wat loterij is of daar naar zweemt, al nemen we den //gelukkigen'' in het loten niet kwalijk dat zij daar anders over denken. Zeer te wenschen zou het echter zijn dat de wetgever er wat op wist te vinden dat eeu aangekondigde verloting ook wezenlijk een verloting was en niet een bedriegelijke komedie om de koopers te lokken, zonder meer. Het schijnt dat met onze bestaande wetten daar niets tegen te doen is. Een beroep op 't publiek helpt zeer weinig, ja zoo goed als niets. Zelfs zulk een onthulling als de bovenstaande zal hoogstens in staat wezen om den heer Tas een herhaling van de grap te beletten; maar als eeu vakgenoot morgen dezelfde grap uithaalt, gelukt ze ook weder even goed. 't Pu bliek wil dobbelendat zit nu eenmaal in 't Germaansche karaker, dat is een Bataafsche erfzonde. Het geschenk, aan Z. K. H. Prins Hendrik aan te bieden door de gemeente Iiarlingen, was Maandag in een der lokalen van het stadhuis aldaar ter bezichtiging gesteld. Het bestaat in een zilveren wijnkan van bijna 4 decimeter hoogte, in de fabriek van de heeren J. M. van Kempen en Zoon te Voorschoten vervaardigd. De kan stelt een nautilus-schelp voor, gedragen door twee dolfijnen, met de gekronkelde staarten naar boven, terwijl de koppen rusten op de golvende zee; het oor vau de kan wordt gevormd door zeeplanten; rondom het plateau, dat het geheel draagt, zijn de woorden gegraveerd Aan Z. K. H. Prins Hendrik der Neder landen, van Harlinger ingezetenen". Aan de voorzijde der kan zijn geciseleerd de wapens van Oranje-Nassau en Hohenzollern, rechts het wapeu van Iiarlingen, links een allegorische voorstelling van zeevaart en handel. Het geschenk zal vergezeld gaan van een prachtig album, bevattende de namen der commissie leden en die van hen, welke deelnamen aan de schenking. Vooral de opdracht is een meesterstuk van calligraphic van den heer Grevenstuck. Kan en album zijn vervat in een keurig bewerkte mahoniehouten kist. De patroons, bij wie de 12 werklieden werkzaam zijn, die op voordracht van den heer M. A. Perk op 's Rijks kosten gedurende 10 dagen naar Parijs zullen gaan, hebben zich op één na, allen bereid verklaard, het loon dier werklieden gedurende hun afwezigheid te laten doorgaan. Bij de opening der melkinrichting te Amsterdam hebben eenige melkboeren hun ongenoegen daar over te kenuen gegeven, door met vuil te gooien. Men moest sluiten en de politie te hulp roepen tegen de rustverstoorders, wier gedrag wel het beste bewijs is, hoe noodzakelijk ook te Amsterdam een melkinrichting is. In deze maand zal, volgens het door inr. J. H. Mosselmans uitgegeven Ge?iealogisch Maa?idblad een speciaal blad voor erfenis-jagers), voor de Iiaarlemsehe rechtbank het proces een aanvang nemen door de erfgenamen van Pieter Teyler v. d. Hulst op touw gezet tegen de directeuren van Teylers Stichting te Haarlem. De gemeentelijke gasfabriek te 'Leeuwarden heeft in het vorige jaar een zuivere winst opgeleverd van f 27,810,25, de prijs van het gas was 9 cent per stere. Bij de Hollandsche harddraverijen te Parijs, die 2 en 4 October zullen plaats hebben, zal de heer Joh. M. Coenen met zijn orchest muziek maken. De reis kosten worden vergoed. De verdere kosten moeten bestreden worden uit de opbrengst van uitvoeringen op het Trocadero. Benoemingen, Besluiten, enz. Z. M. heeft benoemd tot landmeter van het kadaster le kl. den heer Busing te Goes. Z. M. heeft, op verzoek, aan M. M. von Hoff, tegen 1 Oct. eervol ontslag verleend als burgemeester van Westkapelle. Z. M. heeft benoemd tot gezworen van het Water schap Loven en Willemskerke J. de Kraker Az.tot id. van het Waterschap St. Annaland A. Geluk Ez. tot id, van den Koudenpolder L. W. de Jonge; tot dijkgraaf van den Molenpolder (Z.-Beveland) M. van Stee; in het Bestuur van den calamiteusen Suzanna- polder tot voorzitter A. J. Bierens en tot lid H. Polderman Nz. Benoemd tot vroedvrouw te Heinkeuszand Mej. W. Ridderhof van Amsterdam. Landbouw. In Sempervirens wordt een mededeeling gedaan be treffende een geheel nieuwe wijze van aardappelteelt, die wel verdient ook ouder onze landbouwers en tuinders bekend te worden. Misschien worden ze daardoor uitgelokt tot het nemen van een proef, 't welk te meer aanbevelenswaard schijnt, daar de nieuwe cultuurwijze een voordeel in de opbrengst van 40 a 50 perc. belooft en tevens groote vrijwaring oplevert tegen allerlei ziekten in den aardappel. De uitvinder is de lieer P. Bortier, rustend land bouwer van de boerderij //Brittannia" nabij Ostende, een man, die sinds jaren bekend is als een sieraad in het vak van laud- en tuinbouw. Hij zelf geeft zijn plantwijze, waarop 't voornamelijk aankomt, aldus op //Plant in een goed omgeyverkten en bebouwden grond, liefst geen schralen zandgrond, maar daar waar een humuslaag is, aardappelen van middelmatige grootte, in tweëeti gesneden, op een afstand van 50 centimeter in gelijke richting. (Dus veel verder uit elkaar dan doorgaans geschiedt). Leg de pootvrucht eenvoudig op den grond en niet een kuiltje, zooals op de oude manier, en dek ze dan toe met wat aarde, door middel van een hak of dergelijk gereedschap. z/Op deze luchtige wijze behandeld heeft de ont wikkeling der plant als 't ware geen oponthoud om de luchtige aardkorst door te dringen. Men bespeurt reeds na weinige dagen de goede werking en geniet later de onmiskenbare voordeelen". De heer Bortier stelt er prijs op dat zijn manier geen geheim blijve maar algemeen bekend worde en navolging vinde. Kunst en Wetenschap. Door de heeren Albert Roothaan en F. C. Bührmaun te Amsterdam, is de uitgave op touw gezet van een Nederlandsch Lexicon der muziek. De bewerking van dit woordenboek in onze taal, waaraan buiten twijfel behoefte bestaat, is toevertrouwd aan den heer Henri Viotta te Amsterdam. Het woordenboek zal bevatten de verklaring van alle kunsttermen, de levensbeschrijvingen van alle toonkunstenaars van vroeger en later tijd, die van Noord- en Zuid-Nederlanders het uitvoerigst, de verklaring van alle muzikale vormen, verhandelingen over alle onderdeelen der muziek, geschiedenis der muziek van alle volken enz. enz. Zulk een werk is met recht een reuzen-arbeid te noemen. Voor de kunst en voor de wetenschap der muziek is het slagen der uitgave on getwijfeld zeer te wenschen; doch de bezwaren, in een klein land als 't onze, zijn niet gering. Misschien ware 't voor 't succes niet kwaad aan de inteekening ook een loterij te verbinden met bons voor piano's, orgels, harmonica's, speeldoozen en allerlei muziek instrumenten, alsmede voor muntjes en bankjes, dan zou 't op verrassende wijze blijken, hoeveel liefde voor de wetenschap der muziek er wel onder het volk bestaat. Onder het tal van wetenschappelijke congressen, die te Parijs tijdens de tentoonstelling gehouden worden, is nu ook geopend het congres géologique international. Het wordt ook bijgewoond door twee Nederlandsche geleerden, de heeren von Baumhauer en F. O. Winkler, beiden van Haarlem. De zitting van Zaterdag 31 Augustus werd gepresideerd door prof. von Baumhauer. Elke zitting heeft n.l. een anderen voorzitter. Het congres telt over de 300 deelnemers. Dat het gemakkelijker is eeu werk als een groot woordenboek op stapel te zetten, dan het te doen afloopen, blijkt nu weder uit de treurige geschiedenis van het groote Nederlandsche Woordenboek. Dr. Ver wijs en prof. de Vries geven de hopelooze taak op, van de samenstelling van dit werk. Het verwondert ons nietjammer dat de inteeke- naren alreeds zooveel geld hebben weggegooid aan wat papier, dat nu voor misdruk kan gebruikt worden. De opzet heeft van den beginne af niet gedeugd. Men zou een honderdtal dolijverige, onvermoeibare en uiterst geduldige medewerkers moeten hebben om van de eischen der wetenschap nu nog niet eens te spreken om een op zulk een schaal aangevan gen werk te voltooien. De nieuwe cursus der Tóoneelschool te Amsterdam is begonnen met 13 leerlingen, 8 meisjes en 5 jongens. Berthold Auerbach, die thans te Scheveningen ge logeerd is, prof. Zimmermann en de heer Campbell, bibliothecaris van de Koninklijke bibliotheek te 's Hage, hebben aldaar het huis in de Doubietstraat aange kocht, waarin Spinoza van 1652 tot 1678 opkamers heeft gewoond. Er zal nu een gedenksteen in den gevel worden geplaatst. Ongelukken, Rampen, Misdaden, enz. Te Zossen onder Potsdam heeft een werkman zijn vrouw doodgeschoten, haar daarna den hals afge sneden en vervolgens ook zich zelveu doodgeschoten. De drie kinderen van die lieden waren niet thuis toen dit geval plaats had. Bij de draaibrug te Muntendam is de 50jarige koedrijver S. van der Hak, van Sappemeer, in het water gevallen en verdronken. Zijn lijk is den anderen ochtend opgevischt. Te Londen heeft men een feit ontdekt dat of een vreeselijke misdaad op 't spoor zal doen komen, of althans 't bewijs levert dat er in die wereldstad ondanks de goede politie vrij wat kan omgaan. Bij een huiszoeking, naar aanleiding van een diefstal, ten huize van zekeren Murmery, vond de politie in een kelder de lijken van zeven kinderen, in verregaanden staat van ontbinding. De man werd gearresteerd en de zaak wordt onderzocht. Volgens een andere lezing zou Murmery bedienaar van begrafenissen zijn en die kinderlijkjes, welke hij had aangenomen te begraven, daar hebben verborgen en met wat ougebluschte kalk bedekt, om het begrafenisgeld te kunnen opsteken. Te Dordrecht is een driejarig kind van een trap doodgevallen. Een vreeselijk ongeluk had Zaterdag plaats op de London-Chatham Dover-Railway bij Sittingboume. De trein, die van Rarasgate naar Londen reed en tal van passagiers bevatte, reed tegen eenige goederen wagens aan, met het ongelukkig gevolg dat verschil lende waggons werden vernield, 5 personen gedood en ongeveer 40 min of meer zwaar gewond. Buitenland. F r a n k r ij k. Het internationaal munt-congres heeft de volgende resolutie aangeuomen//De gedelegeerden van de Europeesche staten, op de conferentie vertegenwoordigd, wenschen hunnen dank te betuigen aan de regeering van de Vereenigde Staten van Noord Amerika, omdat deze een internationale beraadslaging over de belang rijke munstkwe8tie heeft uitgelokt. Na de voorstellen der gedelegeerden van de Vereenigde Staten rijpelijk te hebben overwogen, zijn zij tot deze slotsom gekomen 1. dat het noodzakelijk is, dat het zilver, evenals het goud, op de wereld zijnen rang als bestanddeel van het muntstelsel blijft behouden, maar dat iedere staat de keus heeft, goud of zilver, dan wel beide metalen, voor zijn muntwezen te bezigen2. dat eveneens in de kwestie van de beperking der aanmunting van zilver het iederen staat vrijgelaten worde, een beslissing te nemen naar den bijzondereu toestand, waarin hij verkeert, en wel voornamelijk omdat de verwarring, welke zich in den laatsten tijd op de zilvermarkt voordeed, op verschillende wijzen invloed heeft geoefend op het muntstelsel in de landen; 3. dat met het oog op het verschil van meening, hetwelk zich geopenbaard heeft, en op de onmogelijkheid voor staten, waar een dubbele standaard bestaat, ten aanzien van de al of niet beperking der aanmunting van zilver zich te ver binden, er geen aanleiding is om te beraadslagen over de kwestie van een internationale waardever houding tusschen goud en zilver". Een tafereeltje uit Cyprus. Om te kunnen beoordeelen welk een waren Augiasstal de Engelschen in het Oosteu hebben te ruimen, zoo zij inderdaad met ernst aan de hervormingen de haud willen slaan, leze men slechts de volgende schets van een gevangenis op Cyprus, die onlangs door Archibald Forbes, den vermaarden correspondent van Daily News, is bezocht en van welk bezoek hij een verhaal heeft gezonden aan zijn blad. Het betreft de Turksche gevangenis te Nikosia. Deze gevangenis is gevestigd in het paleis van den Turkschen gouverneur van het eiland; er zaten bij het bezoek van Forbes 600 gevangenen in, meest lieden van de slechtste soort roovers, moordenaars, ook staatkundig veroordeelden en verdachten, waaronder er waren, evenals vroeger in de Bastille van Parijs, die men in de wereld daar buiten reeds lang vergeten had, al was ook hun zaak nooit onderzocht. De Konak of het paleis van den gouverneur is een groot onregelmatig vervallen gebouw, waarvan cén deel oud en hecht, het andere van nieuwe dagteekening en zeer bouwvallig is. Het oudste gedeelte is in Gothischen stijl gebouwd; boven den boog van den hoofdingang prijken de wapens van Venetië. Toch is het niet door de Venetianen gebouwd al hebben zij er hun merk op gedrukt. Het is het oude paleis der eens zoo be roemde Lusignans, die er als Koningen van Cyprus hebben gezeteld, van 1192 tot 1489, toen Catharina Cornaro, de moeder van Jacob III, het eiland aan de Venetianen verkocht. In 1571 maakten de Turken er zich meester van, die (natuurlijk, want 'dat is Turksch) alles lieten vervallen en eindelijk van het aloude grootendeels marmeren paleis een der afschuwe lijkste gevangenissen van de wereld gemaakt hebben. z/Ik heb", zegt Forbes, //in mijn leven niet weinig afschuwelijke tooneelen gezien. In Indië heb ik een veld vol van door den hongersnood ter dood gemartelde ongelukkigen gezien. Ik heb over een slagveld gereden waar 35000 doode en stervende soldaten lagen. Ik heb na het beleg de pesthuizen van Metz bezocht, waar de jammerlijke offers van den vlekkeutyphus en van de zwarte kinderziekte opgehoopt lagen. Ik heb

Zierikzeesche Courant | 1878 | | pagina 2