Binnenland. zeker daardoor bet bewijs leveren dat bij meer dragen kon. Worden deze beiden gelijk ge troffen, dan betaalt zeker de eerste een zeker deel in den algemeenen last voor den laatste. Het komt ons voor dat bet geen betoog be hoeft, dat de inkomsten uit kapitaal zeker even zoowel belastbaar zijn als die uit arbeid; maar 't beeft ook haast geen bewijs noodig dat de eerste niet in gewone, maar wel in progressieve opklimming belast dienen te worden. Iemands draagkracht, zoo zouden we ongeveer meenen, neemt toe niet in enkelvoudige maar in samen gestelde reden. Neemt men ergens een nul punt aan, dan kan men haast stellen dat de draagkracht van dat nul-punt naar boven in vierkante reden van den afstand toeneemt. Dit beginsel zou iu de toepassing niet voeren tot zulke horreurs als sommigen wel meenen. Het komt er maar op aan waar bet nnl-pnnt gezet wordt. En na meenen wij dat dit misschien wel uit kwalijk opgevat liberalisme na de af schaffing der eonsumtie-belastingen veel te hoog is gesteldzoodat wij voor ons even sterk beweren dat de lagere klassen der maatschappij te weinig betalen of zelfs geheel niets als de hoogste klassen naar evenredigheid van de middelklasse te weinig betalen. Zoo komen we tot de onderscheiding van zoo genoemd vrij inkomen en belastbaar inkomen. Het is zeker waar dat als iemand van f 10 één cent moet afstaan, een ander die f 1000 heeft, daarvan veel lichter een gulden kan missen; maar men heeft de groote fout begaan dat men van degenen die f 10 hebben den cent niet heelt gevergd, terwijl men daarentegen b.v. van hen die f 50 hebbeu, is begonnen met 50 centen te vorderen, 't welk al in samenge stelde reden valsch is. De overgroote schare van ben, die door de oude verbruiks-belastingen niet ten onrechte geacht werden te zwaar gedrukt te zijn, heeft men bij de nieuwere directe belastingen zoo goed als geheel over 't hoofd gezien, 't Is waarlijk geen wonder dat zij niet réclameeren 1 Maar bad men daar een middel opgezocht, b.v. door met een zeer lage klasse te beginnen en daarbij nit te gaan van 't axióina dat er be halve de landloopers, bedelaars en gealimen- teerden, niemand is die zeggen kan dat hij geen inkomen heeft, dan zou men vooreerst veel kleintjes gekregen hebben, die gezamenlijk één groote uitmaken, en men kan zonder eenige onrechtvaardigheid te plegen, een zuiver pro gressieve heffing vaststellen met een zeer groot aantal termen, om de overgangen zoo geleide lijk mogelijk te maken. Maar men laat de overgroote meerderheid der ingezetenen zoo goed als geheel vrij en is daardoor van zelf verplicht bet veel kleinere aantal dat men overhoud, al dadelijk bij den eersten aangreep te zwaar te treffen, terwijl men de eind-uitkomst ziende, die niet aan de verwachting voldoet, terugschrikt voor de conse quentie en daar waar de draagkracht ten opzichte van den betrekkelijkeu last, schier onbegrensd is, niet durft overgaau tot een progressieve ver booging. Wordt vervolgd. ZIERIKZEE, 8 October 1 8 7 8. ,/M e e k r a p. Een paar partijtjes tot ferme prijzen verkocht, de vraag blijft zeer geregeld#. Zoo staat er onder de rubriek Handelsberichten in de N. Rott. Courant van 6 Oct. van de Rotterdamsche beurs. Op de Am3terdarasche beurs was, blijkens dezelfde courant, //Meekrap onveranderd#. Verleden week was het te Rotterdam //Meekrap. Tot zeer vaste prijzen werden weder eenige partijtjes afgedaanvan het nieuwe gewas werd nog niets aan de markt gebracht#, en te Amsterdam //Meekrap. Tot volle vorige prijzen met vrij geregeldeu handel voor uitvoer#. Weder een week vroeger vonden we van de Rotterdamsche beurs opgemerkt, dat er wel aanbod was, doch tot hooge prijzen en dat er dit jaar zeer weinig nieuw gewas aan de markt te wachten zou zijn, omdat de eigenaars liever het volgend jaar zullen afwachten. Te Arasterdam was de markt toen on veranderd. Wat men nu ook moge zeggen en hooren zeggen van de meekrap, alsof ze totaal en morsdood zou zijn de beurs geeft toch nog zoodanige teekenen van leven, dat ze wel de aandacht verdienen. Wanneer men tegenover de bekende feiten, n.l. dat er al sinds eenige jaren nagenoeg niets meer is gezet en ook alles zoo als men zeide gedaan was met de meekrap, en dat de prijzen ook hopeloos laag waren, in aanmerking neemt dat ze nu weder aardig klimmende zijn en er wekelijks alleen aan de kade hier misschien een veertig a vijftig vaten verscheept worden, dan mag men met grond vragen boe zit het toch eigenlijk met den meekrap- handel Hoe staat het met den nog aanwezigen ouden voorraad? Deze moet wel zeer aanzienlijk geweest zijn, dat hij nog in lange niet uitgeput schijnt, al is er ook nu al eenige jareu lang wel afgegaan, maar veel minder nieuw gewas bijgekomen. Er is blijkbaar overproductie geweest, vooral ten gevolge van de concurrentie der alizarine en andere kunsfckleurstofteu. Maar er blijkt toch nog altoos een constante behoefte aan het artikel te bestaananders zou er niet van een //vaste markt#, //Stijve prijzen#, //hoog houden# enz. kunnen gemeld worden onder de beursberichten. Het zou inderdaad wel de moeite waard zijn als er eens kon begroot worden wat op dit oogenblik de werkelijk aanwezige voorraad nog wel is, en ook waar de genomen vaten eigenlijk heengaan, welke fabrikanten of ververs ze nog steeds blijven nemen, ook tot klimmende prijzen. Een raadsel is, in zekeren zin, ook het feit dat er zooveel van de mindere, ja minste kwaliteit wordt genomen tot prijzen die in den bloeitijd van de meekrapteelt zelfs hoog zouden geacht zijn. Als dat goed van geringe kleurkracht zoo constant gevraagd blijft, is er dan geen middel op te vinden om de verbruikers daar van bekend te maken met de zooveel betere soorten Hoe komt het toch dat er in dit alles zooveel omgaat, dat lijnrecht in strijd' is met de eenvoudigste wetten der handelswetenschap en der industrie Ons komt het voor dat als de houders van groote partijen vaten en die zijn er nog genoeg, alsmede de oude planters van meekrap eens een com missie gingen vormen van wakkere en zaakkundige manneu, ten einde den waren staat van zaken eens te leeren kennen, zij daaraan de kosten niet zouden weggooien. Het schijnt dat het vroeger zoo hoogstbelangrijke artikel thans aan de beurs geheel verwaarloosd wordt, of wel dat enkele slimme hande laars, echte speculanten, profiteeren van het discrediet, waarin het artikel nu eenmaal vervallen is, om vrij aanmerkelijke slagen te slaan. Men heeft geroepen Klaasje Zevenster is niet dood mocht er nu niet met- grond geroepen worden de meekrap is niet dood Met zekerheid kunnen wij thans vermelden, dat gedurende de ruaand November de heer van Holden met zijn marionetten-théatre in de concertzaal alhier eenige voorstellingen zal geven. Naar al wat we van de voorstellingen van den heer van Holden hebben vernomen, kunnen we ieder gerust aanraden dezelve te bezoeken, en zoodoende teveiis den heer den Toom te ondersteunen in zijn pogingen om ons gedurende de wiuter-avonden eenige aangename afwisselingen te verschaffen. De Arnh. Courant leverde dezer dagen een aller aardigste en zeer zinrijke geestigheid naar aanleiding van het bericht, dat het weekblad Ons Streven, de bekende dames-courant onder redactie van Agatha, lieeft opgehouden te bestaau, of liever is ingesmolten bij het weekblad De Huisvrouwdat uitgegeven wordt bij Nijgh en van Ditmar te Rotterdam, en dat nu het eenige speciale blad voor dames en vrouwen in Nederland is. De Arnhzegt nu z/Het doel is bereikt. uOns Strevennit Onze Roeping geboren, houdt met 1°. October ophet wordt Huisvrouw. //Nomen sit omen voor de lezeressen, voor zoover ze althans niet elk verband tusschen de twee begrippen ontkennen, wat ons oprecht voor haar spijten zou. z/Het streven toch van elke jonge vrouw moet, meenen wij, in de eerste plaats zijn, een goede huis vrouw te worden. Dat is haar roeping#. De faculteit der wis- en natuurkunde aan de Rijks universiteit te Utrecht heeft zich in een adres aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal geheel aan gesloten bij de grieveu, in het Leidsche adres tegen het artsen-ontwerp ontwikkeld, en bij de wijzigingen daarin voorgesteld. Bovendien dringt de faculteit er op aan, dat de eischen voor het eerste natuurkundig examen voor aanstaande artsen en apothekers niet worden opgenomen in een wet, maar overeenkomstig art. 84 der wet op het hooger onderwijs worden vastgesteld bij algemeenen maatregel van inwendig bestuur, na ingewonnen advies van de senaten der Rijks-uiiiversiteiten, Naar men zegt, zal Z. K. H. Prins Alexander voor eerst niet hier te lande terugkeeren, doch zich voor geruimen tijd in Wurtemberg vestigen. 's Gravenhage, 8 Oct. De tijding, als zon de Heer de Roo van Alderwerelt, Minister van Oorlog, gisteren overleden zijn, is onjuisthij verkeert nog steeds in zeer zorgwekkenden toestand. Z. M. de Koning heeft machtiging verleend om tegen 15 October eene buitengewone vergadering der Prov. Staten te houden, ter verkiezing van een lid van Ged. Staten en tot behandeling van het verzoek tot opheffing van het waterschap //de Nol van Ouwelek#. Naar men meldt, kan de indiening van het wets- outwerp tot goedkeuring van het voorgenomen huwelijk van Z. M. den Koning reeds binnen enkele dagen worden verwacht. In de Dordtsche Ct. schrift dr. Schotel het volgeude Het bericht der verloving van Z. M. onzen geëer- biedigden Koning met eene afstammeling uit het doorluchtig huis Walde ck-Pynnont, kan het Nederland- sche volk niet anders dan hoogst welkom zijn. Het verplaatst ons in vroegere dagen, toen de vorsten van dit geslacht aan het hoofd onzer legers stonden of voor Nederland stredeu, toen zij over het graafschap Culemborgh, dat even als Rijnsburg van God en de zon befte, regeerden. Zij waren door huwelijk aan het huis van Nassau verbonden. Zoo zegende den 25 Augustus 1639 de predikant Josua de la Gave in de St. Barbara-kerk te Culemborgh het huwelijk in van Philips Theodoor grave van Waldeck en Pyrmont met Maria Magdalena, dochter van Willem grave van Nassau, Yianden, Diets, heer van Beilstein, veldmaarschalk der Vereenigde Nederlanden, en van Christine gravin van Erbaoh. Door dit huwelijk wordt ook Z. M. aan een der oudste en edelste Nederlandsche geslachten verbonden, liet geslacht van Pallandt; want Philips Theodoor was de oudste zoon van graaf Wolraet van Waldeck en Pyrmont en Anna van Baden, dochter van Jakob, markgraaf van Baden en van Elizabeth van Culemborgh, dochter van een der voornaamste grondleggers van Nederlands vrijheid, graaf Eloris I van Pallandt, heer van Culemborgh. Belangrijk zijn de oorkonden, die nopens het geslacht Waldeck nog in het oude Archief van Culemborgh aanwezig zijn. Men herinnert zich, dat in Juli j.l. door het ge rechtshof te Amsterdam vier jongelieden uit Aalsmeer ieder tot een cellulaire gevangenisstraf van 45 dagen, f 50 boete en gezamenlijk in de kosten veroordeeld werden, ter zake dat zij een houten huisje, dat een nieuw-aangelegden rijweg in den weg stond en bovendien hoogst bouwvallig was, bij gelegenheid der viering van het 25-jarig jubilé van den Burgemeester uit den weg geruimd hadden. Men meldt thans, dat hun gratie is verleend van de celstraf, met instandhouding van het overige gedeelte van het vonnis. Een uitdrager te Amsterdam heeft in de voering van een oude pelsjas een aantal oude Eransche bank biljetten gevonden. Wie zal de geschiedenis van die jas nagaan? Dat kan wel een heele roman wezen. Z. Ms. oorlogsstoomschip //Cornelis Dirksz#, kora- mandant Baart de Ia Eaille, is den 31 Augustus van het station in West-Indië naar Savanille gegaan, naar men verneemt om verhaal te zoeken over den moord van den Nederlandschen consul te Karthagena. In een artikel van de Londensche Globewaarin gehandeld wordt over de vermoedelijk aanstaande in bezitneming van het eiland Nieuw Guinea door de Engelschen, wordt toch erkend dat Nederland rechten heeft op het Westelijke deel van dat land. Het is wel voor 't eerst dat dit in een Engelsch blad zoo ongevraagd wordt erkend. Aan den regent van Galoe, Raden Adipati Ario Koe- soemo di Ningral, werd op plechtige wijze het juweel der orde van den Nederlandschen Leeuw op de borst gehecht, door den resident van Cheribon den heer Wegener, daartoe opzettelijk overgekomen. Landbouw. Inhoud van Ceres No. 31. Tentoonstelling van zuivel en werktuigen tot zuivelbereiding, gehouden te Apeldoorn, op 5, 6 en 7 Juni 1878 (vervolg). De voedertabel van den heer P. van der Voorde. Vogelbescherming. Landbouwkunde enz. De Iandb.-Ct. steekt den draak met het merkwaardige feit, dat ter landbouw-tentoonstelling te Bokstel aan de inzenders van meststoffen medailles zijn toegekend bij loting, //daar de jury de stoffen niet kon onder zoeken en dus op de eerlijkheid der inzenders moest steunen#. Ongelukken, Rampen, Misdaden, enz. Aan den Wolfshoek onder Drunen ia een woning afgebrand.

Zierikzeesche Courant | 1878 | | pagina 2