Buitenlandsch Overzicht. Heden wordt de stadsbrug over de Maas te B-ot terdam voor het publiek opengesteld. Volgens het Handelsbl. zullen de stoomschepen der Maatschappij //Nederland'/ nog tot 1 April e. k. van Nieuwediep vertrekken en aldaar binnenkomen. Na dien datum zullen zij uitgaan van IJ muiden en ook aldaar binnenkomen. De beruchte zandbank, die men aangelegd had vóór den mond van het kanaal van IJmuiden, schijnt nu toch den weg van andere banken op te gaan, b.v. van de City- of Glasgow-bankzij wordt door de natuurkracht zelf opgeruimd. Uit 's Hage verneemt men dat hoogstwaarschijnlijk de heer Völlmar, thans tweede kapelmeester van 't muziekcorps der Grenadiers, tot opvolger van den heer Dunkier zal benoemd worden. Door prof. Voit, eeu specialiteit op 't gebied der volksvoeding, is de uitslag van een aantal waarne mingen en onderzoekingen openbaar gemaakt aan gaande de voedende kracht van het eten dat in de volksgaarkeukens te München, Leipzig, Dresden, Ber lijn, Hannover en Hamburg, aan de gasten wordt opgedischt. Hij heeft twaalf inrichtingen gecon troleerd, en bevonden dat het werkelijk voedend gehalte van het eten overal veel te gering is, aan merkelijk beneden het minimum dat als voldoende voor werkende personen mag aangenomen worden. Inzonderheid de hoofdstoffen, waar 't meest op aan komt, eiwit en vet, kwamen overal veel te kort. Zoo wordt bewezen dat de volksgaarkeukens toch een illuzie zijn, en dat de werkende klasse daar niet vetter van zal worden, ja zelfs er mee achteruit is. De oorzaak ligt voor de hand de prijzen zijn te laag gesteld, men kan daarvoor geen krachtig voedsel geven. Volgens de jongste mail-berichten uit Ned. Indië was er van wege de vereeniging der Chineezèn, op de hoeken van de straten van het Chineesche kamp een vrij oproerige proclamatie aangeplakt, die haar oorsprong had in de geruchten, dat het gouvernement een nieuwe belasting van de Ckineezen zou willen heffen Provinciale Staten van Zeeland. De zitting van Dinsdag 22 October werd bijgewoond door 38 leden en voorgezeten door den Commissaris des Koniugs. De voorzitter bracht, na de opening der vergadering, hulde aan de nagedachtenis van het overleden lid van Ged. Staten Mr. G. A. Fokker ook betreurde hij het aftreden van den heer H. P. Winkelman, al eerbiedigde hij de redenen, die dat lid hebben genoopt zijn ontslag te nemen als lid der Staten. De nieuw gekozen leden Mr. D. A. Berdenis van Berlekom en Th. van Uije Pie terse werden toegelaten en beëedigd. Het voorstel van Ged. Staten betreffende het verzoek tot opheffing van het waterschap de Nol van Ouwelek werd op voorstel van den heer Cau aangehouden tot de gewone najaars-vergadering. Tot lid van Ged. Staten werd benoemd de heer I. H. Bybau met 32 van de 37 stemmen. Daarna is de vergadering gesloten. Benoemingen, Besluiten, enz. Z. M. heeft herbenoemd tot voorzitter van het bestuur van het Waterschap Schouwen, Mr. B. C. Cau. Kunst en Wetenschap. Wij vestigen de aandacht der beminnaars en daad werkelijke bevorderaars der kunst op de //V e r e e n i- niging tot bevordering van beeldende kunsten, opgericht door de Maatschappij Arti et Amicitiae" in 1845. Deze vereeniging heeft ten doelaanmoediging van de nationale kunst, verspreiding van kunstzin, onder steuning van het weduwen- en weezenfonds van //Arti et Ainicitiae.// De jaarlijksche contributie bedraagt 5. Daarvoor ontvangt men ieder jaar een kapitale staalgravure en een aandeel in de verloting van kunstwerken, die ieder jaar gehouden wordt. De gravure alleen ver tegenwoordigt twee a driemaal de contributie, 't welk mogelijk is omdat een groot ledental de hooge kosten der gravure kan dekken. De toezendingen van gra vures, verslagen enz, aan de leden geschieden franco. De contributiën worden geheel besteed tot den aan koop van de te verloten kunstwerken en gravures. In 1877 heeft die verloting bestaan uit 39 prijzen, zijnde 29 schilderijen en 10 teekeningen in lijsten. De gravure voor het jaar 1878 zal zijn //Van huis ge weest//, naar I. D. Huibers, door C. L. van Kesteren. De loten voor het weduwen- en weezenfonds ont spruiten uit de 5 korting op de prijzen van aankoop der te verloten kunstwerken. In het reglement der vereeniging komen nog eenige voor de leden zeer voordeelige bepalingen voor j o. a. dat zij recht hebben om uit het fonds der vroeger uitgegeven staalgravures stukken aan te koopen tegen den halven prijs, waarvoor //Arti et Amicitiae// ze levert aan het publiek. Onder deze gravures zijn vele prachtige stukken. Men wordt lid, gelijk boven gezegd is, door het betalen eener jaarlijksche contributie van f 5, of 't nemen van één aandeel. Men kan ook meer aan- deelen nemen, en ook als men wil slechts een gewoon aandeel in de verloting of een lot, 't welk echter geen lidmaatschap der vereeniging medebrengt. In 1877 werden in het geheel 4-378 aandeelen geplaatst, waarvan in Zeeland 126 en te Zierikzee 22'. Voor alle verdere inlichtingen kan men zich wenden tot den correspondent der vereeniging alhier jhr. W. M. H. de Jonge. Wij vertrouwen dat vele kunstminnaars van de nog openstaande gelegenheid tot deelneming voor dit jaar zullen gebruik maken. Het vereenigingsjaar loopt tot uit. December. In het meer van Neufchatel zijn verrassende oud heidkundige ontdekkingen gedaan omtrent de //paal woningen//, waarin de oudste bewoners van Europa boven de oppervlakte des waters leefden. Bij laag water wordt steeds ijverig gezocht en zijn reeds be langrijke overblijfselen gevouden. Het museum van het kanton is thans verrijkt met een grooten, nog zeer fraaien agaatsteen, misschien een eenige in zijn soort, uit het steentijdperk. Verder met een prachtig, goud oorversiersel, een waar meesterstuk, uit het bronstijdperk. Ten derde met een kano uit een eikenstam 7 meter lang en 65 c.M. breed. De voor steven is spits, de achtersteven rond. Zij is 19 c.M. diep, 24 hoog en de dikte der wanden is 6 c.M. Ongelukken, Rampen, Misdaden, enz. Bij Pontyprid in Zuid-Wales (Engeland) zijn twee spoortreinen op elkaar geloopen, met het gevolg dat 12 personen gedood en 40 a 50 zwaar gewond werden. Bij een brand te Pudewitz in Posen liep een nacht waker met een groot houten Maria-beeld in den arm de vlammen in, om die zoo te blusschen; hij werd met zware brandwonden overdekt er uitgehaald; het Maria-beeld verbrandde en toch werd het vuur niet gedoofd. De eigenaar van het brandende huis wierp eeu fleschje wijwater in de vlam, doch ook dit hielp niet. Eerst met de stads-spuit slaagde men er in den brand te overwinnen. Te Oranjenburg zijn twee kwa-jongens al spelende in een kist gekropen, en daar het deksel op slot is gevallen, gestikt. Zij hadden ook een hondje meegenomen in de kist, dat insgelijks gestikt is. De grijze baron van Brakel te Utrecht heeft zich met een pistoolschot om het leven gebracht. Men gist dat hij in een vlaag van ijlhoofdigheid deze noodlottige daad gedaan heeft. De graaf von Bismarck-Bohlen, een neef van den Duitschen Rijkskanselier, heeft zich door zelfmoord uit de wereld geruimd. Te Brussel is een vrouw in dronkenschap van een trap doodgevallen. Te Madrid zijn enkele gevallen van gele koorts voorgekomen onder de van Cuba teruggekeerde soldaten. Te IJzendijke heeft een bejaard man zich den hals afgesneden, men zegt uit vrees voor gebrek op zijn ouden dag. Te Iieinenoord heeft iemand, die daar voor een zonder ling doorgaat, des nachts bij een rustig inwoner die met zijn gezin in den slaap lag, eerst burengerucht gemaakt en vermoedelijk daarop met een geweer door de blinden van een raam geschoten, althans er werd een schot gehoord en een kogel is tot iu het vertrek doorgedrongen. Zonderlinge zonderlingheid Te Bleskensgraaf is een jong meisje, nagenoeg 18 jaar oud, door de duisternis misleid, in het water geloopen en verdronken. In de fabriek van stroopapier van den heer Kalf te Kampen is een man in de machine geraakt en gedood. Te Tischnowitz bij Brünn in Moravia is een tweeling geboren, bestaande in twee bij den uitgang van het bekken aan elkander gegroeide kinderen. Te Klausthal in Hannover is bij het ophalen van werklieden uit de schacht eener mijn de ketting ge broken waaraan de bak hing. Elf mannen werden gedood en 21 gewond. De stoomboot //Stad Ylissingen// is op de reis van Queenboro naar Vlissingen in aanvaring geweest met een Engelsche barge, die zonk, doch de bemanning werd gered. De //Stad Ylissingen// brak een wiel en kreeg een gat in den romp. Zij is door de //Prinses Marie'/ die van Ylissingen kwam, weder naar Queenboro gesleept; onderweg brak de sleeptros en doodde een passagier van de //Stad Vlissingen." Te Utrecht is een man in de Singelgracht verdronken. Te Kampen is een werkman uit Iiattem in den IJsel verdronken. Onder Nieuw-Appelscha is een jongeling van 23 jaar verdronken. Op den Ouden Singel te Leiden is een branderij afgebrand. Te Groningen is een locomotief ontspoord, gelukkig zonder groote schade of verdere ongelukken. Te Utrecht heeft een meisje van 23 jaar, met een revolver gekheid makende, zich bij ongeluk een kogel in het hoofd geschoten. Men houdt de wonde voor doodelijk, ofschoon de geneesheeren de ongelukkige nog in het leven hebben weten te houden. Men heeft vruchteloos beproefd het bij het eiland Amsterdam (Ned. Indië) gezonken ijzeren droge dok te lichten. Het knoeiwerk zal dus wel voor goed naar den kelder zijn. De verfmolen //de Tromp" en de watermolen //de Waker", resp. te Zaandam en Oostzaau, zijn door den bliksem getroffen en totaal afgebrand. Meer dan de groote daden der krijgslieden en de intrigues der diplomaten verdienen de groote feesten des vredes, zooals Parijs er nu weder een gevierd heeft, n.l. de uitdeeling der prijzen aan de inzenders ter wereld-tentoonstelling, beschouwd te worden als belangrijke gebeurtenissen op het schouwtooneel der wereld. We zouden wel wenschen dat maar altoos zulke verheffende tafereelen het middenstuk onzer algemeene beschouwingen konden uitmaken. Dit is echter, hoe wenschelijk ook, toch voorshands nog wel niet voor verwezenlijking vatbaar. Laat een feest van den vrede, gevierd door de priesters en koorknapen van nijverheid en kunst, en toegejuicht door duizenden en tienduizenden uit alle landen en in alle talen en tongvallen der beschaafde wereld, dan althans een aangename zonnige afwisseling zijn in de doorgaans zoo stormachtige en veelbewogen dagen, die we beleven. Inderdaad de Parijsche prijs-uitdeeling is een schoon feest geweest, door geen wanklank verstoord, door myriaden menschelijke hommels met vroolijk gegons omzweefd. Het feest werd gevierd in de groote zalen van het Nijverheids-paleis, niet te verwarren met dat der ten toonstelling of met het Trocadero. Maarschalk Mac- Mahon, omgeven door een schitterend gevolg, waar onder ook onderscheidene vreemde prinsen, heeft een zeer flinke rede uitgesproken, die daverend werd toe gejuicht, en zoo krachtig werd voorgedragen dat er voor de 22,000 aanwezigen geen woord van te loor ging, dan alleen nu en dan een enkele klank, die overstemd werd door het kanongebulder daar buiten op de esplanade der invalieden. De eenige stoornis kwam dus nog van de werktuigen des oorlogs. In zijn rede, die natuurlijk hoofdzakelijk betrekking had op het feest van den dag, heeft de President toch ook nog de Republiek hulde gedaan en het vertrouwen uit gedrukt dat zij duurzaam en vruchtbaar zou zijn. Deze woorden vielen blijkbaar in goede aardezij werden daverend toegejuicht. De voorlezing van het rapport der jury door den Minister Teisserenc de Bort, ofschoon niet meer dan een zeer kort uittreksel of resumé, en het aflezen der lange lijst van hoogste bekroonden was tamelijk ver velend. De geheele plechtigheid was echter binnen drie uren afgeloopen en slaagde uitstekend. Van harte wenschen ook wij Frankrijk met dezen glorie-dag des vredes geluk. Zulke dagen doen 't rampzalige Sedan vergeten. Geheel Parijs is weder min of meer in feest dos gehuld geweest, ofschoon wegens den tijd des jaars minder dan bij het eerste groote feest dat dezen zomer gevierd is. De Duitsche Bondsraad heeft na een zeer korte beraadslaging de van den Rijksdag ontvangen en door dit lichaam aangenomen socialisten-wet goedgekeurd. Zij zal nu ook spoedig gesanctionneerd, afgekondigd, ingevoerd, toegepast ennaar velen vreezen mis bruikt worden.

Zierikzeesche Courant | 1878 | | pagina 2