ZIKIWK/I ISCIII COUMIVT. voor liet arrondis- ment Zierikee. 1878. No. 80. Zaterdag 12 October. 81ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. Deze Courant verschijnt DINSDAG! en VRIJDAG avond, uitgezonderd op FEESTDAGEN, Prijs per drie maanden 1,Franco per post 1,- Afzonderlijke noramers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DER AD VERTEN TIEN: Per gewonen regel 10 cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 15 regels, mits contant betaald, 25 ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever IB. LAKENIUAN. Zierikzee, 11 Oct. Naar wij vernemen is in de 4V2 suppletoire geldleening van f 9000, laste den polder nOoster- en Sirjansland", deelgenomen voor circa 61,000, tegen 97100lf^%, door zeven ver schillende inschrijvers. De inschrijvingen van ÏOO1/* zijn aangenomen, terwijl op die van 100V8 eene reductie van pl.m. 33 heeft plaats gehad. Reeds Dinsdag te 1 ure, bij den aanvang van de Tweede Kamer-zitting, werd over het wetsontwerp betrekkelijk 's Konings huwelijk verslag uitgebracht door de rapporteurs, de heeren Cremers, v. d. Putte (voorzitter), Lenting, v. Delden en v. Heukelom. De openbare behandeling is tegen Woensdag voormiddag te 11 ure aan de orde gesteld. Het wetsontwerp werd eenparig aangenomen. Het afdeelings-verslag luidde aldus: z/De wetsvoordracht betrekkelijk het voorgenomen huwelijk van Z. M. is, blijkens de overweging in de afdeelingen der Kamer, met belangstelling ontvangen. Eenparig toonde men zich bereid, met opzicht tot deze huwelijks-verbintenis, de medewerking der Staten- Generaal, bij art. 12 der Grondwet bedoeld, te helpen verleenen." Na afdoening van dit wetsontwerp zijn de beraad slagingen aangevangen over het wetsontwerp regelende de bevoegdheid tot uitoefening van de betrekking van arts enz. Volgens den Haagschen correspondent der Midd. Ct. zal het huwelijk des Konings aanmerkelijk worden vervroegd. Reeds Woensdag werd in Baagsche corres- pondentiën van de Gron. Ct. en van de N. G. Ct. gemeld, dat het huwelijk in Novemberen volgens laatstgenoemd blad, op 24 Nov. zou worden vol trokken. De Standaard bericht dat de heer dr. L. R. Beijnen, door Z. M. den Koning is uitgenoodigd, ook de aanstaande Koningin in de beginselen onzer historie en taal in te leiden. Ben ik wel onderricht, zoo schrijft men uit 's Hage aan de Midd. Ctdan zal de voltrekking van het huwelijk des Konings aanmerkelijk vervroegd worden. Z. M. moet hebben verlangd, dat de wet, waarbij het huwelijk wordt goedgekeurd, vóór H.D. terugkomst uit Arolsen in het Staatsblad zal zijn verschenen. Onmiddellijk na die terugkomst zullen met spoed de toebereidselen voor de huwelijks-voltrekking en voor de ontvangst van de toekomstige Koningin gemaakt worden. De //wittebroodsdagen" zullen waarschijnlijk op het lustslot Het Loo worden doorgebracht. Volgens een bericht uit Arolsen wordt de kunst schilder ten Kate aldaar verwacht, om het portret van de aanstaande Koningin der Nederlanden te schilderen. De bloemruiker, die dagelijks aan de Prinses ge zonden wordt, komt niet uit Arnhem, maar van het Loo, uit Zr. Ms. tuinen. Evenals bij gelegenheid van het huwelijk van Z. K. H. Prius Hendrik zal bij dat van Z. M. den Koning een kunstenaars-album aan het Hooge echt paar worden aangeboden, met welks bijeenbrenging dezelfde commissie voornemens is zich te belasten. Blijkens een schrijven uit Arolsen heeft Z. M. de Koning aan H.Ds. lakei W. A. van Raamd een gouden remontoir-horloge met dito ketting geschonken. Aansluitende aan het verhaal dat onlangs aan de Arnh. Ct. ontleend werd, deelt iemand, die aan boord van het fregat Prins van Oranje, onder bevel van Z. K. H. Prins Hendrik, iu 1846 van de aanzeiling met de Cambre" getuige'was, aan de Vlissingsche Ct. mede, dat door de //Prins van Oranje" op reis naar Cadix, nog 9 van 14 schepelingen eeuer zinkende Spaansche brik gered werden, welke schipbreukelingen, bij het aan boord komen, op aandoenlijke wijze hun dankbaarheid aan den prins-kommandant te kennen gaven. z/In de nabijheid van Cadix gekomen, schrijft hij verder, werden des nachts de mannen aan boord van de //Prins van Oranje" uit hun slaap opge schrikt door het gelui van de brandklok. Haastig snelden allen, voorafgegaan door den Prins, op het dek en zag men nu een groote stoomboot, die volgens latere berichten, 219 passagiers bevatte, in brand staan. Dadelijk liet Prins Hendrik zich aan boord van het brandende schip roeien en niettegenstaande men hem het gevaarlijke voor oogen hield van op een brandend schip te gaan, dat wellicht kruit bevatte, was hij de eerste, die aan boord sprong en niet schroomde zich op de gevaarlijkste plaatsen te wagen om te redden wat te redden was. Hij werd hierin trouw door de manschappen van het oorlogsschip bijgestaan en mocht de voldoening smaken, de meeste goederen, waaronder veel van waarde, gered te zien. De goederen werden aan boord van eene kleine stoomboot, die in de na bijheid kruiste, geborgen, terwijl de .passagiers, daar het schip dicht tegen den wal op eene diepte van slechts 3 vademen gestrand was, reeds gered waren. z/Toen men vervolgens te Cadix aankwam en het dapper en edelmoedig gedrag van den Prins en zijne onderhoorigen bekend werd, was de geestdrift voor hen onbeschrijfelijk, z/Op de openbare pleinen stond met groote letters op aanplakbiljetten de redding door onze dapperen aan het brandende schip en die van de brik te lezen. //Prins Hendrik was de held van den dag en waar hij zich vertoonde, liet de bevolking door luidruchtige toejuichingen haar dankbaarheid hooren. Kwam een der schepelingen in een herberg, dan gaf men hem vrij gelag en weigerde alle betaling". In de maanden Juli, Augustus en September van dit jaar is het Kon. kabinet van schilderijen (Mau- ritshuis) bezocht door 14989, het Kon. kabinet van zeldzaamheden door 11235 en de Gevangenpoort door 8043 personen. Het nieuwe station aan het Westerdok te Amsterdam moet tegen 15 Oct. gereed zijn en aan de Hollandsche IJzeren Spoorwegmaatschappij worden overgegeven. Met de organisatie zullen dan nog wel eenige dagen verloopen, maar denkelijk zal het station 1 Nov. in gebruik kuunen worden genomen. De dienstregeling, voor den winterdienst, aanvangende 15 October, is reeds voor de stations Oosterdok en Westerdok vastgesteld. Te Rotterdam is tot lid van de Tweede Kamer gekozen Mr. J. van Gennep met 719 van de 1202 geldige stemmende heer Jansen bekwam er 280 en Jhr. Mr. De Savornin Lobman 199 stemmen. Te Dordrecht is gekozen Mr. G. M. van der Linden met 740 van de 1078 stemmen Jhr. Mr. De Savornin Lobman verkreeg 266 stemmen. De interimaire Minister van Oorlog heeft de onder scheidene militaire en administratieve autoriteiten bij het leger uitgenoodigd, ieder zooveel hem aangaat, tegen de ruime verstrekkingen van nieuwe kleeding te waken, en door een nauwkeurig toezicht op het verrichten der reparatiën, als auderzius, zooveel mo gelijk tot behartiging van 's lands belangen mede te werken. Met ingang van 1 November zijn bevorderdtot opzichter van den waterstaat 2e kl. de heer J. G. Lugten en tot opzichter van den waterstaat 3e kl. de heer «J. Haringx. Te Arasterdam zal electrisch licht worden gebruikt tot voltooiing van een in aanbouw zijnde fabriekde aannemers van een diamantslijperij, ook des avonds wenschende voort te werken, hebben aan de firma A. van Emden opgedragen, het terrein op gemelde wijze te verlichten. De melkinrichting te Amsterdam heeft voor de in gezetenen reeds het nut opgeleverd, dat ook andere melkverkoopers aldaar hunne emmers van deksels hebben voorzien. Tot nu toe was daartoe bijna geen enkele te bewegen. Ook verneemt men, dat over het algemeen betere melk dan vroeger geleverd wordt, 't Is dus hoogst wenschelijk, in het algemeen belang, dat de melkinrichting zich flink moge staaude houden. De beide kosthuizen voor den werkenden stand te Amsterdam bloeien. In de maand September waren alle plaatsen, die de logementen dezer kosthuizen aan bieden, bezet, en dit is veel, als men nagaat, dat er beschikbare ruimte was in het kosthuis op de Korte Leidsche Dwarsstraat voor 1501 en dat op het Rapen burg voor 2040 personen of gemiddeld daags 120. Iu deze twee kosthuizen werd in September ontbeten door 1322 personen, terwijl er 5685 het middagmaal en 8629 het avondeten gebruikten. Den len dezer is de krijgsschool voor officieren, vroeger te Breda gevestigd in het daarvoor bestemde gebouw in het Noordeinde (Koningspoort) te 's Hage geïnstalleerd. De van Breda medegekomen officieren- leerareu, de reeds vroeger daarbij gedetacheerde en de onlangs tot bijwoning der lessen toegelaten officieren, zoomede de aan de krijgsschool toegevoegde burger- leeraren werden door den directeur der inrichting, den majoor Eland, voorgesteld aan den kolonel Netscher, inspecteur van het militair ouderwijs, die daarbij eeDige toepasselijke woorden sprak en thans is deze school voor het hoogere militair onderwijs in volle werking. De geheele inrichting en het gehalte der militaire en burger-leeraren, geeft allen grond om te vertrouwen, dat de nieuwe krijgsschool geheel aan haar doel zal beantwoorden. Als directeur der 2e afdeeling van de krijgsschool is op 1 October opgetreden de majoor der genie K. Eland, tevens belast met liet onderwijs in de landsver dediging, voorloopig ook nog met dat in de geodesie en de versterkingskunst. De heeren Jullien en Cie. te Brussel hebben bij den Minister van Waterstaat aanvraag gedaan om concessie voor den aanleg en de exploitatie vau een stoom-tramweg van Haarlem naar Amsterdam, waarbij gebruik gemaakt zou worden van de locomotief-wagen Enschedé-Buret. Met de uitvoering heeft de firma belast den ingenieur Jac. Enschede Johz. te Brussel. Uit IJrauiden wordt aan het Ilbl. geschreven Van bevoegde zijde verneem ik, dat bij peiliugen, op Zondag 29 Sept. en later verricht, is gebleken dat de zandbank in zee voor de haven na de jongste stormen in oppervlak is verminderd dat de taluds daarvan meer en meer in steilheid afnemen en er 3 decimeter meer water op werd gelood. Op 3 Oct. 1.1. is weder een fregat (de Nearchus) met 68 decim. diepgang de bank gepasseerd en hier binnengekomen. De plaats waar de bank het meest is afgenomen, ligt, zoo ik verneem, op het westen en zuidwesten, in de richting dus vanwaar de jongste stormen hebben gewoed.

Zierikzeesche Courant | 1878 | | pagina 1