van den Bouwmeester, onderzocht door de Commissie van Fabricage. H. 3, 2, 9. Voor het maken van een riool van de sloot van Jannewekken naar de Zwemhaven 300, De heer Pilaar wijst op het wenschelijke om hierbij ook op te nemen, de sloot, die langs de schuur van Gast loopt» waarop de Voorzitter antwoordt, da,t die reeds in, dit werk begrepen is. H. 3, 2, 10. Voor het verdoeken en restaureeren van twee schilderijen in. de Raadzaal, memorie. Op eerte vraag van den heer Schneiders geeft de Voor zitter te kennen, dat Burgem. en Weth. hiervoor een geschikt persoon op het oog hebben en zullen trachten met hem daaromtrent in overleg te treden. De heer van Nes stelt daarop vöor, aan afd. 2 van H. 3 toe te voegen een nieuw artikel 11. »Voor het nemen van maatregelen ter wegneming van de schadelijke uit wasemingen van de Brakke en Zoute Gracht en de Zwem haven" memorie. Hij acht het wenschelijk dien post op te nemen, en moet nogmaals verklaren, dat hij den stank van die Grachten zeer nadeelig acht. Hij hoopt dat met ajlen mogelijken spoed voorstellen van ingrijpenden aard zullen ter tafel komen om dien stank weg te nemen, al ware het ook dat dit met opoffering van veel geld zou gepaard gaan. De Voorzitter moet waarschuwen tegen illusie. Het weg nemen van stank is niet zoo gemakkelijkwel kan men dien verplaatsen, doch daarmede zal men nipt veel verder komen. Hij erkent evenwel het groot belang, om het gebrek te verhelpen en geeft de verzekering, dat' het bij Burgem. en Weth. niet zal ontbreken aan goeden wil om aan het uitgedrukte verlangen te voldoen. Jhr. de Jonge is er wel voor, maatregelen te nemen tot beteugeling van den stank, doch niet dat die van zoo in grijpenden aard zullen zijn als de heer van Nes zegt, en dit vooral met het oog op de financiën. Men kan alles te ver uitstrekken hij meent, niet dat de gezondheids toestand in deze gemeente zoo slecht is; het tegendeel schijnt waar te zijn. Het voorstel van den heer van Nes wordt daarna aan genomen met algemeene stemmen. De heer Pilaar vraagt daarop of rondom de stadsmest- putten geen heiningen zouden kunnen worden geplaatst, ter voorkoming van verstuiving en om het walgelijke van het gezicht weg te nemen. De Voorzitter wijst op de moeielijkheid, dat daaromtrent eerst met de pachters der straatmest in overleg zou dienen te worden getreden en geeft den heer Pilaar in, overweging, die zaak eerst nog eens te overdenken, dan kan hij later een bepaald voorstel daaromtrent doen. De heer Pilaar kan zich hiermede vereenigen. Jhr. Boeije heeft ondertusschen de vergadering verlaten. De Commissie geeft thans te kennen met genoegen te hebben kennis genomen van de bemoeiingen van het Dagelijksch Bestuur om een onderzoek in te stellen, ten einde een beter lokaal in het Raadhuis te verschaffen voor de vergaderingen van den Raad. Volgens de opgemaakte plannen zijn evenwel de voordeelen der aangegeven verbe tering niet geëvenredigd aan de kosten. Wordt besloten deze zaak voorloopig te laten rusten en de leden in de gelegenheid te stellen van de stukken kennis te nemen. H. VU, art. 1. Toelage ter bestrijding van de kosten der Schutterij f 937,50. Op voordracht der Commissie wordt de begrooting der Schutterij goedgekeurd in .ontvang en uitgaaf op f 959,50. De heer Moens heeft als kommandant der Schutterij aan dit besluit geen deel genomen. Bij H. VIU, afd. 2, art. '1, wordt goedgekeurd overeen komstig het advies der Commissie de begrooting van het Burgerlijk Armbestuur voor '1879, in ontvang en uitgaaf op f 10,288,32 en besloten aan dat Armbestuur eene subsidie te verleenen van f 9400. H. VIII, afd. 2, art. 2, kosten van verpleging van be hoeftige krankzinnigen f 1460. De Commissie merkt op, dat deze post in overeenstemming met de memorie van toelichting op f '1440 moest zijn uitgetrokken. De post wordt dienovereenkomstig met f 20 verminderd. Bij II. V1H, 4, 2, stelt de Voorzitter namens Burgem. en Weth. voor, den prijs van het gas voor 1879 te bepalen op 10 cent. per kubieken meter. Alzoo besloten. De vaststelling van art. 13 van de 4e afd. van het 8e hoofdst. Aankoop van Inschr. op de Grootboeken der Nat. Schuld uitgetrokken met f 8060,38, wordt als zijnde een sluitpost aangehouden tot na de vaststelling der Inkomsten. H. VIII, afd. 4, art. 20, kosten van uitgraving en afle vering van zelkasch, wordt op voorstel der Commissie van f 3000, verhoogd tot f 3400. Hiermede de behandeling van de eerste acht hoofdstukken der uitgaven afgeloopen zijnde, wordt overgegaan tot de behandeling der inkomsten. De H.H. Houwer, O.cfitman en Labrijn verlaten de ver gadering. INKOMSTEN. H. V, afd. 2, art. 2. Verkoop van zelkasch f 18000. De Commissie meent, dat in 1879,, ook met het oog op het tegenwoordig minder debiet van de flesschenfabrieken, de aflevering niet grooter zal zijn dan in 1878, waarin deze niet meer dan 3900 M3. zal bedragen. Naar dien maatstaf kan slechts f '15000 voor opbrengst worden ge raamd, waarom zij voorstelt die som aan te nemen,. De Voorzitter zegt, dat het ook aan Burgem. en Weth. waarschijnlijk voorkomt, dat geen f '18000 zal worden ontvangen, doch dat dit eigenlijk geen bezwaar oplevert, omdat het bedrag dat minder ontvangen wordt, gevonden wordt door zooveel minder Inschr. op. het Grootboek aan te koopen. Nadat Mr. Moens en Mr. Moolenburgh nog hadden ge wezen op de mogelijkheid, dat meer dan f '15000 werd ontvangen en daardoor eene wijziging der begrooting zou kunnen noodig worden, die men zou vermijden door den post te behouden op f 18000, wordt het voorstel der Commissie verworpen met 7 stemmen tegen 1, die van den heer Schneiders. De post blijft dus onveranderd. Verder zijn ook de overige posten onveranderd gebleven en worden de inkomsten vastgesteld op een bedrag van f 123,064,235 H. VIII,. afd. 4, art. 23, aankoop van Inschr. op de Grootb. der Nat. Schuld wordt thans vastgesteld op f 7660,38. II. IX der uitgaven (onv. uitg.) bevattende het verschil tusschen de inkomsten en de uitgaven in de H. 18 wordt met inachtneming der in de begrooting gebrachte wijzi gingen vastgesteld op f 1964,71. Zullende machtiging worden gevraagd om zonder nadere goedkeuring, van Gedep. Staten van dezen post overschrijvin gen te doen op verschillende bij de begrooting aangegeven posten van uitgaaf, waaraan op voorstel van den heer Moolenburgh nog een post werd toegevoegd, hoogstens tot een gezamenlijk bedrag van f 1500. De uitgaven worden vastgesteld op f 123,064,235. De geheele begrooting, in omvraag gebracht zijnde, wordt met algemeene stemmen vastgesteld. De vergadering wordt na omvraag door den Voorz. gesloten. Kerk- en {Schoolnieuws» Drietpl te Brouwershaven dd. A. M. E. Jungius te Poortugaal, W. H. Stenfert Kroese te Nieuw Helvoet en A. M. Venker te Koedijk. Beroepen te Waarde de kand. J. G. Steenbeek. Bedankt voor Wemeldinge door ds. I. Benier te Wilnis. Pp of. de examen-commissie in Limburg is toegelaten voor liet Fransch mej. El. Mulock Houwer te Eysdeu. ZEETIJDINGEN. BINNENGEKOMEN. ZIEKIKZEE. 31 Oct. „Merwestroom", kapt. H. Sannes, van naar Dordrecht. Van 25 Oct.1 Nov. 1878. Geboren: Een dochter van G. J. van der Graaf en E. Boot. J. C. Bal en F. H. de Looze. Gehuwd: J. Sies, jm. en M. J. Hoffen, jd. Overleden: C. van Neuren, oud 64 j., jd. L. Voordendag, oud 82 j., wed. van Dr. F. Keiler. PRIJZEN DER EFFECTEN TE AMSTERDAM den 31 Oct. 1 8 7 8. Nederland, Cert. Nat. Schuld. 21/. pCt. 619/Ie dito dito 3 dito dito 4 965/a dito Stad Rotterdam 3 101 België, dito Rotschild. 2'/s Spanje, Obligatien, 1867/75 1 147/n dito Binnenl. f 6250 3 dito f 1250 en ƒ2500 3 Portugal, Obligatiën 1853/69 3 483/4 dito 1876 6 Rusland, Obl. Hope fy- Co. 179818lê 5 Bew. Ins. m. Coup. 6 S. 1855 5 7215/ia Obligs. a f 1000,— 1866 5 863/a dito a 100,— 1860 4»/» 775/» Cert, bij Hope 8f Co. 1840 4 - Obligatiën-Leening 1867/69 4 703/4 dito 1859 3 62^ Staatsleening 1866 5 1365/a Oostenrijk, Obl. in papier Mei en Nov. 5 5b7/a Febr.-Aug. 5 50A/4 dito in Zilver Jan. en Juli 5 513/4 April Oct. 5 517/8 Aand. Pr. Leen. fl. 1001864 119J/a Italië, Bew. Inschr. mét Coupon 5 ~i_ Turkije, Obl. Alg. Schuld 1865 5 9 lj% N.-Amerika, dito Mei. Nov. 1885 6 Brazilië, dito 1865 6 93 Mexico, dito 1851 3 Groote Russische Spoorw.-Maatsch. 1868 5 1103/4 Baltische dito 3 453/a Russische Spoorw. Poti Tiflis d°. f 1000, 5 S0lU dito Jelez-0rel f 1000L 1868 5 Fransch-Oost. Spoorw.-Maatsch. 3 pCt. Obl. Zuid-Ital, dito 3 dito 433/4 Ülin. Cent.-Spw.-Maatsch. Cert. van aandeel 79 St. Paul en Pac. Spoor. Obl. 2e S. 7 Chicago N. W. pref. 73 PRIJZEN VAN COUPONS, Metalliek f 21,20 Dito Nationale 21,20 Div. Eng. p 11,80 Marktprijzen van de te Zie r van den 31 Per Hectoliter. Jarige Tarwe 1877 Nieuwe dito 1878 - 9,25 Zomertarwe - 7,50 Rogge 1878 - 6,50 Maartsche Gerst 1878 - 6,10 Winter-Gerst 1878 - 7, Zomer dito 1878 - 5,85 Rus. Z. -R. Amer. Dollars Papier volgende artikelen ikzee Oct. 1878. Per Hectoliter. Haver 1878 f Paarden boonen Witte boonen Bruine dito Schokker-Erwten Kleine dito 1878 - Koolzaad fi, igVi 2,46 2,45 3 7,50 8,— 11,— 9,— 8,75 Prijzen der Meekrap als vorige week. Marktprijzen van de Boter en Eieren te Zierikzee, van den 31 Oct. 1878. Boter laagste koers f 0,60 per 5 ons. hoogste - 0,67j/2 5 Kip-Eieren laagste koers - 1.30 per 25 stuks. hoogste - 1,5Q 25 Snelpersdrukkerij van H. Lakenman te Zierikzee.

Zierikzeesche Courant | 1878 | | pagina 6