ZIËRIKZEESCHE COURANT. voor het arrondis- scinent Zicrikzee. 1878. No. 75. Woensdag 25 September. 81ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. Deze Courant verschijnt DINSDAG en VRIJDAG avond, uitgezonderd op FEESTDAGEN, Prijs per drie maanden 1,Franco per post 1,- Afzonderlijke nommers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DER AD VERTENTIEN: Per gewonen regel 10 cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 15 regels, mits contant betaald, 25 ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKEMAN. ZlEitiKZEE. In de jongste algemeene vergadering van het Walerschap Schouwen is de rekening over 1877 vastgesteld, bedragende in ontvang 312,924,301/2, in uitgaaf 297,159,08, leverende alzoo een goed slot van 15,765,22^2 en de rekening van't reservefonds in ontv. met f 16,726,881/3> in uitg. met 15,750,27, derhalve een goed slot leverende vau 976,611/2. Het reservefonds bedraagt nu f 59,398,911/3. Zaterdag werd in -de benedenzaal der sociteit in //Bellevue" alhier de drieraaandelijksche vergadering der vereeniging van onderwijzers in het tweede district van Zeeland, onder voorzitterschap van den districts schoolopziener Mr. J. W. A. Schneiders van Greijffens- werth, gehouden. Ook de oud-schoolopziener dr. P. J. Andreae en twee leden der plaatselijke school-coramissie alhier woonden de vergadering bij, die uit 24 hoofd en hulponderwijzers bestond. Het eerste gedeelte der vergadering was voornamelijk gewijd aan het vaststellen der hoofdpunten van het nieuwe reglement voor de distvicts-veveeniging, welks herziening was noodig geworden door de afscheiding van het derde district, welks onderwijzers vroeger telken jare een gecombineerde vergadering hielden met die van het tweede. Van de punten van bespreking werden er na de pauze twee afgehandeld. Het eersteover de beste methode van eigen studie der Nederlandsche taal door hulponderwijzers, die zich voorbereiden voor den hoofdonderwijzers-rang, werd ingeleid door den heer J. Th. Oosterraan van Zierikzeehet tweede, over de redenen van schoolverzuim in dit district en de mid delen om dat kwaad te bestrijden zoolang nog de leer plicht niet is ingevoerd, door den heer ITuijsman van Brouwershaven. Uit de door Spreker bijgebrachte cijfers bleek op nieuw hoe schromelijk erg het schoolvèrzuim in deze streken is, vooral onder de mindere klasse. Armoede moge voor een aanmerkelijk deel daarvan de oorzaak zijn; maar niet minder is het kwaad ook een gevolg van de weinige belangstelling, ja de on verschilligheid en bekrompenheid der ouders. Van de tot nu aangewende kunstmiddelen om het kwaad weg te nemen, is al zeer weinig uitwerking te zien. Men heeft een zeker aantal gezinnen, waaruit de kinderen voorbeeldig trouw schoolgaan, dit getal is zelfs be trekkelijk groot, vergeleken bij de lotaalijcijfers van het school verzuim; doch daaruit blijkt tevens dat een groot getal ouders de kinderen zoo verregaand on geregeld ter school zenden of liever hen zoo vaak de school laten verzuimen, dat het resultaat van het onder wijs voor velen zoo goed als nul is. De volgende vergadering werd bepaald op 21 December a.s. In de afgeloopen week had te Leiden het ad missie examen voor de Hoogeschool aldaar plaats, waaraan door 57 adspiranten werd deelgenomen. Van deze slaagden er 19, waaronder onze stadgenoot de heer D. van der Vliet Cz. Om bij de vervulling met 1 0ct; a«»st. open vallende betrekking van tweeden commies-griffier der Tweede Kamer in aanmerking te komen, hebben zich tot dusver aangemeld de heeren mr. G. H. Betz, mr. W. T. C. van Doorn, mr. M. C. Snellen van Vollen hoven en jhr. mr. B. A. Klerck. De Minister van Waterstaat'heeft op het adres van Buw en Weth. van Amsterdam, zake van ver_ ondieping in de haven van 1» te„enfce"8 8e" antwoord. Hij geeft te ken"on'no meter afstan&Prtll'g der gebaggerde specie op 3 strand nimmer bezwaar is gezienen die afstand werd steeds nauwkeurig in acht genomen. In Mei 1.1. kreeg de Minister kennis van de verondieping en terstond werd in overleg getreden met den aannemer, om de storting 1000 M. verder zeewaarts te doen plaats hebben. Den 6 Sept. werd daarop besloten //aan te nemen het aanbod van den aannemer Bos, om de baggerspecie uit de Noordzeehaven op 4000 meter uit den duinvoet te brengen voor 7 cent per kub. meter bijbetaling, onder voorwaarden z/dat de te verplaatsen tonnen moeten omgevaren worden, en wel de noordelijke bij vloed, en de zuide lijke bij eb; z/dat de geloste stof zal worden verspreid, zoodat de bodem nergens meer dan 1,50 meter wordt ver hoogd en z/dat de ingenieurs der Maatschappij het recht hebben de tonnen te verplaatsen, mits de uiterste van de tonnen niet verder dan 750 meter noord en zuid van het verlengde der havenas verwijderd zijn.// De Minister vervolgt zijn schrijven aan Burg. en Weth. aldus: z/Uit het na deze vergadering door den hoofd ingenieur Conrad aan mij uitgebracht rapport, is mij gebleken, dat de ontstane ophooging niet van dien ernstigen aard is, als aanvankelijk gevreesd werd. Die hoofd-ingenieur bericht mij, dat de in het voorjaar van 1878 gestorte specie beneden het peil van ruim 10 meter onder het laagwatervlak tot een hoeveelheid van 636,000 M8. door de hooge getijen der maanden Mei, Juni tot half Juli is afgeslecht met taluds van gemiddeld 110 op 1, doch dat de 275,000 kub. meter, die van 16 Juli tot 10 Augustus boven voornoemd peil werden gestort, zijn blijven liggen met hellingen van 21 tot 33 op 1, en niet zijn afgeslecht, omdat gedurende dat tijdperk voornamelijk aflandige winden met weinig hooge zeeën voorkwamen. //Ongetwijfeld, meent de hoofd-ingenieur, zal laatst genoemde onbeschermde hoop specie met betrekkelijk steile taluds geslecht en grootendeels opgeruimd worden, zoodra de hooge najaars-vloeden invallen, en zal de minste diepte op het punt der storting weder ruim 10 M. onder het laagwaterpeil bedragen, terwijl de overige specie meer dan waarschijnlijk door de hooge stormvloeden en de daarmede gepaard gaande stroom versnelling der getijen gedurende den aanstaanden winter zal verspreid worden over den diepen bodem der Noordzee//. Overigens verklaart de Minister, dat geregeld om de 14 dagen peilingen zullen worden gedaan op de plaatsen, waar de baggerspecie wordt gestort en dat zijn aandacht aan deze aangelegenheid blijft gewijd. Het Zondagsblad van liet N. v. d. D. is volstrekt niet voldaan of gerustgesteld door den brief des Mi nisters. De geruststelling, die de Minister ten beste geeft, steunt eenig en alleen op een verklaring van den hoofdingenieur, doch daar in deze zaak alreeds vol doende gebleken is dat de deskundigen zeer pertinent hebben gedwaald, is het wel wat veel gevergd nu toch gerust te zijn op hun vcorwending dat de zaak van weinig belang is en wel van zelf terecht zal komen. In denzelfden brief des Ministers, zegt het Zondagsll.y wordt gezegd dat Je deskundigen beweer den dat de verondieping wel zou wegschuren en dat zij toch niet is weggeschuurd, hoe is nu op dat gezag aan te nemen dat zij wel zal weggeschuurd worden. Het feit schijnt niet tegen te spreken dat als het v. d. D. niet gesproken had, men zou voortgegaan zijn met het aanleggen van een hooge zandbank vlak vóór de. haven van IJmuiden en dat dit onza lige werk vrij wel zou geslaagd zijn. Het is nu nog tijd te zorgen dat het kwaad niet erger gemaakt wordt. Wat de schrijver in het Zondagsbl. adresseert aan het bestuur der Kanaal-maatschappij is lang niet malsch; maar waarlijk de zaak is er ernstig genoeg voor. De schrijver herinnert aan de indertijd door den voorzitter der Kanaal-maatschappij de heer Jitta, gedane uitlating, dat de Kanaal-maatschappij in de eerste plaats ten doel had landerijen droog te leggen en die te verkoo- pen, als ware het Kanaal maar bijzaak Toch is dit juist voor Amsterdam de levenskwestie en daarom moet er de aandacht van het belanghebbend publiek, dat is in de eerste plaats van Amsterdam, op gevestigd blijven. Mevr. Seebach, die de feestvoorstelling te 's Hage ter eere van HH. KK. HH. Prins en Prinses Hendrik opluisterde, is vertrokken na door HDs. vereerd te zijn met een fraai geschenk, zijnde een groot mat gouden medaillon met smaragden en kleine paarlen, alsmede een groote paarl. Later zal de kunstenares nog HDs. portretten ontvangen. Mevrouw Kleine-Gartman ontving van HH. KK. HH. Prins en Prinses Hendrik een gelijk geschenk als mevrouw Seebach, namelijk: een prachtig gouden medaillon met edelgesteenten, begeleid van een schrijven vanwege HH. KK. HH., waarin haar persoonlijk dank werd betuigd voor haar aandeel aan den kunst-avond in den schouwburg te 's Hage. Het medaillon ging vergezeld van de portretten van IIH. KK. HH., om die in 't medaillon te plaatsen. De rechtbank Ie Roermond, in raadkamer vergaderd, heeft beslist, dat de 10 personen die bij de rebellie van den voorlaatsten Zondag aan de kapel van O. L. V. in 't Zant zijn gearresteerd, voorloopig in hechtenis zullen blijven. Naar men verneemt is door den officier der Kon. marechaussee proces-verbaal opgemaakt tegen een der clericale leiders te Roermond, wegens opruiing tegen de maréchaussees; deze zou n.l. tijdens het gebeurde aan de kapel het volk hebben toegeroepen, dat de maréchaussees dronken waren. Bij het voorloopig getuigenverhoor is door sommigen verklaard, dat de pastoor en de schoolmeester van St. Jans Kluis 't volk tot feitelijk verzet hebben aangespoord. De heer J. H. Beucker Andreae, luit t/z. 2 kl., heeft dezer dagen van de directie der stoomvaart maatschappij //Nederland// een prachtig gouden remon toir-horloge met inschrift,onevangen, uit erkentelijkeid voor de hulp bij redden en aan wal brengen der pas sagiers van het stoomschip //Voorwaarts//, na de be kende aanvaring den 23 Mei dezes jaars op de hoogte van Penang. Naar wij vernemen, is de architect P. J. H. Kuypers te Arasterdam, uitgenoodigd om in commissie met den bouwmeester Vine. Statz, van Keulen en prof. Henrici, van Aken een rapport uit te brengen over de voltooiing van het raadhuis en de keizerzaai te Aken. Haarl. Ct. Om drenkelingen weder tot bewustzijn te brengen, beveelt een Amerikaansche humorist de volgende recepten aan: Men houde onder den neus van een Engelsch- man versch gebakken biefstuk; een Ier een glas whisky; een Schot een halve penny; een Franschman een snuifdoos; een Spanjaard versch bloed; een Italiaan een schotel macaroni; een Duitscher zuurkool met spek een Hollander een glas klare jenever;, een oude meid een huwelijksaanbodeen Yankee probeere men zijn zakken te rollen. Als men wollen stoffen wil wasschen zonder dat zij krimpen, moet men ze in zeer heet water wasschen als het vuil er uit is ze in koud water dompelen en afspoelen, dan uitwringen en laten drogen de wol krimpt dan niet.

Zierikzeesche Courant | 1878 | | pagina 1