Burgerlijke Stand te Zierikzee. 1 alle vormen der beleefdheid iu acht genomen, zoodat de beide officieren ook op den besten voet van weder- zijdsche loffelijkheid van elkaar zijn gegaan. Opgrond van een en ander windt nu de Times al een doekje om de geheele affaire, tevens erkennende dat er op zoo'n oogenblik ook aan geen oprukken te denken zou zijn, daar de transport-middelen, de vivres en zoo veel meer wat een talrijk expeditie-leger niet kan missen of verzuimen, nog geheel ontbreken op de grenzen. Men wil Shir Ali den tijd geven om de zaak in der minne te schikken en als hij dat wilde doen, zou er, zegt men, geen reden voor een vijandige handeling van Engelsche zijde bestaan. Het is ondertusschen nog geenszins waarschijnlijk dat de Afghaan er aan denkt zich te vernederen zonder oorzaak en voor iets dat veel eer voor hem een beleediging is te noemen, dan zijn houding beleedigend zou zijn voor de Engelschen. Omtrent den staat van zaken om en bij Konstanti- nopel verneemt men thans weder dat de Russen hun terugtocht hervat hebben, zoodat de ongerustheid daar verminderd is. In de Grieksche Kamer van Afgevaardigden heeft de Minister Couraoundouros de gedragslijn der Regeering uiteengezet. Griekenland nam aan den oorlog geen deel, niet uit vrees, maar omdat Engeland beloofd en verzekerd had de rechten der Hellenen te zuelln hand haven. Indien de Porfce thans weigert die rechten te eerbiedigen en Europa Griekenland in den steek laat, dan zullen er gebeurtenissen plaats grijpen, die de mogendheden wel zullen verplichten zich met de zaak bezig te houden. De regeering vroeg een crediet van nog 35 millioen om het leger op 40,000 man te kunnen brengen. Oostenrijk. Voor het oogenblik is de Hongaarsche Minister crisis geregeld door het definitief ontslag van den heer Szell als Minister van Financiën en door de benoeming van de heeren Tisza voor Financiën en Wenkheim voor Binnenlandsche Zaken. Wat de Oosten- rijksche crisis betreft, wordt als aanstaand Minister- President de tegenwoordige Minister van Financiën Depretis genoemd, terwijl men verwacht, dat nog verscheidene andere leden van het tegenwoordig kabinet benevens eenige leden van het Heerenhuis, in het nieuwe kabinet zitting' zullen nemen. Intusschen hebben de Oostenrijksche Ministers Auersperg en Deptreis zich met hunne Hongaarsche colega's Tisza en Wenkheim verstaan over de voorstellen, die bij de delegaties zullen worden ingediend, alsmede over de middelen ter voorziening in de kosten der bezetting. Men verzekert, dat de bankiers Rothschild 8 millioen ter beschikking van den heer Tisza hebben gesteld, daardoor in de behoefte der kas tot het einde van het jaar voorzien is. Engeland. De financiëele lucht betrekt in Engeland meer en meer. Wederom is een groote tot dusver zeer soliede firma gesprongen te Manchester met een passief van 1 millioen pond. Men is in groote spanning en vreest voor nog meer dergelijke rampen. Gemengd Buitenlandsch Nieuws. Onder de sociaal-democraten in Westfalen is het denkbeeld opgekomen en vindt meer en meer deel neming, om in massa het land uit te wijken. Als nieuw land van belofte heeft men Amerika of Klein- Azië op het oog. Wat dit laatste betreft, het is bekend dat hier en daar in het Oosten Duitsche koloniën bestaan, o. a. in de Donau-streek en in Zuid-Rusland, doch in beide streken levert het heer- schende regeerstelsel, 't Turksche of 't Russische, zeker groote bezwaren op voor menschen die't land hunner geboorte verlaten om hun politieke er. sociale over tuigingen. Waar de Turk nog macht .heeft, is voor de sociaal-democratie al evenmin plaats als in Duitsch- land. Nu echter Klein-Azië zoo langzamerhand onder Engelschen invloed komt, en daar de Engelschen op 't stuk van staatkundige overtuiging nog al vrijgevig en verdraagzaam zijn, zou een nederzetting van uit geweken Duitschers in de uitgestrekte, wel verwaar loosde doch van nature zoo rijke landstreken van Klein-Azië, wel levensvatbaarheid hebben. Het gaat er ook op sommige plaatsen in Duitschland al vreemd toe. Fabrikanten sloven zich uit bij de mannen van 't gezag door de werklieden af te danken, die van socialistische sympathieën verdacht zijn. Iu dezen tijd van weinig werk kunnen zij gemakkelijk althans een plasdankje verdienen met hun omgeving te zuiveren van 't booze gebroed, dat bladen van socialistische strekking leest. De roode wet straft de bladen en de gedienstige geesten onder de indus- triëele straffen de lezers, zoo moet het werk van de uitvoering van het socialisme wel slagen, of totaal mislukken. Te Civita Yecchia is een schip, de //Santiago-", aan gekomen met 900 Spaansche katholieken aan boord, zijnde de eerste expeditie van geloovigen die naar Rome komt om Leo XIII hulde te bewijzen en Pieterspenningen te brengen. Daar in Spanje de gele koorts in eenige plaatsen heerscht, heeft de Italiaansche regeering de //Santiago" een quarantaine van vier dagen opgelegd. Ofschoon dit geenszins zoo erg is en 4 slechts het tiende deel van 40, zijn toch de clericale bladen er woedend over en noemen dat wreede vervolging enz. Zij zouden er, naar 't schijnt, niet tegen op zien dat de Spaansche geloovigen de pest voor de Italiaansche natie medebrachten, als ze maar goud ook bij zich hadden. Een Engelsche dame, te Parijs logeerende om de tentoonstelling te bezoeken, is dezer dagen opgestegen met den ballon captif en in de schuit op een paar honderd meters boven den grond bevallen van een zoon. Dat jongeutje mag zich later wel //hooggeboren" betitelen. Volgens de te Florence verschijnende Nazione zal de Italiaansche regeering de hand uitsteken om Florence in zijn nijpenden financicelen nood te hulp te komen. Men weet dat die stad een korten tijd de hoofdstad van Italië geweest is en zich toen door het stichten van allerlei grootsche gebouwen ten dienste van 't algemeen Rijks-bestuur en nog meer door ondoordacht ondernomen groote openbare gemeente-werken in zulke zware schulden heeft gestoken, dat een bankroet on vermijdelijk was. Thans wil het Rijk voor ongeveer 60 millioen lire aan openbare gebouwen overnemen. De dezer dagen op zijn kasteel Bassenheim overleden bankier Abraham Oppenheim, chef van de Keulsche firma Salomon Oppenheim Co., leed sedert geruimen tijd aan het steen. Kort vóór zijn dood wilde men den Britschen geneesheer Thompson consulteeren, die een specialiteit voor de genoemde ziekte is. Op een dépêche uit Londen kwam het antwoord, dat dr. Thompson op reis in Italië was. Een telegram naar de plaats waar dr. Thompson in Italië vertoefd had, werd beantwoord met de mededeeling, dat hij op weg naar Vevey was. Eindelijk kwam op een telegram naar Vevey het antwoord, dat dr. Thompson zijn reis r.iet gaarne opgaf, maar voor een honorarium van 1000 pond sterling naar Keulen zou komen. Het wederantwoord luidde//Het verlangde honorarium wordt toegestaan." Dr. Thomsons kunst heeft den 75-jarigen lijder echter niet in het leven kunnen be houden, maar de 20,000 mark zijn hem uitbetaald. De overledene was Israëliet gebleven, evenals zijn broeder Simon, mede-chef der firma. Zijn neven echter zijn tot het Christendom overgegaan. Het vermogen van den overledene wordt op minstens 30 millioen mark geschat. Toen Dupanloup 18 jaar oud was, logeerde hij bij de familie Rohan te La-Roche-Guvon. Lamartine bracht mede daar eenige dagen door en las o. a. een treurspel in 5 actes voor, waarin met de oude regelen luchtig werd omgesprongen. Men smeekte Lamartine dat stuk niet uit te geven en de dichter beloofde het te zullen vernietigen. Den anderen morgen haalde hij het manuscript, dat op de salon lag, verscheurde het en wierp de stukken in het vuur. Een afschrift had hij niet, maar Dupanloup, wien het stuk goed bevallen was, had, zonder dat Lamartine het wist, des nachts het manuscript overgeschreven en een paar weken geleden dacht hij er nog over het met toestemming der familie van Lamartine te laten drukken. Van 1872 tot 1877 zijn de prijzen van het ge vogelte en het wild te Parijs met 33 pCt. geklom men, die van het vleesch met 4 a 6 pCt., die van de visch met 5 centimes per kilogram, die van de boter met 9 pCt., van de eieren met 8 pCt. Ook vruchten, groenten en aardappelen zijn veel duurder geworden. Eugène Vermersch, een der hoofden van de Commune en een der hartstochtelijkste schrijvers der revolutio naire partij, is, 33 jaar oud, in Engeland overleden. Hij was getrouwd met de dochter van Karl Marx. Vóór het ontstaan der Commune was hij langen tijd medewerker van den Figarowaarin hij o. a. het portret van den ouden hertog van Brunswijk geteekend heeft op eene wijze, die ieder lachen deed, behalve den hertog zeiven. In Engeland is hij in onderhandeling getreden met het hof te Chislehurst om het te dienen, maar of die onderhandeling tot iets gediend heeft, weet men niet. Het beruchtste blad onder de Commune. Peru Duchéne, werd hoofdzakelijk door hem geschreven. Kerk- en Sclioolnieuws. Aangenomen het beroep naar de Ev. Luth. Gemeente alhier door ds. H. H. Zaalberg te Varsseveld. Na afgelegd examen zijn tot de kweekschool voor onderwijzeressen te Haarlem o. a. toegelaten de jonge dames M. Goemans en D. M. Goemans, beiden van Dreischor en tot dusver leerlingeu der oefenschool te Zierikzee. Benoemd tot hulponderwijzer te Dreischor de heer Nieuwdorp, hulponderwijzer te Ouwerkerk. Acte-examens in Zeeland. Toegelaten voor de Engelsche taal de heer Varossieau te Iieinkenszand, afgewezen 1; voor de gymnastiek 1 afgewezen. De heer A. Meskes, hoofdonderwijzer te Kadzand, heeft zijn SOjarige ambtsvervulling gevierd. Van 11—18 Oct. 1878. Geboren: Een dochter van H. Koevoets en A. Plaum. zoon A. Schoonen en J. van der Maas. dochter E. Snellen en L. A. Swart. zoon J. van der Kreke en F. Adriaanse. Gehuwd: L. Koreman, jm. en J. Lokker, jd. A. J. de Neef, jm. en S. Trijzelaar, jd. Overleden: P. J. Schouten, oud 4-3 j., vrouw van L. Nivelle, (overleden te 's Gravenhage). M. I. Verseput, oud 81 j., weduwe van P. van der Velden. ZEETIJlHNGElV."" UITGEZEILD. ZIERIKZEE. 18 Oct. //Clara", kapt. M. F. Clemens, van Zierikzee naar Engeland. BEURS- EN MARKTBERICHTEN, PRIJZEN DER EFFECTEN TE AMSTERDAM den 17 Oct. 1 8 7 8. Nederland, Cert. Nat. Schuld. 2% pCt. 623/,4 dito dito 3 73% dito dito 4 97% dito Stad Rotterdam 3 dito Rotschild. 2% Obligatien, 4867/75 1 143/s dito Binnenl. f 6250 3 dito f 1250 en f 2500 3 Obligatiën 1858/69 3 48 dito 1876 6 9611/ic Obl. Hoge Co. 1798—1816 5 92 Bew. Ins. m. Coup. 6 S. 1855 5 725/8 Obligs. a f 1000,— 1866 5 873/s dito a 100,— 1860 4% 77% Cert, bij Hope Co. 1840 4 Obligatiën-Leening 1867/69 4 70% dito 1859 3 62% Staatsleening 1866 5 136 Oostenrijk. Obl. in papier Mei en Nov. 5 50% Febr.-Aug. 5 dito in Zilver Jan. en Juli 5 52% April Oct. 5 529/16 Aand. Pr. Leen. fl. 1001864 Bew. Inschr. met Coupon 5 Obl. Alg. Schuld 1865 5 9%6 dito Mei. Nov. 1885 6 dito 1865 5 92% dito 1851 3 5% België, Spanje, Portugal, Rusland, Italië, Turkije, N.-Amerika, Brazilië, Mexico, 1868 Groote Russische Spoorw.-Maatsch. Baltische dito 3 Russische Spoorw. Poti Tillis d°. f 1000, 5 dito Jelez-Orel f 1000 L 1868 5 Fransch-Oost. Spoorw.-Maatsch. 3 pCt. Obl. Zuid-Ital. dito 3 dito lllin. Cent.-Spw.-Maatsch. Cert. van aandeel St. Paul en Pac. Spoor. Obl. 2e S. 7 Chicago N. W. pref. PRIJZEN VAN COUPONS. Metalliek f 21,05 1 Rus. Z. -R. Dito Nationale 21,17% Amer. Dollars Div. Eng. p 11,77% Papier Marktprijzen van de volgende artikelen te Zierikzee, van den 17 Oct. 1878. 110% 45% 79% 79% 6413/le 43% 77% f 1)17% 2,47 2,44 Per Hectoliter, Jarige Tarwe 1877 f Per Hectoliter. Haver 1878 f 9,25 Paardenboonen 7,50 Witte boonen 6,50 Bruine dito 6,Schokker-Erwten 7,Kleine dito 1878 - 5,75 Koolzaad Marktprijzen der Meekrap te Zierikzee, van den 17 Oct. 1878. Teelt 1877. Per 50 K.G. f a - Nieuwe dito 1878 Zomertarwe Rogge 187S Maartsche Gerst 1878 - Winter-Gerst 1878 Zomer dito 1878 3,— 7,50 8 11, 9,50 8,50 Twee en een, 1ste kwaliteit blank Twee en een, middelbare dito Twee en een, mindere dito Een en een, 1ste kwaliteit blank Een en een, middelbare dito Een en een, mindere dito Onberoofde, 1ste kwaliteit blank Onberooide, middelbare dito Onberoofde, mindere dito Muilen Middelbare dito Marktprijzen van de Boter en Eieren te Zierikzee, van den 17 Oct. 1878. Boter laagste koers f 0,60 per 5 ons. hoogste - 0,70 5 Kip-Eieren laagste koers - 1,25 per 25 stuks. hoogste - 1,50 25 a - a.

Zierikzeesche Courant | 1878 | | pagina 3