Buitenland. OESTERTEELT. De Naald van Cleopatra staat thans goed en wel op het daarvoor gemaakte voetstuk aan de nieuwe kade langs den Theeras. Ongelukken, Rampen, Misdaden, enz. Pas heeft men te Londen het ongeluk met de „Prinses Alice" betreurd of een nieuwe groote ramp heeft honderden in ellende gedompeld. Door een gas ontploffing in een steenkolenmijn bij Abercorne, niet ver van Newport in Monmoutshire, zijn ongeveer 270 werklieden omgekomen. Van de 60 paarden, die in de mijn waren, werd slechts een behouden. Nabij Winschoten is een lieer verdronken met zwemmen. In de Nederlandsche afdeeling der tentoonstelling te Parijs heeft een handige dief de lijst gestolen die achter glas de exemplaren dor onderscheidene Neder landsche muntstukken bevatte. Te Babiloniebroek is een woning afgebrand. Te Nieuw-Appelscha is een bijna 2-jarig kindje door heete koffie zoodanig aan den hals gebrand, dat het eenige oogenblikken later onder de hevigste pijnen is bezweken, Silas Pomeray, een vrederechter, maakte een wande ling door zijn landgoed te Blandy, Hampshire; eensklaps werd hij door een stier aangevallenhij trachtte te vergeefs zich met eeu stok te weren, maar werd door het woedende dier gedood. Het was juist Pomeray's verjaardag en er waren veel gasten uit- genoodigd om te komen dineeren. Sedert eenige dagen reeds woedt er een brand in het bosch voorbij Abauo; de schade wordt reeds op meer dan 100,000 frs. geschat. In de omstreken van Napels heeft een cycloon groote verwoestingen aan gericht. De treinen loopen niet; te Abragolani zijn 20 huizen ingestort, hun bewoners onder het puin begraven. Een rijtuig, dat van Monte-Vergine kwam, raakte te water en de 7 personen, die daarin gezeten waren, verdronken. Bij de groote manoeuvres in liet Noorden van Italië ziju 30 soldaten door zonnesteek of vermoeienis gestorven. Zaterdag is uit New-Orleans geseind dat de gele koorts aan het afnemen was, denkelijk met het koeler weer, toch kwamen er Vrijdag nog 58 sterfgevallen en te Memphis 93. Te Meppel ziju kroegen, waar per dag meer dan 20 flesschen jenever worden verschonken aan de lief hebbers. De cellulaire gevangenis te Amsterdam zit zoo vol dat vele aanvragen om logies moeten worden afgewezen. Te Blesse is een kind overleden tengevolge van brandwonden, die het bekwam door dien het met de armen in de kokende brij viel. Het Oosten. Al is 't in 't Balkan-schiereiland nog allesbehalve vrede, er komt toch eenige orde of gang in de wanorde men kan nn eenigszius nagaan hoe de zaken eigenlijk in elkaar zitten. Het blijkt dat Oostenrijk zoo ernstig het hoofd heeft gestooten tegen de verschansingen der inwoners van de Herzegowina en Bosnië, dat het den veldtocht den aanstaanden winter wel zal staken, om dien tegen het voorjaar te hervatten, tenzij er wellicht nog gebeurtenissen van ernstiger aard bij komen. Het blijkt ook dat de tegenstand zoowel tegen de Oostenrijkers in de twee provinciën, als tegen de Russen in het Rhodope-gebergte, voornamelijk geboden wordt door de Turksche bevolking en 't schijnt wel bewezen dat de beweging te Konstantinopel onder shands wordt aangemoedigd al wordt zij ook officieel afgekeurd en tegengewerkt. Het blijkt mede dat Rusland met zeker genoegen Oostenrijk ziet tobben. Dat het Russische gouvernement aan Servië en Montenegro opzettelijk heeft doen verzekeren dat Oosteurijk de beide provinciën wel zal bezetten, doch ze niet zal annexeer en, is voor deze kleine vriendjes zooveel als een wenk om steeds gereed te zijn, ten einde het den Oostenrijkers lastig te maken. In het nog overgebleven gebied van den Sultan staat thans nagenoeg de geheele Turksche bevolking onder de wapenen. Thans nu het Rijk verscheurd is, schijnt bij de Muselmannen 't denk beeld van den heiligen oorlog meer en meer levendig te wordeu. Het Turksche element bereidt zich voor op een wa'nhopigen kamp tegen de Grieken, de Russen en de Oostenrijkers. Het is bewezeu dat de Italiaansche consul Perrod vermoord is door drie Turksche grond eigenaars, niet ver van Brod. De heer Perrod i9 eerst van zijn geld en goed beroofd en (oen onthoofd. De moordenaars zijn ontdekt en gevat door een ingenieur, die daar iu die streek bezig was met het aanleggen van een telegraaflijn. Verleden week liep het gerucht dat het Oostenrijksch hoofdkwartier van Serajévow naar Brod terug gebracht zon worden, later is dit tegengesproken. Het schijnt evenwel zeker dat generaal Philippovic zich vooreerst maar tot het behoud van de reeds bezette punteu zal bepalen. Baloera is ontruimd door de Turken en nu hebben ook de Russen van hun kant Erzeroem ontruimd en weder aan de Turken teruggegeven. Te Konstantinopel heerscht voortdurend groote on rust. Er is weder een groote samenzwering tegen den Sultan ontdekt en verijdeld door het gevangen nemen van meer dan 120 verdachten of schuldigen. Het doel zou zijn de verheffing van den afgezetteu Sultan en daarmede het op 't kussen brengen van de oud- Turksche partij. De Grieksclie regeering geeft zich alle moeite om de wereld te overtuigen van haar vredelievende gevoelens, doch dit heeft waarschijnlijk alleen ten doel de plaatsing eener nieuwe leeniug te bevorderen. Men zegt dat Frankrijk en Italië Griekenland aan* moedigeu om te volharden in den eiseh dat de Porte liet Berlijuscke tractaat ten opzichte van Griekenland zal uitvoeren. Roemenië heeft thans officieel Bessarabië aan Rusland overgegeven en de Dobroedscha als troost daarvoor overgenomen. Het draaien en vertragen der Porte met de uit voering der bepalingen van het Berlijner tractaat heeft de Duitsche diplomatie aanleiding gegeven tot het doen van een voorstel aan al de mogendheden die het congres hebben bijgewoond, strekkende om aan de Porte gemeenschappelijke vertoogeu te doen. Frankrijk en Italië schijnen bereid geweest te zijn daartoe mede te werken, doch Engeland heeft geweigerd en bij monde van Layard in een rapport laten verzekeren of beweren dat de Sultan bezield is met goede voornemens om het tractaat uit te voeren. Intusscheu is de ontruiming van deu omtrek van Konstantinopel zoover gevorderd dat generaal Totleben afscheid van den Sultan genomen en zich naar Rodosto begeven heeft, van daar zal hij later zijn hoofdkwartier te Varna vestigen. Er zijn nu 46,000 man Russen te San-Stefano ingescheept en naar Rusland terug gevoerd, nog 34,000 man zullen dienzelfdeu weg volgen. Behalve de bij het Berlijner tractaat vastgestelde bezetting van 50,000 man in Rumelië, zullen de Russen daar nog 60,000 man houden om het Rhodope- gebergte ten onder te brengen. Aan een verslag betreffende een der onderdeelen van de Parijsche tentoonstelling eu wel dat van de oesterteelt, ontleenen wij de volgende bijzonderheden, die wellicht voor sommigen onzer lezers niet onbe langrijk zullen zijn. Het is bekend welk een groote vlucht de oesterteelt, laat ons liever zeggen de oester- industrie, sinds eenige jaren bij ons genomen heeft hoe begeerig het kapitaal zich na de eerste goede uitkomsten op die nieuwe zaak heeft geworpen, zoodat het haar als 't ware al heeft doen stikken, en er althans reeds een vrij sterke reactie merkbaar is. Toch is de zaak van groot belang voor een deel van ons gewest en men mag nog wel hopen dat de toestand normaal kan worden. We weten niet of de gevoelige reactie, waarop we zoo even zinspeelden, de aanleiding is geweest dat Nederland niets betrekkelijk zijn oester industrie tentoongesteld heeft, maar zeker is het dat de Fransche ondernemers er voor hebben gezorgd dat de Parijsche lekkerbekken en de belangstellende vreem delingen, op 't Champ de Mars een vrij volledige voorstelling kunnen krijgen van de oester-cuituur en haar nieuwste verbeteringen. In hoofdzaak is deze industrie aan velen onzer lezers thans niet onbekend meer, daar we hier de ondernemingen als 't ware onder de oogen hebben en getuigen kunnen zijn van eenige min of meer hope- looze pogingen, die wellicht bij meerdere kennis van 't geen de Fransche kweekers nu reeds weten, of niet óf anders zouden gedaan zijn. "Wat we aan 't be doelde verslag ontleenen, betreft voornamelijk datgene waarin we meenen dat de buitenlander ons in dit vak al weer vooruitgestreefd is. Wat op de tentoonstelling te zien is, zou men kunnen noemen het verbeterd pannen-stelsel. De pannen worden evenals bij ons bestreken met een laag bestaande uit zand en kalk, en wel tweemaal zooveel zand als kalk. In het water worden de pannen op gesteld, bij twaalftallen aan elkander verbonden met gegalvaniseerd ijzerdraad en wel zoodanig dat elk dozijn pannen een soort van bijenkorf vormt. Als de pannen eenige maanden in het water geweest zijn en het broed, dat zich aan de pannen heeft gehecht, eenigszius tot ontwikkeling is gekomen, worden zij uit het water gelicht en met een mes worden dan de kleine oestertjes zeer klein ziju ze dan nog, slechts eenige millimeters van de pannen Iosgestoken en in bakken gebracht van een paar M. lengte en een M. breed, en waarvan de bodem en het deksel uit grof gegalvaniseerd ijzergaas bestaan. Het water kan dan vrijelijk door die bakken stroomen en de jonge oestertjes zijn beveiligd legen de vraatzucht huuuer onverzoenlijke vijanden, de krabben, zeesterren- en ander ongedierte. Na eenige dagen in die kisten geweest en bekomen te zijn van de operatie van het van de pannen gelicht worden, worden de oesters in de putten gebracht. Het komt er daar ook vooral op aan de kostbare schelpdieren te beschermen tegen hun vijanden. Daar er een onophoudelijken aanvoer van frisch en versch water in de pulten moet onder houden worden, zoo kunneu ook de krabben daarin allicht toegang vinden. Men zet daarom de uit- en ingangen van het water af met netwerk of grof gaas van ijzerdraad en bij de zoogenoemde open putten, dat is waar 't water vrijelijk toegang heeft, zijn de putten in afdeelingen verdeeld door kleine dammen, waarop schuttingen geplaatst zijn en waarover een soort netwerk van ijzerdraad wordt gespannen, dat de krabben buiten houdt en tevens belet dat de oesters zelf, soms aan wier of andere zeegewassen hechtende, uit de bassins wegdrijven. Op de Parijsche tentoonstelling is de geheele industrie aanschouwelijk voorgesteld; zelfs is er gezorgd voor versch zeewater, dat door een gnsmoteur in een voort durende stroomende beweging wordt gehouden. Men ziet op de tentoonstelling ook de verschillende toestellen, dreggen, harken, korren euz., waarmede de vis9cherij der kor-oesters op den bodem der zee wordt uitgeoefend. Uit eeti en ander blijkt dat de Fransche ondernemers er hun werk van maken dat hun industrie zooveel mogelijk bekend wordt bij het publiek. Hoe meer bekendheid een artikel heeft des te gemakkelijker ver menigvuldigen zich de debouches. Bij een zaak als de oesterteelt, die zoo wisselvallig is en 't eene jaar uitstekende resultaten geeft om misschien een volgend jaar groot verlies te baren, is 't van belang de goede kansen te kunnen waarnemen, d. i, in dit geval bij overvloed van oesters eeu breed veld van débouché te bezitten en bij schaar schte 't voordeel te hebben van de mededinging der vragers, waardoor de prijzen eenigszius de schade vergoeden van een kleinen oogst. Gemengd Buitenlandsch Nieuws. De keizersraoorcler Nobiling is niet, zooals eerst bericht is, overleden aan longontsteking, maar aan verettering der hersenen, als gevolg van de verwonding die hij zich toegebracht had. In zoover heeft hij bij zijn dood op die wijze geprofiteerd dat hij nu zouder dat nog de aanklacht tegen hem was ingebracht is overleden en derhalve door zijn familie is begraven. Zijn moeder is in het uiterste oogenblik bij hem geweest. De laatste verkiezingen in Duitschland hebben den sociaal-democraten ruim 150,000 mark gekost. De groote steden als Berlijn, Leipzig, Elberfeld en Altona hebben hun eigen kosten betaald en daarvoor resp. 15000, 3000, 6000 en 9000 mark bijgedragen. Bij den kassier Geib, die de algemeene kas houdt, is 29,088 mark ingekomen. De bijdragen uit het buiten land bedroegen van België 1144 m., Oostenrijk-Hon- garije 160 m., Londen 939 m., Zwitserland 1050 frs. en 85 in., Denemarken 84, Parijs 262 en Amerika 3860 mark. De slotsom is dat dooreengerekeud elk sociaal-democratisch lid van liet Huis van afgevaar digden zijn partij 17000 mark heeft gekost. De uitgever van de liberale Triunfo te Cuba, een erkend voorstander van de afschaffig van deu slaven handel, is vermoord. Een eerzaam burger uit Kroonstad was op den dag, dat het lijk van generaal Mesenzoff naar het spoor wegstation werd vervoerd, voor zaken te Petersburg. Daar hij nog eenigen tijd vrij had, alvorens naar huis terug te keeren, wachtte hij de komst van den stoet af, om thuis gekomen er 't een en ander vau te kuuneu vertellen. Hij nam alles zeer nauwkeurig op. Toen hij den opvolger van Mesenzoff in den stoet zag voorbijgaan, vroeg hij aan een in de nabijheid staanden politie-agent„Is dat niet de generaal, aan wien het ambt van den overledene is opgedragen?" Op liet bevestigend antwoord, dat hij ontving, wilde hij zijn nieuwsgierigheid door verdere vragen bevredigen. Daar door wekte hij echter den argwaan van den beambte op, die hem zonder veel omslag naar het bureau van politie liet brengen. Daar werd het misverstaud op gehelderd, echter niet voordat eenige handelsvrienden voor den man in de bres waren gesprongen. De angst, die de arrestaut intusscheu uitstond, was niet gering. Maarziju wensch was vervuld, hij kon thuis veel vertellen.

Zierikzeesche Courant | 1878 | | pagina 3