Binnenland. ZIERIKZEE, 29 October 1 8 7 8. Wij waren in de gelegenheid de dezer dagen door den heer Enzlin, horlogemaker op den Dam alhier, gean nonceerde klok te zien, waarvan de wijzerplaat in het donker lichtgevend is en dus het uur ook bij nacht laat waarnemen. Het fraaie stuk onderscheidt zich uiterlijk door niets van andere schoorsteen-klokjes en pendules, dan door een zeer net en smaakvol uiterlijk. De wijzerplaat ziet er geheel uit als een gewone; zij is wit met zwarte cijfers, ook de wijzers zijn zwart. Wanneer echter dit uurwerk met de wijzerplaat gedurende den dag naar het licht gekeerd heeft gestaan, dan bewaart de witte opperplakte zoo krachtig het ontvangen licht, dat men in het donker, zelfs den geheelen nacht door, volkomen goed uur en minuut kan onderscheiden. In het donker gezien, vertoont de wijzerplaat zich als matglas met een licht er achter. Toch is aan of in het merkwaardige uurwerk geen lamp verbonden. De gebruikte verfstof of het vernis der plaat heeft de eigenschap het licht zoo sterk op te slurpen, dat het later weder langzaam uitstraalt. De huldeblijkerij is weder druk aan den gang. Het //nationaal huldeblijk7', ditmaal naar het schijnt een ietwat //christelijk" nationaal huldeblijk, zal uit Kampen komendaar heeft zich althans een commissie gevormd met het doel om uit alle oorden des lands de bij dragen in te zamelen. De commissie neemt echter geen kleiner gift dan 25 ets. aan; grootere giften wel. Misschien komt er nog concurrentie en neemt men den mannen, die nu 't eerst er bij waren, het werk uit de hand, gelijk dit gebeurd is met de com missie voor een standbeeld voor Koningin Sofia. Te Apeldoorn heeft zich een plaatselijk dames comité gevormd, thans door een van heeren gevolgd. Den tijd van de huwelijks-voltrekking van Z. M. met de Prinses van Waldeck schijnt men nu wel als op half Jauuari vastgesteld te kunnen beschouwen. De 1Y Pr. Ztg. meldt, dat uit Arolsen 't bericht is gekomen dat het huwelijk op dat tijdstip bepaald is. Z. M. de Koning is nog te Arolsen en neemt daar deel aan jachtpartijen in het vorstelijk wildpark. Ook de hertog van Nassau wordt te Arolsen gewacht en zou daar reeds aangekomen zijn, zoo hij niet door een val van 't paard gedwongen was te Lippspringe te vertoeven. H.H. K.K. H.H. Prins en Prinses Hendrik zullen zich in het begin van November naar Luxemburg begeven om eenigen tijd op het kasteel Walferdange te vertoeven. Te Luxemburg worden reeds toebe reidselen gemaakt voor de feestelijke ontvangst. In het ZJtrechtsch Dagbl. is een kras stuk ver schenen, waarin een tipje wordt opgelicht van den sluier, die de zaak vau den bouw van het Rijks- Museura te Amsterdam bedekt. Als alles waar is, wat men in dat stuk leest, dan baart het geen ver wondering dat het Museum zoo ontzettend veel geld zal kosten. We zullen er dan met geen twee millioen afkomen. Maar wel mag men met verbazing vragen hoe zulke knoeierijen op groote schaal mogelijk zijn. De Middelb. Ct. zegt vernomen te hebben dat er een onderzoek van staatswege zal plaats hebben, naar aanleiding van de tegen den heer Cuypers ingebrachte beschuldigingen. Het TJtrechtscJi Dagbl. doet hierbij de vraag of de M. Ct. dat weet, dan wel wenscht. Het is bekend dat men niet zoo licht overgaat tot een officieel onderzoek van Rijkswege. Wanneer echter de heer Cuypers aan de opgenoemde feiten en ver zuimen niet schuldig is, moet hij wel vooral krachtig op zulk een onderzoek aandringen. Volgens bericht uit Sheerness is door de Britsche autoriteit beslag gelegd op het stoomschip nStad Vlissingen", wegens de aanvaring met het Engelsche barge-schip //Champion." Na borg gesteld te hebben is het schip ontslagen en nu is het naar een dok. De Standaard heeft thans de statuten openbaar ge maakt der nieuwe vereeniging, die uit de agitatie voor het volks-petitionnement is voortgekomen en die een //School met den Bijbel-bond" zal heeten. Geen welluidende naam; doch aan een bond, die eenig en alleen wordt gesticht om bij zekere gelegen heid groote wanklanken in het land te doen hooren, past geen betere. De Standaard zal het orgaan van het bond zijn. Vergissen we ons niet, dan doen zekere uitingen hier en daar vermoeden dat we hier te doen zullen krijgen met een soort van christelijk— socialistische vereeniging. Het verdeel en heersch schijnt tegenwoordig bij de Standaard het devies te zijn, n.l. verdeeling brengen in eigen partij. Te Amsterdam zal door de Holl. IJzeren spoorweg maatschappij, waarschijnlijk aan het Oosterstation, een proef genomen worden met zes zoogenoemde Jobloch- koffsche kaarsen, zoodat men in de hoofdstad zich ook weldra zal kunnen baden in electrisch licht. De overledene baron van Brake! tot den Brakell heeft lot erfgenaam zijner geheele nalatenschap be noemd het Prot. Bestedelinghuis te Arnhem, onder gehoudenheid tot uitkeering van eenige legaten, waar onder één van f 1000 gedurende 30 jaren aan Handwerksbloei. Het monument op het graf van wijlen dr. W. C. H. Stariug zal den 4 November in tegenwoordigheid van zijn vrienden en vereerders op 't kerkhof te Lochem worden geplaatst. Uit een tuin onder Lisse zijn dezer dagen nog twee potjes aardbeien van den kouden grond geplukt. De Neic-Yorlc-Berald van 12 dezer bevestigt, dat Edison, de beroemde Araerikaansche uitvinder, zijn pogingen om het electrisch licht algemeen toe te passen, met den besten uitslag heeft bekroond gezien. Het nieuwe licht staat even ver boven gas als het gas boven liet kaarslicht, het is zacht en prettig voor het oog, constant en zonder flikkering en kost een derde minder dan gaslicht. Reeds worden maatregelen genomen tot overdracht van de nieuwe uitvinding aan een nieuwe maatschappij. Voor de Vereeuigde Staten is het octrooi al verleend voor de Europeesche landen is men nog zoo ver niet. Zoodra al de octrooien zijn verleend, zal Edison alle huizen iu Monroe Park, waar hij woont, gratis verlichten, om van zijn laboratorium de practische toepassing op groote schaal te kunnen gadeslaan. Als alles gereed is voor de algemeene invoering, zullen door geheel New-York waarschijnlijk centrale stations worden opgericht, elk station voor een oppervlakte van misschien een halve mijl in omtrek. Draden zullen ouder den grond in ijzeren pijpen worden gelegd, op de wijze van gaspijpen, en in de huizen worden gebracht. De thans gebruikte gas-oruementen zullen worden aangewend om den draad er doorheen te doen gaan. In plaats van den brander zal de //uitvinding" komen, en door meters zal worden geregistreerd hoeveel electriciteit verbruikt is. De vorm dezer meters is nog niet vastgesteld. De brander is een zoogenaamde vleermuis-brander met een licht, gelijkstaande aan dat van vijftien kaarsen. Om het licht te doen verschijnen, wordt op een kleine veer gedrukt, en even als bij gaslicht kan de kracht worden verminderd. Om het licht uit te doen gaan, wordt slechts weder op de veer gedrukt. Daar geen lucifers noodig zijn, worden alle gevaren, aan het opsteken van gaslicht verbonden, vermeden. Het electrische licht van Edison straalt geen warmte uit, het is zuiver wit. De verslaggever van de New-York-Herald deelt verder nog mede, dat Edison hem verzekerde, dat van al zijn uitvindingen dit licht het eenvoudigste was, en zoo zal ook het publiek oordcelen, als liet dit zal leeren kennen. Wij zijn er nu tamelijk ver mee, zeide hij, maar ik heb nog eenige verbeteringen op het oog. Het moet zoo worden ingericht dat het niet defect raakt. Stel eens, dat een licht eens per jaar defect wordt, dan zou dat voor duizend lichten duizend maal per jaar zijn, en dat zou veel moeite kosten om te repareeren. Daarom moet het licht, als het mijn laboratorinm verlaat, zéé zijn, dat het niet defect raken kan, ongelukken natuurlijk uitgezonderd". Benoemingen, Besluiten, enz. Z. M. heeft op verzoek eervol ontslag verleend aan M. H. Telchhuijs als kapit. bij het 5de bat. rustende schutterij in Zeeland en aan mr. L. A. Bybau als 2de luit. bij het 1ste bat. dierzelfde schutterij, en benoemd bij het 3de bat. tot 2de luit. G. H. Kakebeeke en jhr. C. A. J. van Citters; bij het 5de bat. tot kapit. M. J. van Yessemtot 1ste luit. J. M. P. Yerdurmen tot 2de luit. J. Ralff. Landbouw. Inhoud van Ceres No. 34. Collectieve inzending van land- en tuinbouw-voortbrengselen door de Neder- landsche Maatschappijen ingezonden te Parijs 1878. Uit het westerkwartier. De heer Boeke, over boter- opbrengst volgens het stelsel van Swartz, naar aan leiding der tentoonstelling te Delft. De invoer van Amerikaansch vleesch in Engeland. Yeeprijzen in Amerika. De bemesting (vervolg). De teelt van papaverzaad, blauw maanzaad. Iets over de be kroning der cataract-karns te Apeldoorn. Feuilleton: De zuivelbereiding. Geregelde cursus in 50 lessen (vervolg). Op de paardenmarkt te Woerden, j.l. Donderdag gehouden, waren 1500 paarden aan de markt. Het was fraai weer en de handel levendig; er waren vele buitenlandsche kooplieden. Aan de waag der veestalling te Zwolle zijn dezer dagen gewogen 12 vette ossen, in ééne partij door den vetweider W. van Marle te Marle bij Wijhe ver kocht tegen 40 cents per half kilo ruw. Zij wogen 13000 halve kilo's en brachten hun eigenaar dus f 5200 op. De te Rotterdam gevestigde Maatschappij ter be vordering der vlas-industrie heeft op de tentoonstelling te Parijs met haar inzending van vlas- en lijnzaad behaald de gouden medaille met diploma. Die Maatschappij, in 1862 opgericht, heeft ten doel de verbetering van de vlasteelt, de vlasbereiding en den vlashandel, alsmede van den gezondheidstoe stand der vlasarbeiders. In 1874 meende zij, dat het tijdstip gekomen was om aan het buitenhuid te toonen, wat Nederland op dit gebied vermag en stelde op de internationale ten toonstelling te Weenen ten toon een inzending van vlas en lijnzaad uit Nederland. Die inzending werd bekroond met de Fortschritt medaille, die bestemd was voor inzenders, die vroeger op een internationale ten toonstelling waren bekroond, en dit hoewel de Maat schappij nog nimmer aan zulk een tentoonstelling had deelgenomen. De inzending der maatschappij op de tentoonstelling te Philadelphia in 1876 werd bekroond met de voor allen gelijke onderscheiding, die aldaar werd gegeven (maatschappijen kregen daar geen medaille, alleen een diploma). Doch bovendien kreeg zij nog eene eervolle vermelding, die alleen gegeven werd aan hen, die bijzonder uitmuntten. En thans ontvangt zij te Parijs de gouden medaille en diploma, een der hoogste onderscheidingen. Door deze bekroningen is het bewijs geleverd dat, wat de vlasserij aangaat, Nederland voor geen land der wereld behoefD te wijken, ja door geen daarvan wordt overtroffen. Nu enkele producten, ook op landbouwgebied, die vroeger den roem van Nederland hebben uitgemaakt, gevaar loopen door andere landen te worden ver drongen, is het een opmerkelijk feit, dat het Neder- landsche vlas boven dat van andere landen iu qualiteit en bewerking nitraunt. Dit mag niet onverschillig zijn, waar het een land bouwproduct geldt, dat vooral in den winter aan duizenden handen werk verschaft, dat aan gelds waarde meer dan vijftien millioen jaarlijks afwerpt, en van welks welslagen het resultaat van landbouw ondernemingen op ingedijkte of drooggemaakte landen goeddeels afhangt. Kunst en Wetenschap. De dezer dagen in de zaal Ventadour te Parijs op gevoerde nieuwe opera //Les Amants de Véroue", is tegengevallen, zoodat men het er over eens is dat de markies d'Yvry, die 't stuk gemaakt heeft, de vroegere bewerkers van Shakespeares //Romeo and Julia" niet heeft overtroffen, zelfs niet geëvenaard. Er is een nieuwe Duitsche vertaling verschenen van het oude gedicht //Goedroen", en wel bewerkt door G. L. Klee. De bewerker heeft den ouden tekst dermate gewijzigd en besnoeid, of zooals hij meent critisch gezuiverd, dat zijn werk iets geheel anders vertoont dan de van ouds bekende epische schepping //Goedroen." Te Stokholm is een bericht ontvangen van den kommandant Palander van het Noordpool-expeditie- schip //Vega." Het schip bevond zich den 27 Augustus voor den mond van de rivier Lena en de kommandant hoopte in September de Bahringstraat te bereiken en daarmede de N.-Oostelijke doorvaart volbracht te hebben. De zee moet dit jaar langs de geheele Sibe rische kust vrij van ijs zijn. Nadat reeds het overlijden van den beroemden toonkunstenaar Rubinstein door de bladen vermeld en in de kunstwereld betreurd is, komt thans de heer Louis Roothaan in het N. v. d. D. de verblijdende verzekering geven dat de groote kunstenaar niet alleen niet dood is, maar zich op weg bevindt naar Peters burg om daar concerten te geven. Ongelukken, Rampen, Misdaden, enz. Te Amsterdam komen herhaaldelijk gevallen van aanhouding wegens fondlooperij voor. Ook zijn daar personen, die met opzet iets gaan stelen om in de gevangenis onder dak te komen. Een man stal een paar pantoffels en een ander een taschje, om maar goed logies te krijgen. Te Kleef zijn door een 21-jarig persoon, Duitscher van geboorte, gestolen 32 stuks Oostenrijksche obli- gatiën a 1000 fl., 6 stuks a 100 fl., f 150 aan geld, een gouden damesketting en dito medaillon met diamanten.

Zierikzeesche Courant | 1878 | | pagina 4