Buitenland. Onze Leestafel. Zekere dokter Paulhamus had twee groote adders van de gevaarlijkste soort gekocht, met het doel die aan den dierentuin te Philadelphia ten geschenke aan te bieden. Hij bewaarde die in een pot, zorgvuldig met een metalen deksel gesloten. De pot stond op een kast in een hoek van des dokters studeerkamer. Deze kwam 's avonds met zijn dochter van de wandeling en ging naar zijn studeervertrek om een recept op te schrijven. Een steenuil kwam door het geopende venster binnen, wierp de brandende kaars omver en brak glazen en flescbjes. De dokter stak de kaars aan plotseling hoorde hij een vreeselijketi gilde uil had den pot gebroken en de adders waren ontsnapt een daarvan had zijn dochter in de kuit gebeten. Alle tegengif was te vergeefsna twintig minuten van vreeselijk lijden gaf het jonge meisje den geest. Iemand die te Enschedé 's nachts was gaan boogerden bij een der ingezetenen, heeft de onhandigheid gehad zijn cilinder horlogie aan een tak van een boom te laten hangen. Denkelijk is 't aan een tak blijven haken en hem zoo ongemerkt uit den zak gerukt, 's Morgens vond de eigenaar van den boomgaard het horloge in den gepluuderden boom hangen. Engeland. Merkwaardig treffen de volgende twee berichten samen, die de telegraaf Zaterdag brachtUit Simla wordt van 4 Oct. gemeld: De Engelsche troepen rukken van Peschawur naar Jamrad op, om Ali- Masjid aan te vallen. De Emir trekt daar en te Candagar troepen samen en bedreigt Quettah. Te Kohat wordt krijgs-materiëel bijeengebracht. Erheerscht een zeer vijandige stemming tusscheu den Emir en de Khyber-stammen, omdat deze laatsten het Engelsche gezantschap zoo ver hebben laten naderen." Het andere luidt: //De Times zegt dat de toestand ernstig is, maar geen onmiddellijken oorlog met Afghanistan noodzakelijk maakt, zonder behoorlijke voorbereiding. Wanneer de Emir excuses maakt, zou hij tuchtiging ontgaan." Erger snoeverij is haast niet denkbaar. Terwijl gemeld wordt dat de Emir zich gereed gemaakt om de Engelschen af te wachten, vertellen dezen dat hij gratie zal krijgen als hij maar excuus vraagt, 't Is haast Chineesche manier. Zeker, als de Engelsche regeeriug niet tegen eenige duizenden menschenleveus en een honderd raillioen gulden onkosten opziet, kan zij den Emir zoo ais dat heet //tuchtigen", d. i. niet hem eenig leed doen, maar zijn onderdanen die part noch deel aan de zaak hebben; maar Engelands gebieders zijn toch nog niet geheel en al ontaard in woeste bloeddorstige geweldenaars, als weleer de Oostersche despoten waren. Er is daarenboven in Afghanistan voor de Engelschen vrij wat meer te wagen en te verliezen dan te winnen. De eer van een kleinen Oosterschen vorst met hun enorme overmacht te overwinnen, kan toch wel geen //eer" genoemd worden, en er is niets bij den tocht naar Kaboel te verdienen, dan nog wat meer tegen werking en onderkruiping van den kant der Russen. Uit Calcutta wordt aan den Standard d.d. 29 Sept. gemeldDe toebereidselen voor den veldtocht worden krachtig voortgezet en men laat geen tijd verloren gaan. Het 8e regiment cavalerie verliet Muitan Vrijdag morgen, de artillerie volgde Zaterdag en de Europeesch- Indische infanterie gaat Maandag. Het 26e regiment infanterie zal heden met den spoorweg van Lahore aankomenhet 19e regiment cavalerie komt uit dezelfde plaats. De troepen verzamelen zich in üeraghazi Khan op den weg naar Quettah. Men gelooft dat Kandahar de plaats van bestemming is. Voor 10,000 man is voorraad ingezameld. De rivier-stoorubooten zijn in beslag genomen tot het vervoer van troepen en goederen over den Indus. Men heeft voornamelijk de versterking van de bezetting van Quettah op het oog. De regee ring verklaart dat zij zal afwachten of Shir Ali zouder een bepaalden oorlog tot reden is te brengen algemeen is raeu evenwel van gedachte dat Shir Ali zich tegen elke verzoening zal verklaren, en zich tot het uiterste zal verzetten tegen alles, wat in zijn oog maar eenigs- zins een bedreiging zijner onafhankelijkheid is. P r a n k r ij k. In antwoord op het geschreeuw over vervolging, door bisschoppen en priesters aangeheven, wijzen de liberalen op de begrooting van eeredienst voor 1879, die 54,023,045 fres. bedraagt en 379,050 fres. hooger is dan van liet loopende jaar. Protestanten en Israëlieten ontvangen daarvan 1,896,100 fres. Het tractement van den aartsbisschop vau Parijs is 50,000 fres. verderde aartsbisschop van Algiers 30,000 fres. 16 aartsbisschoppen 20,000 fres.69 bisschoppen 15,000 fres. De zes kardinalen krijgen bovendien nog 10,000 fres. en alle bisschoppen ontvangen nog eenige emolumenten. De vicaris-generaal van Parijs heeft 4500 fres.18 vicarissen-generaal 3500 en 167 slechts 2500 fres.de vijf vicarissen in Algerië 3600 fres. ieder. Negen en twintig kanunniken (te Parijs en in Algerië) 2400 fres.168 1600 fres. De pastoor aartspriester te Parijs 2400 fres.65 nrnlere aarts priesters 1600 fres. 580 pastoors eerste klasse 1600 fres. 270 tweede klasse J500 fres. 2521 derde klasse 1300 fres.624 kapeliaaus 1300 fres.1451 1200 fres.; 7157 1100 fres.; 4500 1000 fres.16,950 900 fres. In het geheel betaalt de staat 42,380,545 fres. aan 34,819 geestelijken. Behalve hun tractement hebben de bisschoppen, pastoors en kapeliaaus vrije woning. De beide laatsten verdienen bij doopen, trouwen en begraven en de gemeenteraden tnogen aan het tractement van den pastoor iets toevoegen. De emolumenten van den pastoor der Madeleine te Parijs worden op 30,000 fres. geschatin sommige kerkeu leveren zij bijna niets op. Duitschland. Men leest in de Post: //Als een even treurig als merkwaardig feit wordt ons medegedeeld, dat zoowel de Keizer als vorst Bismarck, gedurende het verblijf te Gastein en op latere reizen, met kwaadaardige dreigbrieven overstelpt zijn geworden. Naast de tallooze majesteits-beleedigingen is zeker dit feit een der treu rigste bewijzen van de verwildering en verdorvenheid van een groot deel der bevolking. Aan den anderen kant werden bijna evenveel waarschuwingen tegen nieuwe aanslagen ontvangen. Ook legen het verblijf in Keulen werd gewaarschuwd". Italië. Men schrijft 27 Sept. uit Rome: Het is onjuist, dat de brief van den Paus aan kardinaal Nina aan den invloed der Jezuïeten te danken is. De oppositie van het centrum in den Duitscheti Rijksdag bewoog Bismarck, den Paus de noodzakelijkheid eener ver klaring onder het oog te brengen. Voor dat de brief openbaar gemaakt werd, was hij aan Bismarck ter inzage gezonden. De Diritto, het orgaau van het tegenwoordig Ministerie, ziet in den brief het oude programma: onverzoenlijke en onophoudelijke oorlog tegen de Italiaansche eenheid en de Italiaansche in stellingen, en daarnaast een verzoenlijke politiek tegen over alle andere lauden, katholieke, protestautsche, heidensche, kettersche en Turksche. Gelukkig acht het blad het, dat Italië in zijn gevaarlijke concessiën niet al te ver is gegaan. De concessiën zijn beantwoord met de verklaring, dat het Italiaansche gouvernement een wreed vervolger is van de katholieke kerk, wier hoop alleen gevestigd is op de vernietiging der natio nale eenheid en het herstel der wereldlijke macht. Na aangetoond te hebben, hoeveel grooter vrijheid de kerk in Italië dan in Frankrijk geniet, zegt de Diritto z/De brief heeft ons allerpijnlijkst aangedaan. Er is zulk een systematische en opzettelijke onbillijkheid tegen het Italiaansche gouvernement, zulk een duidelijk voornemen, Italië te isoleereu en het nieuwe vijanden te verwekken, dat wij ongerust vragenis de staat voldoende door de tegenwoordige wetten beschermd? Zou het niet geraden, ja noodzakelijk wezen, op ver- dedigings-middelen bedacht te zijn? Het non possumus is tegen Italië even onbuigzaam onder Leo XIII, als onder Pius IX. Wij moeten nooit vergeten, dat de Syllabus de grondwet van den heiligen stoel is". In kerkelijke kringen wordt de wijsheid van het openbaar maken van den brief veelal betwijfeld. De Jezuïeten waren er bijzonder mede in hun schik en beloofden dat de Pieterspenning dadelijk meer zou op brengen. Pater Beckx kwam naar Rome om den Paus geluk te weu8chen eu hem te bewegen aan zijn orde den alvermogenden invloed terug te geven, dien zij onder Pius genoot. De Paus ontving den generaal beleefd, maar beloofde niets. Hij heeft nu liet Italiaansche gouvernement verbitterd op een oogenblik, dat de heftigste vijanden der kerk in het Ministerie zitten en tegelijk de Jezuïeten van zich vervreemd om de gunst van Bismarck te verwerven. Ook de Opinions, het orgaan van Sella eu de gematigde partij, is over tuigd, dat Leo niet minder een vijand van Italië is dan Pius. De laatste kon zich ten minste beroemen, dat hij aan het almachtige Duitschland niet toestond, wat hij in kleiner staat weigerde; Leo zoekt in het buitenland hulp tegen Italië. De Opinione twijfelt, of deze politiek slagen zalzij gelooft niet aan duurzame concessies van Duitschland en raadt het Vatikaan //al zijn aandacht te wijden aan de uitoefening van zijn geestelijk gezag, zonder in de rechten en den werkkring van de burgerlijke macht te treden". Amerika. Op liet West-Indische eiland St. Croix, een Deénsche bezitting, die in 't geheel slechts 14000 inwoners telt, is een zeer geduchte opstand uitgebarsteu onder de neger-bevolking. De Negers hebben nagenoeg alle plantages verwoest en de gebouwen verbrand. Er zijn ook moorden gepleegd. De blanke bevolking heeft zeer bange dagen doorgebracht vóór er hulp van elders is opgedaagd. Toen de zaak bekend was, zijn er terstond uit den omtrek Engelsche, Fransche en Spaansche oorlogsschepen op afgezonden, om de op roerige zwarten te bedsvingen. Den 5 dezer werd uit Kingstan (Jamaica) gemeld, dat een Fransch oorlogsschip te St. Croix was aan gekomen, dadelijk troepen ontscheept en de vervolging der woeste opstandelingen begonnen had. Velen van dezen waren doodgeschoten. De Franschcn hebben ook maatregelen genomen om de vrouwen en kinderen iu te schepen en naar St. Thomas te brengen tot de orde weder hersteld is. Gemengd Buitenlandsch. Nieuws. De officier, die door de Porte was afgezonden met een escorte van 156 man om te Podgoritza den last over te brengen die plaats in de haudeu der Moute- negrijnen te stellen, is door Albaneezen vermoord met zijn geheele escorte. De Albaneezen zijn nog erger Turksch dau de Sultan zelf. Eeu café-concert, op de Place de l'Ecole te Parijs, draagt den naam wLa soupe et le boeuf". Iedereen kan, wanneer hij wil, daar een lied of eeu romauce ziugenhij behoeft slechts op een stoel te gaan staan, zijn hoed of pet af te nemen en de toegevendheid van het publiek in te roepen. Soms is er gebrek aan liefhebbers, die zingen willen, of aan werkelijke artisten van beroep de eigenaar van het café-concert geeft daarom aan elk die wat zingt een middagmaal, bestaande uit soep en vleesclivandaar de zonderlinge naam der inrichting. Eenige monsterschildpadden zijn te Marseille aan gekomen, gemiddeld elk 2 a 300 kilogram wegende. Ze zijn bestemd voor den Jardin d'Acclimatation te Parijs, waar hokken voor hen zijn gebouwd, waarin zij de periode van slaap zullen doorbrengen. De nieuwe gouverneur van Canada, de markies vau Lorne, zal den 14 Nov. naar zijn bestemming ver trekken met de «Sarmatian", die geen andere passagiers zal vervoeren en van Liverpool zal uitzeilen. Een Russisch soldaat had zich zoodanig door zijn dapperheid onderscheiden in den oorlog met Turkije, dat hij reeds tweemaal het kruis van St. George had bekomen. Toen hij nu voor deu derden keer voor deze ouderscheidiug werd voorgedragen, liet de gene raal hem roepen en liet hem de keus tusschen het kruis eu 100 roebels. //Hoeveel is het kruis waard", vroeg de soldaat. //4 roebel", zeide de generaal. //Dan zou ik uw Exc. wel willen verzoeken mij het kruis en 96 roebel te geven", luidde het gevatte antwoord. Een rooverbende, sterk 7 man, die allen op goede paarden waren gezeten, overviel vóór eenige weken de gouddelverij //Cariboo" in Idaho, Drie-en-twintig arbeiders, die op verschillende punten werkzaam waren, werden door deze bende achtereenvolgens van een waarde van 16000 dollars beroofdvoorts namen zij de goede paarden mede eu schoten de slechten dood, waardoor zij het onmogelijk maakten hen te vervolgen. Een hotelhouder te Scarborough verhaalt, dat hij in den loop van één jaar veertienhonderd vinger doekjes verloren heeft, door de gasten in vergissing bij wijze vau zakdoek bij zich gestoken. No. 41 van Eigen Haard levert een portret van den pas overleden kapitein-directeur der muziek van de Grenadiers en Jagers, Frans Dunkier, met een levensbericht door den heer W. F. G. Nicolaï. De borst van den artist was blijkens dit portret versierd met niet minder dan 10 ridderorden. Behalve dit aclueele stukje vindt meu in datzelfde uommer nog vervolgen vau Calh. F. v. Rees. Licht en schaduwzijden van een Seheveniiigsche badkuur en van het stuk van den heer Hoek over de oester cultuur, alsmede een fraaie houtsnede //Het Afscheid". Door Richfcer's Boekhandel te Rotterdam is verspreid //Een Woord over den Aanval van de Plaatselijke Gezondheids-Commissie te Carisruhe". Meu weet dat indertijd door dr. Vitus Bruiusma een nog al krachtige aanval is gedaan op de zoogenoemde dr. Airy's Natuur geneeswijze, die verkondigd wordt in een boek dat bij Richter tegen geringen prijs te koop is. Ook de Gezondheids-commissie te Carlsrube valt die Airy- onderneming aan. Wij kiezen in deze geen partij, doch raeenen dat nu ook de verdediging van Airy's geneeswijze aanspraak heeft om gehoord te worden, te meer daar het bovengenoemde brochuretje gratis wordt toegezonden aan wie 't verlangt te lezen. Kerk- en ScHoolnieriw»» Zestal te Brouwershaven d. d.A. M. Venker te Koedijk, A. M. E. Jungius te Poortugaal, W. H. Stenfert Kroese te Nieuw Hellevoet, A. J. Adriani te Hoornsterzwaag, W. N. Wolterink te Wijk a. Zee, J. C. Tersteeg te Terborg.

Zierikzeesche Courant | 1878 | | pagina 3