/Il lllkZI ISi lll COURANT. voor het arrondis- sement Zierihzee. 1878. No. 76. Zaterdag 28 September. 81ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG avond, uitgezonderd op FEESTDAGEN, Prijs per drie maanden 1,Franco per post 1, Afzonderlijke nomraers 5 cent, met Bijblad 10 cent. TRIJS DER AD VERTEN TI EN Ter gewonen regel 10 cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 15 regels, mits contant betaald, 25 ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKENMAN. Binnenland. ZIERJKZEEj 27 September 187 8. Wie nog niet wist dat het Christendom ook tot de bloembollen-negotie is doorgedrongen, kan zulks vernemen in geuren en kleuren in een advertentie in No. 12 van het Christel. Volksblad. Daarin bieden de heeren B. Veldhuijzen van Zanten en Zoon te Beverwijk aan: //Bloembollen voor de Christelijke Scholen.'' Ze wenschen zomer- en winterbollen, hyacintheu, tulpen, crocussen, leliën, narcissen, gla diolussen enz. af te leveren tegen concurreerende prijzen. De winst daar is het hun niet om te doen, want die verdeelen zij onder de Vereeniging voor Chr. Nat. Onderwijs; het Geref. Onderwijs en de bijzondere scholen te Beverwijk en Velzen. Hoe ze 't nu aanleggen om bloemisten te blijven en niets met hun arbeid te verdienen, is een christelijk raadsel. De reclame is echter niet onpolitiek. Weldra zien we ook al christelijke sigaren-negotie met bons ont luiken. Te Breda zijn op luisterrijke wijze de feesten gev ierd ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan der Kon. Milit. Academie. Een zeer groot aantal oud-kadetten woonden de feesten bij; ook Prins Erederik was er tegenwoordig en duizenden menschen, zoo inwoners van Breda als van andere plaatsen, waren samenge stroomd om deel te nemen in de feestvreugde en de versieringen en feestelijke vertooningen te zien. Te Westerblokker zijn van één enkelen boom 22 H.L. zure appelen geplukt. Een paar jaar geleden leverde deze boom 13x/2 H.L. Volgens de Rott. Ct. hebben eenige kapitalisten te Rotterdam het plan gemaakt een stoombootdienst op te richten van Rotterdam op Amsterdam, buiten om, u.l. door den Nieuwen Waterweg en het kanaal van IJmuiden. De reis zou in 6 uren gedaan kunnen worden en met groote stoomschepen. Z. M. de Koning heeft zich Woensdag-ochtend circa 8 ure naar het Loo begeven om vandaar Vrijdag de reis naar Arolsen aan te nemeu. Bekrachtiging door de wet is gevraagd voor de heffing van provinciale belastingen. Worden de met dat doel voorgestelde ontwerpen tot wet verheven, dan zal over 1879 in de verschillende provinciën, behalve in Overijsel, een gelijk aantal opcenten als voor het loopende jaar wordeu geheven. Voor Overijsel wordt het getal opcenten op de grondbelasting en dat op de personeele belasting beide met één ver minderd, omdat tot dekking der uitgaven niet meer wordt gevorderd. De Arnh. Ct. deelt mede, dat de heeren Albregt, Van Ollefen en Moor zich onderling verbonden hebben, onder geene omstandigheid tot de nieuwe onderneming van het //Nederlandsch. Tooneel" toe te treden, maar voornemens zouden zijn, indien zij de concessie voor den Haagschen schouwburg niet mochten verkrijgen, zich te Utrecht te vestigen, om van daaruit wekelijksche voorstellingen te geven, ook in Arnhem en Nijmegen. De Winsch. Ct. verneemt, dat de heer A. H. van Bergen, te Heiligerlee, door wien op de wereldten toonstelling te Parijs brandspuiten, uit zijn fabriek afkomstig, zijn geëxposeerd, een opdracht heeft ont vangen van den Minister van Marine in Erankrijk tot levering van braudspuiten ten behoeve der Fransche marine. In De Werkmansbode leest men het verslag eener 15 Sept. t# Amsterdam gehouden vergadering, waarin eeu vereeniging is tot stand gebracht ter bevordering der productieve associatie. Lid daarvan kunnen zijn allen, die tot een productieve vereeniging belmoren, of die het voornemen hebben zulk een vereeniging op te richten. Zoodra 3 personen van een zelfde vak lid zijn, moeten zij beginnen met te contribueer,ren voor kapitaalsvorming; de dus gestorte gelden zullen door het besturend comité in reeds bestaande produc tieve vereenigingen gestoken worden, totdat de som groot genoeg is ora voor het oprichten van een zelf standige zaak te kunnen dienen. De leden verbinden zich de noodige stappen te doen bij particulieren, staat en gemeente om de productieve associatie te steunen. De sociaal-democratie deed zich ook op deze vergadering hooren bij monde van den heer Schroder, die het geliefde denkbeeld van den staat—kapitalist vooropstelde en meende dat de productieve associatie onmogelijk was, zoo zij niet van den staat uitging. Hij werd terechtgewezen door den heer Heldt, die in naam der vrijheid tegen die stellingen protesteerde en aantoonde, dat door particulier initiatief het op richten der bedoelde vereenigingen zeer goed mogelijk was, zoo men maar toetreding van vreemd kapitaal toeliet. Volgens de N. Rott. Ct. zal mej. A. H. Jacobs, arts, in het laatst dezer maand te Groningen tot med. doctor promoveeren en dadelijk daarna haar bezoek aan de Engelsche hospitalen voor vrouwen eu kinderen aanvangen, zoodat van haar vestiging te Arasterdam voorshands niets zal komen. Met de restauratie van de gebouweu van het Bin nenhof, zal, als de St.-Generaal er evenzoo over denken als de Min. v. Waterstaat, in 1879 een begin worden gemaakt. Op den voorgrond staat, dat het historisch karakter van het geheel zooveel mogelijk behouden blijft en dat de restauratie geleidelijk, bij gedeelten zal geschieden. In de eerste plaats wenscht de Min. over te gaan tot verbetering van den noordelijken vleugel, waar zich de lokalen der Eerste Kamer be vinden. Het voornemen is de voormalige Roomsch- Katholieke kerk te verbouwen met behoud van de hoofdmnren. De benedenverdieping zal, althans voor- loopig, bestemd blijven voor bewaring van archieven de bovenverdiepingen zullen, evenals al de lokalen welke zich tusschen de kerk en de vergaderzaal der Eerste Kamer bevinden, voor het gebruik van dit college worden ingericht en met die vergaderzaal een afgesloten geheel uitmaken. De daardoor beschikbaar komende lokalen, die thans bij de Eerste Kamer in ge bruik zijn, zullen alsdan voor de bureels van algemeen bestuur bestemd worden. Verder wenscht de Minister een aanvang temaken met de restauratie van het voormalig stadhouderlijk kwartier. Voor ƒ80,000 meent de Min. dit gebouw volledig te kunnen herstellen. De heer C. P. Metelerkamp te Amsterdam heeft zich tot den Koning geweud met het verzoek om op grond der artt. 150 en 153 der gemeentewet het besluit van den Gemeenteraad om geen inzage te geven vau de kohieren der plaatselijke inkomstenbe lasting te vernietigen, als zijnde in strijd met de wet. Z. M. de Koning van Zweden en Noorwegen heeft de heeren W. A. Viruly Verbrugge, te Rotterdam, en prof. C. A. J. A. Oudemans, te Amsterdam, be noemd tot ridders der orde van de Poolster, en dr. G. F. Westerman, te Arasterdam, tot ridder der Wasaorde, wegens hunne bemoeiingen met het in het begin dezes jaars te Arasterdam gevierde Linnaeusfeest. Sieboldia. Men leest in de Stand.: De voorbereiding der plannen, die, ook in den geest van dr. Bronsveld's artikel, tot de, door 's Konings onderteekening der wet, alsnu noodzakelijk geworden consequentie van het volks-petitionnement zullen leiden, schrijdt, naar men ons mededeelt, op gelukkige wijze voort en doet de hoop koesteren, dat reeds in de volgende maand tot opening van zaken mogelijkheid zal bestaan. In tusschen zij men tegen overijling op zijn hoede. Van zulk een organisatie, zal ze levensvatbaarheid bezitten, dient de grondslag met nauwkeurigheid uitgemeten. Met een vluchtig opstel van eenige artikelen Bis marck ondervond het nog onlangs met zijn socialisten wet komt men niet ver. Slechts zij men in de- locale comité's er op bedacht, om niet nu reeds, door al te voorbarige locale organisatie, later eeu samen werking van het geheel af te snijden. Elke locale actie is uitnemendook nu reedsmits ze dat ééne kwaad mijde. Over den goeden uitslag der zaak kan men overigens volkomen gerust zijn. Immers, van alle kanten komen nu reeds berichten in, die van de zucht tot aaneensluiting en de bereidwilligheid om te offeren de verblijdendste bewijzen leveren. Aan den heer Cuypers, architect te Amsterdam, is door de Internationale Jury te Parijs toegekend de eerste gouden medaille, //avec la plus grande distinc tion", o. a. voor ziju teekeningen van het Rijks museum te Amsterdam. Bij het comité voor den tocht naar de IJszee is van den kommandant de Bruyn uit Hammerfest (Noor wegen) het telegrafisch bericht ontvangen, dat de //Willem Barends" daar was aangekomen. De be manning genoot een goeden welstand. Van 1 tot 10 Augustus waren voor de ijsvaart belangrijke waar nemingen gedaan. Voorts bericht de kommandant, dat Matoeschkin was aangedaan. Verder dan Troost- kaap is men niet geweest; de hoogste breedte, die bereikt is, was 78 graden 18 minuten, eu wel op 7 September. Een veertien dagen geleden huurde een //student" een kamer op den Nieuwen Rijn te Leiden en betrok die dadelijk, evenwel voorloopig zonder koffer, daar deze met een inhoud van o. a. 700 per spoor was verzonden. In afwachting daarvan was onze //student" echter zeer lief met de familie eu inviteerde zelfs, zeer ridderlijk, niet alleen hospes en hospita, maar ook hun nichtje te koffie, waartoe een lekkere taart werd besteld en verorberd. Intusschen kwam echter de koffer niet, doch onze //Student" was niet ongerustde vriendelijke stations-chef had een onderzoek beloofd en dat zou wel helpen intusschen vraagde hij f 10 ter leen, die hem werden gegeven. Een paar dagen verliepen geen koffer met 700. Het jongemensch begon nu natuurlijk ongerust te worden en besloot er eens zelf op af te gaan de 10, die hij daarvoor noodig had, kreeg hij weder van zijn hospeshet nichtje leende hem, opdat hij niet te laat aan den trein zou komen, haar horloge; de //student" vertrok, en de familie zoekt nu met behulp der politie naar den industrie-ridder, met zijn, of liever haar 20 en 5t horloge. Uit Batavia schrijft men aan de Arnh. Ct. Heden, 21 Augustus, werd de verkooping gehouden van het eerste Liberia-koffiezaad, in Indie gekweekt. Dit zaad was gekweekt aan de Landbouwschool te Buitenzorg; 6080 zaden werden verkocht 3040 vruchten); de hoogste prijs was f 24 de 10 zaden, de laagste 8,50 de 10 zaden, middenprijs f 10,64 de 10 zaden, dat is tegen goud opgewogen. De geheele verkooping bracht op 7238. Liberia-koffie i9 een toekomst voor Indië.

Zierikzeesche Courant | 1878 | | pagina 1