zhêtIjdiivgen. Burgerlijke Stand te Zierikzee. de zeer sterk bezette en bovendien schier ontoe gankelijke bergpassen, die het land der Afghanen van dat der vijf stroomen scheiden. Hier stond name!, een der generaals van Shir Ali Emir van Afghanistan en hield met een sterke afdeeling troepen den Khyber- pas bezet. De voorwacht der Engelschen onder majoor Cavagnari stiet daarop en deze slaagde er met al zijn wel sprekendheid niet in den doortocht open te krijgen. De Afghaansche bevelhebber verklaarde uitdrukkelijk dat hij met alle macht de passage zou beletten. Toen zijn de Engelschen naar Peschawur teruggekeerd, wel inziende dat er voor 't oogenblik niets aan te doen is, daar de bergpassen gemakkelijk met succes te ver dedigen zijn en de Afghanen als zeer dapper en krijgs haftig bekend staan. Het gebeurde heeft een geduchten indruk gemaakt. Men spuwt vuur en vlam iu Engeland doch menigeen ziet zeer wel in dat het voor Engeland zeer bedenkelijk is een oorlog tegen de Afghanen te beginnen, die vrij zeker in 't geheim door Rusland worden gesteund en niet onwaarschijnlijk als 't er op aankwam, ook openlijk de hulp van den Czaar zouden krijgen. Dat de wind uit Rusland komt, maakt voor den Engelschen trots de zaak nog onaangenamer. Men heeft Lord Beacousfield gevleid en overdreven geprezen wegens zijn //vrede met eere", of //met eer- bewijzingen'' gelijk Punch gezegd heeft; nu kon't wel eens een zeer ernstig naspel van dien vrede worden. Te Londen heeft men, naar men Dinsdagseinde, onmid dellijk eeu ministerraad gehouden over deze aangelegen heid. De Engelsche pers roept al luide om wraak over de vermeende beleediging en wil dat de trotsche Emir zal getuchtigd worden zonder dat men de Russen daarin mengt. Dit is gemakkelijker gezegd dan gedaan. De Russen zouden een militaire expeditie zoo dicht op hun handen zeker niet toelaten en op die wijze konden de beide groote rivalen wel eens eerder op elkaar stooten dan met beider politiek overeenkomstig is. Lord Carnarvon heeft op een feestmaal hieromtrent reeds zijn gevoelen gezegdhij verklaarde ronduit dat een oorlog in of om Afghanistan een ramp zou zijn en de bezetting van dat land nog grooter ramp, en hij meende dat als men inderdaad zoo tegen Rusland is, men het dan wel liever fliuk weg in Europa moest aanvallen. In alle geval zal er vóór den winter wel niets tegen de Afghanen worden ondernomen. En nu moge Enge land in dien tusschentijd troepen op den Indus komen dirigeeren, ook de Afghanen kunnen -ich voorbereiden en Rusland zal wel zonder verwijl zijn leger in het verre Oosten versterken. Buitenland. Het Oosten. De terugtocht der Russische troepen van het Turksche grondgebied tot achter de grenzen der nieuwe gewesten is nu met ernst begonnen. Generaal Skobeleff meldde, dat reeds Woensdag al de troepen tot achter de Tchorlou zouden teruggetrokken zijn. Generaal Totleben is reeds te Adrianopel aangekomen en heeft van daar in een telegram aan den Czaar bericht, dat hij er zeer feestelijk is ontvangen. De Oostenrijkers hebben zich sinds een paar dagen in betrekkelijk veel 9ucces kunnen verblijden. Trebinje is bezet en in het N.-Oosten van Bosnië is de be langrijkste plaats, Bjela, ook ingenomen. Er moeten veel opstandelingen gevlucht zijn, deels op Servisch, deels op Montenegrijnsch grondgebied, doch in beide streken werden zij onmiddellijk ontwapend en in be waring gesteld. Op Cyprus gaat het den Engelschen volstrekt niet voor den wind. Er zijn zeer veel zieken en ook in andere opzichten valt de geheele verovering bitter tegen. De Regeering kan dit maar moeielijk langer, verhelen, en zoekt zich al te dekken met de uitvlucht, dat Cyprus in de toekomst wel een goede bezitting zal worden. Van de Servisch-Bosnische grenzen wordt gemeld, dat in het district Novi-Bazar de opstand geleid wordt door het opperhoofd, den beg Achraed Tchurits, een dweper, die zich van alle gezag heeft meester gemaakt en dat gezag uitoefent met een despotisme, waarvan alleen de jaarboeken van de Oostersche Staten voor beelden aanbieden. Op dit oogenblik telt men voor Novi-Bazar zes retranchementen en twee redoutes, die daar pas onlangs zijn opgeworpen en waarvan de vorm en de proportiën werkelijk groote technische bekwaamheden verraden. Met de bewapening van deze werken is men nog niet ver gevorderd. De op standelingen verwachten eerstdaags 12 stukken geschut, die hun toegezonden zouden worden door de Alba- nee8che ligue uit Pritzrend. Ismaël Vahomits is naar het centraal-comité afgevaardigd met de boodschap, met het zenden vati wapenen en amunitie wat haast te maken. Behalve aan de verdedigings-werken daar ter plaatse, is men ook ijverig in de weer om ver sterkingen te maken in de bergen en in de berg passen. Een tweede zorg van Achmed is het wapenen van de bevolking. In het district Novi-Bazar telt men nu reeds 15 a 18 duizend man, die behoorlijk gewapend zijn. Deze troepenmacht is verdeeld in 24 tabors of regimenten, die gestationeerd zijn op de be langrijkste punten van het grondgebied. Het gros is samengetrokken in de passen. Te Sienitza en te Visegrad staan 3000 man. Het aantal Christenen onder al deze manschappen is slechts 2000. De volgende bijzonderheden over den moord op den consul Perrod zijn uit Serajewo ontvangenUit het onderzoek is gebleken, dat op 2 Aug. twee personen, volgens de beschrijving de heer Perrod en zijn med- gezel (laatstgenoemde was, naar men meent, Lichner genaamd en van beroep houtkooper), de Bosna te Maglaj overstaken en zich over Zepce naar Wrandoek op weg begaven. Bij den molen van Omer beg werden zij door vijf Turken aangevallenhet gelukte een hunner te ontkomen door de Bo9na over te zwemmen, de ander werd doodgeschoten. De persoon, die het ontkomen was, bracht den nacht te Koeane-Cselo door en vertrok van daar den volgenden dag naar Zepce. Op weg derwaarts werd hij weder door vijf Turken aangevallen, waarschijulijk dezelfde mannen, en na gebonden te zijn, door hen onthoofd. De lijken werden in de Bosna geworpen, maar wegens het wassen der rivier is het nog onmogelijk geweest ze te vinden. De pogingen om eenige der goederen op te sporen, welke aan de vermoorden hebben toebehoord, bleven insgelijks vruchteloos. De schuld van drie der moor denaars is bewezentwee Turken die verdacht worden, bevinden zich iu den kerker. Eenige andere Turken, insgelijks verdacht in den moord betrokken te zijn, bevinden zich onder de opstandelingen. Een Turksch koetsier, die waarschijnlijk aan de moordenaars heeft medegedeeld, dat een der vermoorden eene aanzienlijke som gelds bij zich had, is evenzeer gevangen genomen. Het onderzoek wordt voortgezet. Omtrent den chef der opstandelingen in het Rhodope- gebergte, den kolonel Saint-Clair, deelt een correspon dent van de République franqaise het volgende mede. Saint-Clair is de zoon van een Engelschman; zijn moeder is een Poolsche. Hij is 35 jaar oud en van middelbare lengte; hij spreekt met gemak Fransch, Engelsch, Turksch, Bulgaarsch en Poolsch. Na zijn ontslag uit den Engelschen dienst te hebben genomen, nam hij deel aan den Poolschen opstand en vestigde zich in de buurt van Bourgas. Te Konstantinopel ging hij veel om met Ali-Suavi, die bij de poging om Murad te redden een kogel in het hoofd kreeg. Te Schoemla was Saint-Clair het hoofd van een detachement Circassiërs, maar Mehemet-Ali zond hem heen. Uit Konstantinopel wordt van Woensdag geseind Montenegro dringt aan op rectificatie der grenzen en brengt zijn leger op voet van oorlog met hulp van Servië. Men verzekert, dat tusschen Griekenland en Montenegro over een verdrag wordt onderhandeld. Italië. Een brief van den Paus aan kardinaal Nina bevat een politiek programma van den Heiligen Stoel. De Paus herroept de encycliek bij zijn optreden uitge vaardigd zegt dat hij een schrijven heeft gericht aan de hoofden der natiën - zelfs der niet-Katholieke - en herroept den brief aan den Keizer van Duitschland geschreven. Hij hoopt op een goeden uitslag van de aangegane onderhandelingen, hoopt op een betere toekomst voor de kerk in het Oosten en beklaagt zich vooral over de hindernissen, die de Italiaansche Regeering aan de uitoefening van zijn geestelijk gezag in den weg legt, voornamelijk door het handhaven van het exequatur. De Paus ontkent het recht op Koninklijke bescherming dat bisschoppen die in strijd handelen met de kerk, doen gelden, en besluit met de verklaring, dat hij zich tegenover al deze betreu renswaardige omstandigheden zeer goed bewust is van de plichten aan zijn apostolische zending verbonden. Rusla n d. Volgens een telegram uit Krakau zijn te Odessa en te Kharkow vele personen gearresteerd, als medeplichtig aan een complot om de gevangenissen te overrompelen en de daarin opgesloten nihilisten te verlossen. De voortdurende uitbreiding van het nihilisme verwekt algemeene bezorgdheid. Nog altijd zijn de moorde naars van generaal Mezentzeff en van vier andere agenten der geheime politie niet ontdekt. De orga nisatie van den moord heeft een volkomenheid bereikt, waarvan in de moderne maatschappij geen tweede voorbeeld is en blijkbaar staat een zeer bekwaam persoon aan het hoofd. Openbaarheid zou het beste middel tegen het kwaad zijn, maar daartoe kan het Russische gouvernement onmogelijk overgaan; tegen over den moord stelt het willekeur en geweld. Zoo zal de strijd voor de verkrijging van vrijheid en voor de handhaving van net despotisme nog lang met onedele wapenen gevoerd kunnen worden. Misschien zullen de nihilisten hun doel evenmin bereiken, als dit den carbonari in Italië gelukt is, maar deze laatsten hebben toch niet weinig tot de bevrijding van hun land bijgedragen. Gemengd Buitenlandsch Nieuws. Mej. Alexandra Paulowna Wenetzka, dochter van een Russischeu staatsraad, heeft te Moskou, met het doel om den gevreesden staats-procureur Erzewalski te dooden, eeu schot gelost op den plaatsvervanger Prozorewski, dien zij voor den procureur hield. De mau werd zwaar gewond. Evenals Vera Sassoulitch is mej. Wenetzka door de gezworenen vrijgesproken. Een jeugdige zuster van liefdadigheid, verbonden aan bet hospitaal Santo Spirito te Rome, behoorende tot een zeer geachte familie in Frankrijk en die door haar schoonheid zeer de aandacht trok, heeft de vlucht genomen; men weet niet met wien. De vluchtelinge is minderjarig; de directrice van het hospitaal had haar herhaaldelijk berispt over de wijze, waarop zij de complimenten van de doctoren van het hospitaal opnam, en het schijnt dat die verwijten haar tot het besluit voerden te vluchten. De Keizer van China, Z. M. Kwang-su, heeft aan den te Shanghai wonenden bankier Wu-ti-tu-tu, die bij den laatsten veldtocht tegen Kaschgar aan de keizerlijke regeering een paar millioen gulden heeft geleend tegen billijke rente, den gelen rok verleend. Dit kleedingstuk is uit gele zijde vervaardigd, heeft buitengemeen lange mouwen, en aan de voorzijde is, ter hoogte van de borst, met goud en zwarte zijde een draak geborduurd, het wapen van 't Hemelsche rijk. Deze rok is de oudste decoratie, die de geschiedenis kent, en tevens de meest eervolle onderscheiding, welke de Keizer van China verleent. Slechts twee Europeanen hebben het voorrecht hem te bezitten. De eenige dochter van Bismarck, gravin Marie, is weder verloofd en wel met graaf Cuno zu Rantzau de bruidegom behoort tot een der oudste Slees wijk- Holsteinsche families; hij is secretaris van legatie en le luit. van de reserve van het derde regiment garde- uhlanen. Hij behoorde onder de secretarissen van het Berlijusche Congres en werd daarna geplaatst aan de Rijks-kanselarij. De Soir bericht, dat de Parijsche tentoonstelling zal verlengd worden tot 20 November. Kerk- en tSch.ooInien.wg*. Benoemd tot kapelaan te Dordrecht de heer A. P. Peter9, kapelaan te Middelburg, en tot kapelaan te Middelburg de heer A. A. Vermeer. Door de Israëlieten te Goes, die tot heden hun godsdienstige samenkomsten op een bovenhuis hielden, worden pogingen aangewend om een eigen kerkgebouw te verkrijgen. Naar men verneemt, heeft de gemeenteraad van Burgh besloten uit het door Burgemeester en Wet houders in overleg met den Districts-Schooiopziener opgemaakte en den Raad aangeboden tweetal ter benoeming van een hoofdonderwijzer der gemeente school, geen benoeming te doen, niettegenstaande No. 1 van die voordracht op het vergelijkend examen uitstekend moet hebben voldaan. Er waren maar twee sollicitanten. De gemeenteraad wil nu dat er een nieuwe oproepiug gedaan wordt. UITGEZEILD. ZIERIKZEE. 26 Sept. //Uuity", kapt. C. House, van Zierikzee naar Engeland. Van 20—27 Sept. 1878. Geboren: Een zoon van J. Bolier en M. van der Maas. Eene dochter van S. Alburg en J. Oosterling. Gehuwd: J. Verkaart, jm. en W. Gerloo, jd. Overleden: F. H. Simmers, oud 5 m., z. L. van der Valk, oud bijna 3 ra., d. Niemand heeft er nog berouw over gevoeld, dat hij Br. Airys Natuurgeneeswijze heeft aangeschaft. De waarde van dit geneeskundige, begrijpelijk geschreven boek, wordt door duizende brieven van dankbetuiging erkend. Als de meest getrouwe raadgeving moest dit werk niet alleen bij opkomende ongesteldheden, maar ook over het algemeen, in elk huisgeziu als unttige lectuur bij de hand zijn, want talrijke brieven van dankbetuiging spreken teu gunste van de waarde der Geneeswijze. Het over 500 bladzijden dikke Geïllus treerde boek, wordt tegen franco toezending van slechts één gulden (het gemakkelijkst in postzegels) rechtstreeks door Richter's Boekhandel te Rotterdam verzonden. Ook 19 het in de meeste Boekwinkels voorhanden.

Zierikzeesche Courant | 1878 | | pagina 3