ZIERIKZEESCHE COIRAVr. voor het arrondis- 1878. No. 86. Zaterdag 2 November. 81ste jaargang. NIËTJWS- en ADVERTENTIE-BLAD Feuilleton. Binnenland. De liefde van een sociaal-democraat. Deze Cóurant verschijnt DINSDAG en VRIJDAG avond, uitgezonderd op FEESTDAGEN, Prijs per drie maanden 1,Franco per post 1, Afzonderlijke nommérs 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DER AD VERTE N TI EN Per gewonen regel 10 cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 15 regels, mits contant betaald, 25 ct. Alle stnkkeii, de reductie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in tezenden aan dpn uitgever 11. L.AKE.XAIAA'. Bij deze Courant behoort een Bijvoegsel. ZIERIKZEE, 1 November 187 8. Maandag avond is in de vergadering van 't Dep. der Maatschappij van Nijverheid als spreker opgetreden dr. Gratama. Hij verklaarde de inrichting en werking van den motor-Rennes, en gaf proeven met behulp èener kleine machine volgens dit systeem gemaakt. In de pauze was door den heer Enzlin, horlogemaker, het zoogenoemde lichtende klokje ter bezichtiging gesteld. Naar aanleiding hiervan leverde de he^r Nauta van der Grijp een bijdrage, waarin hij wees op de verschillende stoffen, die de eigenschap hebben van in 't donker te lichtenhy uitte de gissing, dat de wijzerplaat van dat klokje met vioeispaat zal bewerkt zijn. De Nieuwe Roti. Courantf die, zooals bekend is, voortdurend op c^é hoogte van den tijd blijft, en wat het technische betreft de nieuwste verbeteringen en uitvindingen iii toepassing brengt, wordt, te beginnen met het nomraer van Maandag j.l., gedrukt met een nieuwe groote rotatie-pers van König und Bauer, te Würzburg. Deze pers drukt 20000 heele of 40000 halve vellen in het uur. Zij neemt zelf het papier dat zonder eind op een rol zit, bedrukt het aan beide zijden met ronde stereotype cliches, die ook met groote snelheid vervaardigd worden, snijdt de bladen af, vouwt ze en levert zoo de krant kant en klaar. Het iióöfd (Ier courant heeft eenige wijziging ondergaan. De kapiteii}en equipage van de mailboot //Stad yiissingen'/ zijn door (de Engelsche jury van alle sctiulci vrijgesproken ter zake het overvaren van het Engelsche barge-schip //Championi", De bemanning van de //Champion" is zelf oorzaak geweest van 't ongeluker was geen licht op en geen uitkijk. j De postboden van Heerlen in Limburg zullen, ,als zij des naöhts dienst doen, voortaan van revolvers voorzien zijn. Aan de groote sluis te, Veere moet een voor de scheepvaart lastige wel ontstaan zijn. Jhr. P. Damas ypn Citters heeft ontslag genomen als lid van het collegie van Ged. Staten van Zeeland. Nadat dq positie van den heer de Roo van Alder- werelt weken lang even zorgvol ,en verontrustend bleef,, ontving het Fad. gisteren avond de meer. be moedigende mededeeling, dat de toestand //iets minder ongunstig schijnt te worden". Men schrijft aan de Z. Ct. uit den Haag: Dag op dag kan men in de dagbladen het stereotyp bericht lezen: //Sinds gisteren is i,n den toestand van den Minister de Roo geen verandering gekomen". Buitenaf zal men weinig vermoeden, welk een tragedie aan die berichten ten grondslag ligt. Geen verandering dat wil zeggennog steeds een bijna onduldbaar lijden zonder eenige hoop op herstel, maar toch ook zonder hoop, dat het lijden schielijk gedaan zal zijn. De Minister weet zelf, dat hij lijdende is aan een onge neeslijke ziekte, die langzaam maar zeker zijn lichaam sloopt. Voor eenige yyeken kon, mep hem nog nu en dan, te Scheveningen zien piet het hoofd in een doek gebonden. Toen de patient van het ziekenhuis te Rotterdam terugkwam en pile bladen schreven dat het zooveel beter was, en de Minister u»ar a)le waar schijnlijkheid schjelijk naar zijn bureau kon terugkeeren, optipoette ik hem aan het zeeland. Toen ik hem gelukweuschte met zijn aanvankelijke beterschap, schudde hij ongeioovig het hoofd. Hef schijnt beter, maar ik ben er, nog niet, was zijn kort maar veplbe- teekenend anjwoord. En na dien tijd is het steeds achteruitgegaan. De doctoren hebben nog eerst, ernstig in beraad gestaan om op niepw een operatie te be proeven; maar men zag er geen heil in. Alles wordt natuurlijk gedaan om het lijden zooveel mogelijk te verlichtenmaar de krachtigste middelen hebben weinig uipvjerkiDg meer. Gelijk gij weet is.de Mi nister zoolang mogelijk aan 't werk gebleven, maar tegenwoordig ligt hij meestal te bed, ofschoon hij nog in alles belang stelt. Benoemingen, Besluiten, enz. Bij Koninklijk, .besluit, is goedgekfi'Wrt de begrooting van ,de provincie Zeeland voor het dienstjaar 1879, bedragende in ontvang en uitgaaf f 407.746,415. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben vernietigd het vonnis van den Schuttersraad te Middelburg, waarbij een muzikant dier schutterij veroordeeld was tot onderscheidene boeten de vernietiging geschiedt op grond van onbevoegdheid van den Schuttersraad. landbouw. De Raad der gemeente 's Heer Arendskerke heeft in zijn laatst gehoudene vergadering een strafveror dening vastgesteld op het uitroeien en weren van voor den landbouw nuttige vogels. Er is iudertyd heel wat geschreven over den Kas- pischen zandwilg. Thans, deelt de heer G. Vas Visser in de Landb. Ct. het navolgende mede. In het voorjaar van 1877 liet ik een stuk zeer schralen zandgrond, groot ruim .40 aren (wel is waaï bouwland, ,raaar mij te slecht om langer als zoodanig te, gebruiken), met Kaspischen zandwilg bepoten; de stekken waren niet dikker dan een potlood uit onze landbouw-almanakken. Op het gewas van 1877 viel piet te roemeii; wel stierven er zeer weinig stekken en maakten de raeesten twee, drie of vier loten, maar de teentjes waren dun en kort en zijn gebruikt tot het aanbinden, van leiboomen enz. In den vorigen winter zijn de loten of teentjes alle afgesneden en hebben de stammetjes, nu krach tiger, j.l. voorjaar van drie tot zeven en acht nieuwe scheuten gemaakt, ter lengte van 1 tot ruim 3 meter er zijn stammetjes bij, die 4 a 5 loten van 3 meter maakten. Ieder, die lust heeft, kan den Kaspischen zandwilg bij mij komen zien en zelf gevolgtrekkingen maken; ik woon s/4 uur gaans van het station Driebergen. Te Winsum, in Groningen, waar uitsluitend klei- land is en. dus prachtig weiland, werden in Mei j.l. op de basculo gevyogen 9 koeien, behoorende aan 8 verschillende eigenaars. Op 18 October j.l. werden de dieren weder gewogen. Het totaal gewicht van 4,138 kilo was geklommen tot 5,346 kilo, weshalve elke koe gemiddeld 133 kilo in gewicht was toegenomen. In dé bespreking der zoogenoemde roode wet in den Duitsch'en Rijksdag is dezer dagen bij herhaling de naam gèhoemd van Ferdinand Lassalle. Prins vo'u BismaVek rekende hét niet benéden zich dien naam met zekere deferentie in het debat te mengen. Hij deed dit omdat er in de figuur van Lassalle iets nobels is, iets verhevens", waardoor de Rijkskanselier niet: behoefde te duchten zich te compromitteeren als hij dat' in het licht stelde tegenóver de schromelijke uitersten of afwijkingen, waarvan thans de socialisten in Duitschland algeméén worden verdacht, ja zelfs openlijk beschuldigd, al is 't nog geenszins uitgemaakt dat de béide beruchte keizersmoorders zulks geweest zijh in hun hoedauïghéid van socialist. Wé zullen hier nu niet spreken van Lassalle als volksleider, noch als staat- en staathuishoudkundig utopist. Naar aanleidih'g eener brochure, dezer dagen te Leipzig uitgekomen onder den titel van Een blad zijde over liefdelaten we hier volgen een bijdrage tot de levensgeschiedenis van Lassalle. Men leert hem daarih'keriheü niet als staatsman en socialist, maar als mensch, iu zekeren zin ook als philosoof. Hoe hij de liefde opvatte is te merkwaardig om 't niet eens aan de lezers te doen kennen. Lassalle was niet van een koude phlegmatie}ie natpur. Hij leefde volop en zij.u veelzijdige staatkundige en economische bemoeiingen weerhielden hem piet van het galante leven. Zijn avontuur met de gravin Hatzveldt en 't daaruit v.ooftgekpmen schandaal-proces en zijn betrekking tot freule von Dönniges, die hem het leven kostte, zijn wel piet algemeen bekend, maar toch meer dan het avontuur met een aanzienlijke Russische jonge, dame, .Sofia A.drianowna Sff. Aan de baden te Aken leer.de Lassalle Sofia het eerst .kénnen; zij was daar met haar vader, of eigenlijk zoo goed als geheel alleen, daar haar vader, steeds aan zijn ziekbed gekluisterd was. Sofia was toep pas zestien jaar opd, doch een meisje van een ferm karakter, en er bleken dra velq punten van overeen stemming tusschen haar en Lassalle te bestaan ook zij was een vurig patriot, hield zich met hartstoch- telijkeri lust bezig met.de studie van staatkundige ,ep sociale vraagstukken en was nog al tot uitersten geneigd. .-tVi.lVl ri) Lassalle, die een volmaakt cavalier mocht, heeten en destijds hij was toen 35 jaar sphi.tterde in al dep glans van zijngeruchtmakende vermaardheid, maakte eenigèn indruk op de, verbeelding van de jonge Rusin en werd zelfs dermate op haar verliefd, toen hij nog nauwelijks bij de familie., toegang had verkregen, dat hij het plan opvqtte haar te huwen., Dé soort van nieuwsgierigheid vpn juff. Sofia kwam, echter op verre na niet overeen met het gevoel dat zich van Lassalle had meester gemaakt, en deze zag zich, langen tijd verplicht te laveeren alvorens tot een verklaring te komen en zooals men zegt, de brug achter zich af te breken. Eerst na een vertrouwelijken omgang van eenigen duur durfde hij een liefdes verklaring doen. Het was te Keulen dat hij daartoe kwam en juff. Sofia om haar hand vroeg. //Nooit/' zegt; de uitgever (of uitgeefster, want het is zonder twijfel juff. Sofia zelf) //uooifc was bij het jopge meisje de gedachte van een huwelijk of van liefde tusschen haar en Lassalle opgekomen, zoodat die liefdesverklaring haar verraste. Zij legde hem openhartig baar wijze van zien en denken bloot en zeide dat ze hem misschien zou beminnenen vroeg hem, tijd om na te denken .^n dan schriftelijk deze vraag tusschen hen af te handelen." Reeds vóór dit tijdstip hadden de jongelieden eeu drukke briefwisseling op touw gezet, idoch waarin tot dusver van geheel andere zaken sprake was, dan van liefde. .Van toen af verkregen die brieven plotseling een geheel apderen toon, eu Lassalle maakte er ge bruik van om zijn zaak bij het hart der jonge Rusin te bepleiten. ,!j5ij, schreven die brie.ven in het Fransch. Lassalle sprak, deze taal gebrekkig en w.ist er niet veel van. Doch zoo krachtig was de liefdegloed, die hem be zielde, dpt men,, zijn brieven lezende, nauwelijks de fopten en oneigenlijkheden der woorden opmerkt, waarmede zijn brieven doorspekt zijn, eu dat hij er

Zierikzeesche Courant | 1878 | | pagina 1