Maandag is officieel in de Staats-Coiirant mede gedeeld dat de verloving van Z. M. den Koning met Prinses Emma van Waldeck-Pyrmont te Arolsen heeft plaats gehad. De Prinses is geboren den 2 Aug. 1858. Te 's Hage is overleden de generaal-majoor der kavalerie baron Gansneb genaamd Tengnagel, adjudant des Kouings, ridder der Orde van den Ned. Leeuw, koraraandeuv der Orde van de Eikenkroon. In de afgeloopen week heeft de geneeskundige wetenschap bij ons een gevoelig verlies geleden door het overlijden op 65-jarigen leeftijd van professor M. Polano, hoogleeraar aan de Universiteit te Leiden. Frederick Moore, oud 53 jaar, geboren in Schotland, is 1.1. Vrijdag-avond ten gevolge van een slagader- breuk in de cellulaire gevangenis te Amsterdam plotse ling overleden. Ziju ware naam was Martin. Hij werd in Juni 1.1. gearresteerd, omdat hij gepoogd had stukken, voortspruitende uit den grooten effecten-diefstal, in 1876 tussclien Dover en Calais gepleegd, te gelde te maken en zijn medeplichtigheid daaraan of weten schap vau de herkomst der stukken werd vermoed. Hij reisde met een pas, door hem niet geteekend, zooals het gebruik vereischt, en zonder signalement. Fransehe en Engelsche detectives, daartoe naar Amster dam gezonden, herkenden in hem een beruchten boef, o. a. vermaard als voleur a la barreeen toon- bankdief, die uit een groote hoeveelheid artikelen veinst wat uit te zoeken en ten slotte iets koopt dat hem behaagt, zonder echter hetgeen hij middelerwijl wegnam mee te betalen. Pas vóór eenige dagen is de lijvige instructie tegen Martin, alias Moore, betrekkelijk zijn verhouding tot den effecten-diefstal aan den officier van justitie te Amsterdam opgezonden. Martin heeft te Londen zeer respectable familie. Onder de vele congressen en conferenties, die dezen zomer te Parijs werden gehouden, is ook liet congres voor de belangen der blinden van veel belang. De voorzitter van dit congres is de heer Nadault de BufFon, een der aanzienlijkste mannen van Frankrijk en een zeer merkwaardige persoonlijkheid. Hij paart aan de grootste geestesgaven en opgewektheid een ongewone welsprekendheid en een zeer innemend uiterlijk, ofschoon hij volkomen blind is. Bij zijn vol vuur en gloed uitgesproken openingsrede zou men zulks evenwel volstrekt niet hebben opgemerkt, zoozeer weet hij zijn auditorium te boeien en zijn gebrek te doeu vergeten. Hij is versierd met onderscheidene ridderorden en onderscheidene leekenen. Voor Nederland wordt het congres bijgewoond door den heer J. H. Meijer, directeur van het Instituut voor blinden te Amsterdam. Een ander congres, te Parijs de vorige week gehouden, is dat der Vredebonden. Een der presidenten was Mr. D. van Eek. Tot directeur der muziek-sociteit //de nieuwe Har monie" te Bergen op Zoom is benoemd de lieer H. H. J. Hartman, muziek-onderwijzer aldaar. In de bosschen nabij Zuidlaren (prov. Drente) is een hert geschoten, een zeer zeldzaam geval daar te plaatse. Men wil weten, dat er in die omstreken zich nog een hert bevindt. Vrijdag werd te Deventer nog een partijtje aard beziën aan de markt gebracht, die er uitzagen als in de lente. Men leest in de N. R. Ct. //Sinds twee jaren bestaat er te Apeldoorn een kunstlievende kring, die onder den naam van Apel- doornsche Kunstvereeniging aan de ingezetenen meer malen een genotvollen avond heeft verschaft. Ook een der leeraren aan de koninklijke hoogere burgerschool, eeue inrichting door velen te dezer plaatse met vreugde begroet, maar bij eene zeer machtige (de overheerschende) partij alhier zeer weinig in gunst was lid dier vereeniging. De commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs dit afkeurende, heeft hem schriftelijk gelast ziju lidmaatschap neder te leggen. Het is de vraag, of zij hiertoe het recht hadmaar in alle geval verdient het feit te worden medegedeeld." Op 1 Juli 1878 waren er bij de onderscheidene corpsen van ons leger aan vrijwilligers en miliciens te zaraen 19,218 man. De sterkte moest zijn 28,112 man. Derhalve een incompleet van 9469 man. Met het incompleet bij het kader was het nog erger. Bij de infanterie ontbraken 133 luitenants, bij de kavalarie 12, bij de artillerie 50 en bij de genie 7. En eindelijk: bij het kader van onderofficieren en korporaals bedroeg het incompleet niet minder dan 1758 man, waaronder 1196 korporaals 1 In de Nedei'landsche afdeeling der Parijsche tentoon stelling zijn o. a. gouden medailles toegekend aan de Koninklijke Fabriek van Goud- en Zilverwerken van de lieeren van Kempen te Voorschoten, aan de Konink lijke Stearine-Fabriek en aan de firma Wijnand Foeking en Erve Lucas Bols te Amsterdam. Met zilveren zijn de lieeren vail Zuylekom, Levert en Co. te Amsterdam bekroond. Voorts zijn de lieeren Hajenius en Reijiivaan met het zilveren eeremetaal, de hoogste ouderscheidiug in deze teutoonstellings-klasse vereerd. De erg roode neus van eeii der Hollandsche bedienden op de tentoonstelling ontlokte aan een Franschman de opmerking: //men ziet wel dat de alcohol in Holland in eere is." Niettegenstaande de gemeentewet reeds 27 jaren in werking is, zijn er nog dit jaar in Limburg gemeen teraden aangetroffen, die omtrent het periodiek aftreden en benoemen van wethouders niet op de hoogte waren, zelfs ondanks een tijdige voorlichting van Gedep. Staten. Ten bewijze hiervan strekke, dat in twee gemeenten wethouders niet voor zes maar voor vijf jareu werden herbenoemd omdat zij in 1883 als. Raadslid moeten aftreden. Twee andere gemeenteraden, in het denk beeld verkeerende dat op den lsten Dinsdag van Sep tember 1878 geen wethouder aan de beurt van aftreden was, lieten den bij de wet bepaalden dag tot vervulling van de vacature onopgemerkt verstrijken. Verwarring in den rooster van aftreding was mede in een daar gemeenten ontstaan. D. v. Z.-H. Naar de Standaard verneemt, zal spoedig het eerste noramer verschijnen van een Maandblad, dat zich ten doel stelt de bespreking der prostitutie en der seksueele moraal. Het zal staan onder redactie van den heer H. Pierson, directeur der Heldring-gestichten, en de medewerking genieten van den heer W. van den Bergh. Men is voor het Amsterdamsche stadhuis begonnen met het leggen eener houten bestrating als proefneming. Als het zoo treurig niet was, zou men er mede kunnen lachen, maar hetgeen het Soerabajaasch Han delsblad verhaalt, is geen aardigheid. Te Toeban is een inlander ter dood veroordeeld; het vonnis echter wordt niet voltrokken, omdat er geen beul is: het reisgeld voor de scherprechters was afgeschaft. Dit reisgeld, op den veroordeelde te verhalen, is met een goede justitie niet overeen te brengen. Het komt ons evenwel voor, dat het nog minder overeen te brengen is met een goede justitie een mensch, zelfs een Javaan, eenige maanden lang, terwijl het doodvonnis over hem uitgesproken is, in het leven te laten. Men had dan veeleer achter de woorden //veroor- deelen hem ter dood" nog een postcriptum op het vonnis moeten doen volgen //Overwegende, dat dit vonnis niet uitvoerbaar is wegens ontstentenis van een beul, veranderen de uit gesproken straf in enz. In China weet men een ander middel. Twaalf gevaugeuen waren veroordeeld om onthoofd te worden. De beul ontbrak ook hier. De directeur der gevan genis verdeelde het dozijn in twee ploegen en vroeg aan het eene zestal of het bereid was, tegen scherp rechters honorarium, het andere zestal den kop af te slaan. Alle zes aanvaarden met erkentelijkheid de taak omdat zij er tevens een bewijs van vertrouwen in zagen in hun bedrevenheid. Toen de zes hoofden waren afgehouwen, verdeelde de directeur de overgeblevenen weder in twee groepen dezelfde vraag, hetzelfde antwoord. Toen werd aan een van de overgebleven drie gevraagd, of hij twee koppen voor zijn rekening nam. De Ghinees gaf een toestemmend antwoord en bleef weldra alleen. z/Ik zal het met u wel klaren", sprak de directeur, hieuw hem het hoofd af en zond zijn declaratie in, waarop hij het honorarium van twaalf executies uittrok voor een scherprechter en ziju //adsistenten". Dit is wreed, maar wreed is ook wat te Toeban geschiedt. A. O. Een jager, Meijer genoemd, werd genezen van zijn zucht tot grootspraak, doordien men hem de volgende fabel overbriefde: //In de duinen bij Bloemendaal zat een oud vrouwelijk konijn en koesterde zich behagelijk in het licht, dat de zon in haar hol wierp, terwijl hare kindertjes allerlei grapjes maakten, in het zand rondbuitelden en met jeugdige onbezonnenheid overal rondliepen; eensklaps liepen zij doodelijk ontsteld naar huis, en schreeuwden: //moeder, moeder, daar komt een jager aan Ook het oude konijn schrikte ge weldig, waagde een blik naar buiten, maar zeide toen dadelijk doodbedaard: //Spelen jullie maar gerust door, kindertjes, het is mijnheer Meijer uit Haarlem maar, die doet je geen kwaadAmst. Ct. Benoemingen, Besluiten, enz. Z. M. heeft pensioen verleend ad f 263 's jaars aan D. Stoutjesdijk, wed. van R. J. Bakker, in leven Rijks-veldwachter 3e kl. te Brouwershaven. Z. M. heeft den adjudant in buitengevv. dienst, den kolonel der infanterie van het leger in Nederl. Indië, K. van der Heyden, Gouverneur van Aljeh, en order- hoorigheden, tevens militair bevelhebber aldaar, benoemd tot generaal-majoor. De heeren A. H. Berkhout, A. de Jong en J. J. de Graaf, opgeleid aan de akademie voor bosch wetenschappen te Neustadt Eberswalde, zijn gesteld ter beschikking van den gouv.-generaal van Ned. Indië, om te worden benoemd tot technisch ambtenaar bij het boschwezen daar te lande. Landbouw. Inhoud van Ceres No. 30. Weersgesteldheid in Augustus 1878. Oculeeren door v. d. Eeckhout. Een nastukje op de Taurus-geschiedenis.De ruwe Peru-guano van de heeren Mees en Moens. De Rijks-landbouwschool op de laudsbeg rooting voor 1879. Twee dagen te Delft. Iets over zaaigoed (vervolg). Tentoonstelling van zuivel en werktuigen tot zuivelbereiding, gehouden te Apeldoorn op 5, 6 en 7 Juui 1878 (vervolg). Feuilleton Over Planten voeding, door dr. Adolf Mayer (vervolg). De Rijks-landbouivschool te Wageningen zal worden uitgebreid. Er zullen de noodige gebouwen en in richtingen worden gemaakt om den leerlingen de nieuwe wijze van zuivelbereiding in haar geheelen omvang te doen zien. Aan de landbouw-vereeniging //Landbouw en Vee teelt" te Wolfaartsdijk is de koninklijke goedkeuring verleend. De geheele collectie mineralen en gesteenten, bijeen verzameld door wijlen dr. W. C. H. Staring, is door diens familie ten geschenke gegeven aan de Rijks-laudbouw- school te Wageniugen. Rechtszaken. Het gerechtshof te Leeuwarden heeft in hooger beroep G. W., oud 46 jaren, wonende te Boxtel, hoofdconducteur le kl. der Staatsspoorwegen, vroeger stationschef te Wolvega, schuldig verklaard aan het zonder opzet gevaar, dat hij had kunnen en moeten voorzien, doen ontstaan voor eeu trein en hem des wege veroordeeld tot 45 dagen celstraf. Kunst en Wetenschap. De beroemde geograaf dr. August Petermann, het hoofd van de alom bekende geografische inrichting te Gotha, is den 25 September aan een beroerte over leden. Hij was den 18 April 1822 te Bleichrode geboren. Het tijdschrift Geographische Mittheihmgen zal ook na Petermanns dood voortgezet worden. In de Times geeft Schliemann een beschrijving van zijn bezoek, aan het eiland Ithaca gebracht. Hij heeft er niet veel voorwerpen van arcliaeologische waarde kunnen opdelven. Maar hij heeft er boven op den berg Aetos de overblijfselen van de oude hoofdstad van Ithaca gevonden, nadat hij die vruchteloos in allerlei andere streken van het eiland gezocht had. Dat men die overblijfselen vroeger niet gevonden heeft, schrijft hij hieraan toe, dat de berg bijzonder steil en een bestijging van den top uiterst vermoeiend is. De boeren brachten vreemdelingen daarom nooit daarheen. Men kon den berg bezoeken zonder er iets van te bespeuren. Zoo zij al iemand naar den top brachten, dan leidden zij liera nog niet langs den weg, waar de goed geconserveerde overblijfselen van huizen te zien ziju. Schliemaiui vond er de min of meer goed bewaarde overblijfselen van 190 huizen van de oude hoofdstad. Ieder bewonderaar van Homerus moet die gaan zien, meent hij. Hij wijst zelfs hun, die dien raad gehoor geven, als den besten gids den boer Nikolaos Psarros aan, wonende aan den voet van den Aetos, dicht bij de kapel van Hagios Geovgios. In de puinhoopen dezer huizen heeft Schliemann zeer weinig gevonden. Twee weken lang heeft hij er met dertig werklieden gegraven, maar niets gevonden dan fragmenten van aardewerk, veel gelijkende op dat van de oudste steden van het Trojaansche gebiedbrokken van zeer zonderlinge pannen, met daarop gegraveerde figuren, sommige met geschreven letters versierd, en eindelijk nog een zeer vreemde soort van handmolen. In een ander deel van het eiland heeft Schliemann gemeend de Homerische grot van de Nymphen aan te treffen, waarin Ulysses, bijgestaan door Minerva, zijn schatten verborg. Aan het zuidoostelijk gedeelte van het eiland ontdekte hij aantal afdeelingen, gedeelte lijk in de rots uitgehouwen, gedeeltelijk van steen

Zierikzeesche Courant | 1878 | | pagina 2