voor het arrondis- ment Zieriluee. 1878. No. 81. Woensdag 16 October. 81ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Bi e n 1 a d. zn Mkziisnii courant. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG avond, uitgezonderd op FEESTDAGEN, Prijs per drie maanden 1,Franco per post 1,— Afzonderlijke nommers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DER AD VERTEN TI EN Per gewonen regel 10 cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 15 regels, mits contant betaald, 25 ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag- voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. ZAKENMAN. ZIERIKZEE, 15 October 187 8. We ontvingen het proefnommer van een nieuw blad, dat Zelandia heet en, als 't lukken wil, met November te beginnen twee maal per week zal ver schijnen. In het inleidings—artikel wordt gezegd dat het een blad zal zijn voor de Zeeuwsche Katholieken of, zooals 't blad ze noemt, de Katholieke Zeeuwen. Waar het blad wordt gedrukt en uitgegeven en wie de redacteur is wordt niet gezegd, het is nergens iu dit proefnommer te vinden. In de inleiding wordt beweerd dat het verschijnen van een Roomsch-clericaal blad iu Zeeland als 't ware een zaak is die van zelf spreekt. Wij zien dat zoo niet in, doch kunnen ons wel verklaren dat de noodzakelijkheid van zoo'n blad wel kan geconstateerd of liever gedecreteerd zijn door een geestelijkheid die haar leeken aan alle verleiding door slechte kranten wil onttrekken; en dat moeten we erkennen, dat de in Zeeland verschijnende bladen, voor zoover ons bekend is, niet zoo bijzonder veel sympathie voor het Roomsch clericalisme aan den dag leggen. Over den inhoud valt weinig te oordeelen uit dit proefnommer. Toch ontbreekt het niet aan de gewone uitvallen tegen //liberaal" en //modernen oud-katholiek, kortom tegen al wat niet-ultramontaan is. Iiet is, volgens zeggen in de inleiding, der redactie te doen om waarheid en recht, doch er wordt bijgezegd, dat de ééne en onveranderlijke waarheid in de Katholieke Kerk alleen te vinden is, het is dus niet zoozeer te doen om de waarheid, maar om dat wat in de Katholieke Kerk de waarheid heet. Het blad beweert eerbied voor de Grondwet-; hoe 't in verband hiermede den syllabus beschouwt, zal wellicht later blijken. Enfin, waar ieder recht van spreken heeft, valt er tegen de verschijning van een ultramontaansche krant in Zeeland niets te zeggen, al kan men ook vooraf berekenen dat het maken van scheuring en afzondering onder de burgers van het vaderland het noodwendig gevolg moet zijn. De gemeente-bouwmeester van Middelburg zal op stadskosten de Parijsche tentoonstelling bezoeken; de Raad heeft daarvoor 150 toegestaan. Uit Vlissingen is een door velen geteekend adres aan Z. M. den Koning opgezonden, ter instemming met het adres van den Multapatiorsbond, tot wering van het misbruik van bedwelmende dranken. Yan de werf der Koninklijke Maatschappij //de Schelde" te Vlissingen is met goed gevolg te water ge laten het ijzeren oefenings-zeilvaartuig n Castorge bouwd voor rekening van het Departement van Marine. Op het eiland Tholen en te Tholen zelf heerschen de mazelen epidemisch. Men dacht dat de scholen zouden moeten gesloten worden. De Commissie van Oppertoezicht en beheer over de Kweekschool voor Zeevaart te Leiden zal op Maandag 28 Oct. a.s. in genoemde inrichting een keuring dóen plaats hebben van knapen, welke bij 's Rijks Zeemacht in dienst wenschen te treden. De Eerste Kamer is tegen Woensdag 16 dezer bijeengeroepende Tweede Kataer zal, zegt men, niet vóór half November worden opgeroepen. Het Gemeentebestuur van Alfen, zijn ingenomenheid willende toonen met de opening van den spoorweg LeidenWoerden, moet tot de directie de uitnoodiging hebben gericht tot ontvangst van den eersten trein op 't raadhuis van Alfen! z/En rekent d'uitslag niet, maar telt het doel alleen". Met dezen regel sluit het bekende gedicht van Tollens, waarin hij de overwintering der Hollanders op Nova- Zembla heeft geschilderd. Destijds was het doel het vinden eener N.-Oostelijke of Noordelijke doorvaart naar China en Indië, en tevens direct daaraan ver bonden het aanknoopen van nieuwe handelsbetrekkingen, waartoe onder den opperkoopman Jacob van Heems kerk al een goede partij manufacturen aan de beide schepen der expeditie was medegegeven. Dat doel werd niet bereikt, doch de wakkere deelnemers aan den tocht overlaadden zich evenwel met roem, daar zij de eer des lands hadden opgehouden en een stout stuk, een overwintering op het barre Nova-Zembla, hadden onderstaan en volvoerd, een stuk anders alleen doenlijk geacht voor de ruwe, geharde, halfwilde be woners der Russische IJszee-kusten. En nu is onze //Willem Barendsz" weder binnen Zaterdag liep zij te IJrauiden het Noordzee-kanaal in en hiermede is de zoo veel besproken IJszee-expeditie der negen tiende-eeuwsche Hollanders afgeloopen. Ook nu zal men mogen zeggen//En rekent d'uitslag niet, maar telt het doel alleen". Of een andere Tollens dezen tocht op de aangeslagen snaren zal zetten of door zijn //zangster" laten zetten, is te betwijfelen. Het moderne Holland doet weinig aan verzen, en de reis der //Willem Barendsz" schijnt ook allesbehalve rijk geweest te zijn aan die drama tische momenten, waarmede Tollens zoo tamelijk wel heeft gewoekerd met behulp van enkele kapitale dichterlijke vrijheden. Het komt ons voor, dat de reis onzer wakkere varensgasten met de //Willem Barendsz" zich beter in cijfers zal laten vertellen dan met woorden. Cijfers in massa en photographische clichés, kisten vol. Dit is ondertusschen zoo gering niet. In onzen tijd van tabellen en statistiek geknutsel zullen die vellen vol met cijfers van diepte en ondiepte, dikte en dunte, hoogte en laagte, koude en warmte, nattigheid en droogte wel een welkome bijdrage zijn voor de beoefenaars der geographie en der meteorologie, en ook voor de natuurlijke historie zal vrij wat ver zameld zijn. Maar 't komt ons ook voor dat aan deze geheele expeditie die peripatieë» ontbreken, die doorgaans de poëzie van zulke tochten uitmaken, 't Is een overzomering geweest bij de poolstreken, geen poëtische overwintering. Nu en dan is het poolijs //aangeloopen", zoodal //de verf van de huid vau het schip schaafde", (zie hiervan de schilderingen in Tollens gedicht). Er is gevaar geweest dat het schip in 't ijs kon beklemd raken er is meermalen persoonlijk gevaar geweest, derhalve ofschoon een speelreisje voor ons die er achter staan en niet mee geweest zijn, is de expeditie toch wel ernstig genoeg geweest om Tollens slotregel te kunnen aanhalen. Een deel van het doel der expeditie is door tegen werking van wind en weer niet kunnen bereikt wordeu. De meegenomen gedenksteenen zijn meeren- deels ook weder mede thuisgebracht; maar in andere opzichten moet de tocht bevredigende resultaten hebben opgeleverd. Wij zullen daar weldra wel iets meer van vernemen als het reisverhaal zal verschenen zijn. Yoor 't oogenblik mag //'t erkentelijk Vaderland haar kinderen wel weer opnemen" en wij mogen onzen wakkeren landgenooten wel een hartelijk welkom thuis toeroepen. Volgens de Amst. Ct. is te Nijmegen een telegram ontvangen, dat de heer J. van Veerssen aldaar benoemd is tot directeur van de kapel der grenadiers en jagers. De jongeling, die te Wittem tot den R. Kath. gods dienst werd overgehaald, is op den Grooten Verzoendag weder in de Synagoge te Eindhoven verschenen en dus tot het geloof zijner vaderen teruggekeerd. De toestand van den heer de Roo van Alderwerelt, onzen Minister van Oorlog, blijft nog steeds hoogst zorgelijk. Reeds had men het ernstigste gevreesd, doch gelukkig is er eenige gunstige verandering ge komen en de lijder, ofschoon nog bedenkelijk, toch niet erger dan voor eenige dagen. Den 29n dezer zullen de miliciens der lichting 1876 en '77 der le, afdeeling vesting-artillerie in het genot van groot verlof naar hun haardsteden vertrekken. Het bericht, dat bij 't Departement van Koloniën een wetsontwerp in bewerking is tot regeling der financiëele betrekkingen tusschen Nederland en Ned. Indië, wordt bevestigd. Z. M. de Koning zal, naar men aan het D. v. Z.-E. meldt, waarschijnlijk als hof-prediker kiezen dr, C. E. van Koetsveld, pred. te 's Hage, wiens benoeming men zeer spoedig tegemoet zou kunnen zien. Men deelt aan het Vad. mede, dat bij de regeering het voornemen bestaat om in den loop der zitting een wetsvoorstel op de fabrieksmerken in te dienen. Men verzekert ons, dat de Nederlandsche regeering zich bereid heeft verklaard, met het Belgische minis terie de onderhandelingen te openen over een over eenkomst betrekkelijk de verdieping eti de verbreeding van het kanaal van Terrieuzen. Men weet, dat deze kwestie hangende is gebleven sedert de Belgische kamer een vroegere overeenkomst heeft verworpen, welke met het afgetreden kabinet-Malou was ge sloten. D. v. Z. E. Het model eener Groninger boerderij, waarvan de heer Geertsema, te Zuidbroek, eigenaar is, vervaardigd door leerlingen der ambachtsschool te Groningen eu door het genootschap van nijverheid, gevestigd te Onderdendam, op de tentoonstelling te Parijs inge zonden, is door het hoofdbestuur van genoemde vereeniging ten geschenke aangeboden voor het kabinet der Rijks-landbouwschool. Aan een hulppostkantoor werd onlangs een brief aangeboden, met het volgende letterlijk overgeschreven adres hddn jdn shimmel 4 vusmen en trie 2 bdteijon 5 kombie de Syden Zou deze lezing ook de juiste kunnen ziju //Aan Jan Schimmel, 4 regfc. Infanterie, 2e bataljon, 5 kompagnie te Leiden" Een offiehuishouder uit Amsterdam liep beschonken laugs het Damrak, waar hij werd aangesproken door twee vouwen, waarvan een spoedig weder vertrok. Weldra bemerkte de koffiehuishouder dat hij zijn porte feuille, waarin orderbiljetten, wissels, loterijbriefjes en 1000 aan bankpapier, miste. Na aangifte deed de politie onderzoek, maar het duurde eenigen tijd eer men de diefegge betrapte. Bij de een vond men op het hoofd onder de chighou ongeveer de helft, terwijl de tweede de andere helft onder den arm, met een das, die om het lijf was geslagen, had vast gebonden. De een had de portefeuille gestolen en die in de Warmoesstraat nagezien. Zij had er de bank biljetten uitgenomen, in haar kousen bewaard en de portefeuille weggesmeten. Den volgenden dag had zij hare vriendin met den diefstal in kennis gesteld en, zooals betaamt, eerlijk met haar gedeeld. Beide zijn naar de gevangeuis gebracht.

Zierikzeesche Courant | 1878 | | pagina 1