Buitenlandsch Overzicht. Kunst en Wetenschap. Op de zolders van het oude koninklijke paleis of kasteel te Praag heeft men een ontdekking gedaan, die voor de kunst van groot belang is; men heeft daar onder 't stof der eeuwen bedolven gevonden een groot gedeelte der beroemde schilderijen-verzame ling, die indertijd toebehoord heeft aan George Yilliers, Hertog van Buckingham, Minister van Karei I van Engeland. Na de verbeurdverklaring der goederen van den hertog, was zijn kabinet verstrooid naar onderscheidene museums en particuliere verzamelingen, üe verkooping had plaats te Antwerpen in 1649. Daar kocht o. a. Aartshertog Leopold Wilhelm een groot aantal kost bare doeken, die naar het kasteel te Praag werden vervoerd, waar die vorst later zijn verblijf heeft gehouden. Hier werd de verzameling later andermaal geschonden door het wegvoeren van vele stukken. Bij de plun dering van Praag, door de Zweden, verdwenen er ook verscheidene doeken. Een groot aantal was echter op de zolders geborgen en werd daar niet ontdekt, doch bleef er ook later weggestopt en eerst dezer dagen werd alles onderzocht en voor deu dag gebracht door prof. Woltman. Deze heeft nu o. a. 19 zeer kostbare stukken gevonden, die men uit den catalogus van de Buckingham-verzameling wel kende, doch die verloren geacht waren. Er zijn er onder van ïitiaan, Paul Veronese, Bassauo, (5 stuks), een van Leandro Bassano, twee van Feti en een van Holbein. Behalve deze stukken uit de Buckingham-verzameling, werden nog veie andere belangrijke, deels zeer kostbare werken gevonden uit de Vlaarasche school. Deze vondst van kunstwerken is wel een der merkwaardigste, waarvan de geschiedenis weet te spreken. Het electrisch licht laat nog steeds druk van zich spreken. Na de blijkbaar hoog opgeschroefde berichten daaromtrent uit Amerika en aan welker verspreiding en opluistering de pers druk heeft raedegearbeid, zijn we toch eigenlijk op dit oogenblik nog niet verder met het electrisch licht, dan toen Edison nog van zijn //aanstaande" uitvinding niet had gesproken of doen spreken. Het geeft niet of hij al vertelt dat hij met 13 lichten geheel New-York zal verlichten tegen anderhal ven dollar per uur, als hij 't toch niet doetHoogstens zou op die tromraelarij a la Barnum dit kunnen volgen, dat Europa zich liet verlokken om zijn zuurverdiende penningen te beleggen in Amerikaansch electrisch lichtmaar dan ligt de vrees voor de hand, dat het geld den weg op zou gaan, langs welken de millioenen Amerikaansche spoorweg waarden gegaan zijn. De compagnon van Edison is Wallace, die door sommigen nog minder wordt vertrouwd dan de degelijke practicus Edison. Dr. Werner Siemens (ook geen geringe célébriteit houdt alles voor Amerikaanschen bluf. Hij beweert dat de Wallace'sche machine, de Telemachon, niets anders is dan een dynamo-electrische machine, door Wallace eenvoudig nagemaakt en die Siemens reeds den 17 Januari 1867 heeft aangeboden en verklaard aan de academie der wetenschappen te Berlijn. Zulke toestellen bestaan reeds op zeer vele plaatsen in Europa. Dr. Siemens waarschuwt derhalve tegen alle voorbarige ingenomenheid met iets dat wellicht, ja zeer waarschijnlijk, spoedig zal blijken, noch nieuw, nog bijzonder, noch van veel practisch nut te zijn. Blijkens mededeelingen, gedaan in de jongste ver gadering van het Aardrijkskundig genootschap te Delft, in slaagde op de taal, terwijl hij die radbraakte, toch den stempel van zijn hartstocht te drukken. Hij begint met aan juff. Sofia een pleit-brief te schrijven, die niet minder dan 40 bladzijden groot is, en kon digt de toezending daarvan op deze wijze aan //Eindelijk, Sofie, heb ik dezen brief af, eindelijk heb ik hem overgeschreven. Ach! Sofie, in welke steeds toenemende koorts heb ik hem geschreven. En nu hebt gij de beslissing in uw hand. O 1 Hoe sidder ik bij dat denkbeeldDe wezenlijke kwelling begint nu pas. Hemel, wat zal ik uitvoeren tot ik uw antwoord krijg? De meest tegenstrijdige gedachten verscheuren mij //Van het denkbeeld, dat ik eerst had, u dezen brief zelf te Dresden te brengen, heb ik afgezien. Neen, ik wil geen invloed op u uitoefenen door mijn tegenwoordigheid, noch door de électriciteit van den hartstochtneen, uw beslissing moet volmaakt vrij en zelfstandig zijn. z/Denk alleen aan uzelve. Denk volstrekt niet aan mij, ik bezweer u datDenk er volstrekt niet aan, hoeveel ik zou kunnen lijden. Dat komt er niet op aan. Mannen van mijn slag zijn voor het lijden geboren. Ik ben geboren, zooals Henri Heine gezegd heeft toen ik negentien jaar was, om te sterven als een zwaardvechter, met een glimlach op de lippen." Zie hier eenige uittreksels uit dien fameuzen me morie-brief van 40 bladzijden; mogelijk zijn ze wat is de Soematra-expeditie definitief opgegeven en ont bonden. Door de geconstateerde vijandigheid van een der vorsten in het binnenland was men tot het staken der reis gedwongen. Ofschoon de expeditie niet geheel zonder resultaat is gebleven, moet zij echter als mislukt worden beschouwd. Te Botterdam is een in onze tooneelwereld inder daad ongewoon succes behaald door Mej. Katharina Beersmans, in de benefice-voorstelling van de //Maria Stuart" van Schiller, vertaald door Ten Kate. Het spel van Mej. Beersmans heeft haar een waren triomf doen behalen. Zij werd door een evenzeer gunstig bekende artiste, Mevr. de Vries, als Elisabeth hoogst verdienstelijk ter zijde gestaan, terwijl over 't geheel de voorstelling uitstekend mocht genoemd worden. In geen jaren was een zoo uitmuntend tweespan tooneelkunstenaressen samen op een Nederlandsch tooneel zoo schitterend gezien. Ook in Spanje heeft het gezag nu. een geschikt voorwendsel gekregen om den weg der reactie op te gaan. De moordaanslag op den Koning heeft geheel Spanje met verontwaardiging vervuld. Ja zelfs Don Carlos heeft van deze gelegenheid gebruik gemaakt om zijn zeer waarde nicht Isabella geluk te wenschen met de ontsnapping van haar zoon aan zulk eeu groot gevaar. Het spreekt van zelf dat hij aan zijn com pliment zulk een draai heeft gegeven, dat het eigenlijk een reclame wordt voor de legitimiteit, d. i. voor hem. Zie wat de revolutie doet, zegt hij, zij vermoordt de gezalfden des Heeren, zelfs al zijn die kroondragers haar eigen werk, gelijk dit met Alfonsus 't geval is. Welk een gevaar loopen wij vorsten toch, zoo wee klaagt de vorstelijke rooverhoofdraan en vederaar, die kort geleden in Spanje alles nog in vuur en vlam heeft gezet. Een aanslag tegen een geheele natie mag wel, als een Don Carlos die pleegt, maar een aanslag tegen gekroonde personages, dat is het gru welijkste der gruwelen. Dit neemt niet weg dat moord moord is en 't is maar goed dat de moordenaar is gevat. In Spanje slippen anders de moordenaars er al heel licht door, gelijk o. a. die van generaal Prim, niet tegenstaande ze als met den vinger werden aangewezen. Zooveel ergernis als in Duitschland kan de reactie in Spanje echter wel niet verwekken. De Spaausche vrijheid is even als de. Spaansche schuldbrieven, het nominaal bedrag is eenige honderden percenten grooter dan het reëele. Bijzonder veel zal het volk niet kunnen verliezen, omdat het maar zeer weinig heeft. In Duitschland gaat de vernielingstocht tegen de socialistische vereenigingen, bladen en geschriften, alsmede tegen de verdachte handwerkers-vereenigingen met den dag meer vaart nemen, 't Is haast of er menschelijke colorado-kevers uit te roeien zijn. Vele organen waren alreeds door zelfmoord opgeheven, anderen hebben gepoogd onder een nieuwen naam en gewijzigden vorm nog te blijven voortbestaan, maar de onverbiddelijke zeis der roode wet maait ze alle weg. Weldra zal het veld geheel omgewoeld en zoo totaal gezuiverd zijn van socialistisch onkruid en van alles wat daarvoor aangezien wordt, dat de binnen- landsche politiek zoo goed als dood zal genoemd kunnen worden. Dat zal natuurlijk niet immer zoo blijven. Er zal weder gisting en groei komen, weer strijd en geduchte lang, maar zij zijn zoo- topisch, ze werpen zooveel licht over het karakter van Lassalle, dat onze lezers het ons wel ten goede zullen houden, dat wij ze overschreven «Daar ik," zegt hij, „een bijzonder trotsch man ben, zal ik niet slechts nimmer een vrouw als bij wijze van bestorming nemen, maar ik zal ook niet medewerken om in haar een onzekere liefde tot ont wikkeling te brengen, die niet ontluiken zou zonder mijn hulp. Mij moet een vrouw vrijelijk beminnen, uit eigen beweging en geheel en alzij moet zich zelve aan mij overgeven, opdat ik haar neme. Want, voorzeker, indien een vrouw mij niet beminde met al de krachten harer ziel, indien zij mij niet liefhad met al de diepten van haar hart, en gedreven door een onweerstaanbare macht, dan zou ik haar niet gelukkig maken door een vereeniging met mij. Er zijn toestanden en de mijne is zoodanig in welke de liefde eener vrouw een verterend vuur moet zijn, aangewakkerd door al de hindernissen een on weerstaanbare orkaan, die uit zichzelf telkens weder op nieuw uitbarst, om van duur te zijn en aan die vrouw de vergoeding te verschaffen voor al de kwade kansen, die zij zou kunnen loopen z/Het is mijn plicht, alleen een zekere, reusachtige, onweerstaanbare liefde te aanvaarden. Voor mij zei ven ben ik onbarmhartig. Ik ken geen medelijden, geen erbarmen, noch heb ik hart voor mijn eigen bestaan, strijd ookwe betwijfelen zeer dat het gezag versterkt uit dien strijd zal terugkeeren. In Kusland laat zich de terugwerking, of liever de aanstekelijkheid van 't gebeurde in Duitschland ook gevoelen. Men spreekt daar alreeds van de nood zakelijkheid om alle verdere voortgangen op den weg der liberale volksontwikkeling en wetgeving te staken en daarentegen aan versterking van het absolutisme te gaan denken. In België zijn de gemeenteraads-verkiezingen in de meeste steden in liberalen geest uitgevallen. Daarover heerscht groote opgewondenheid en het verschijnsel is inderdaad ook niet van belang ontbloot. In Frankrijk naderen meer en meer de Senaats verkiezingen en men hoopt dat zij mede aan de liberalen, d. i. in dit geval aan de gematigde republi keinen, de overwinning zullen verschaffen. De Senaat is in Fraukrijk doorgaans wel machtig, doch nooit populair geweest. Men zegt reeds nu hier en daar: als de Senaat in denzelfden geest stemt als de Kamer, dan i9 zij overtollig, en stemt zij tegen de Kamer dan ware 't beter het eerste staatslichaam op te heffen. Het karakter van een tempering van de Kamer door den Senaat schijnt men in Frankrijk onverwezenlijk- baar te achten. Wij zijn in dit opzicht met onze Eerste Kamer vrij wat gelukkiger, als is deze ook volstrekt niet allen naar den zin. In Zwitserland zijn de verkiezingen niet in radi calen zin uitgevallen. In de meerderheid der kantons zijn de radicalen geslagen. Het knoeien en intrigeeren van Engeland tegen Busland en omgekeerd houdt niet enkel aan maar neemt zelfs toe. Engeland tracht het overig Europa te doen gelooven dat Busland de besluiten van het Berlijner Congres met minachting behandelt of wel ze geheel miskent en doet alsof ze niet gemaakt waren. Om hieraan kracht bij te zetten, heeft Engeland de Porte formeel de Bussen doen beschuldigen van het opstoken van den opstand in Macedonië en op andere punten. Hiertegen is even vierkant door Bus land geprotesteerd. Door middel van de Times wordt nu getracht Frankrijk, Oostenrijk, Duitschland en Italië tegen Buslaucl op te zetten. Op het terrein zelf neemt de spanning toe. De Bussen boopen zich op in Bulgarije en Oost-Bumelië, de afvoer van Turksche krijgsgevangenen is zelfs naar men zegt gestaakt. In de Krim bij Sebastopol moeten er nog wel 18,000 in tenten gekampeerd liggen. Op de grenzen van Afghanistan gaat nog niet veel om. Van weerszijden gaat men zich wapenen en troepen concentreeren. Daarbij betracht men op de gewone manier de overdrijving en 't is of zoowel de Afghaneti als de Engelschen de soldaten, paarden en kanonnen maar voor 't scheppen hebben. Gelukkig dat die strijders op 't papier elkaar ook niet kunnen verminken of dooden. Van Engelsche zijde wordt geducht losgetrokken tegen de vermeende inmenging der Bussen. Nu ver telt men o. a. dat de Bussische officieren allen een Afghaansch woordenboek hebben gekregen tot gemak bij hun samenwerken met de Afghauen. Wat we er van gelooven is, dat de Afghan en tot dusver niet veel meer dan moreelen steun van den Czaar zullen genoten hebben, gelijk we ook meeuen dat de Engelschen tot heden toe nog niet veel meer dan woordenkraam tegen den Emir in 't werk gesteld hebben. Het jongste Engelsche bericht is nu dat al de Engelsche hoofdbevelhebbers vervangen zijn door an deren, een maatregel om zich langzaam te haasten. hetwelk ik mijzelven beloofd heb tot een langen en rusteloozen strijd te maken. Maar Sofie, al ben ik voor mijzelven een ongevoelige rots, toch gevoel ik, ik gevoel voor en door hen, die ik liefheb. z/Hun ongeluk is de eenige deur, waardoor ook het ongeluk mijns levens zou kunnen binnenkomen. Derhalve, zoo ge mij niet bemint met die onweder- staanbare vloedgolf van liefde, die één is en in zich zelf al de waarborgen omsluit van het geluk zoolang ge mij zult bezitten, dan zal ik, door een égoïsme, dat ietwat verschilt van het gewone égoïsme, maar toch uit égoïsme, uw bestaan niet aan het mijne verbinden, om u niet ongelukkig te maken, omdat ik daardoor zelf ellendig en ongelukkig zou zijn, omdat ik daardoor die fiere zelfgenoegzaamheid zou verbreken, die innerlijke eenheid, die het schild mijns levens uitmaakt. z/Ik zal u vooruit zeggen, Sofie, al wat mogelijk is om u van uw voornemeu om mij te huwen af te brengen. Blijft gij standvastig, dan zal ik den eenigen waren waarborg bezitten, dat ge mij genoeg bemint om in de vereeniging met mij een hecht en onver stoorbaar geluk te vinden. Slot volgt.

Zierikzeesche Courant | 1878 | | pagina 2