Onze Leestafel. De postbode van Sneek op Woraraels is dood aan den weg gevonden. Do post-conducteur P. op de lijn VlissingenRo- zendaal is gearresteerd, verdacht van verduistering van aangeteekende brieven. Een spoorwegarbeider is, onder het rijden van een locomotief willende springen, niet ver van Delft, door een wiel van de locomotief over den voet gereden zoodat hem het been onder de knie is moeten afgezet worden. Niet, zooals eerst bericht was, al de drie personen, die wegens den moord op de twee veldwachters te Vollenhoven zijn gearresteerd, hebben hun misdaad bekend, maar een van hen, en wel Jongman, heeft bekend dat zij met hun drieën de moorden gepleegd hebben. Bij een uitdraagster te Amsterdam heeft een jongen, die reeds eens wegens brandstichting en diefstal ver oordeeld is, eenige zilveren horloges en gouden ringen gestolen. De vrouw heeft den jongen zelf achtervolgd en in een schoenmakerswinkel gegrepen; doch nu dwong het toegeschoten //publiek" haar hem te laten loopen, nadat zij haar eigendom terug had genomen. Later is de jonge boef toch door de politie opgespoord en in bewaring genomen. Twee schippersknechts van Zaandam zijn aangehouden wegens diefstal van rijst. Te Botterdam werd een schippersknecht aangehouden, die een zak koffieboonen gestolen bad. Bij de Duitsche Rijksbank is een valsche Ameri- kaansche wissel van 48000 mark gepresenteerd en aangehouden; hij was reeds door een Berlijnsch huis geaccepteerd. Mej. P. te Utrecht, die zich bij ongeluk een revolver kogel door de hersenen heeft geschoten, leeft tot op dit oogenblik nog. De wond is uitwendig genezen; de geneesheeren hebben wel geen hoop dat er geen hersenontsteking volgen zal, doch natuurlijk wordt alles aangewend wat de kunst vermag om de onge lukkige iu het leven te houden. Nabij het station Roermond heeft een botsing plaats gehad van een trein, die op een verkeerd spoor eu op daar staande ledige wagens liep. Er werd alleen materiëele schade aangericht. Nabij den Omval is een wagen met verhuisboel door een trein overreden en verbrijzeld. Er was aan den wagen iets gebroken juist terwijl deze op den overweg was en men had nog slechts tijd om de paarden los te snijden en buiten gevaar te brengen. Te Hoorn is Vrijdag de groote kerk met toren der Hervormde Gemeente door den bliksem in brand geslagen en geheel afgebrand. De belendende huizen heeft men weten te behouden. Buitenland. Het Oosten. De lucht betrekt als 'l ware iederen dag meer in het Balkan-schiereiland. De Oostenrijkers vechten nog steeds in de door hen bezette en zoo het heet be vredigde gewesten. Vooral in liet zuiden is de onwil der bevolking tegen de Oostenrijksche bezetting zeer sterk, en van daar worden klachten overgebriefd naar het buitenland, inzonderheid naar Rusland, over be weerde mishandeling der bevolking door de Oosten rijksche soldaten. Te Weenen loopt daarentegen het gerucht dat de regeering de noodige maatregelen voor bereidt om al het bezette land eenvoudig te aunexeeren en 't de Porte te laten aanzien. De onderhandelingen over de administratie der bezette gewesten staan sinds lang zoo goed als stil. In Oost-Rumelië is een geduchte opstand uitge broken onder de Bulgaarsche bevolking. Deze wil niet Turksch blijven, maar bij Bulgarije gevoegd worden. Deze beweging strekt zich uit tot over ge heel Macedonië en heeft haar zetel te Kustetulje. Natuurlijk wordt beweerd, te recht of te onrechte, dat Rusland deze beweging met geld en wapenen steunt en aanmoedigt, om op die wijze te komen tot de intrekking van dat artikel van het Berlijnsche congres-besluit, waarbij het nieuwe vorstendom Oost- Rumelië is gesticht, dat meer nog dau Bulgarije onder de macht der Porte zou moeten Ulijveu. In Bulgarije schijnt men den weg voor te bereiden tot de verkiezing van generaal Ignatieff tot vorst van dat land. In Russische bladen wordt gunstig voor dit denkbeeld geschreven. Het zal dus wel in de keizerlijke kringen met genoegen worden gezien en is daarvan waarschijnlijk uitgegaan. In Albanië is alles in vollen opstand tegen de christelijke bevolking, en vooral tegen de naburige Grieken is deze beweging gericht. De pacha's in Albanië hebben volmacht gevraagd om de Moham- medaausche bevolking te mogen wapenen, ten einde zoodoende meester van de beweging te blijven; doch* dit is door de Porte voorzichtigheidshalve geweigerd, uit vrees voor een nieuwen godsdienst-oorlog. Van Cyprus valt niets nieuws te melden, dan alleen dat de Engelschen meer en meer den buik vol hebben van deze onheilbreugende verovering van Lord Beaconsfield. Tusschen Engeland en de Porte is een overeenkomst gesloten betrekkelijk Klein-Azië, die voor deze streken van groot belang zal zijn. De hoofdpunten daarvan zijn, dat de financiën met de inning der belastingen onder Engelsche ambtenaren zullen gesteld worden, en dat de hoofdbeambten der rijks-politie ook Engelschen zullen zijn. Past Engeland deze bepalingen nu ernstig en eerlijk toe, dan zal de bevolking van Klein-Azië er wel bij varen en dan is het uit met het wille keurige rijk der roofzuchtige pacha's. In Egypte gaat het wonderlijk toe. De geheele regeering staat daar nu Jn wettigen vorm onder de curateele der Engelschen, of zooals 't heet, der Europeanen. De Khedive heeft het hoofd zoo diep gebogen, dat men mag betwijfelen of het wel ernstig gemeend is en het vermoeden alleszins gegrond schijnt, dat hij alleen speculeert op tijd en omstandigheden om weder op den ouden weg terug te keeren. Zijn feitelijk faillissement zal nu wel zoo geschikt worden dat de //Europeanen" voor het te kort opdraaien. Zelfs hebben zijn kinderen, een prins en een prinses, dezer dagen formeel al hun goederen afgestaan aan het land. Nu zullen ze zeker wel een goed tractement krijgen en hebben dus in de eerste plaats het voordeel dat zij weer geld in handen krijgen. Met een beetje contanten in de hand hebben zulke lui, dadelijk een énorm crediet en loopt de boel dan weer in de war, die dan leeft die dan zorgt. De kwestie met Afghanistan wordt nu zoo, dat men den oorlog voor onvermijdelijk houdt. De Emir heeft den Engelschen zendeling, een Afghaan in Engelschen dienst, wel ongedeerd weder laten gaan, doch hem de beleefde boodschap medegegeven dat hij geen Engelsch gezantschap wil ontvangen en met de Engelschen niets wil te doen hebben. Men zegt ook dat het nu open baar is, dat de Emir op Rusland rekent, ja alreeds de Russische hulp heeft ingeroepen. Van Engelsche zijde worden nu hooge opgaven gedaan van de sterke troepenmacht die gereed staat om op te rukken doch dit weerhoudt ons niet te meeneu dat Engelands staatslieden zich wel- twee- en driemaal bedenken zullen voor zij den oorlog beginnen daar zij zonder twijfel nog lang niet met de noodige waarborgende toebereidselen kunnen gereed zijn en het hun maar al te wel bekend is hoe gevaarlijk een ondoordachte krijgstocht tegen de strijdbare Afghanen zou zijn, te meer daar deze laatsten de gesteldheid van hun land zoo in hun voordeel hebben. Duitschland. De Eng. Standard zegt, dat niet anders dan de aanneming der socialisten-wet door den Duilschen Rijksdag verwacht wasmaar het zal het Duitsche rijk niet doen rijzen in de achting van hen, op wier opinie iu vrije en verlichte staten de hoogste prijs wordt gesteld. Zeven jaren geleden verheugden zij zich meerendeels over zijn oprichting. Thans zijn zij ernstig bezorgd voor ziju toekomst. Bismarck had gelijk, toen hij zeide, dat hij in twee en een half jaar het socia lisme niet kon uitroeien, maar misschien zal hij in dien tijd het aantal sociaal-democraten vermeerderen, hen geheel van hun vaderland vervreemden, hun onte vredenheid versterken, hun haat tegen rijkere standen aanvuren en hen in verstokte kosmopolieten veranderen. Voor de sociaal-democraten zal die tijd lang genoeg zijn om hen te overtuigen, dat zij niets te hopen hebben, niet alleen van het gouvernement en het Jonkerdom, maar ook van de partij, die zich de titels nationaal en liberaal aanmatigt. Indien de wet aan genomen ware door de stemmen van het centrum, zou het kwaad veel minder zijn. De Daily-Telegraph kan niet vinden, dat Bismarck en zijn aanhangers in de discussie de bovenhand hebben gehad. De socialisten hebben hem gevoelige slagen toegebracht. Het is te hopen, dat de wet zoo ten uitvoer wordt gelegd, dat zij zoo weinig mogelijk verbittering veroorzaakt; anders zal zij ernstig kwaad stichten. De nationaal-liberalen in Duitschland worden in de laatste dagen door de Nordd. Allg. Ztg. even sterk geprezen, als zij in den tijd der verkiezingen verguisd werden. Dit is het loon voor de aanneming der socia listen-wet. Zij mogen er zich mede troosten voor de teleurstelling, die de uitvoering dier wet hun reeds moet berokkenen. Hunne leiders ten minste hadden blijkbaar niet verwacht, dat dagbladen zouden worden verboden, wegens artikelen, die voor de invoering der wet waren gepubliceerd. Slechts weinige dagen geleden, verklaarde de heer v. Stauffenberg in een openbare redevoering te Gandersheim//In het wetsontwerp van Mei wilde men de sociaal-democratische bladen voor oude zonden straffen zij zouden namelijk op eens verbonden worden. Dit scheen in strijd te zijn met de geheele nieuwe wet en zou noch politiek, noch rechtvaardig geweest zijn. Het zou zeer hard zijn geweest, een tijdschrift, iets, wat ieder dag nieuw is, te straffen voor hetgeen hel. vroeger gezegd had en ook onraadzaam, den sociaal-democraten den weg af te snijden, zich binnen de grenzen der wet te uiten. Het zou den schijn gehad hebben, alsof men alle bladen, die bepaald voor den werkenden stand schrijven, tot zwijgen wilde brengen". Nog sterker laat zich Lasker eenige dagen later uit, naar aanleiding van het verbod der Berlijnsche freie Presse op grond van vroegere artikelen, die, toen zij verschenen, niet strafbaar waren. Rusland. De Russische bladen melden, dat generaal Ignatieff door Bulgaarsche notabelen is uitgenoodigd, de waardig heid en den titel van vorst van Bulgarije aan te nemen. De Vyedemosti zegt, naar aanleiding van dit bericht //Wij behoeven ons niet er aan te storen, wat anderen denken. Wat wij ook doen, wij zijn zeker, de ver denking van Europa op te wekken. AI9 de verkiezing van Ignatieff voor Bulgarije en Rusland voordeelig belooft te ziju, moet zij geschieden. Nooit moeten wij den wijzen regelbeatipossidentes vergeten. Wij hebben vroeger verzuim al te duur betaald. Aan de Morning Post wordt uit Petersburg getele grafeerd, dat een politie-beambte, die als spion onder de nihilisten gebruikt werd, vermoord is. Te Odessa zal weldra een monster-proces tegen 300 nihilisten beginnen. Spanje, Vrijdag avond heeft te Madrid een persoon een moord-aanslag gepleegd op den Koning van Spanje. Hij schoot een zak-pistool op den Koning af, doch het schot miste gelukkig. De dader is in hechtenis genomen. Het is zekere Oliva Moncari, 23 jaar oud, kuiper van beroep, afkomstig uit de provincie Tarragona. Hij bekent dat hij zijn misdrijf met opzet gedaan heeft en zegt dat hij tot de Internationale behoort. De politie moest den dader aan de handen van eenige vrouwen ontrukken, die hem wilden dooden. De kogel is gevonden in een muur. De verontwaardiging is algemeen. Gemengd Buitenlandsch. Nieuws. Kardinaal Cullen, waarvan de telegraaf het over lijden berichtte, was 75 jaar oud; als jongmenseh verliet hij Ierland en studeerde meer dan 30 jaar te Rome. In 1860 werd hij door den Paus tot primaat van Ierland benoemd en in 1866 tot kardinaal; hij was de eerste bisschop 11a de Hervorming, die tot deze waardigheid opklom. Cullen was een ijverig tegenstander van de gemengde scholen; hij was in Ierland zeer geacht. Zijn dood was vrij onverwacht; Woensdag ontving hij nog bezoeken. Toen Mac-Mahon gouverneur van Algerië was, gaf hij een balhij zag een jongen onderluitenant, die beschroomd tegen een deur leunde. //Danst ge niet?" vroeg Mac-Mahon. //Helaas neen," was het antwoord z/ik heb een dame gevraagd, maar zij heeft bedankt." z/Wie is die dame?" vroeg Mac-Mahon. De jonge onderluitenant wees haar aan. //Hoor eens, jong menseh," zeide de Maarschalk, //gij moet goed uit de oogen zien, als gij uw neus niet wilt stooten. Men vraagt, wanneer men hiel bekend is, niet zoo één, twee, drie de vrouw van een Maarschalk. Die dame is mevrouw Mac-Mahon, die nooii danst, maar ik zal haar vragen dezen keer met u te dansen. En mevrouw Mac-Machon danste met den onderluitenant. De 13-jarige zoon van den hertog van Chartres, thans te Rouaan, maakte eenige dagen geleden des morgens een ritje; zijn paard, door de een of andere oorzaak verschrikt, viel en wierp zijn berijder tegen een ijzeren hek; de prins werd bewusteloos naar huis gebracht; hij had een hersenschudding gekregen en verkeerde eenige dagen in levensgevaar; thans is de lijder aan de betere baud. Van onze geïllustreerde tijdschriften verdient Eigen Haard vooral telkens vermelding wegens de actualiteit en degelijkheid van inhoud, waardoor het zich onder scheidt. No. 44 bevat, behalve het vervolg en slot der zeer aardig geschreven Zeeuwsche novelle //Lange Kees" door Arno, en een vervolg op //Delftsch Aarde werk" door Joost Thooft, met een houtsnede van Lecomte, een lief stukje //Bloemen van het seizoen" door Carelsen, en een studie van dr. J. W. Liefstink z/De harddraverijen met paarden in Nederland" door afbeeldingen van de jongste Hollandsche harddraverij te Parijs opgeluisterd.

Zierikzeesche Courant | 1878 | | pagina 5