voor het trrondis- sement Zierikee. 1878. No. 77. Woensdag 2 October. 81ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD EGALISATIE. PROGRESSIE. zïmïm^hewmï: Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG avond, uitgezonderd op FEESTDAGEN, Prijs per drie maanden 1,Franco per post 1,- Afzonderlijke nommers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DER AD VERTENTIEN: Per gewonen regel 10 cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 15 regels, mits contant betaald, 25 ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag* voor de uitgave in te zenden aan den uitgever 91. I^AKEiVÜlAN. Het is nagenoeg een jaar geleden, 8 October 1877, dat door drie leden van onzen Gemeente raad, de heeren Blankert, Zuurdeeg' en Pilaar, een paar hoogstbelangrijke voorstellen werden ingediend strekkende tot wijziging van de ver ordening op de heffing en de invordering van den hoofdelijken omslag en tot wijziging van het besluit tot heffing van opeenten op de personeele belasting. In de Raadszitting van den 27 October daar aanvolgende werd een commissie benoemd tot het onderzoeken van die voorstellen. Deze commissie, bestaande uit de heeren Fokker, Moolenbnrgh en Schneiders van Ureiji'ensrverth, heeft thans onder dagteekening van 30 Augustus j.l. een rapport uitgebracht, 't welk gedrukt en algemeen verkrijgbaar gesteld is en waarmede wij met belangstelling hebben kennis gemaakt. Zoowel de voorstellen als bet daarover uitge bracht rapport zijn zoo belangrijk, dat zeker velen zich desaangaande op de hoogte gesteld hebben of dit nog zullen doen, tegen de aan staande behandeling der zaak. Het is er inder daad eene van zoodanig' gewicht als in 't parlementaire leven van onze goede stad maar weinig voorkomen. Getrouw aan ons program, n.l. om in dit blad nooit kritiek uit te oefenen van gemeentezaken of onderwerpen uit den gemeenteraad, zullen we ook van deze voorstellen en van 't daarop gevolgde rapport als zoodanig niets zeggen. Maar het onderwerp is toch van zooveel belang, dat we meenen sommigen onzer lezers geen ondienst te doen met enkele beschouwingen ten beste te geren, die in 't algemeen de be ginselen raken, waarop 't hier aankomt. Ta meer vinden we daartoe aanleiding in de om standigheid dat dezer dagen dezelfde onderwerpen in onderscheidene plaatsen zeer de publieke aandacht bezig houden. We wijzen slechts op de voor een tiental dagen te Rotterdam ge houden bijeenkomst van gemeentebestuurders, op de nieuwe regeling van den hoofdei, omslag te Tilburg en te Amsterdam, op de schromelijke teleurstelling' die men te Deventer ondervindt op 't stuk van eigen-aangifte enz., terwijl het onderwerp ook in de groote tijdschriften aan de orde is en we o. a. in de aflevering van 15 Sept. der Revue des Deux Mondes een be langrijke studie lazen van Victor Bonnet over de directe- en inkomsten-belasting. Geen wonder ook dat de zaak de belasting betalende burgerij belang inboezemt, daar ze van zoo nabij de beurs aangaat. Sedert eenige jaren heeft zich alierwege een moer of minder jjverig voortgezet streven geopenbaard naar die ideaal-belasting, die reeds als impöt unique den vaderen van 1789 voor oogen zweefde, al is zij ook reeds door niet weinigen, en daaronder de toch wel geavanceerde Amerikanen, als een hersenschim veroordeeld. Het streven naar directe belasting, zoo mogelijk naar zulkeene die rechtstreeks het zuiver iukomen treft en dus zoo personeel en zoo billijk mogelijk in verhouding tot de draagkracht wordt geacht, is niet te miskennen. Tal van oude belastingen zijn van iieverlede verdwenen, hetzij omdat ze impopulair waren eu door een regeeving die zich aangenaam wenschte te maken, of ten ge volge van omwentelingen werden opgeheven, 't zij beter inzichten ze in een anderen, beteren vorm heeft doen gieten. Verplaatsing der draagpunten van de belas tingen heeft evenzeer menigvuldig plaats gehad, zoowel iu de hoogere klassen, die vroeger niet of zeer weinig belast waren en dit nu wel zijn, en in de lagere klassen, die vroeger in sommige opzichten te veel gedrukt, thans grooteudeels van allen druk ontheveu zijn, als in de middel klasse, die door een samenloop van omstandig heden nog altoos de naar evenredigheid zwaarst belaste is, gelijk ze dit reeds was in den ouden tijd. A) deze veranderingen hebben ten gevolge gebad een gedurige toenadering tot de schijn baar eenvoudigste eu zuiverste belastingen, doch die daarom nog volstrekt niet bewezen zijn in wezen en vorm de beste te zijn. Nog andere oorzaken hebben gedreven naar de benadering van den impót unique, eu wel voornamelijk de verwarring van maatschappij en staat en de overwinningen van tijd tot tijd door de économie op den fiscus behaald en waarvan wel verplaatsing van den last, doch geenszins altoos billijke verdeeling het gevolg is geweest. Zoo is bij ons te lande ten laatste de huidige toestand geboren,'n.l. dat slechts weiuigeindirecte belastingen worden geheven, dat de directe be lastingen grootendeels berusten op grondslagen wier juistheid zeer betwistbaar is eu ook ernstig betwist wordt-, en dat bij de toenemende be hoeften dor openbare kas, gedurig meer moet worden gevergd op grondslag en volgens maat staf die geen algemeen vertrouwen bezitten eu vermoedelijk ook niet verdienen, terwijl men op dien twijfelachtigen weg gevaar loopt ten slotte in hoofdzaak een geheel willekeurigen impót unique te beffen, waaraan honderddui zenden geheel ontsnappen, tienduizenden slechts weiuig of niets bijdragen, een andere schaar schijnbaar veel betaalt, doch die en dit is juist het kwaad - allesbehalve gelijkmatig drukt. Het meest valt dit iu het oog bij de ge- meeute-beiastingen, die ten deele samenhangen met de Rijks directe belastingen en in den vorm van opcenten daarvan worden afgeleid, ten deele nog hier en daar door gemeente- accijuseu worden gevonden, doch ook op vele plaatsen reeds grootendeels den vorm van een eenvoudige directe heffing in geld, bij wijze van omslag iu te vorderen, hebben aangenomen. -Nu spreekt het van zelf dat als de grond beginselen van welke men daarbij uitgaat niet deugen, die soort van income-taxe, die wij als hoofdelijken omslag dragen, ook niet zuiver moet ziju. Wordt vervolgd. Binnenland. ZI ERIK ZEE, I October 1 8 7 8. Vrijdag-avond is door de //Liberale Kies vereen iging7' alhier een vergadering gehouden, die door een dertigtal leden werd bijgewoond en bestemd was tot vaststelling van het reglement. Onder de leiding van den voor zitter den heer D. B. P. Zuurdeeg, werden achtervolgens de verschillende artikelen in overweging genomen en met betrekkelijk weinig wijziging goedgekeurd, waarna 't geheele reglement bij acclamatie werd vastgesteld. De hoofdzaken zijnvoorstelling en zoo noodig be spreking van kandidaten voor Gemeenteraad, Provin ciale Staten of Tweede Kamerrecht van spreken heeft ieder lid, doch stemrecht alleen de leden, die kiezers zijnvoor de verkiezingen voor Prov. Staten en Tweede Kamer strekt He vereeniging zich uit over geheel Schouwen en Duivelandde leden ondertee kenen het reglement en belijden daarmede dat zij behooreu tot de liberale partij, enz. Tot de aanvulling van liet bestuur met personen uit de buitenleden zal later worden overgegaan. We hopen dat de //Liberale Kiesvereeniging-v bij voorkomende gelegenheden zal toonen dat het haar ernst is met haarbeginselen en dal er juist geen blinde partijzucht of gedweeë volgzaamheid gevorderd wordt, maar wel consequentie en vasthouden aan den grond waarop zij staat, om met wezenlijk nut werk zaam te zijn voor de handhaving en bevordering der vrijzinnige beginselen, als de kracht der regeering van gemeente, gewest en staat. Z. Excell. de Commissaris des Koniugs in de Prov. Zeeland heeft zich Maandag naar Zeeuwsch-Vlaauderen begeven, ten einde dat gedeelte der provincie ambts halve een bezoek te brengen. Maandag avond te Sluis aangekomen, heeft Z. Excell. Dinsdag aldaar audiëntie verleend en vervolgens de gemeenten St. Anna ter Muiden, Retranchement en Heille bezocht. De poging om ook te Middelburg een inrichting tot stand te brengen tot bezorging van zuivere koe melk is wegens ongenoegzame deelneming opgegeven. De rekening van den polder Walcheren over 1878 bedraagt in ontv. ƒ305,592,80, in uitg. f 311.914,31 en sluit dus met een tekort van 6,321,51. De be grooting voor 1879 is mede met een aanzienlijk tekort uitgekomen. De voorgestelde heffing bedraagt 13,50 per hectare schotbaar en f 5,30 per hectare vrijland. In het hoofdkiesdistrict Goes, dat bij de jongste her ziening van de kiestabel tot een dubbel district is gemaakt, is men voornemens eene centrale liberale kies vereeniging op te richten. Daartoe heeft thaii9 overleg plaats tusschen de liberale kiezers uit de beide hoofdplaatsen van het district, Goes en Bergen op Zoom. Te Vlissingen staat thans een pereboom voor de tweede maal van dit jaar iu bloei. De //Willem Barendsz", die Neêrlauds vlag is wezen ontplooien in de Noordelijke poolzee, is weder op de thuiskomst. Reeds heeft het schip in het begin van September Hammerfest aangedaan en vandaar tijdingen naar 't Vaderland gezonden. De reis moet iu alle opzichten goed zijn geslaagd, 't Is waar, geen moorddadige gevechten met ijsberen, noch gevaarvolle tochten in den langen poolnachL over liet ijs, noch invriezen en overwinteren vallen te vermelden, en dit kan wellicht voor sommigen, die de jongste Engelsche en Oostenrijksche expeditiën nog in 't geheugen hebben, een soort teleurstelling zijn, doch al die romantische avonturen stonden ditmaal niet in het bestek en het schijnt dat men mag aannemen dat de geheele reis aan het voorgestelde doel beantwoord heeft. Neêrlauds volk mag wel een hartelijk //welkom" toeroepen aan de wakkere mannen, die dezen tocht hebben gedaan. Een volgende expeditie zal zich waarschijnlijk wei verder wagen en beproeven of er in 't hooge Noorden ook nog iets nieuws te ontdekken valt. f

Zierikzeesche Courant | 1878 | | pagina 1