ZIERIKZEESCHE COI KAM. voor het arrondis- seraent Zierikzee. 1878. No. 70. Zaterdag 7 September. 81ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. Deze Courant verschijnt DINSDAG en VRIJDAG avond, uitgezonderd op FEESTDAGEN, Prijs per drie maanden 1,Franco per post 1, Afzonderlijke nommers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Per gewonen regel 10 cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 15 regels, mits contant betaald, 25 ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKEIVISAN. Zierikzee, 6 Sept. De Kermis is weder in 't land. Men ziet langs straten en pleinen weder allerlei vreemde troniën en figuren, waaronder er niet weinigen zijn, die meu zich feliciteert maar eens in 't jaar te aan schouwen. Er is drukte van 't opzetten van allerlei kramen, tenten en barakken, van uitstallen van allerlei waren, die, al is 't geen Kermis, toch in overvloed te koop zijn bij de winkeliers in de stad, doch die men uit oude gewoote op de Kermis zien en koopen wil er is drukte van logees, die van heinde en verre ge komen zijn om de genietingen der Kermis met de stadsbevolking te deelen en die 't //hoe meer zielen hoe meer pret/' in toepassing brengenkortom 't is Kermis. Wie zich amuseeren wil kan alweder kiezen en hij zal ditmaal zelfs vrij wat moeite hebben in zijn keuze. Vast echter staat het, dat ieder een bezoek gaat brengen bij den heer den Toom, waar voor afwisseling van zang, muziek, koddige scènes, gymnastische kunsten is gezorgd en waar ook van alles te krijgen is, wat zich alzoo onder 't Kermis-kunstgenot laat gebruiken. De voorstellingen in de schouwburg tent van de heeren Judels en Bouwmeester zullen Maandag een aanvang nemen. Daar is voor de beminnaars der tooneel- speelkunst ongetwijfeld veel te genietende naam van Bouwmeester en 't geen we van zijn répertoire ver namen, is ons daar borg voor. Wie zich vóór, tusschen of na de voorstellingen in den schouwburg eens uitstekend wil ververschen en verfrisschen van de niet altoos aangename atmospheer in een overvolle tent, kan opperbest terecht komen daar vlak bij in de ververschingstent van den heer Ridderhof, wiens uitstekende consumables, beiersch bier en nette bediening we op grond van vroegere ervaringen gerust kunneu aanbevelen, en die ondanks andere Kermis-verlokselen zeker op druk bezoek rekent, evenals de heer den Toom. Onder de kramen, die bepaalde vermelding verdienen, vinden we ook weder die van den goeden ouden bekende, den heer Lauwers, handelaar in brillen en optische instrumenten. De welvoorziene kraam staat op de oude plaats aan het Havenplein. Ofschoon een paar Haagsche correspondenten van bladen in de provinciën, o. a. van de Midd. Court. de N. ZutfCt., het TJtr. Dagbl. enz. stellig hebben verzekerd dat op het jongste gala-diner ten hove Z. M. de Koning zelf moet hebben aangekondigd dat Neder land weldra weder een Koningin zal hebben en wel dat dit de meergenoemde Prinses Emma van Waldeck zou zijn, zoo bewaren de bladen der Residentie omtrent dit punt het stilzwijgen. Dit kan trouwens ten gevolge van een uitnoodiging zijn. In den Haag weet men al te vertelleu dat de trouwplechtigheid in Februari a.s. zal plaats hebben. Het Zeeuwsch Dagblhad ook vau zijn corresp. de mededeeling ontvangen, doch meldt thans van een nader bericht, luidende dat er op dat gala-diner geen enkel woord door Z, M. over een huwelijksplan is gezegd. De heer H. P. Winkelman, burgemeester van Vlis- singen, heeft zijn ontslag genomen als lid der Provinciale en College van Ged. Staten van Zeeland. De verkiezing van een nieuw lid van Prov. Staten om deze vacature te vervullen is bepaald op 17 Sept., tegelijk met de verkiezing van een lid ter vervanging van mr. G. A. Fokker, onlangs overleden. Naar ik verneem, zegt de briefschrijver der Zutf. Ct., kan men van den Min. van Financiën een belasting op het kapitaal in portefeuille verwachten. Misschien wordt het wel een St.-Nikolaas-surprise, Mr. A. J. van Eekelen is herkozen als wethouder te Middelburg en mr. Th. van Uije Pieterse als zoodanig te Vlissingen. Het schip //Noach V", kapt. J. van Schelven, is den 30 Augustus te Batavia aangekomen. Volgens vrij nauwkeurige berekening zijn op den dag van den intocht van het vorstelijk paar te 's Graven- hage langs de spoorwegen ongveer 100,000 reizigers aldaar aangebracht. Geen enkel ongeluk is voorgevallen, niettegenstaande er b.v. tusschen Delft en den Haag alleen 52 extra-treinen hebben geloopen en op de andere lijn naar evenredigheid. Als er wanorde, dienst- vertraging of ongelukken op sporen plaats hebben dan is 't publiek hard in het voroordeelen van de beambten dat het nu ook dien ijverigen mannen den welverdienden lof niet onthoude. De groote militaire oefeningen op de kust van Holland in verbinding met de marine voor den wal zijn aangevangen. Algemeen worden deze oefeningen door deskundigen geprezeu als goed overlegd en nuttig voor wezenlijk practische vorming van soldaten en officieren. Door de Algemeene Vergadering der Vereeniging //Eigen Hulp" is tot secretaris benoemd de heer I. C. van Goens, gepensioneerd le luit. der inf. te Breda. Naar het Vaderland verneemt zal wegens de nog steeds voortdurende ongesteldheid van den Minister van Oorlog voor 't aanstaande dienstjaar geen begrooting, maar slechts een crediet-wet voor eenige maanden voor het Dep. van Oorlog worden ingediend. Door de kiesvereeniging //Achtkarspelen" is tot voorloopig kandidaat voor het lidmaatschap der Tweede Kamer in het district Dokkum geproclameerd mr. A. Kerdijk. De verkiezingsdag is 17 September a.s. Woensdag is te Middelburg in den tuin en de kolfbaan van het Schuttershof de tentoonstelling van bloemen en planten geopend door de vereeniging //Uit het Volk, Voor het Volk". Er waren 1644 stuks ingezonden door 296 personen. Er waren 95 prijzen en premiën beschikbaar gesteld. Donderdag avond is dit floralia feest besloten met een concert en vuurwerk. In de zitting der Prov. Staten van Zeeland van 5 Juli j.l. werd om advies in handen van Ged. Staten gesteld een verzoek van het gemeentebestuur van Philippine, om bijstand der provincie tot aflossing eener geldleening ter bestrating van de Posthoorn straat, of om inlichting ter verkrijging eener bijdrage van het Rijk. Ged. Staten hebben thans een voorstel aan de Prov. Staten ingediend, hetwelk gedrukt aan de leden is toegezonden en strekt, om aan 't gemeentebestuur van Philippine kennis te geven, dat vanwege de pro vincie geen bijdrage kan worden verleend, en op een Rijks bijdrage weinig uitzicht schijnt te bestaan, hoewel Ged. Staten ongetwijfeld bereid zullen zijn vernieuwde pogingen daartoe evenals vroeger krachtig te onder steunen. Met de mailbooten der maatschappij Zeeland zijn in de vorige maand tusschen Vlissingen en Queenboro' vice versa vervoerd 6184 personen. Naar de Midd. Ct. verneemt zal in den loop der volgende week aan het departement van Marine een commissie bijeenkomen, om de reglementen op den loodsdienst, die sedert 1 Jan. 1860 in werking zijn, te herzien. Op het stuk van negotiedrijven en klanten lokken door aan de winkelnering loterijen te verbinden is dezer dagen het daglicht opgegaan over een practijk, waarvan door velen al lang vermoed is dat zij hier en daar wel moest voorkomen, doch waarvan tot dusver nog geen zoo eenvoudige en klare onthullingen waren gegeven. Doorgaans zegt men allicht als men zulke mooie aanbiedingen leestdaar moet wat achter zitten, daar moet wel een luchtje aan zijn en dergel.; maar men bestelt toch geregeld het aangebodene en dob belt er maar op los, nu met boekjes of postpapier, dan met sigaren enz. De eerlijke winkeliers, die bij de onderneming van zulke loterijen geen bedrog plegen, worden dan met hen, die er loopjes op weten, over één kam geschoren. Wat men nu in de bladen heeft kunnen lezen is vast wel niet voldoende om het publiek van de loterij-zucht te genezen; maar 't kon toch misschien dezen en genen wat voorzichtiger maken. De heer L. Godschalx, burgemeester van Berlicum (Prov. N.-Brabant), heeft in de Prov. N.-Br. en 's Hert. Ct. het volgende feit medegedeeld. z/Ten einde voor belangstellenden meer begrijpelijk te maken de //ongehoorde", //wonderbare" en //onbe grijpelijke" aanbiedingen met bons door een aantal firma's in de nieuwsbladen gedaan, deel ik u het na volgende mee aangaande de bon van ƒ600, die, volgens annonce in verschillende dagbladen, van N. E. Tas, Haarlemmerdijk, Amsterdam, gevonden werd door Jan Peperkamp, herbergier in deze gemeente. //Eenige dagen geleden kwam bij dien gelukkigen vinder Mozes Knoek, wonende te 's Hertogenbosch, op de Smalle Haven, met de vraag of Peperkamp geld wilde verdienen zonder moeite of bezwaar. De laatste was daarvan niet afkeerig; hem werd toen gezegd, dat hij een kwitantie moest teekenen, waaruit blijken kon, dat hij van N. E. Tas te Amsterdam uitbetaald kreeg de som van ƒ600 voor een bon tot dat bedrag in een kistje sigaren van Tas gevonden, en een tele gram aan Tas moest zenden, waarin hij 't vinden van de bon berichtte. Als hij een en ander wilde doen, zou hij ƒ10 krijgen en bovendien enkele kistjes fijne sigarenPeperkamp vond dat hij op die wijze een gemakkelijk buitenkansje kon hebben en teekende dadelijk de kwitantie door Mozes Knoek geschreven. Een paar dagen later kwam zich iemand aan Peper kamp voorstellen als de heer N. E. Tas uit Amsterdam hij gaf hem 10 en 4 kistjes sigareu en liet hem een telegram teekenen, waarbij aan Tas bericht gegeven werd van het vinden van den bon, met last dat den volgenden dag te 's Hertogenbosch ter verzending te doen aanbieden. Hij zeide hem wijders, dat in den loop van .enkele dagen een aangeteekende brief aan zijn adres uit Ansterdam zou worden verzonden, waarvoor Peperkamp op het postkantoor had te teekenen. z/Het telegram werd ter verzending aangeboden, de aangeteekende brief, een enveloppe met. drie stukjes grauw papier er in, zonder meer, door Peperkamp ont vangen, en 't feit van het vinden van den bon kan in de dagbladen ter algemeene kennis worden gebracht. z/Aan Peperkamp werd niet gezegd dat het laatste zou plaats hebben eerst bij het lezen der annonce begreep hij, dat hij medeplichtig was aan het beet nemen van "het loten-minnénd" publiek en kwam hij bij mij met een berouwvol gemoed, om de ware toe dracht der zaak, zooals boven omschreven, mee te deelen, ten einde daaraan bekendheid te geven, zoowel in 't belang van den solieden sigarenhandel, als in dat van hen, die sigaren koopen met het doel om in 't bezit der kostelijke bons te geraken." Voor deu geuoemdeu ondernemer te Amsterdam zal dit stukje in de Prov. N.-Br. en 's Hert. Courant wel zoo iets als een koud bad geweest zijn; mogelijk ook niet, want de begrippen omtrent slimheid en be drog, solieden handel en knoeierij loopen zeer uiteen. Wij voor ons hebben een ingekankerden hekel aan al

Zierikzeesche Courant | 1878 | | pagina 1