Burgerlijke Stand te Zierikzee. BEURS- EN ^tiCTBÊRICHfÉHT ADVERTENTIE N. Te Antwerpen heeft de kunst feest gevierd. Het aldaar uitgeschreven groote Nederlandsche tooneel-congres is met veel geestdrift geopend en de reeks tooneel- voorstellingen zijn met veel bijval door duizenden bijgewoond. Onze Noord-Nederlandsche liefhebbers van de beoefeuing der dramatische kunst hebben te Ant werpen veel eer ingelegd. Zij zijn met de hoogste prijzen gaan strijken. Toch zal het goed zijn uit de groote drukte der levendige Antwerpenaren en andere Vlaamsche buren nu niet juist te besluiten tot de énorme waarde voor de kunst als zoodanig die aan dat congres en aan de daar gedane opvoeringen mag toegekend worden. Volgens het oordeel der jury zelf, was alles wat door de liefhebbers-tooneelschrijvers was ingezonden, niet boveu het middelmatige. Niettemin verdient dit tooneel- feest waardeering als eerste poging op dat gebied en raag men met grond voor het vervolg daarvan goede vruchten voor de beoefening der tooneel-speelkunst verwachten. De werkstaking onder de mijnwerkers in de Belgische steengroeven schijnt geen verdere ongeregeldheden meer uit te lokken en het is met grond te verwachten, dat zij spoedig geëindigd zal zijn. Paus Leo XIII heeft een groote receptie gehouden van eenige honderden Spaansche pelgrims, bestaande uit weelderige le klasse passagiers, de geestelijken, en sjofele, plompe derde klasse reizigers, de leeken. Zulke herders met zulk een kudde, ze vertoonden een sprekend beeld van 't geen 't clericale deel van Spanje nog is. Ofschoon bij de stoelbeklimmiiig vau Leo XIII gezegd is, dat hij geen zulke recepties zou houden en geen allocutiën zou uitspreken, is toch 't een zoo wel als 't ander geschied. Ook de onvermijdelijke Pieters penningen bleven niet achterwege, al bedroeg het nu maar 60,000 frs. wat dat gezelschap had medegebracht. Wat de Paus gezegd heeft, was een lofrede op het Katholieke Spanje, dat, men weet het, altoos vooraan gestaan heeft in de schaapskooi en daarvan dan ook ruimschoots de vruchten nog heden ten dage plukt. In Spanje zelf zijn weer, als altoos, onderscheidene kleine opstootjes, komplotten en pronunciamento's voorgekomen; Spanje kan daar niet buiten. De ge schillen met Marokko zijn nog niet uit de wereld gemaakt. Omtrent de Minister-crisis telegrafeert men uit Borne den I8den aan de Timesgraaf Corti, generaal Bruzzo, de vice-admiraal di Brocchetti, Ministers van Buitenlandsche Zaken, van Oorlog en van Marine, hebben hun ontslag genomen. Behalve een kwestie, rakende de krijgstucht, schijnt de voorname reden van bet besluit dezer drie conservatiefste leden van het kabinet gezocht te moeten worden in het politieke programma vau den Minister-President, gelijk dit op nieuw in zijn te Pavia gehouden rede door hem is blootgelegd, toen hij gewaagde van die volkomen vrijheid van vergadering en vereeniging, waarbij het openbare drijven vau een zaak als die van het z/onverlost Italië" en de oprichting der herhaaldelijk vermelde Bassanti-clubs wordt gedoogd. De heer Cairoli moet naar Monza gereisd zijn, om den Koning te raadplegen. Men gewaagt van eeu eventueele kamer ontbinding, aangezien de redevoering van genoemden bewindsman, welke in het land vrij goed schijnt op genomen te zijn, een aantal tot de meerderheid der Kamer behoorende leden in het harnas schijnt gejaagd te hebben. De troonrede, waarmede de Rijksdag van Hongarije is geopend, heeft een slechten indruk gemaakt. Voor eerst wordt er iu bevestigd, dat Andrassy de controle der buitenlandsche politiek aan de parlementen wil onttrekken, om haar over te brengen naar de delegatiën, wier samenstelling meer kans op goedkeuring van de handelingen der regeeriug geeft. Vervolgens wordt te kennen gegeven, dat aan de bezetting van Turksch gebied nog verdere uitbreiding zal worden gegeven. Sommigen meenen, dat de Hongaarsche Rijksdag de middelen tot voortzetting van Andrassy's politiek niet zal weigeren, niet omdat hij met die politiek is ingenomen, maar omdat hij Tisza aan het bewind wil houden. Van zijnen kant doet Tisza, wat hij kan, om een gunstig votum te verkrijgen. Zondag verklaarde hij in de vereeniging der regeerings-partij, dat de bezet ting van Bosnië en de Herzegowina moest strekken om het Slavisme te vernietigen. De Landdag van Kroatië was precies van het tegenovergestelde gevoelen en ook elders is men het met den Hongaarschen Minister niet eens. Gemengd Buitenlandsch Nieuws. Hoe de zachtmoedige toepassing der socialisten-wet in Duitschland wordt begrepen, blijkt o. a. daaruit dat meu dezer dagen onderscheidene gevangen ge nomen socialisten, mannen van beschaving en dis tinctie, alleen veroordeeld of te veroordeelen om hun politieke en sociale denkwijze, met ketenen aan boeven en gemeene misdadigers geklonken, openlijk langs de straten en den spoorweg heeft zien vervoeren naar de groote gevangenissen. I Een hooggeplaatst geestelijke in den Elzas, beroemd door zijn treffende gelijkenissen, verhaalde onlangs, toen men over den korten duur der socialisten-wet sprak, het volgende In de schoone wandeldreef te Colmar vond men vroeger een vijver, waarbij de kinderen plachten te spelen. Toen 't nu reeds dikwijls gebeurd was dat er kinderen invieleD, liet het stedelijk bestuur den vijver met een heining omgeven. Bene dame, welke dit niet beviel, vroeg den burgemeester naar 't doel van dezen maatregel en kreeg ten antwoordWij hebben de heining laten plaatsen, opdat de kinderen voortaan niet meer iu 't water zullen vallen; als de weer weg. De gratis-voorstelling in de verschillende theaters vau Parijs en in het bijzonder, die in de Groote Opera waren natuurlijk zeer druk bezocht. 150 Personen had den den vorigen nacht op straat doorgebracht voor het gebouw der Groote Opera, terwijl iu den vroegen morgen reeds menschen, van mondbehoeften voorzien, zich daar posteerden om maar een plaats te kunnen krijgen. Reeds te half 2 werd er formeel queue gemaakt. 5000 Personen moesten heengezonden worden. Gedurende de voorstelling heerschte de volkomenste orde. Na de tweede acte van Guillaume Teil speelde liet orkest de //Marseillaise", die daverend werd toe gejuicht. Onder de aanwezigeh merkte men de Ministers De Marcère en Bardoux op. De zaak van T' Kint komt den 4 November voor het hof van assises van Brussel. Caraby en Lachaud hebben geweigerd als verdedigers op te treden. T' Kind heeft nu Picard en Deryckman gekozenhij erkent 16 millioen frs. te hebben ontvreemd. Tusschen den Donau en den Theiss is de druiven oogst zoo goed als sedert 1834 niet het geval was. Van Czegled, Nagy-Körös, Kecskemet, Kiskorös, Bad- kert, Hajos, Hal as, Esaszartöltes, Majsa tot Baja en Therescopel komt men vaatwerk te kort, schoon alle kuipers, smeden en timmerlieden er den ganschen zomer hard gewerkt hebben. Een vat kost tweemaal zooveel als de inhoud. Een eetbaar wapen. Twee officieren van de Hon gaarsche reserve kwamen bij hun regimenten aan, toen deze reeds op marsch naar Bosnië waren. Zij huurden daarom een wagen, lieten die goed van eetwaren voorzien en reden hun troep achterna. Des nachts zaten zij elk aan een kant van den wagen met de manden spijs tusschenbeiden; op een dier manden lag een dier groote stevige worsten, zooals ze in Hon garije worden vervaardigd. Een der officieren een jong edelman was in slaap gevallende ander een burger uit Pest vertrouwde- de zaak niet en waakte met de revolver in de hand. Plotseling werd het paard door eeu kerel vastgegrepen en klau terde een ander tegen de kar op de wakende officier sprong op en schoot den aanvaller neer. Door het schot gewekt en ziende, dat ook aan zijn kant de wagen werd aangevallen, tastte de jonge Hongaarsche edelman in verwarring naar een wapen hij greep de worst en bracht daarmede den roover zulk een slag op het hoofd toe, dat deze suizebollend op den grond tuimelde, opsprong en met zijn makker, die het paard vasthield, de vlucht nam. Of er gelachen is, toen het regiment vernam, dat de jeugdige officier zijn eerste heldendaad op vreemd grondgebied, met een worst had verricht KU Woensdag avond hield de mannen-zangvereeniging z/Luctor et Emergo", onder directie van den heer D. H. Ezerman, met welwillende medewerking van het harmonie-gezelschap //Kunst en Eer", den ge- bruikelijken huishoudelijken avond tot besluit der zomeroefeningen. Het program, zoo instrumentaal als vokaal, werd flink afgedaan eu de uitvoeriug verwierf uitbundige toejuichingen van de talrijk opgekomen geïntroduceerden. Men heeft zich prefect geamuseerd, ook nog na afloop der uitvoering, toen er bal werd gehouden. We hebben hier niets te zeggen over de uitvoering zelf, de loffelijke, onvermoeide ijver van den directeur en de lust en inspanning der leden zijn genoeg bekend. Alleen vonden we alles wat al te huiselijk. Al hadden, om iets te noemen, al de dames gebruik gemaakt van stoven met rookende turven, dan konden ze niet erger door den rook gekweld zijn, dan zij dit nu werden door de dampende heeren der schepping. Hoe zingen in zulk een berookte atmosfeer mogelijk is, mogen de longen der werkende leden vertellen. Wanneer zal een net publiek toch niet meer ontsierd worden door dat onhebbelijke rooken Rooken in een café- chantant, enfin maar op een net concert in een zaal, fi done! Het lompe gestommel van sommige dienende geesten, zelfs onder de uitvoering der zangstukkeu, was ook hinderlijk. Kerk- en Schoolnieuws. Bedankt voor 't beroep naar Waarde door ds. J. A. P. Sperna Weiland te Bergeik. Toegelaten voor wiskunde de lieer J. Verhage; als hoofdonderwijzeres de dames M. F. van Hal van Roosendaal en J. D. Schoonakker van Goes. De heer P. Roraeijn, hoofdonderwijzer der openb. school te Noordgouwe, is den 23 dezer in den ouder dom van bijna 66 jaren overleden. ZËETIJIIÏNGEN. BINNENGEKOMEN. ZIERIKZEE. //Alpha", kapt. Qverme, van Norköpping naar Gent. z/Pax", kapt. O. Blok, van Rostock naar Antwerpen. Van 18—25 Oct. 1878. Geboren: Een zoon van A. M. E. van Dishoeck en J. W. Wilton burg. Een zoon van C. Berrevoets en J. Bos. Gehuwd: A. G. Kijn, jm. en C. M. P. Ochtman, jd. Overleden: A. Oosterling, oud bijna 74 j., echtgenoot van P. de Weijs. E. Heule, oud 72 j., ongeb. d. E. M. Koevoets, oud 12 d., d. PRIJZEN DER EFFECTEN TE AMSTERDAM den 24 Oct. 1 8 7 8. Nederland, Cert. Nat. Schuld. 21/i pCt. 617/a dito dito 3 73Vi dito dito 4 97 dito Stad Rotterdam 3 101 België, dito Rotschild. 2'/i 603/4 Spanje, Obligatien, 1867/75 1 14 7/jg dito Binnenl. f 6250 3 dito f1250 en f 2500 3 Portugal, Obligatiën 1853/69 3 487/« dito 1876 6 Rusland, Obl. Hope Co. 1798—1816 5 91 Bew. Ins.rn. Coup. 6 S. 1855 5 735/g Obligs. a f 1000,— 1866 5 87 Va dito a 100,— 1860 4>/a 78 Cert. bij Hope Co. 1840 4 Obligatiën-Leening 1867/69 4 70Vi dito 1859 3 Staatsleening 1866 5 137V8 Oostenrijk. Obl. in papier Mei en Nov. 5 5013/iS Febr.-Aug. 5 507/g dito in Zilver Jan. en Juli 5 52 Vt April Oct. 5 525/g Aand. Pr. Leen. fl. 1001864 1183/4 Italië, Bew. Inschr. met Coupon 5 Turkije, Obl. Alg. Schuld 1865 5 97/s Mei. Nov. 1865 5 1885 6 1865 5 1851 3 N.-Amerika, dito Brazilië, dito Mexico, dito Groote Russische Spoorw.-Maatsch. 1868 5 Baltische dito 3 Russische Spoorw. Poti Tiflis d°. f 1000, 5 x dito Jelez-Orel 1000 L 1868 5 Fransch-Oost. Spoorw.-Maatsch. 3 pCt. Obl. Zuid-Ital. dito 3 dito Illin. Cent.-Spw.-Maatsch. Cert. van aandeel St. Paul en Pac. Spoor. Obl. 2e S. 7 Chicago N. W. pref. PRIJZEN VAN COUPONS. Metalliek f 21,20 Dito Nationale 21,20 Div. Eng. p 11,80 Rus. Z. -R. Amer. Dollars Papier 57/s 1411/4 45 80% 64 77V8 70 /1,16V* 2,46 2,44Vi Marktprijzen van de volgende artikelen te Zierikzee, van den 24 Oct. 1878. Per Hectoliter. Jarige Tarwe 1877 f- Nieuwe dito 1878 Zomertarwe Rogge 1878 Maartsche Gerst 1878 - Winter-Gerst 1878 Zomer dito 1878 9,10 7,50 6,50 6- 7, 5,75 Per Hectoliter. Haver 1878 Paardenboonen Witte boonen Bruine dito Schokker-Erwten Kleine dito 1878 Koolzaad 3,— - 7,50 - 8- - 11,— - 9,50 - 8,75 Prijzen der Meekrap als vorige week. Marktprijzen van de Boter en Eieren te Zierikzee, van den 24 Oct. 1878. Boter laagste koers f 0,60 hoogste - 0,70 Kip-Eieren laagste koers - 1, hoogste - 1,50 per 5 ons. 5 per 25 stuks. 25 Gretr-ovxwtl A. G, KIJN en C. M. P. OCHTMAN, die ook namens wederzijdsche betrekkingen hunnen dctnlr betuigen voor de bewijzen van belangstelling bij hun huwelijk ondervonden. Ziebikzee, 25 October 1878.

Zierikzeesche Courant | 1878 | | pagina 3