Buitenland. Eenige vrienden van wijlen dr. L. Cohen Stuart, directeur der Polytechnische school te Delft, hebben zich in commissie vereenigd met het doel een gepast gedenkteeken te zijner nagedachtenis te doen verrijzen. Zondag j.l. werd te Amsterdam de tweede sociaal democratische cursus gehouden. Nadat de president de vergadering geopend had met een kort woord, waarin hij verzekerde, dat de sociaal-democratische partij de waarheid bezit en dus eenmaal zal zegevieren, hield de heer Schroder een redevoering om het doel en de beteekenis der partij uiteen te zetten. Geen revolutie wil zij, geen vorstenmoord, geen geweld; langs den weg van algemeen stemrecht en algemeen kiesrecht wil zij haar doel bereiken. Kies recht is dan het recht om een vertegenwoordiging te kiezen, die ongeveer als uitvoerende macht zou fun- geerenstemrecht het recht om de besluiten van de vertegenwoordiging te controleeren en te sanctioneeren, een recht dat aan het gehoele volk toekomt. Om de zuiverheid der verkiezingen te bewaren, zou er op den kiesdag geen werk verricht mogen worden, geen ver gaderingen gehouden, geen kroegen bezocht, geen samensprekingen op straat zelfs geduld. Voor dien tijd mochten wel kiesvereenigingen vergaderen, maar zij moesten voor ieder toegankelijk zijn. Het socialisme wil, werd verzekerd, de persoonlijke vrijheid niet aan banden leggen, behalve op verkieziugs-dagen, had spreker er wel bij mogen voegen. Door deze middelen nu zou de tegenwoordige maat schappelijke organisatie, die geheel en al verkeerd is, veranderd kunnen worden. Geen verdeeling van goederen wil men, maar eenheid van goederen. Zulk een socia- listischen staat zoudeu, meende spr., ook een honderdtal meuschen, die door een schipbreuk op een eiland zijn geworpen en daarop leven moeten, grondvesten. Zij zouden zeker alles gezamenlijk produceeren en zoodoende een socialistische maatschappij vormen. Men ziet, de spreker kreeg aanvechtingen om een utopie te schilderen, zooals de zoogenaamde staatsromans der vorige eeuw ons zoo vaak vertoonden. Dat eeu nieuwe maatschappij in haar historische ontwikkeling ten slotte tot een andere organisatie zou komen dan de thans bestaande, daarvoor ontbreekt natuurlijk alle bewijs. Het geloof van den heer Schroder in dat opzicht doet weinig ter zake. Tot discussie over 't gehoorde bleek niet veel lust te bestaan, en de vergadering werd gesloten. Aangezien bij den geneesk. dienst der landmacht, zoowel als bij dien der marine het incompleet van luit .-artsen tot omstreeks 50 pet. en daarboven is gestegen, waarvan de gevolgen zich uit den aard der zaak nog meer bij de marine dan bij de landmacht doen gevoelen, zoo heeft de Minister van Marine en Oorlog besloten wederom de gelegenheid tot deta cheering bij de marine voor officieren van gezondheid der landmacht open te stellen, en in het daardoor nog stijgend te kort bij de landmacht te voorzien door hulp van burger-artsen. De officieren van gezondheid der landmacht, die bereid zijn zich 4 jaar bij de marine te laten deta- cheeren, treden in het genot der tractementen hunner collega's rang- en tijdgenooten bij de vloot, zij be houden hun rang en anciënniteit en genieten voor de 3 jaar van hun detacheering, in de koloniën door te brengen, een gratificatie van f 6000. Waar in den dienst niet meer door officieren van gezondheid zal kunnen worden voorzien, zal deze aan burger-artsen worden opgedragen, of zal de behandeling van de vrouwen en kinderen der militairen aan hen worden uitbesteed. Eenige studenten in de rechtsgeleerdheid aan de hoogeschool te Groningen hebben een adres gericht tot den Min. van Binnenl. Zaken, waarin zij betoogen, dat de bepaling van art. 4 van het Koninklijk besluit van 27 April 1877, regelende de academische examens, afkeuring verdient, voor zoover betreft de splitsing in twee deelen van het doctoraal examen in de rechts geleerdheid met de korte tusschenpoos van hoogstens 14 dagen tusschen de beide gedeelten. Zij achten die bepalingen verderfelijk voor de grondige beoefening der rechtswetenschap, omdat zij, gedwongen wordende op één oogenbük op de hoogte te zijn van zes vakken, zich bij vele daarvan noodzakelijk tot geheugenwerk zullen moeten bepalen; nadeelig voor den waarborg, dien het examen moet opleveren, omdat zoodoende hij, die het best wetsbepalingen kan memoreeren, eerder voldoend examen zal afleggen, dan wie die eigenschap mist, doch misschien veel beter inzicht of gezond verstand heeft; bezwarend voor de examinandi, omdat zij in de 14 dagen, waarin zij een schriftelijk opstel moeten maken, niet meer in de gelegenheid zijn de vakken, waarover zij bij het tweede gedeelte geëxamineerd worden, nog eens na te gaan om hun herinneringsvermogen tegemoet te komen. Om deze redenen verzoeken zij den Minister den bedoelden termijn bijv. tot drie maanden te verlengen. Te Leiden worden pogingen aangewend om van wege de ingezetenen eenige feestelijkheden te doen plaats hebben bij de opening van den spoorweg LeidenWoerden. Aan het program van het jubelfeest ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van het nationaal tooneel te Antwerpen ontleenen wij het volgende: Zaterdag 19 dezer vangt de feestviering aan met een muziekfeest in den schouwburg, waarop de kindercantate, het reislied en het B e i- a a r d s 1 i e d van De Geyter en Benoit worden uit gevoerd. Zondag, 20 dezer, des middags plechtige ontvangst der feestelingen op het stadhuisoptocht naar den schouwburg redevoering van den heer Jan van Beers uitreiking van gouden medailles aan mevr. Verstraeten en de heeren Driessens, Diercks en van Doeselaer, die sedert de stichting van den Schouwburg deel van het tooneelgezelschap hebben uitgemaaktuitreiking der prijzen aan de schrijvers der bekroonde tooneel- stukken. 's Avonds 8 uur galavoorstelling in den schouwburg, waarbij Anne-Mie van B. Eaassen en M ij n t o r t e 11 j e s van Mr. A. M. Maas Geesteranus worden vertoond. Maandag, 21 dezer, te 6 uur, banket der leden van het tooneelcongresle 8 uur kostelooze volksvertooning, bestaande in A n n e - M i e en M ij u tor-t eitjes. Dinsdag, 22 dezer, toon en letterkundig feest door de rederijkerskamer de Olijftak aan de congres leden aangeboden. Woensdag 23 en Donderdag 24 dezer kostelooze volksvoor stelling, bestaande in Bertha door J. C. Kreukniet. Zaterdag 26 en Zondag 27 dezer kostelooze volksvoorstelling bestaande in Behouden door A. L. H. Ising en M ij n vrouwe tante door A. Bosch. Het tooneelcongres, door de rederijkerskamer D e Olijftak bijeengeroepen, wordt Zondag 20 dezer geopend, houdt Maandag te 10 en te 3 uur en Dinsdag te 10 uur drie zittingen en wordt den laatstgemelden dag te 3 uur gesloten. Landbouw. De Luntersclie Tuinbouwvereeniging is op de ten toonstelling te Middelburg voor haar zaailingappels met den eersten prijs bekroond. Kunst en Wetenschap. De Maatschappij van Ned. Letterkunde te Leiden heeft tot haar voorzitter benoemd den boogleeraar M. de Vries en tot penningmeester den heer D. E. van Heyst. Men meldt dat de heer Fop Smit te Botterdam voor zijn rijke verzameling van schilderijen vier doeken op de Parijsche tentoonstelling heeft aangekocht voor een som van fr. 160,000. Ongelukken, Rampen, Misdaden, enz. Zaterdag avond, bij het wegnemen van de stelling onder de ijzeren spoorwegbrug bij Buggenum (Lim burg), vielen drie werklieden naar beneden; twee kwamen er vrij goed af, de derde gaf echter weinige oogenblikken na zijn val den geest. De justitie te Breda heeft het lijk doen opgraven van een te Goirle met een slag van een biljartqueu gedooden persoon. Onder Bodegraven kwam bij den landbouwer de V. te Langeruigeweide een onbekend persoon in den hooiberg overnachten. Des morgens zag men hem niet; twee dagen later werd zijn lijk in den hooiberg hangende gevonden. Hij had l1/^ cent bij zich. Een Berlijusche dame, die de derde verdieping van een groot huis bewoonde, sloot Zondags steeds vroeg tijdig de deur en ging dan slapende meid gaf voor zich dan ook te ruste te begeven, maar in plaats daarvan kleedde zij zich aan, stak uit het keukenraam een strijkplank, zoodat deze met het andere einde rustte op het vensterkozijn van een op zichzelf staand en onbewoond achterhuis, vanwaar zij naar een of ander bal ging. Langs denzelfden weg kwam zij weer te huis. Dit ging geruimen tijd goed, maar Zondag avond kantelde de strijkplank toen zij er den voet opzette, en het een en twintig jarig meisje stortte van de derde verdieping op de plaats neder. Haar toe stand is hopeloos. Maandag morgen 7 ure, is een schippersknecht in de Scheepmakershaven te Botterdam, in 't water ge raakt en verdronken. Des voormiddags is aldaar op- gcvischt liet lijk van den schippersknecht M. N. van A., die den avond te voren was uitgegaan en des nachts, bij het aan boord komen, iu 't water geraakt en ver dronken is. Twee Haulerwijksclie jagers waren dezer dagen iu het veld, toen een vreemde vogel, welks vlucht op l1/g meter wordt geschat, over hen heenvloog. De jagers schoten beiden mis. Eensklaps keert de vogel om, valt hen aan en slaat de dappere jagers op de vlucht. Op de Fransche lijn van CUagny, die 's nachts 2 uur Nevers verlaat, derailleerde de trein bij het station Decize. Zes personen-wagens werden beschadigd en de reizigers, die geen letsel hadden bekomen, konden met een anderen trein, die gearrangeerd werd, eenige uren later naar hun bestemming vertrekken. Toen begon men de wagens van den gederailleerden trein te lichten en op te ruimen. Op eenmaal verschijnt een mannenhoofd uit het portier van een der wagens en een pieperig stemmetje informeerde zeer leukof hier nu niet het station Autun was. Men kan be grijpen hoe algemeen de hilariteit was. De man had slapende naar de andere wereld kunnen vertrekken. Te 's Hage is brand geweest in een manufactuur winkel in de Koningstraat; het benedenhuis is uit gebrand. Te Dordrecht is een vrouwspersoon in de jenever gestikt. Bij den landbouwer A. Verplanke te Hoofdplaat zijn drie klampen hooi verbrand de brand was denkelijk ontstaan door het spelen van kinderen met lucifers. Te Bossum is een timmermanswinkel en woning afgebrand. Te Nieuw-Beerta is een hofstede afgebrand. Te Oostkerke liep Vrijdag het zesjarig kind van een spoorwegwachter plotseling uit het wachthuisje over de riggels, terwijl een trein in aantocht was. De locomotief trof het arme kind, dat onder de oogen zijns vaders vermorzeld werd. Maaudag avond is ouder de gemeente Rosmalen een moord gepleegd. Nadat twee aldaar wonende huisvaders in een herberg een hevigen twist hadden gevoerd en na afloop daarvan een van hen zich naar zijn woning had begeven, wilde eenige oogenblikken later de andere die woning binnendringen. De in huis zijnde persoon nam daarop zijn pistool en schoot zijn tegen stander dood. De moordenaar is reeds naar de gevan genis te 's Bosch overgebracht. Een extra-trein van 20 wagens is, terugkeerend van Silverlake, in botsing gekomen met een goederenwagen ruim 25 personen zijn gedood en 150 gewond. Levensmoede, heeft een wijnkoopersbediende te Bot terdam zich op 't kantoor van zijn patroon, waar hij een oogenblik alleen was, met een pistoolschot van het leven beroofd. Zondag begaf Incourt, ontvanger van den tramway van 't Ter Kamerbosch te Brussel, zich des namiddags naar Braine-le-Comte. In 't station aldaar wachtte hij een kamermeisje af, in dienst te Ecaussines en waarmee hij betrekkingen bad aangeknooot, die het meisje eenige dagen geleden had willen afbreken. Toen de ontvanger haar bemerkte, bracht hij haar zeven dolksteken toe, waarvan, naar men zegt, een aan het voorhoofd doodelijk is. De moordenaar werd aanstonds aangehouden. Hij toont geen berouw over zijne misdaad en heeft geen teeken van onsteltenis gegeven, toen hij met zijn slachtoffer geconfronteerd werd. Duitschland. Naarmate de dag der beraadslaging over de socia listenwet in den Duitschen Bijksdag nadert, wordt de spanning te Berlijn grooterdagen geleden was reeds geen plaats meer op de tribunes te krijgen men meent, dat de tweede lezing, welke den 9n zal aanvangen, drie dagen zal durende derde lezing zou worden vastgesteld op Maandag a.s. en de zitting den 15n of 16n dezer worden gesloten. De conservatieven zullen al die amendementen indienen, welke aangenaam zijn voor de Begeering. Wordt de wet aangenomen in een door de Begeering goedgekeurde» vorm, dan zal de sluiting van den Bijksdag, naar bericht wordt, met meer plechtigheid geschieden dan de opening, en wel door den Kroonprins. Er wordt bij verteld, dat de Keizer spoedig na de afkondiging der wet de teugels der Begeering weder zal overnemen, maar dit klinkt zeer onwaarschijnlijkde Keizer gaat van Baden voor eenige weken naar Wiesbaden en zou eerst omstreeks de helft van November met de Keizerin naar Berlijn terugkeeren een bepaalde dag is voor

Zierikzeesche Courant | 1878 | | pagina 2