gebouwd, te zamen naar een grooten stal zwemende, waarin volgens Schliemann Homerus de 12 zwijnen stallen van Euraaeus moet gezien hebben. Daartegen over waren de sporen van een oud huis, dat Homerus als het huis van den zwijnen-hoeder schijnt beschreven te hebben hij vond daar interessant aardewerk. Aan den voet van den berg Aetos vond hij twee munten, aan de eene zijde een haan met liet randschrift Itlia- koon, aan de andere zijde een Ulysseskop. Ongelukken, Rampen, Misdaden, enz. Men heeft menschen, die in de discussie zeer stijf op hun stuk staan, maar weinigen zullen dit zoover drijven als dezer dagen dr. Parini, een beroemd chirurg te Pisa, die zich zeer verdienstelijk heeft gemaakt jegens het te Pisa verleden week gehouden congres van geneeskundigen. Op een der zittingen was hij in een discussie in het ongelijk gesteld. Hij verliet de vergadering, ging een revolver koopen en schoot zich voor 't hoofd. Het ongeluk in den St. Gothard-tunnel heeft 6 personen het leven gekost en 3 werden gewond. In de steengroeven van Saint Amédée, onder Sanvignes, in Frankrijk, is een pak met 2 kilo dynamiet gesprongen, waardoor 2 werklieden gedood en 7 ge kwetst werden. Uit de Seine te Parijs is het lijk eener jonge vrouw opgehaald met 't lijkje van een pas geboren kind op het lichaam vastgebonden. Te Neuilly heeft zekere Farrant eerst zijn minnares met een pistool twee wonden toegebracht, daarna drie revolverschoten op zich zeiven gelost, toen zich met een scheermes een diepe halswonde toegebracht en is eindelijk uit de derde verdieping op straat ge sprongen. De vrouw is nog ontkomen. Bij Guntershausen is een personen-trein op een trein met soldaten gestooten; vele personen werden gewond, ook het personeel van den militairen trein, doch de meeste soldaten hadden nog tijd om uit de wagens te springen, toen zij het gevaar zagen aan komen. Joseph Barreau, het hoofd van een Frausch gezel schap makers en uitgevers van valsch bankpapier, is tot levenslangen dwangarbeid veroordeeld. Te Oostburg hadden twee jongens van 8 en 11 jaar twist en geraakten aan 't vechten. Een voorbijganger scheidde de vechtenden en plaatste zich tusschen hen, waarop een der jongens zich zoo driftig maakte, dat hij een beroerte kreeg en dood neerviel. Nabij Hastings is het schip //Commerce" door de stoomboot //Empress" in den grond gevaren. Van de //Commerce" verdronken 2 man, de overige 16 werden gered. Nabij Bargholtz is een uit 80 wagens bestaande kolentreiu door het breken van een koppeling in twee deelen gescheiden, waarvan het achterste deel bij een station op het voorste liep, zoodat één man gedood werd en vijf wagens werden verbrijzeld. In een patronen-fabriek te St. Petersburg heeft een ontploffing plaats gehad, waarbij 17 personen zijn ge dood en 20 gewond. Te 's Gravenhage is een jongentje van 9 jaar ver dronken. Onder 's Gravezande is een Noorsche brik met hout gestrandde 7 man der equipage kwamen met eigen boot aan strand. Te 's Hage is een dame overleden van den schrik, die haar overviel toen haar zuster een flauwte kreeg. In het Eldersveld, onder Driel, is zekere Ankersmit, uit Eist, een oppassend werkman en vader van 2 kinderen, door een zandwagen overredenhij was terstond een lijk. Te Barneveld hebben eenige personen zoo vinnig gevochten dat een van hen, iemand uit Ede, aan de gevolgen is overleden. Donderdag kwam een werkman in de fabriek van den heer Prévinaire te Haarlem, met de machine in aanraking, tengevolge waarvan hem eeu been geheel moest worden afgezot. Te Rotterdam is een koetsier verdronken, vermoe delijk in dronkenschap. De fabriek van lucifers en vuurmakers van den heer Koster en Co. buiten de Aapoort te Groningen is tot den grond toe afgebrand. Te Winschoten is een zevenjarig meisje onder de wielen van een zwaar beladen vrachtwagen gevallen en overreden. Zij was onmiddellijk dood. Den 24n en 25n Sept. is in den omtrek van Rome en bij Yiterbo door geweldige regens groote schade aangericht. Te Bagnaia sloeg het water twee molens en te Civita Castellana een brug over de Teia weg. Te Canepino werden ettelijke huizen door de overstrooming vernield. Des ochtends werden 17 inwoners van het dorp vermist en sedert zijn 4 lijken gevonden. De spoonvegliju van Florence heeft te Orte zeer veel geleden. De treinen over de Marem- mana-lijn waren door het hooge water verhinderd Civita Vecchia te bereiken. Buitenland. Engeland. Het voor den Engelschen trots zoo ontzettende feit dat een officieel gezantschap van den onderkoning van Indië aan de grenzen van Afghanistan is afge wezen, doet stroomen inkts vloeien. Na al 't geschreeuw tijdens den Russisch-Turkschen oorlog is er nog zulk een uitnemende gelegenheid niet geweest om te bluffen en de alarmtrom te roeren. Men moet toegeven dat het voor Engelsche ooren wel wat hard is aan de deur afgewezen te worden. En dat gezantschap had toch zulk een vreedzame bedoeling! 't Was alleen maar te doen om langs den zachten weg Afghanistan te onderwerpen aan 't Britsche gezag, om al weder een parel te hechten aan de schitterende kroon der Keizerin van Indië. Doch Afghanistan herinnert zich de gebeurtenissen van 1842 nog en Engeland zal daaraan gewis ook nog wel eens denken in een be daard oogenblikje. Dan zal men zich de schimmen nog te binnen brengen van die 16000 man sterke divisie, aan welke slechts één enkele, de bevelhebber, over den Indus terugkeerde. Met 't //naar Kaboel 1" is 't nog bedenkelijker dan indertijd met 't //naar Berlijn dat men te Parijs in de cafés dagelijks kon hooren. Afghanistan overweldigen zal wel gaan, doch het daarna inhouden, of zelfs er weer uitkomen, dat is een geheel andere zaak. De vrucht van een aanvan kelijke overwinning kan andermaal wel weder een ge duchte nederlaag worden. Het ligt voor de hand dat Engeland Rusland voor den opstoker van de Afghanen houdt. De Russische regeering is echter zoo handig geweest om nu al te verklaren dat zij niet enkel niets met de Afghanen uitstaande heeft, maar zelfs zich de Engeland aange dane beleediging zoo sterk aantrekt, dat zij haar ge zant uit Kaboel terug wil roepen. Dit is natuurlijk alles geveinsdheid, zoowel als de vriendschappelijke houding der Engelschen ook niets anders dan huiche larij was. Al riep Rusland zijn gezant terug, dan zou daaruit nog geenszins volgen dat er geen behendige Russische agenten en klinkende Russische roebels meer in 't spel zouden zijn. In alle geval zal Engeland vooreerst niets tegen de Afghanen ondernemen het zal zich zelfs wel tweemaal bedenken om tegen het aanstaande voorjaar een zoo ernstigen veldtocht te wagen. Men laat dan ook genoeg doorschemeren dat Shir-Ali zal toegeven en men tot een diplomatische schikking zal zien te komen. Wij zouden de Afghanen raden, de Britten eenvoudig af te wachten en de nationale onafhankelijkheid liever zoo duur mogelijk te verkoopeu, dan de speelbal of de twistappel te worden van Rusland en Engeland. Italië. Het programma van het Vatikaan, zooals het in een telegrafisch uittreksel van een brief van den Paus aan kardinaal Nina wordt opgegeven, heeft in offieiëele kringen geeu aangenamen indruk gemaakt. De offici- euse National meent, dat de weeklachten van Leo XIII zeer ongepast zijn; wie had kunnen denken, dat de begaafde opvolger van Pius IX zich in den afgedragen rok van Antonelli zou hullen? Belachelijk is, dat Leo de fictie van 's pausen gevangenschap wil hand haven. Verstandige Katholieken meenen uit den brief des Pausen te moeten opmaken, dat Leo XIII de noodige kracht mist om zich aan den invloed der Jezuïeten te onttrekken. Naar het heet is er oneenigheid ontstaan tusschen den Paus en pater Beckx, den generaal der Jezuïeten. Het rechte zou men er nog niet van weten, doch de Jezuïeten moeten geweigerd hebben te ijveren voor den St.-Pieterspenning. 't Komt ons voor dat dit alles maar schijn zal wezen. De Vatikaansche politiek is draaierig op 't oogenblik; men beproeft Duitsch- land met een fluweelen handschoen te vatten! gebruik makende van de moeielijkheden waarin de Rijks- regeering zich gewikkeld heeft, of althans gewikkeld is, door haar onhandige manier van bestrijding der sociaal-democratie. Dat die verzoenings-gezindheid oprecht gemeend zou zijn, geloove wie het wilen zoo zal die breuk met de Jezuïeten ook wel komme- diespel kunnen zijn. Wat de Pieterspenning betreft, daarvan zijn de kanalen naar 't schijnt wel eenigszius verstopt, doch de schijnbare tegenwerking der Jezuïeten zou aan den anderen kant een opperbeste reclame ziju en zich laten gebruiken als stok om de verstopte plekken door te steken. Toch moet het voor de goede schapen, die geschoren moeten worden, wel wat vervelend worden op den' duur dat er altoos maar gezaagd wordt op die oude snaar van den //armen gevangene", die half vergaat van gebrek. Al lezen de meeste St.-Pieterspenning-offeraars niet veel liberale kranten, ze moeten toch wel hebben hooren praten van de vele millioenen, die door die arme luï van 't Vati kaan worden nagelaten. Onmiskenbaar is echter een zekere crisis in *de Vatikaansche politiek. Geen politiek was er ooit zoo geslepen op om bij den dag te leven en van elke voorkomende gelegenheid gebruik te maken, om 't verloren draadje weder in handen te krijgen of 't in handen zijnde endje wat verder in te palmen. Jö uitschland. De Duitsche Minister van Marine, generaal von Stosch, is, zooals men weet, in den Rijksdag geïnter pelleerd geworden over den ondergang van het pantser schip de Groote Keurvorst; zijn antwoord was verre van voldoende. In de Duitsche Revue wordt dat antwoord aan een scherpe kritiek onderworpen. De generaal vindt weinig sympathie bij de Marine-officieren en hij verdacht den schout-bij-nacht Werner de schrijver dier kritiek te zijn. Bij zijn laatste bezoek te Kiel liet hij dit Werner gevoelen, met het gevolg, dat de laatste zijn ontslag vroeg. Velen hopen, dat het ontslag niet zal verleend worden en dat de Minister dan zal moeten aftreden. Bij Bismarck zal hij wel geen steun vinden. Vier jaren geleden eisclite de rijkskanselier, dat Werner zou gestraft worden, wegens zijn gedrag bij den Spaanschen burgeroorlog, maar v. Stosch verhinderde het. Dit gaf aanleiding tot een conflict, dat slechts door de persoonlijke tusschenkomst van den Kroonprins, bij wien v. Stosch hoog staat aangeschreven, kon bijgelegd worden. Thans nu v. Stosch het ontslag van Werner eischt, zal Bismarck zich er wellicht tegen verzetten, te meer, daar Werner in de Marine algemeen bemind is. De Keizer heeft een brief van dankbetuiging gezonden aan den president van den Rijksdag, in antwoord op het adres van gelukwenschen, dat aan Z. M. gericht werd. Aan het slot van dezen brief zegt de Keizer //De ernst van dezen tijd is ons allen duidelijk en allen gevoelen wij dienwij moeten, ieder in zijn kring, trachten de gevaren af te wenden, waarmede de moreele orde en de veiligheid des staats bedreigd worden. Het aan den Rijksdag ingediende wetsontwerp heeft ten doel de daartoe noodzakelijke middelen te vinden. Met vast vertrouwen volg ik dezen arbeid eener uit de keuze onzer natie te voorschijn geroepen vergadering, waarop geheel Duitschland vol hoop het oog gericht houdt. Gemengd Buitenlandsch Nieuws. De slechte tijden of misschien ook de groote aan trekkelijkheid der Parijsche tentoonstelling werken niet gunstig op de streken, die anders 's zomers bloeien door het bezoek der vele toeristen. Drie van de vier hotels op den Rigi hebben zich moeten failliet geven, het zijn Rigi-Scheideck, Rigi-Kulm en Rigi—First. Gladstone heeft zich thans naar aanleiding van een hem toegezonden exemplaar van Shuldham's werkje z/Clergymans sore throat" zijn'gevoelen doen kennen over de wijze, waarop men bij redevoeringen voor de stem moet zorgen. Het gebruik van sinaasappels in het Parlement, zegt hij, bestaat niet meer. Wanneer hij lang (meer dan een uur achtereen) te spreken heeft, dan bedient hij zich van een ei, geklutst in sherry; hij houdt dit voor een uitstekend middel, maar hecht veel meer aan het ei dan aan de sherry. Te Berlijn is een nieuwe dierenkaravaan van den bekenden eigenaar van wilde dieren, den heer Hagenbeek, aangekomen; ze bestaat uit vijf kleine olifanten, acht giraffen, vijf jonge rhenocerossen, vijf drommedarissen, drie rijstieren, een kudde Abyssinische schapen, ezels, apen, leeuwen, struisvogels enz. Deze dieren worden geleid door 17 negers in schilderachtige kleeding. In den Berlijnschen dierentuin worden allerlei evolutiën met deze diereu uitgevoerd. Vooral is het optuigen en rondtrekken van een karavaan, zooals die door de Afrikaansche woestijnen trekken, hoogstbelangwekkend.

Zierikzeesche Courant | 1878 | | pagina 3