B n i t e n 1 a n i ~~ADVRTENTÏËN. De kiesvereeniging //De Grondwet" te Middelburg heeft als kandidaten voor 't lidmaatschap van Prov. Staten gekozen mr. Berdenis van Berlekom te Mid delburg en den heer van Uije Pieterse te Ylissingen. Verleden week kwam een verdwaald Reuter telegram vertellen dat de Plollandsche troepen in Atjeh een krachtigen inval gedaan hadden in het gewest Tywan- tyawo. Een scherpzinnig opmerker heeft thans dien vreemden naam herkend als Twenty two twee en twintig), n.l. de XXII Moekims, waarin werkelijk door onze troepen een aanval is gedaan. De Berlijnsche Post, die omtrent hofaangelegenheden bijzonder goed ingelicht is, schrijft: r/De officiëele verloving van Z. M. den Koning der Nederlanden met Prinses Emma van Waldeck-Pyrmont, geb. 2 Aug. 1858, zou, naar wij vernemen, tegen het volgend voorjaar verwacht kunnen worden." Te Tiendhoven bij Ameide zijn dezer dagen verkocht ongeveer 18 hectaren wei- en hooiland voor den kapi talen prijs van f 54,700 behalve de kosten. Benoemingen, Besluiten, enz. De St.-Ct. bevat het besluit, tot wijziging van oen gedeelte van den loop der liniën van toezicht in de provincie Zeeland. Z. M. heeft benoemd tot voorzitter van de Eerste Kamer gedurende het aanstaande zittingjaar mr. J. A. G. baron de Vos van Steenwijk, lid van die Kamer. Landbouw. Inhoud van Ceres No. 27. Thorley's Veevoeder (vervolg). De stier //Taurus". Varkensziekte. Iets over zaaigoed. Uit het verslag omtrent den toestand van landbouw en veeteelt in Zeeland, over 1875, 1876 en 1877. II. De boter van dr. Göbel te Apeldoorn. Uit de pers enz. Ongelukken, Rampen, Misdaden, enz. Te Dwingelo had men als prijs bij het paling trekken uitgeloofd een kerkboek met zilveren beslag. Het paling-trekken bestaat in het uit een strop los trekken van een dikken paling, die aan een touw is vast gemaakt dat over een water is gespannen. De wed strijders worden in bootjes onder het gemartelde dier door gevaren, moeten het dan grijpen en het lijf van den kop aftrekken. Het is eeu der beestachtigste volksvermaken uit den ouden tijd, en gelukkig wordt het zelden meer gezien. Maar te Dwingelo zegt menwel beestachtig maar toch vroom. Nabij Rotterdam is in de Rotte een persoon met zwemmen verdronken. Onder Schoonhoven is de landbouwer en veehandelaar v. V., beschonken van de kermis naar huis rijdende, in 't water gereden en verdronken. Te Dirkshorn is een tweejarig knaapje verdronken. Te Schiedam zijn twee soldaten verdronken van aldaar ingekwartierde troepen die de groote manoeuvres gingen bijwonen. Te Vlaardingen is een raatroos verdronken van de stoom-kanonneerboot z/Gier"te Amsterdam aan het Oosterspoor-station is een kind van 2 jaar in een regenbak verdronken; te Cadzand is een kind verdronken in een put bij de ouderlijke woning. Te Zoeterwoude is een brigadier van de aldaar ingekwartierde kavalerie verdronken; te Arnhem is ook een militair verdronken, Te Sloten is weder een graanberg verbrand, thans met een schuur er bij. Men gist dat het vuur der locomobile den brand heeft veroorzaakt. En een dag daarna is andermaal een hooiberg door brand vernield dat is driemaal brand te Sloten in één week. Aan de Dedemsvaart is een hooiberg met een onbewoond huis er bij afgebrandvermoedelijk was deze brand gesticht door kinderen, die met lucifers speelden. Uit alle nadere ingekomen berichten omtrent het in den grond varen van de //Princess Alice" bij Londen, blijkt dat er vast niet minder dan 700 menschen bij dat ongeluk zijn omgekomen. Zonderling is het dat van de geheele bemanning alleen de machinist het leven er heeft afgebracht. Tachtig passagiers zijn gered. De oorzaak van den brand is nog niet bekend en zal vermoedelijk wel onbekend blijven. Misschien was een kleine onoplettendheid van den roerganger der //Alice" of het breken van den stuurtoestel of iets dergelijks aanleiding, dat het schip uit de gemakkelijk te volgen koerslijn is geloopen en dwars vóór den scherpen boeg van de //Byward Castle" gekomen. Hartverscheurend zijn de bijzonderheden die men leest omtrent vele om gekomenen. Dr. August Fischer, leeraar aan het gymnasium te Praag, is overleden tengevolge van het onvoorzichtig behandelen van vergift bij een scheikundige proef. De stoomboot //Gelderland" van de Rotterdamsche Lloyd is, 6 uren van Cadix af, op de Spaansche kust gestrand. Passagiers en militairen zijn gered. Uit nadere berichten bleek dat spoedig hulp van sleep- booten en lichters was gekomen, alsmede een oorlogs schip, zoodat men hoopte het schip (8 Sept.) vlot te krijgen, doch uit een nog later bericht meenden we te moeten opmaken dat er weinig hoop op het be houd van 't schip is. Voor het gerechtshof stond dezer dagen terecht de löjarige Douwe S. Postma, die de 17jarige Attje F. Prosee heeft doodgeschopt. De jonge moordenaar heeft het meisje gedood door een schop in de zijde. .Generaal Cialdini, de Italiaansche gezant te Parijs, is door het omvallen van zijn rijtuig vrij ernstig bezeerd. De fondsen-makelaar Bel te Mechelen, die het onbeperkt vertrouwen van den adel en der geestelijk heid genoot, heeft zich uit de voeteu gemaakt met achterlating van een tekort van een millioen. Uit 't Meer meldt men, dat een vijfjarig kind, achter het huis zonder opzicht gelaten, met het hoofd voorover in een met water gevulde ton is gevallen vergeefs beproefde men het in het leven terug te roepen. Te Vlaardingen doet men nog altijd aan tooverij. Onlangs was er een kat van een der buren in het huis van een zoogenaamd belooverd meisje geslopen en daar kalm gaan zitten slapen. Nauwelijks had men het dier ontdekt, of onmiddellijk werden eenige kuipers jongens uitgenoodigd om het beest (volgens beweren van de betooverde eu hare familie, detooverheks zelf) te dooden; de jongens, tuk op zoo'n baantje, Heten zich niet lang wachten, maar gaven terstond aan de uitnoodiging gehoor en maakten het beest af. Te Nieuw-Amsterdam is de herbergier A. Prins in hechtenis genomen beschuldigd van in den laten avond van 25 Aug. j.l., na de overige bezoekers te hebben verwijderd, J. van de Velde, die beschonken was en ongeveer f 40 in den zak had, te zijnen huize te hebben mishandeld en beroofd. Van de Velde is een eind van bedoelde herberg teruggevonden, badende in zijn bloed. Te Noordbarge is een timmerman van het dak van een huis naar beueden gevallen en aan de gevolgen overleden. De man laat een weduwe en 5 kinderen na. Te Gerkesklooster heeft de werkmam M. zooveel jenever gedronken, dat hij binnen weinige oogenblikken een lijk was. Het Oosten. Vrijdag 6 September is de Russische generaal* adjudant Swiatopolk Mirsky aan het hoofd eener Russische divisie Batoem binnengetrokken. De be zetting geschiedde in goede orde zonder verzet van de zijde der Turken. De Turksche burgerlijke auto riteiten hadden de stad reeds vóór de bezetting door de Russen verlaten. Derwisch-pacha, de Turksche gouverneur, ontving de Russen aan het hoofd eener deputatie uit de bewoners en van de christelijke en Mohammedaansche geestelijkheid. Een deel der Turksche troepen was nog in de stad, doch zou zoo spoedig mogelijk worden weggehaald. De Russische generaal- majoor Nurid is voorloopig tot gouverneur van Batoem benoemd. In Europeesch Turkije gaat de uitvoering van de Berlijnsche artikelen lang zoo rustig niet als in Azië. De inscheping van Russische regimenten te San Stefano gaat geregeld voort naar gelang de transportschepen aankomen, doch hiermede is dan ook alles van den vrede gezegd. In 't Rhodopo-gebergte staan de Russen en de halfwilde bergbewoners als doodvijanden tegen over elkaar, er is zelfs, hoe zonderling het ook kliuke, een cordon van Turksche troepen tusschen de liniën der Russen en die der //Opstandelingen" getrokken om een soort van middelmuur te maken eu noodeloos bloedvergieten te beletten. Van zulke nieuwe onder danen zal de Czaar weinig pleizier beleven. In 't Albaneescke is alles in staat van opstand, zoowel tegen den Sultan als tegen de Oostenrijkers, die meer en meer van 't Noorden dreigen te komen, doch in Albanië niet moeten wezen. De Sultan had Mehemed-Ali-pacha, den vroegeren opperbevelhebber van het Turksche leger tegen de Russen, afgezonden met zijn staf om in Albanië de bevolking gerust te stellen en de vrees voor het komen der Oostenrijkers weg te nemen. De woestelingen wilden toen echter dat Mehemed-Ali hen tegen de Oostenrijkers zou aanvoeren, en toen de generaal dat niet verkoos te doen, werd hij met zijn geheele gevolg vermoord, 't Is daar een totale anarchie. Ook op andere punten valt het gezag van den Sultan zoo goed ais in duigen, b.v. te Kozan in Klein-Azië en hier en daar in Armenië. De Montenegrijnen blijven onder hun vorst zoo tamelijk wel in do orde. Eenige benden, die buiten de nieuwe grenzen stonden, zijn op bevel van den vorst dadelijk binnen de liniën teruggekeerd. Inmiddels voeren de Oostenrijkers nog steeds voort durend oorlog om de twee door hen geroofde provinciën in bezit te nemen. Dagelijks wordt er hier en daar scherp gevochten en vallen tientallen dooden en hon derdtallen gewonden. Nu liet voortrukken en ageeren in kleine kolonnen den Oostenrijkers herhaalde neder lagen heeft berokkend en veel volk doen verliezen, heeft generaal Szaposy zijn taktiek veranderd en al de ver spreide corpsen zooveel mogelijk op óene linie van operatie gebracht; tevens ontvangt hij voortdurend nieuwe bataljons bij zich. Zoo moeten de Bosnische Herzegowiner Turken ten slotte wel bezwijken, hoe strijdbaar zij ook toonen te zijn. Doch in de eerste jaren zal ook Oostenrijk van zijn nieuwe onderdanen weinig pleizier hebben. De veiligheid laat in die streken veel te wenschen over. De Italiaansche consul te Serajewo, de heer Perrod, een zeer verdienstelijk ambtenaar, is op reis naar zijn post door Turksche roovers vermoord en beroofd. De moord schijnt enkel gepleegd te zijn om het geld te rooven dat de heer Perrod bij zich had en dat nog al een aanzienlijke som bedroeg. Te Konstantinopel wordt een omwenteling van re- geeringsbeleid voorbereid, die waarschijnlijk spoedig haar beslag zal krijgen. De jong-Turksche partij, die de Westersche hervormingen wil invoeren, schijnt de bovenhand weder te krijgen. Verleden week werd er reeds gesproken van de terugroeping van Midhat- pacha, die zoo men zich herinnert, zich sedert zijn ongenade in Engeland heeft opgehouden. Hem formeel terugroepen, scheen evenwel met des Sultans waardig heid niet te rijmen hem werd daarom ondershands te kennen gegeven dat hij maar een brief aan den Sultan moest schrijven en voor den vorm om genade vragen. Midhat-pacha was als goed patriot hiertoe niet ongenegen, doch hij wilde toch niet zoo maar op lossen voet terugkeeren, om misschien «aldra weder voor een of andere paleis-intrige te moeten bezwijken. Hij heeft voorwaarden gesteld eu zich ondertusschen voorloopig naar Parijs begeven. Met Griekenland is de Sultan het nog niet eens kunnen worden. Frankr ij k. De aarts-bisschop van Parijs, de heer Guibert, heeft een dringende aanmaning aan de geloovigen ge richt oni geld te geven voor het fonds van den Pieterspenning. Natuurlijk is de schreiende armoede op 't Vaticaan daar weer schering en inslag van, al is het bekend dat de zoo nu en dan overlijdende prelaten vele millioenen nalaten, waarom de over- blijvenden dan kibbelen. Guibert wil thans, dat de geloovigen zich een vaste belasting laten welgevallen om den Paus jaarlijks vast zóóveel millioen te ver zekeren, terwijl dan toch de vrijwillige Pieterspenning ook moet blijven doorgaan. De bisschop van Orleans, Dupanloup, heeft op dezelfde noten zijn klaaglied gezongen; hij echter heeft er nog bij medegedeeld dat de Paus het Italiaansche jaargeld niet wil aan nemen, omdat het niet genoeg is. Zoo verneemt men dan toch eindelijk uit den mond dier Heden zelf, waar hun de schoen wringt. Het geld der Italianen is wel goed, maar ze geven niet genoeg. Kerk- en Schoolnieuws. Beroepen te Hellevoetsluis ds. Teljer te Axel; te Schore ds. A. G. L. J. Soeters te Budel; teKIevers- kerke ds. C. B. Voorthuijs te 's Heer Abts- en Sinoiitskerkebij de Chr. Ger. Gem. te Meliskerke ds. J. W. v. d. Kouwe te Stroobos. Aangenomen het beroep naar Rockanje door den kand. Bruijning. Het getal schoolbladen is weder met een vermeerderd we ontvingen het proefnommer van Onze Volksschool, Weekblad voor het onderwijs, onder redactie van den heer Y. Ykema te 's Gravenhage en uitgegeven bij J. Voltelen te Arnhem. Het vergelijkend examen voor de openbare school te Burgh zal gehouden worden op aanst. Vrijdag, 13 Sept. ZJ^ËTÏJmNGOEN. UITGEZEILD. ZIERIKZEE. 9 Sept. //Susie May", kapt. R. May, van Zierikzee naar Engeland. Bevallen van eene JD O C jh. t G I* 9 Renesse, E. M A Z U R E 6 September 1878. geb. Schalkwijk.

Zierikzeesche Courant | 1878 | | pagina 3