PooiiTVLTET, 16 Oct. Gelukkig niet in het eiland Tholen heerschen de mazelen epidemisch; wel in de gemeente Tholen. De anders overbevolkte lagere school telde op 't laatst der vorige week slechts een kleine dertig leerlingen. In de andere gemeenten van ons eiland komen af en toe wel enkele gevallen van ma zelen, ook van keelziekte, voormaar van epidemie is daar geen sprake. De Staten van Zeeland zijn in buitengewone ver gadering opgeroepen tegen den 22 October tot het vervullen der vacature in het collegie van Ged. Staten, ontstaan door het overlijden van mr. G. A. Fokker. In diezelfde vergadering zal behandeld worden het verzoek tot opheffing van het waterschap //de Nol van Ouwelek." Aangaande de in eenige geheimzinnigheid gehulde groote dingen, die er volgens den Standaard gebeuren zouden met de 300,000 onderteekenaars der petitie voor een school met den bijbel, verneemt men nu iets. Komt daar echter niet meer bij, dan zal alles minder zijn dan en muisbarende berg. Het is dan, evenals de geheele grieve der petitie-sjouwers, enkel om wat dubbeltjes te doen. De leiders wenden een groote mate van verbazing voor over het feit dat de bekende petitie door zoovelen is geleekend en dat de vereeniging voor het christelijk nationaal onderwijs toch nauwelijks een honderste van dat getal onder haar leden telt. Dat is niet te verwonderen, daar de massa zich veel gemakkelijker laat bepraten om een naam te zetten of te laten zetten, dan om in den zak te tasten. Thans worden giften en gaven gevraagd, en daar is niets tegen te zeggen; dat daarbij echter al weer dat totaal ongegronde gejank over gewetens vrijheid en //der vaderen goed en bloed'/ wordt aan geheven, is hinderlijk. De Kamer van Koophandel te Bergen op Zoom heeft zich bij adres tot den Minister van Waterstaat gewend, met verzoek dat van Regeeringswege eenig hulpmiddel worde verstrekt ter voorkoming dat de suikerfabrieken aldaar binnen enkele dagen, bij vol slagen gebrek aan water, het werk zullen moeten staken. Nauwelijks drie weken is de campagne begonnen en nu reeds is meer dan de helft van het voorhanden water verbruikt. Het watergebrek wordt veroorzaakt doordien sedert de opheffing der vesting de genie niet meer heeft te zorgen voor den toevoer van water uit het Papegat en het water nu voor het meerendeel naar Rosendaal afvloeit. De Gemeenteraad blijft naar middelen uitzien om in dezen voor de suiker-industrie zoo noodlottigen toestand afdoende en duurzame verbetering te brengen. De Gemeenteraad der Residentie heeft het voorstel aangenomen om aan Z. M. den Koning bij zijn aan staand huwelijk een geschenk aan te bieden. Het gerucht zegt, dat het Koninklijk gezin vooreerst niet het paleis in den Haag, maar dat te Amsterdam zou betrekken. In verband hiermede zou het geheele regiment grenadiers en jagers tijdelijk naar Amster dam verlegd worden. Onder den naam van een feestje ter eere van Prinses Hendrik heeft men te Amsterdam aan de Vondelkade, bij de oude Overtoom, op een particulier stuk land een soort van kleine kermis aangelegd. Men waadt er tot over de enkels door den modder, dóch vindt er dan ook alles wat het hart van een kermisgauger maar wenschen 'kan spellen, kramen, draaimolens enz. Het voorstel van Burgemeester en Wethouders van Amsterdam om een leening aan te gaan van ö1/^ millioeu ten laste der gemeente, schijnt niet de alge- meene goedkeuring der leden van den Raad te erlangen. Men zegt nu dat de wethouder van Financiën mr. G. van Tienhoveu wenscht af te treden, 't geen door velen zeer wordt betreurd. Het station van den Holl. Spoorweg te Amsterdam is thans buiten gebruik gesteld en het nieuwe groote houten hulpstation aan het IJ in gebruik genomen. Ook het station aan het Oosterdok zal nog voorloopig in gebruik blijven. Nu de electrische straatverlichting bij wijze van proef in enkele groote steden van het buitenland is ingevoerd, o. a. te Parijs, is de ondernemings-geeat ook bij ons te lande op dit punt gevestigd. Door den heer W. J. Wisse te 's Hage is aan het gemeente bestuur der Residentie en aan de besturen van 21 andere groote gemeenten in het laud, concessie aan gevraagd voor de stads-verlichting met electrisch licht o. a. worden genoemd Middelburg en Vlissingeu. Den 19 dezer wordt de nieuwe kweekschool voor machinisten te Amsterdam geopend. De kanarievogel, die met de //Willem Barends" mede ging, en op 78° N.B. midden in de IJszee tierig bleef, zingt nu weder te Amsterdam, en even gezond en frisch als dit vogeltje is de bemanning gebleven. Enkel dr. Sluiter was ernstig ziek op reis, ofschoon hij thans gelukkig herstellende is. In de vijfde bijeenkomst van de internationale trans- portverzekerings-vereeniging, den 7 dezer te Frankfort a/M. gehouden, is door Grossman uit St. Gallen de aan dacht gevestigd op een vennootschap, die te Antwerpen door reeders, kooplieden, assuradeurs en scheepsmake laars op touw wordt gezet, n.l. een maatschappij tot redding en berging van schepen en goederen uit zee gevaar langs de Hoilandsch-Belgische kust. De maat schappij denkt zich aan te sluiten aan een bestaande sleepboot-onderneming, die thans met 5 a 6 booten werkt, en wil aan assurantie-maatschappijen, die deel nemen iu 't bijeenbrengen van het kapitaal der maat schappij, bijzondere voordeelen toekennen. Naar aanlei ding hiervan gaven de heeren Goedeckers van Hamburg en Wedel van Stettin te kennen dat soortgelijke nut tige onderneming ook voor de Noord- en Oostzee wordt georgauiseerd. Het door de Arnk. Ct. medegedeelde bericht van de benoeming van een directeur van de kapel der grenadiers en jagers, is volgens het N. v. d. D. een fopperij. Zulke goedkoope //aardigheden" kunnen zeer onaangenaam zijn en doen in ieder geval 't ver nuft van den uitvinder even weinig eer aan als zijn begrip van goede manieren. De Arnh. Ct. is zeer terecht verontwaardigd over die grap, zij schijnt van plan den bedrijver een ernstige waarschuwing te doen toedienen. Naar de Arnh. Ct. verneemt, is aan prof. F. Stracké te Amsterdam het vervaardigen van een gedenkteeken op het graf van ds. J. P. de Keyzer opgedragen. Aan de steenfabrieken langs den IJsel is de vraag naar metselsteen niet zoo groot als in vorige jaren. Was toen de steen veelal verkocht vóór hij uit den oven kwam, thans zijn de meeste fabrikanten nog van een ruimen voorraad voorzien. De nieuwe spoorlijn LeidenWoerden is Maandag met groote feestelijkheid ingewijd. Vooral de ge meente Alfen heeft veel werk van dezen dag gemaakt. Te 's Gravenhage heerscht in vrij erge mate het roodvonk; enkele sterfgevallen aan die ziekte zijn reeds voorgekomen. Benoemingen, Besluiten, enz. Z. M. heeft aan A. Kakeheeke Jz. met 1 Nov. eervol ontslag verleend als notaris te Goes. Z. M. heeft met 1 Nov. den heer H. A. A. baron Collot d'Escury, benoemd tot schoolopziener in het zesde schooldistrict der provincie Zeeland. Landbouw. In Sempervirens is de opmerking gemaakt dat het zooveel voordeel geven kon als meer algemeen die honderden en duizenden min of meer groote strooken, geeren, reepjes en hoekjes land, die nu doorgaans onbezet en onnut liggen, alsmede de bermen en kanten van vele groote en kleiue wegen, werden beplant met houtgewas. Men zou vruchtboomeu kunnen planten waar dit uitvoerbaar was en anders eenvoudig kreu pelhout of waaiboomen. De opmerking is niet onpractisch. Inderdaad wordt in ons kleine, toch reeds als men wil overbevolkte land vrij wat goede grond verwaarloosd, voornamelijk omdat hij verbrokkeld ligt in zulke kleine stukjes, die elk op zich zelf van weinig belang schijnen. Een voornaam bezwaar is wel daarin gelegen dat de meeste van de bedoelde schalooze stukjes grond aan den openbaren weg liggen en dus gevaar loopen van door het roofzuchtige publiek toch geplunderd en kaal gehouden te worden. Het is waar, dat de vernielzucht bij ons te lande zeer groot is; maar 't is toch ook waar, dat in de streken waar men langs den openbaren weg nu reeds doorgaans al van oudsher beplantingen van vruchtboomen vindt, het publiek deze vrij wel ontziet. Als er maar werk van de be doelde beplantingen gemaakt werd zou er ook wel beter op toegezien worden. Als een voorbeeld van hetgeen zou kunnen gedaan worden, verdient de gemeente Burgh genoemd te worden. Daar heeft men op de dorpsstraat en rondom de kerk jonge hoogstam- vruchtboomen geplant, die het publiek toch ontziet en waarvan men zich met reden aanzienlijke voor deelen belooft voor de toekomst. Kunst en Wetenschap. De vereeniging //Het Nederlandsch Tooneel" is thans op nieuwe grondslagen gereconstrueerd. Men hoopt dat zij zich nu zal kunnen staaude houden. Buitenland. F r a n k r ij k. De bisschop van Orleans, Dupanloup, een van de onafzetbare leden des Senaats en lid van het instituut, heeft eerst na 1849 een politieke rol gespeeld. Als vrijzinnig katholiek stond hij bloot aan de aanvallen van Louis Veuillot in de Univers. Eens verbood Dupanloup aan de geestelijkheid in zijn bisdom de lezing van het blad andere bisschoppen volgden zijn voorbeeld en zonder de tusschenkomst des Pausen zou het blad bij gebreke van abonné's verdwenen zijn. In 1854 volgde hij den heer Tissot als lid der Fransche Akademie op, uit welk lichaam hij op opzienbarende wijze verschillende personen wist te weren, b.v. in 1863 den heer Littré. Op het congres te Mechelen verklaarde hij met den Syllabus in te stemmen en hij had een groot aandeel aan de voorbereiding van het Oecumenisch concilie in 1869. Bekend is het, hoe hij in een desbetreffend mandement zijn oordeel omtrent de kwestie der pauselijke onfeilbaarheid voor behield en bij de stemming in het concilie zich tegen deze leer verklaarde. Na hare afkondiging heeft ook hij zich onderworpen, hetgeen echter, naar men wil, niet belet heeft, dat de door hem vurig begeerde kardinaalshoed juist wegens die houding in het concilie hem steeds onthouden werd. Gedurende den oorlogstijd ijverde hij met groote vaderlandsliefde en met goed gevolg voor het verminderen der oorlogslasten van Orleans en liet hij zich op voorbeeldige wijze aan de verzorging der gekwetsten gelegen liggen. Tot dank werd hij met 28.596 stemmen ter Nationale Verga dering afgevaardigd. In dit lichaam was hij de stelselmatige tegenstander van den Minister Jules Simon en een dergenen, die den graaf van Chambord tot de driekleur trachtten te bekeeren. Hij was de voorname kampioen voor de wet betreffende de vrijheid van het hooger onderwijs en stemde in 1875 tegen de constitutioneele wetten. Men weet hoe hij, toen voor eenige jaren de Littré tot lid der akademie ge kozen werd, openlijk zijn ontslag nam. Niet slechts als redenaar, ook als schrijver, voornamelijk van een werk over de //opvoediug" heeft de heer Dupanloup zijn naam gemaakt. Niet weinig zijner mandementen en redevoeringen deden in geheel Europa van zich spreken hij was, zoo wordt van hem getuigd, evenals de bisschoppen der vijfde eeuw, door zijn prestige en zijn vastberadenheid, zoowel bisschop als prefect en diplomaat. De Fratiqais noemt hem een strijder voor recht en vrijheid, hartstochtelijk verdediger van gods dienst en vaderland, van waarheid en gerechtigheid, z/den dapperen onder den dapperen". Het Journal des Bebats laat gerechtigheid wedervareu aan zijn verheven zin, rondborstigheid en echten adel der ziel. Door zijne welsprekendheid, zegt dit orgaan van het linker-centrum, zoowel als door zijn verheven en be trekkelijk vrijzinnig karakter was hij bij uitnemendheid de glorie van het Fransche episcopaat. De repu- blikeinsche Siècle noemt hem o. a. een weinig nauw gezet, maar onbezweken polemist, wiens galücanisme voor het Yatikaan en de Univers de vlag heeft moeten strijken. Louis Veuillot heeft de oude veete niet vergeven. Naar de wereld, zegt hij, is msgr. Du panloup levenslang werkzaam en vol succes geweest en evenzeer vol tegenspoed. Tot zijnen dood toe bezat hij vurige vrienden, die hem hielden voor het toonbeeld der bisschoppen, en zeker behoort men hem veel ijver, werkzaamheid en onkreukbare zeden toe te kennen. Met volharding en moed verdedigde hij op zekere punten de eer en de rechten der kerk. Maar van de eigenschappen, voor een toonbeeld der bisschoppen vereischt, ontbrak hem veel. Als geleerde, als staatkundige en schrijver valt op hem af te dingen. Zijne onderwerping na het concilie, welke hem tot eer strekt, kwam ongelukkig wat laat. In één woord, z/hij is in dit leven slechts een dier merkwaardige voorbijgangers geweest, die nooit aankomen". Het Oosten. De Britsche krijgsdrift gaat weder wat bedaren; dat is al vrij spoedig, in aanmerking genomen hoe heftig men de alarmtrom heeft geroerd, 't Was ook wel te voorzien. Tusschen de oorlogskreten der jour nalisten die te Londen in hun kamers zitten te pennen, en het //voorwaarts" van den generaal, die de soldaten ten strijde zal aanvoeren, is een vrij groote afstand. Uit nadere berichten van een correspondent van den Times laat zich opmaken dat het vooreerst zoo'n vaart niet loopen zal met den oorlog tegen de Afghanen. Men gaat redeneeren en zoolang men dit kan doen is 't gevaar van elkander in 't haar te vliegen nog zoo groot niet. De bedoelde correspondent heeft geseind uit Darjeeliug dat er tot op dit oogenblik nog volstrekt geen vijandelijkheden waren voorgekomen. Zijn bericht werpt ook een nieuw licht over de aanleiding, of voorgewende aanleiding tot de spanning., De Engelsche officier, die de voorwacht der expeditie aanvoerde, de majoor Cavagnari, is niet op ruwe wijze door de Afghanen te Ali Musjid afgewezen, maar daarbij zijn

Zierikzeesche Courant | 1878 | | pagina 2