Buitenland. BEURS- EN ^RTFMRICHTEN. ADVERTENTIES engeren kring van vrienden en bekenden de bijdragen moest verzamelen, die de ko9ten der uitvoering zouden moeteu dekken en dat bovenal eenvoud het kenmerk moest wezen van het te plaatsen monument. Een paar reeds door den heer Stracké ter bijeenkomst ingezonden schetsen werden dan ook, hoeveel eer zij den vervaardiger ook aandeden, als van te grooten omvang, en niet overeenkomstig het doel dat men zich stelde, ter zijde gezet. Zich aausluitende aan een reeds door de familie Staring opgevat denkbeeld om een in deze streek gevonden ruw stuk graniet op het graf te plaatsen, werd besloten prof. Stracké op te dragen een medaljon te vervaardigen, hetwelk op dat granietblok zou worden vastgehecht. Ieder der aanwezigen verbond zich, binnen eigen kring dit plan bekend te maken, en van de vrienden en vereerders van Staring, die er sympathie voor gevoelden, den noodigen steun tot de tenuitvoerlegging er van te vragenHet van den aanvang af vastgesteld eenvoudig plan kan ten volle worden verwezenlijkt: het werk nadert zijn voltooiing". In overeenstemming met deze mededeeling is ook het feit dat dit voorjaar uitsluitend tot landbouwers een uitnoodiging is gericht om deel te nemen in de hulde aan Starings nagedachtenis, door het toezenden van liefst kleine bijdragen. Inhoud van Ceres No. 26. De rijpheid der granen. De bemesting, (vervolg). Thorley's veevoeder. De Stier //Taurus". Maatregelen ter beteugeling van de longziekte. Eeuilleton Over Plantenvoeding, door dr. Adolf Mayer, (vervolg), enz. Kunst en Wetenschap. Den 16 Sept. zal het nieuwe speelseizoen der Duitsche Opera te Botterdam onder directie van Carl Pflaging worden geopend. De directie bestaat behalve uit den genoemden directeur, uit de kapelmeesters Adolf Müller eu C. Stumpf, die tevens directeur der koren is, en W. Weiss regisseur. De eerste dames-partijen zijn bezet door raej. Hedwig Scheuerlein, Selma Kempner, enz. en de heeren-partijen door Ferdinand Gross, A. Beinhold enz. Het koor is gedeeltelijk vernieuwd en versterkt. Mej. Betsy Perk heeft de bustes geboetseerd van Prins Hendrik en Prinses Maria. De afgietsels in gips worden zeer geroemd om de uitstekende gelijkenis en fraaie uitvoering. Exemplaren er van waren Zaterdag te zien bij de heeren Mensing en Visser, le Wagen straat in den Haag. Men verneemt dat dit kunstwerk in deu handel zal gebracht worden tegen matigen prijs, deze is echter nog niet bekend. Ook is door den heer S. de Vries, graveur te 's Hage, een gedenkpenniug uitgegeven a 10 ets. waar van de uitvoering zeer wordt geprezen. Door den heer A. van Oosterzee, directeur der Koninklijke Nederl. Stoomdrukkerij te Amsterdam, is een goed uitgevoerd welgelijkend portret van Prinses Hendrik beschikbaar gesteld voor al de abonnés der Amsterdamsche bladen, alsmede voor de Haagsche abonnés van Het Désiré Corijn, de bekende Vlaamsche tooneelspeler, is Woensdag plotseling te Antwerpen overleden. De //Académie des Beaux-Arts" te Leuven heeft aan onzen landgenoot den heer Eduard Boskam te Amsterdam een gouden medaille toegekend voor de door hem bij gelegenheid van het jaarlijksch //concours" tentoongestelde boetseerwerken; de heer Boskam ver., wierf twee jaren geleden reeds een gelijke onderscheiding Het Oosten. Ofschoon uitvoerige berichten daaromtrent nog ont breken en zelfs uit Weenen tijdingen van behaalde overwinningen op de opstandelingen worden verspreid, schijnt de toestand van het Oostenrijksche bezettings leger al zeer moeielijk te wezen. De opstand breidt zich uit. Zuidelijk naar Albanië toe organiseeren de Turken en Turkschgezinden een macht van naar men zegt 40000 man. Zelfs is er over Venetië en Bome een tijding gekomen luidende dat de divisiën van generaal Szapany geslagen zijn [met een verlies van 25000 man en eenige kanonnen. Zeker is het dat Oostenrijk in Hongarije groote strijdkrachten op de been brengt, zelfs de Honved-landweer wordt opge roepen. Ook tegen de Bussen blijft de tegenstand voortduren. In het Bhodopo-gebergte staat alles in de wapenen en talrijke scharen Turken zijn daar heen gegaan en hebben zich bij de opstandelingen aangesloten. De Bussische generaals, die tegen hen over staan, hebben nu al weken lang gedurig sommaties tot de opstan delingen gericht, doch daarop geen antwoord gekregen. Hun eerste aanvallen, die voor eenige dagen plaats hadden, werden door de Turken zegevierend afgeslagen. Er is nu versterking ontboden. De inscheping der Bussische troepen te San Stefauo is gestaakt, daar generaal Toleben vernomen heeft, dat de Engelsche vloot ook nog steeds bij de Prinsen eilanden ligt en niet teruggaat. In Bulgarije zijn de Bussen ijverig bezig met de organisatie der krijgsmacht. Alle weerbare mannen van 20 tot 30 jaar worden ingelijfd bij de militie en ook vrijwilligers worden aangenomen. Het leger wordt geheel op Russischen voet ingericht. De in- deeliug, de reglementen, de kommando's, de officieren eu ouder-officieren, alles is Russisch. Zoo worden de Bulgaren door hun bevrijders //geruscht". Het lege* zal bestaan uit 50 regimenten (druschinen) elk van 4 bataljons; 70 sotniëu kavalerie, 4 regimenten artillerie en 4 bataljons pioniers. Inmiddels gaan de Bulgaren voort bij elke voor komende gelegenheid wraak te nemen op al wat Turk is en de Bussische autoriteiten laten deze gewelddadig heden oogluikend toe. Men beweert zelfs dat zij den haat der Bussen aanvuren. Te Batoem schijnt men nu toch aan de ontruiming te zullen beginnen. De gouv.-generaal van Trebizonde IJoussouf-pacha is aldaar aangekomen om de ont ruiming te regelen. De gouverneur van Batoem, Derwish-pacha heeft den correspondent van de Daily News die stad uitgezonden, zonder opgave van redenen dan dat //Z. Exc. meent, dat de tegenwoordigheid van een correspondent aldaar overbodig is". De Engelsche reporter is thans te Trebizonde. F r a n k r ij k. De Parijsche correspondent van de Times schrijft: «Sedert eenige dagen bespreekt een gedeelte van de Fransche pers met schijnbaren ernst de mogelijkheid van een aftreden van den Maarschalk, na afloop van de tentoonstelling. Mijn overtuiging is, dat de Maar schalk noch na de tentoonstelling noch na de Senaats verkiezingen zal aftreden. Veel meer geloof ik, dat de Maarschalk na expiratie van zijn septennaat, op nieuw gekozen zal worden, en met een Senaat, die een ge matigd vepublikeinsche meerderheid bezit, kan voor de .Republiek niets dienstiger zijn dan een nieuwe Senaat met den ouden President. Nu de Senaat eenmaal republikeinsch is, biedt de Maarschalk niets dan voordeel aan. Hij zal nooit tegen de Republiek samen zweren, of dit aan anderen toestaan. Hij droomt van geen dynastieke overweldiging. Hij heeft geen manie voor redevoeringen, die een Begeering in verlegenheid brengen, en evenmin voor verrassingen, die het land compromitteeren. Hij staat op den hoogsten sport van de ladder zijner eerzucht. Hij is een pand voor orde en vrede. Hij behoort aan 't oude Frankrijk door geboorte, aan 't moderne Frankrijk door zeden en begrippen. Daar hij soldaat is, kan hij Frankrijk onder alle wisselingen des lots leiden. Zijn herkiezing zou het vredelievend initiatief van de Republiek uit breiden, de ijverzucht aan banden leggen, degelijke mannen in staat stellen hun bekwaamheden tot Frank- rijks voordeel te gebruiken, en andere mannen den tijd geven, hun sporen te verdienen". Duitschland. Uit Berlijn wordt bericht, dat de Kroonprins in persoon den Rijksdag zal openen en niet aan een der Ministers dit werk zal worden opgedragen. Ook zou Bismarck terstond na de opening der zitting te Berlijn komen en na het sluiten der zitting voor onbepaalde» tijd verlof nemen. De Keizer zal waarschijnlijk tegen het begin van den winter weder de Begeering over nemen. De Duitsche liberalen zijn weinig ingenomen met de verandering, die door den Bondsraad in het roode wetsontwerp is gebracht; men meent, dat dit hierdoor nog slechter is gewordeninzonderheid komt men op tegen de bepaling, dat in plaats van door het nieuwe departement voor drukpers- en vereenigingszaken, in appèl uitspraak zal worden gedaan door een daartoe aangewezen Bondsraad-commissie; door dezen maat regel, merkt men op, verliest men alle stabiliteit in de rechtspraak, want de Bondsraad-leden wisselen af eu ontvangen buitendien de instructies van de Be geeringen, die zij vertegenwoordigeneen ander bezwaar is, dat het leeuwendeel in deze commissie zou komen aan den Pruisischen Minister van Justitie. Men noemt deze bepaling van genoegzaam gewicht om het geheele ontwerp te doen struikelen. Bij de stemmiug in den Bondsraad hebben twee Staten niet meegestemd. Komt de wet in den aangegeven vorm al is het met eenige transacties tot stand, dan zullen de sociaal democraten, naar men zegt, om geen vat op zich te geven, hun kranten en vereenigingen opheffen om in het geheim de agitatie voort te zetten de kranten zouden in het buitenland gedrukt worden en langs geheime wegen verzonden. De Nat. Zeitdeelt //uit goede bron" mede, dat de onderhandelingen met het Vaticaan worden gevoerd door Falck, en Bismarck te Kissingen alleen het ijs heeft gebroken; de onderhandelingen zouden iu ver band staan met eenige partij-politiek en iu de eerste plaats ten doel hebben het herstel van de diplomatieke betrekkingen, Kerk- en 8chooInieuws. Beroepen te Nieuw-Vosmeer ds. K. F. Beijnvaan te Kerkwerve. De gemeenteraad van Middelburg heeft besloten aan raej. J. S. Pické, dochter van het lid der Eerste Kamer, vanwege de gemeente een souvenir aan te bieden wegens de belanglooze diensten, die zij drie jaar lang bewezen heeft bij het onderwijs op de openbare meisjesschool voor meeruitgebr. lager onder wijs, hoofdonderwijzeres mej. Gerth van Wijk. Benoemd tot hulponderwijzeres te Gouda mej. J. D'IIuy te Dieren. De heer A. Meskes, lioofdonderw. te Cadzand, heeft eervol ontslag als zoodanig gevraagd. De uitslag der tweede en her-examens voor de Hoogere Burgerschool alhier is als volgt: le kl. toegelaten 1, afgew. 2; bij her-examen toege laten 13, afgew. 1; van de le naar de 2e bevorderd 8; van de 2e naar de 3e 4, afgewezen 1van de 4e naar de 5e 2. Als toehoorders voor enkele vakken zijn toegelaten 2. PRIJZEN DER EFFECTEN TE AMSTERDAM den 2 Sept. 187 8. Nederland, Cert. Nat. Schuld. 21/, pCt. 63lh6 dito dito 3 751/,, dito dito 4 985/jg dito Stad Rotterdam 3 103 België, dito Rotschild. 2'/4 Spanje, Obligatie», -1867/75 1 14 dito Bimienl. f 6250 3 dito f 1250 en f 2500 3 Portugal, Obligatiën 1853/69 3 4915/i8 dito 1876 6 Rusland, Obl. Hope fy- Co. 17981816 5 945/g Bew. Ins. m. Coup. 6 S. 1855 5 757/g Obligs. a f 1000,— 1866 5 90^ dito a 100,1860 41/, 81 Cert. bij Hope fy- Co. 1840 4 Obligatiën-Leening 1867/69 4 73n/ie dito 1859 3 63 i/a Staatsleening 1866 5 148 Oostenrijk. Obl. in papier Mei en Nov. 5 521/Je Febr.-Aug. 5 53 J/4 dito in Zilver Jan. en Juli 5 53ll/je April Oct. 5 53 Aand. Pr. Leen. fl. 1001864 1181/* Bew. Inschr. met Coupon 5 Obl. Alg. Schuld 1865 5 133/8 Mei. Nov. 1865 5 1885 6 1865 5 1851 3 Italië, Turkije, N.-Amerika, dito Brazilië, dito Mexico, dito Groote Russische Spoorw.-Maatsch. 1868 5 Baltiscbe dito 3 Russische Spoorw. Poti Tiilis d°. f 1000, 5 dito Jelez-Orel 1000 L 1868 5 Fransch-Oost. Spoorw.-Maatsch. 3 pCt. Obl. Zuid-Ital. dito 3 dito lllin. Cent.-Spw.-Maatsch. Cert. van aandeel St. Paul en Pac. Spoor. Obl. 2e S. 7 Chicago N. W. pref. PRIJZEN VAN COUPONS. Metalliek f 21,67^ Bus. Z. -R. Dito Nationale 21,70 Amer. Dollars Div.Eng. p 11,77^ Papier ROTTERDAM, 2 September 1878. Ruimer aanvoer, veel wak, verkoop slepend. 25 ct. lager afgegeven, nog veel onverkocht. Jarige Zeeuwsche Tarwe 1876 Nieuwe 1877 y> Rogge 1878 j> Wintergerst d Zomergerst Inl. lange Haver d korte Kleine Blauwe Erwten 1877 Groote Bruine Boonen Witte Zeeuwsche Paardenboonen 93 7 115% 47% 84'/I6 83% 65% 44% 81% 65% /1,24% 2,45% »2,43 Tarwe f a f - - 8.50 a - 10.50 6.75 a 4.75 a - 3.— a - 7.50 6.50 5.75 3.50 - 4.a - 4.50 - 9.— a - 9.50 - 11.— a - 12.— - 12.— a - 13.— - 11.a - 12. - 8.— a - 8.50 WELDADIGHEID. DIAKENEN der Hervormde Gemeente te Zierikzee geven onder hartelijke dankbetuiging kennis, dat door hen in de namiddag-godsdienstoefening op Zondag 1 September is gecollecteerd een gouden tiengulden stuk, ten behoeve hunner Armen. Ziekikzee, 2 September 1878. Diakenen voornoemd J. W. D. SCHUUKBEQUE BOEIJE, Voorzitter H. LAKENMAN, Secretaris. De Heer en Mevrouw CAU-van bek Pant betuigen hun welgemeenden dank voor de vele bewijzen van belangstelling bij de geboorte hunner dochter ondervonden. Sohaoen, 30 Aug. 1878.

Zierikzeesche Courant | 1878 | | pagina 3