ZfFBIK EKSfiHPÖfTB VI. voor het arrondis- sement Zierikzee. 1878. No. 78. Zaterdag 5 October. 81ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VBIJDAG avond, uitgezonderd op FEESTDAGEN, Prijs per drie maanden 1,Franco per post 1,— Afzonderlijke nommers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PEIJS DEE ADYEETENTIEN: Per gewonen regel 10 cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 15 regels, mits contant betaald, 25 ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag' voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKENMAN. De toestand van den Minister van Oorlog is steeds zorgwekkend; hij lijdt zware pijnen, maar houdt zich toch nog onledig met de werkzaamheden van het departement. Z. M. de Koning zal, naar wij vernemen, nog eenige weken in Duitschland doorbrengen en daarna op het Loo terugkeeren. Op de prijsvraag, uitgeschreven voor het ontwerpen van twee monumentale fonteinen op Soetsdijk voor het nationaal huldeblijk aan Z. K. H. Prins Hendrik, zijn een dertigtal antwoorden ingekomen. De briefschrijver uit 's Hage aan de Ariïh. Ct., die goed achter de schermen schijnt te kijken, weet te vertellen, dal bij het afdeelings-onderzoek van de Indische begrooting vrij algemeen de wensch is uit gesproken, dat bij afzonderlijke wet voor goed werd bepaald, welke som ongeveer door Nederland jaarlijks wordt uitgegeven ten behoeve van Indië. Hoe, als er meer beschikbaar was, met het overige batig slot zou moeten gedaan worden, zou die wet tevens moeten vaststellen. Sch. vermoedt, dat de Kamer de volgende week op reces zal gaan en bij haar terugkeer in 't eind van October een wetsontwerp tot regeling der financiëele verhouding tusschen Nederland en Indië zal vinden. Naar men verneemt heeft het wetsontwerp tot wijzi ging van enkele bepalingen van de wet op 't Middelb. onderwijs de strekking, om de examens, die bevoegdheid geven tot het doceeren van de vreemde talen, nader te regelen. Er zullen voortaan 2 akten zijn, een akte A en een akte B. De akte A zal de bevoegdheid verleenen om onderwijs te geven aan alle inrichtingen van Hooger, Middelb. en Lager onderwijs. De akte B zal alleen bevoegdheid geven voor de hoogere Burgerschool met driejarigen curcus en voor de lagere scholen. Om de akte B te bekomen, zal men niet meer kennis behoeven te hebben dan thans gevorderd wordt om een akte voor het lager onderwijs te verkrijgen. Echter zal men ook blijk moeten geven van kennis in de opvoedkunde, van welk examen de hoofdonder wijzers zijn vrijgesteld. Ons Streven, Courant voor Nederlandsche Vrouwen onder redactie van Agatha, heeft opgehouden te bestaan. Het blad is aangekocht door de firma Nijgh Van Ditmar te Botterdam, die het heeft samengevoegd met Be Huisvrouw, Weekblad voor Dames, dat dus thans het eenige hier te lande verschijaende vrouwen orgaan is. //Het volk, dat zijn kracht in de eenheid bezit, wordt in twee deelen gescheiden." Merkwaardige woorden, door de Tijd gesproken. Men zou er zich over verwonderen, als men niet reeds lang wist, dat men bij de ultramontanen minder naar de woorden dan naar de daden moet zien. Of wie hebben steeds verdeeldheid gezaaid tusschen de kinderen van één volk P Wie hebben, in plaats van in eendrachtig samenwerken met gansch Nederland macht te zoeken, hun heil verwacht van over de bergen? Wie hebben, als Nederland feestvierde, een wanklank gemengd in het feestgejuich Wie bestrijden de school, waar de kinderen van Nederland samen opgevoed worden tot één volk Eeeds vragen genoeg, schoon het niet moeilijk was ze nog met eenige te vermeerderen. Fad. De firma Tresling en Co. te Amsterdam is bekroond met den eersten prijs, een zilveren medaille, voor haar inzending van oleographieën op de Parijsche tentoonstelling. Binnenland. Zierikzee. Dinsdag herdacht de heer M. Couvée jr., gemeente-bouwmeester, den dag, waarop bij voor 25 jaren in den dienst der gemeente Zierikzee optrad. Of schoon velen met dit feit niet zoo bepaald bekend waren, is de dag geenszins onopgemerkt voorbijgegaan. Zoo hebben Burgemeester en Wethouders met de bouw commissie zich teil huize van den heer Couvée begeven, alwaar de Burgemeester, mr. Maurifcsz Ganderheijden, den jubilaris hartelijk geluk wenschte met zijn ver vuld dienstwerk gedurende een kwart eeuw, hem dank zegde voor de vele diensten door hem steeds met zooveel ijver aan de gemeente bewezen, en hem namens de bovengenoemde collegies een fraai geschenk over handigde, bestaande in een rijk met zilver gemonteerd stel madera-karaffen, met toepasselijk opschrift. Ook van vele vrienden en kennissen ontving de heer Couvée blijken van achting en gelukwenschingen. In den loop van den dag waren de gemeente-arbeiders en ook die der gasfabriek door den jubilaris onthaald. Moge de ijverige en om zijn welwillendheid alge meen geachte man nog vele jaren de gemeente zijn diensten verleenen, zoo als bouwmeester, als in zijn betrekking van leeraar in het bouwkunstig teekenen aan de burger-avondschool. Zierikzee, 4 Oct. Uitslag der door het Dag. Best. van het Waterschap Schouwen op gisteren gehouden aanbesteding van het op nieuw bedelven van de wa terleiding tusschen Serooskerke en Haamstede of de zoogenaamde Haamsteedsche vaart, bij enkele inschrij ving in 5 perceelen, aangenomen le perc. omtrent 1337 M. lengte van het schut- sluisje W No. 8 tot Hoogenbooms- of Gemeene Heul Bs No. '17, voor f 500 3e omtrent 1020 M. lengte van Lievensheul B/i No. 69 tot Verdéheul Bs No. 68, voor f 380 door Simon Bezuijen te Ouddorp 2e over 1123 M. lengte van Hoogenbooms- of Gemeene Heul Bs 17 tot Lievensheul Bft No. 69, voor f 460 4e over 1037 M. lengte van Verdéheul Bs No. 68 tot Striepheul Bs No. 67, voor 471 5e over 1000 M. lengte van Striepheul Bs No. 67 in de richting naar Haamstede met den zijtak naar Sare'sweg, voor f 400 door Cente Krijger te Haamstede. De levering van steenkolen ten behoeve van de gemeente-gebouwen is aangenomen door de heeren Moolenburgh en Co. voor 63Yg ct. per ILL. Te Middelburg zijn tot leden van Prov. Staten van Zeeland gekozen de heeren mr. D. A. Berdenis van Berlekom en Th. van Uije Pieterse. Na ontvangst van het officiëele bericht der verloving van Z. M. den Koning met Prinses Emma van Waldeck is ër terstond een Ministerraad gehouden. Misschien is daar gehandeld met het oog op art. 12 der Grondwet. In de kazernes te Vlissingen worden tot oefening der soldaten in het juist schieten, zoogenoemde tirs de salon of kamer-schietbanen ingericht. De heer J. Kleinman, Eijks-ontvanger te Hansweert, herdacht Dinsdag zijn vijftigjarige ambtenaars-loopbaan. De heer rar. J. Loudon heeft voor de kandidatuur voor het lidmaatschap der Tweede Kamer in het hoofdkiesdistrict Dordrecht bedankt. Bij de Kamer van Koophandel te Middelburg is behandeld een brief van den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid, waarbij liet advies der Kamer wordt gevraagd omtrent een voorgenomen wijziging van art. 18 van het Kon. Besluit van 23 Augustus (Stbl. No. 141), betreffende de strandvonderij, daar het tarief voor beheerloon van de burgemeesters-strand vonders voor vele gevallen te hoog scheen, en wel meer bepaald wanneer de geredde goederen een aan zienlijke waarde vertegenwoordigen. Bedoelde wijziging strekt om het loon, bedoeld in art. 552 van het wetboek van Koophandel, naar de bruto waarde der beheerde goederen te bepalen a. bij afgifte der goederen aan belanghebbenden 10 pCt. voor de eerste f 500; 6 pCt boven f 500 tot f 10004 pCt. boven f 1000 tot f 20003 pCt boven 2000 tot f 3000 en 2 pCt. boven 3000. b. bij verkoop der goederen10 pCt. voor de eerste 500; 8 pCt. boven 500 tot 1000; 5 pCt boven 1000 tot 2000 4 pCt. boven 2000 tot 3000; 3 pCt. boven 3000 tot 4000 en 2 pCt. boven 4000. Door den voorzitter en den secretaris is hieromtrent een schriftelijk advies uitgebracht, hetwelk strekt aan den Minister te kennen te geven, dat de Kamer het voornemen van den Minister \yaardeert, doch zij eenige aanmerkingen in het midden meent te moeten brengen. Men wenscht namelijk de 10 pCt. in de eerste cate gorie te brengen op 8 pCt. en de 3 pCt derzelfde categorie te doen vervallen, zoodat boven de 2000 slechts 2 pCt. berekend worde, waardoor een billijk verschil met de tweede categorie zal verkregen worden. Voorts worden eenige opmerkingen omtrent de strand vonderij gemaakt en de wenschelijkheid betoogd een er wijziging van sommige bepalingen van het wetboek van Koophandel. Onder meer wenscht men ook de oproepingen der strandvonders in een onderafzonderlijke rubriek in de Ned. Staats-Courant te doen plaats hebben, in plaats van in verschillende locale bladen, zooals nu geschiedt. Overeenkomstig het uitgebracht advies zal op de missieve van den Minister geantwoord worden. Z. Bagbl. De justitie uit Middelburg heeft te Kruiningen een onderzoek in loco ingesteld naar een aldaar ont dekte //spoorweg-dieverij". De uitslag van het onderzoek is nog niet bekend, maar wel weet men, dat eenige kussensloopen, een zakdoek en een hoeveelheid zeep, als vermoedelijk van diefstal afkomstig, in beslag zijn genomen. Men meldt uit Middelburg, dat de vrouw en de dochter van den stationschef te Kruiningen naar het huis vau arrest te Middelburg zijn overgebracht als verdacht van spoorweg-dieverij. De gemeenteraad vau Tessel heeft onlangs, bij adres aan den Minister van Binnenlandsche Zaken, zich aau- gesloten bij het verzoek van den gemeenteraad van Hoorn, zoodanige wettelijke bepalingen uit te lokken, als noodig zijn om aan gemeente-besturen de macht te geven töt beperking van het aantal plaatsen, waar sterke drank wordt verkocht. Op Tessel bestaat aan zulk een bevoegdheid dringende behoefte, omdat het aantal patenten aan tappers enz. afgegeven, tusschen 1873 en 1878 is gestegen van 62 tot 77, ofschoon de bevolking eenigszins is ach teruitgegaan. Het gemeente-bestuur heeft echter geen verordening willen vaststellen, omdat het zeer twijfelachtig is, of daartoe alleen op grond van art. 135 der gemeente-wet (zorg voor de gezondheid en veiligheid) de bevoegdheid bestaat. Het verzoekt daarom den Minister maatregelen te nemen, waardoor het gedurig toenemen van kroegen wordt tegengegaan.

Zierikzeesche Courant | 1878 | | pagina 1