vail. Wat geschied is heeft het bewijs geleverd dat de republikeiusche beginselen den toets hebben door staan, dat de republiek heeft gezegevierd op al haar vijanden, zelfs op ~de vereeniging of samenspanning van die allen. Wat zal er nu nog gebeuren? Hier roerde hij allereerst liet gerucht aan, door de vijanden der republiek verspreid, dat de President zou aftreden na den afloop der Senaats-verkiezingen, welk gerucht uitgestrooid is, om de kiezers vrees aan te jagen voor mogelijke wanordelijkheden als dat mocht gebeuren. //Zij die deze geruchten in omloop brachten, hebben zich misrekend. Met de waakzame vertegenwoordigers, die het land zich heeft gegeven, behoeft men niets te vreezen, wat het onvervuld blijven of het overdragen van de presidentiëele waardigheid betreft. Geen dag zou verloopen tusschen het aftreden en het vervangen van den President en van persoonlijke mededinging zou geen sprake zijn. Bovendien is zulk een zwakheid niet te duchten; zij zou in strijd zijn met den plicht; hij die met een dergelijke functie is bekleed, moet tot op het laatst op zijn post blijven en wanneer de tijd gekomen is door de constitutie bepaald, zal alles normaal en zonder schokken geschieden. Dan zal het blijken, dat gij vooruitgegaan zijl. Neen, de President zal niet aftreden; hij mag en kan niet, en hij heeft er ook geen belang bij". Men weet thans reeds dat de clericalen en bona- partisten vooral om deze paragraaf zeer verstoord zijn, men zegt zelfs dat Mac-Mahon er alles behalve over in zijn schik is. In hem schuilt nóg wat van den ouden zuurdeesem en dat hij veel meer een zedelijk figuur is, dan een man die zijn hooge positie aan zijn persoonlijk prestige dankt, en dus onmisbaar zou zijn, schijnt hij nog niet ten volle te erkennen. Belangrijk was hetgeen hij zeide omtrent de nood zakelijkheid van de beteugeling der voor eeu goed deel nog anti-republikeinsche ambtenaren. Die zijn, evenals de magistratuur, nog erfstukken van het ge vallen en veroordeeld régime. Een door allen toege juichte regeering mocht niet langer alleen door de ambtenaren worden gedwarsboomd. En ofschoon ook hij de onschendbaarheid en onafzetbaarheid der magi stratuur voorstond als waarborg voor het recht, zoo moeslen de personen der magistraten dan ook dat voorrecht waard zijn, en velen zijn als creaturen van het verdorven keizerrijk dat niet waard. De pas met zoo goeden uitslag gehouden groote wapenschouwing over het leger te Yincennes, gaf Gambetta o. a. aanleiding tot deze uitingen //reeds nu heeft meD ingezien, dat het leger niet meer gevaar zou loopen, te zijn wat het geweest is in handen van schurken, een werktuig tot verdrukking, maar dat het voortaan alleen zou dienen tot de eer en de onaf hankelijkheid van het land. //Geen politiek in het leger! maar de wet moet heerschen, geëerbiedigd en toegepast worden van de mindere rangen tot aan de hoogere". Wat hij zeide aangaande het clericalisme verdient zeer de aandacht en het werd ook stormachtig toe gejuicht. z/De clericale kwestie omvat al de andere kwesties. Hier verschanst zich de geest van het verleden. Ik wijs op het steeds toenemend gevaar voor de moderne maatschappij van den ultramontaanscben geest, den geest van het Yatikaan en den Syllabus, die slechts de onkunde exploiteert met het oog op een algemeene slavernij. Het ultramontanisme dat is het maatschap pelijk gevaar! De clericalen zoeken zich overal te nestelen, in het leger, in de magistratuur en het is altijd wanneer het geluk het Vaderland den rug toekeert, dat het Jesuïtistne zich verheft. Het is verre van mij om de vrijheid aan banden te willen leggen, maar de priesters hebben plichten jegens den Slaat en het nakomen daarvan vorderen wij. Ik spreek niet van de wereldlijke geestelijkheid, die veeleer zelf verdrukt wordt, dan dat zij verdrukt, maar van die duizenden priesters zonder Vaderland. Wij wenschen eenvoudig toepassing der wetten zonder vervolging, geen privi legiën, waarin voor de helft de macht der priesters gelegen is. Zij leven alleen van de algemeene licht- geloovigheid en deze zal ophouden, wanneer zij geen crediet meer hebben". Nog meer belangrijke onderwerpen besprak de ge vierde staatsman, doch we kunnen er hier niet meer van aanhalen. Zijn tocht is een ware triomf geweest, terwijl hij zelf bewonderenswaardige blijken van ge matigdheid heeft gegeven. Deze gematigdheid blijkt o. a. al zeer duidelijk daaruit, dat hij zijn reis door het opgewonden Zuiden heeft bekort. Hij zou Grenoble nog hebben bezocht, doch heeft dit niet gedaan, maar zich naar Zwitserland begeven, waartoe een plotselinge heeschheid, ten gevolge van het sterk uitzetten zijner stem te Romans, hem een niet ontijdige aanleiding heeft gegeven. Hij wilde blijkbaar het onderste uit de kan niet hebben. Het spreekt van zelf dat de echo's van Garabetta's redevoeringen, zoowel als van die der Ministers in andere streken des lands, ook zijn doorgedrongen tot het Vaticaan. Aan de Fransche bisschoppen is reeds last gegeven de wegsleepende kracht van Gambetta's woorden zooveel mogelijk te neutraliseèren. Ach, het is alweer de oude historie: de goede en de kwade engelen der natie bestrijden elkander om de heerschappij over haar. De clericale pers is woedend en spaart geen scheld woorden en allerlei lage insinuatiesdat zijn de wapenen waarmede zij strijdt. Aan verdachtmaking ontbreekt het ook niet. Zoo is al verteld dat Gambetta met den Spaanschen ex-President Castelar zou onderhandeld hebben over een federatieve Spaansch-Eransche republiek, ofschoon het van algemeene bekendheid is dat Gambetta zoowel als Castelar persoonlijk tegenslanders van het federatief beginsel zijn. Aangaande de beraadslagingen der Commissie van 21 voor het onderzoek der zoogenoemde Duitsche roode wet, verneemt men het een en ander, waaruit is af te leiden dat er wel overeenstemming zal komen tusschen die commissie en de Rijks regeering. Ook in die commissie blijven de ultramontanen het wets ontwerp vinnig bestrijden maar de nationaal-liberalen verdedigen het. Zonder vooruit te willen loopen op hetgeen geschieden zal, gelooven we toch wel dat er veel grond is voor de veronderstelling dat vön Bismarck, al is 't ook nolens volenser toe zal komen zijn steun auder- raaal te zoeken bij degenen door wie hij groot ge worden is en Duitschland groot gemaakt heeft, namel. de liberalen. Wat er in dat geval van de onderhandelingen met het Vatikaan zal worden, is niet wel te gissen. Aan de houding der ultramontanen zou men zeggen, dat er van een compromis niets zal komen. Daarentegen wordt er zelfs beweerd dat het Vatikaan ook met Rusland al een eind gevorderd is. Daar zal het ultra montanisme zijn kracht wel niet kunnen versterken door de horden der nihilisten, gelijk het in Duitschland en Frankrijk heul zoekt bij de socialisten en inter nationalen. Bismarck heet weder ziek; hij moet aan netelroos lijden, 't Kan zijn; maar 't zou ook kunnen zijn dat de komedie-vertooning weder begonnen wordt van het dreigen met heengaan, zoo iets a la Mac-Mahon. In de Vereenigde Staten is het weder onrustig onder de werklieden ook in het vroeger zoo weelderige en welvarende Amerika begint zich het raouster van werkgebrek en broodnood te vertoonen. Men vreesde voor ongeregeldheden en te Baltimore is zelfs versterking van troepen aangekomen om eventueel dienst te doen tot het bewaren der orde. De gele koorts schijnt aan het afnemen te zijn, doch er sterven nog dagelijks veel personen aan. Thomas Alon Edison. De laatste twee jaren kenmerkten zich in de ge schiedenis der wetenschap door de uitvinding van telephoon, microphoon en phonograaf, drie instru menten die den mensch nieuwe heerschappij over het geluid gegeven hebben. De uitvinder van den phono graaf, Thomas Alon Edison, is een Noord-Amerikaan en in 1847 in den Staat Ohio geborenhij is dus nog pas 81 jaar oud. Hij begou zijn loopbaan als kran tenjongen aan een der stations van deu Grand Trunk spoorweg. Hij liet dat beroep spoedig varen werd door eigen oefening de telegrafie machtig en voud op 17jarigeu leeftijd een aanstelling als telegrafist te Stratford in Kanada. Achtervolgens en telkens voor korten tijd was hij nu als telegrafist werkzaam te Cincinnati, Indianapolis, Louisville, New-Orleans, Boston en New-York. A1 zijn vrijen tijd en zijn spaarpenniugen besteedde hij aan proefnemingen met electrische toestellen. Te Indiana polis bracht hij zijn eerste vinding in toepassing, een zelfwerkend signaleertoestel, en in 1865 volmaakte hij te Cincinnati het duplex-stelsel om twee telegrammen in tegenovergestelde richting te gelijk langs één draad te seinen. Aanvankelijk werd hij uitgelachen en op allerlei wijzen tegengewerkt, totdat hij eindelijk gelegenheid vond zijn benijders te beschamen. Op zekeren dag was de beurs te New-York iu groote ontsteltenis gebracht door het breken van het indiceer werktuig der telegraafmaatschappij. Dit ouheil kou ontzaglijke gevolgen hebben. Niemand wist raad te schaften, toen Edison, destijds nog eenvoudig telegra fist-klerk, aanbood om het werktuig te herstellen. Eerst werd om zijn aanbod gelachen, maar ten laatste gaf men toestemming; hij toog aan het werk en in een paar minuten werkte het instrument op nieuw. Dienzelfden avond had Edison reeds zijn aanstelling met een goed salaris in dienst der maatschappij. Sinds dien tijd volgden zijn uitvindingen elkander op. Hij werd eindelijk aangesteld als inspector in chief of the Western Unionde grootste telegraaf maatschappij van Amerika. Hij verdiende schatten met zijn uitvindingenop dertigjarigen leeftijd reeds kon hij zijn betrekking neerleggen en zich vestigen op Menlo-Park, een buiten aan den Pensylvanie-spoorweg, 24 mijlen van New-York. Hier heeft hij zijn werk plaats, waar eeu 12tal kundige werklieden onderzijn leiding bezig zijn. Zijn wetenschappelijke kennis van electriciteit is geringhij heeft een grooten afkeer van mathesis, maar hij is een uitstekend practische kop, en als het eene of andere feit zijn aandacht trekt, vindt hij er onmiddellijk een machenische toepassing van. Eens dat hij met een telephoon proeven nam, werd zijn vinger gewond door het trillen van de metalen plaat, waarvan een puntje uitstak. Eensklaps kreeg hij het denkbeeld dat de stem de macht moest hebben de plaat meer of minder te doen trillen, naarmate van den klank, dien men voortbracht. Hij kreeg dit denkbeeld des Woensdags--avondshij werkte nu zonder ophouden Woensdag-nacht, Donderdag, Don derdag-nacht, Vrijdag, Vrijdagnacht en Zaterdag morgen. Toen hij eindigde, had hij een volkomen geslaagde phonograaf gereed. In de laatste 10 jaar heeft hij 175 patenten ge nomen, die hem reeds een kapitaal van f 1,200.000 en een jaarlijksch inkomen van f 130,000 opbrachten 77 nieuwe aanvragen wachten nog op beschikking. In de toekomst van den phonograaf heeft hij een onbeperkt vertrouwen. Hij maakt er nu een meteen safieren punt, en laat dezen toestel een geheelen roman van Diekens (50000 woorden) reciteeren, met behulp van een plaatje bladtin van 10 vierkante Engelsche duimen. Gemengd Buitenlandsch Nieuws. Dat men het ook buiten Duitschland met de ver volging der socialisten ernstig gaat meenen, blijkt o. a. uit een vonnis van het hof van Assises te Brussel, waarbij Ciaudel tot 5 jaar gevangenisstraf en 2000 fr. boete is veroordeeld wegens het schrijven van een brochure over Nobiling en waarin hij zich beleedigend en dreigend tegen den Keizer van Duitschland had uitgelaten, en de drukker Garnier tot 18 maanden gevangenisstraf en 500 fr. boete. Onlangs is de bekende krijgskundige schrijver kolonel Karl Rüstow te Zurich door zelfmoord overleden. Men zeide toen dat hij uit gebrek tot dit treurig uit einde was gekomen. Het is nu gebleken dat dit werkelijk het geval is geweest. Uitgeput door zijn letterarbeid, in de noodzakelijkheid om eenigen tijd rust te nemen, doch zonder middelen om zich die rust te veroorloven, heeft hij zich voor het hoofd geschoten en iti een brief aan zijn dochter daarvan kennis ge geven. De ongelukkige heeft met opzet niet gewacht tot hij volstrekt geldeloos was, maar aan zijn kind nog iets nagelaten om voorloopig in haar onderhoud te voorzien. Wat er in zeer hooge kringen soms zoo al kan omgaan, bleek verleden week weder bij de uitspraak der Parijsche rechtbank in het proces dat Prinses Ratazzi, een nicht van Napoleon III, een Spaansch edelman had aangedaan wegens diefstal van diamanten. Die Spaansche don had tijdens een avondpartij bij de Prinses, de diamanten uit haar kamer gestolen. Hij werd tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld. De huishoudster der Priuses verklaarde in het getuigen verhoor dat er na de diners bij de Prinses in haar hotel altoos zilverwerk vermist werd. Er moet dus onder den Bonapartistischen aanhang nog al wat schuim wezen. Te Marseille is plotseling overleden Clément Laurier, die als advokaat onder het Keizerrijk o. a. de familie Noir tegen Pierre Bonaparte verdedigde en in het proces van de Internationale pleitte. Gambetta be noemde hem in 1870 tot directeur-generaal van Binnenl. Zaken. Als zoodanig sloot Laurier te Londen de leening met Morgan. In 1871 nam hij bij de uiterste linkerzijde plaats in de Assemblée, maar na den 24 Mei werd hij van republikein monarchist. Bij de algemeene verkiezingen van '76 stelde hij zich niet meer kandidaat. z/Mystère" wijdt in de Figaro een artikel aan het huwelijk vau den zoon van Napoleon III. Het plan om hem met een Deensche Prinses te laten trouwen, was oud, zegt hij, en dateerde reeds van Eleury. Rouher was er tegen, de Prinses van Wales er voor en haar echtgenoot eveneens. Den Prins zelf scheen het aan vankelijk weinig te kunnen schelen, maar hij werd bij zijn bezoek te Kopenhagen verliefd op de voor hem bestemde Prinses Thyra, die twee jaar ouder is dan hij. Volgens ,/Mystère" is hel huwelijk voorloopig afgesprongen op een geldkwestie. Het vorstelijke paar zou volgens gematigde berekening, in Engeland levende, jaarlijks 15,000 pd. st. noodig hebben en men heeft die nog niet gevonden. ,/Mystère" gelooft echter niet, dat dit bezwaar blijvend zal zijn en houdt het er voor, dat het huwelijk tot stand zal komen. Adelina Patti zond aan Albani, toen deze met een zoon van den directeur van Covent-Garden, Gye in den echt trad, een paar oorbellen ter waarde van 0,000 frs.

Zierikzeesche Courant | 1878 | | pagina 3