Buitenlandsch Overzicht. Buitenland. Aan den Kinderdijk is een raatroos van de stoom boot //Johan de Witt I", bij 't uitgooien van 't touw aan den veerman, overboord gevallen en verdronken. Te Arnhem heeft een beschonken man, bij zijn moeder de glazen inslaande, zich met het glas van de ruit de rechterpols afgesneden. Een andere beschonkene, eeu militair, die per spoor van den Haag naar Utrecht ging, heeft in den wagon de lantaren stuk geslagen en zich daarbij zwaar aan de polsen verwond. Bij aankomst te Utrecht werd hij gearresteerd en naar het hospitaal gebracht. Te Bodegraven heeft een spoorwegwerker onder een zandtrein een been verloren. Te Lourdes zijn de miraculeuse genezingen weder in vollen gang, dat gaat daar volgens vooraf bekend gemaakt program. Het bekende Zillerthal in Tyrol is door een over strooming geheel verwoest. De woedende stroom die van de bergen kwam heeft alles medegesleeptbruggen, wegen, gebouwen, boomen, alles. De bewoners hebben slechts het leven kunnen redden, uitgezonderd 7 per sonen, die verdronken zijn. Het vee en de oogst is ook verloren gegaan. Men schat het verlies door deze ramp geleden op 700,000 florijnen. Op den spoorweg tussclien Nijkerk en Putten zijn door het breken van een veer van een wagen, behooreude tot het materiëel der staats-spoorwegen, 4 wagens en 2 rijtuigen van een goederen-trein ontspoord. Persoon lijke ongelukken hebben daarbij niet plaats gehad. Te Amsterdam is een driejarig jongentje in een openstaande regenbak gevallen en verdronken. Te Wageningen is door hevigen hagelslag belang rijke schade aan de te veld staande tabak toegebracht. Klaas ten Berg, te Gersloot, verliet gezond en wel zijn woning, en viel eenige treden verder dood neer. Hij was nog maar 36 jaar en laat een weduwe met 4 kinderen achter. Bij een vechtpartij tusschen twee dronkaards in een dorp bij Leiden heeft de een den ander een wenk brauw en een stuk van 't ooglidafgebeten. Het naspel van het groote Oostersche drama is nog in lange niet uit. Integendeel ontwikkelen zich eiken dag daarvan nieuwe tooneelen. Na vele bloedige gevechten, die waarlijk over het algemeen niet meegevallen zijn, hebben de Oostenrijksch- Hongaarsche troepen eindelijk Serajewo, de hoofdstad vah Bosuië-Herzegovvina bezet. In de straten dezer stad hebben de Turksche //opstandelingen", gelijk ze nu eenmaal heeten, zich als razenden tegen de vreem den verzet, doch ten slotte den strijd moeten opgeven. Een groot deel van hen is de stad uitgevlucht, velen zijn gesneuveld en zeer velen gevangen genomen. Mag men de Oostenrijkscke berichten gelooven, dan hebben alle offlciëele Turksche autoriteiten en ook de officieren zich van deelneming aan den tegenstand onthouden, en zich na de bezettiug der stad ter beschikking van den Oostenrijkschen generaal gesteld. Hafiz-pacha schijnt hierop een uitzondering te maken en zich zeer dubbelzinnig jegens de Oostenrijkers te hebben ge dragen hij moet dan ook in arrest genomen en naar Brod aan de Sau gevoerd zijn. De consuls der verschillende mogendheden, die te Serajewo waren, hebben bij generaal Petrowic hun opwachting gemaakt. Na al dat bloedvergieten is nu onverwachts het bericht gekomen dat er met den Sultan een overeen komst is gesloten betreffende de bezetting der beide provinciën, die als zij eenige weken vroeger gesloten was, wellicht al dat vechten, zoo niet de geheele be zetting had onnoodig gemaakt. Daarbij heeft namel. Oostenrijk des Sultans souvereine rechten op de twee provinciën volledig erkend. Eigenlijk is dit een aller dolst stuk; doch het papier is zoo geduldig, dat ook deze overeenkomst wel niet anders dan een doode vorm zal blijken te zijn. De Weeners zijn ondertusschen allesbehalve gesticht door dit incident, waardoor het al den schijn krijgt alsof de regeering geheel roekeloos met het leven der soldaten heeft gespeeld en ze laten vechten voor een annexatie, die inderdaad geen annexatie maar slechts donquichotterie is. Ten aanzien van Griekenland heefc de Sultan thans pertinent verklaard, dat hij van geen afstand van grondgebied aan dat Eijk weten wil. Denkelijk heeft hij op dit punt Engelsche pillen ingekregen. Het zal nu te bezien staan wat Rusland hierop zeggen zal en niet minder of de overige leden van het Berlijner Congres zullen toelaten dat nu reeds een der artikelen van het Berlijner tracfcaat wordt geschonden door on uitgevoerd te blijven. Ook de ontruiming van Batoem en de overdracht dier plaats aan de Russen is verdaagdmen zegt dat zij veertien dagen is uitgesteld op verzoek der Porte, omdat men groote vrees koestert dat het te Batoem als er de Russen binnen komen, even zoo gaan zal als in de westelijke provinciën bij de komst der Oostenrijkers. Vreedzamer verschijnselen doen zich voor op andere punten. Zoo is de voorgenomen expeditie der Russen in Middcn-Azië, die niet onduidelijk op de Engelsch- Indische landen gemunt was, en waartoe reeds alles gereed was, geheel afgekommandeerd. Vooreerst is het niet meer zoo noodig Engeland daar in 't verre Oosten te gaan bedreigen, en bovendien zou die expe ditie zoo kostbaar zijn geweest, dat de Czaar zeker met zelfvoldoening den last tot niet voldoening zal hebben gegeven, die zijn schatkist zoowel te pas komt. Een ander vreedzaam verschijnsel is de omwenteling in Egypte. Na jaren lang zijn land en volk beroofd en bestolen, het internationale recht getart en ver guisd en de Mogendheden als 't ware uitgelachen te hebben, heeft de Khedive, gehoor gevende aan een met het Oostersch karakter overeeusteramige ingeving van overgroote onbaatzuchtigheid, al zijn bezittingen die trouwens voor 't grootste deel door schandelijke middelen waren vergaard ter beschikking gesteld van de flnauciëele commissie, die met de bereddering van de schromelijk verwarde Egyptische zaken belast is. De Prinsen en Prinsessen hebben ook al wat ze hadden overgegeven. Zoo keert nu de Onderkoning tot zijn eerste positie, die van arme Sire, terug. Het is in zekeren zin een zwaar pak van zijn hartwant het ligt voor de hand, dat hij nu ook met echt Ooster sche gelatenheid zijn financiëele voogden en curators wel voor de geheele bereddering en opruiming zal laten zitten. Dan zal ten slotte het Westen van zelf andermaal met geld moeten bijspringen en daarna zal 't spel weer van voren of aan kuuneu beginnen, tenzij in dien tusschentijd de Oostersche verwikkelingen weder zoover zullen ingekluwend zijn, dat 't de vraag wordt: wat zullen we nu met Egypte doen, nu we Turkije versnipperd hebben P In Frankrijk maakt de groote republikeinsche partij zich al bij voorraad blijde met de aanstaande verkie zingen voor den Senaat, waarvan men nagenoeg zeker is dat ze ook in dit staatslichaam een republikeinsche meerderheid zullen teweegbrengen. Te Potsdam, en bij weerslag ook te Berlijn, is feest gevierd ter eere van Prinses Maria, die met Prins Hendrik der Nederlanden is gehuwd. De Duitsche pers heeft zich bij die gelegenheid ten aanzien van Nederland over 't algemeen zeer gunstig gezind en hoogst beleefd betoond, 't welk men anders van de pedante germanistische pers niet gewoon is. Te Brussel is luisterrijk de zilveren bruiloft gevierd van het koninklijk echtpaar. Het is bekend dat onze Zuidelijke buren den slag hebben van feest vieren dit is ook bij deze gelegenheid weder gebleken. Ge lukkig hebben zich de ergerlijke tooneelen van Brugge te Brussel niet herhaald, 't Zou ook zaak voor de clericalen geweest zijn zich daar stil te houden, want zij hebben daar al heel weinig te zeggen. Omtrent Spanje liep voor een paar dagen een vreemd gerucht. Een vermoedelijk in het ongereede geraakt telegram uit Madrid meldde dat er een aanslag door middel van vergiftiging was gepleegd op den Keizer. Waarschijnlijk is de zin geweest dat er een aanslag- gepleegd is op het leven des Keizers van Marokko. Dit kan zijn, doch wij trekkeu ons-hier weinig aan wat daar in Marokko omgaat, 't Is daar wel een eindeloos geknoei en gehaspel, nog erger dan in Turkije, maar dat was tot heden toe nog niet van invloed op de Europeesche politiek. Het vergif schijnt anders in den jongsten tijd op nog meer plaatsen een rol gespeeld te hebbenalthans men mompelt te Rome er van dat de onlangs overleden kardinaal Franchi ook vergiftigd zou zijn, alsmede dat ook op een ander hooggeplaatst persoon in het Yatikaan dergelijke aauslag zou gedaan zijn. 't Zou de eerste maal niet zijn dat in het hoofdkwartier der Christenheid de giftbeker aangeboden werddoch we willen 't er liever voor houden dat het gerucht valsch zij. In de Zuidelijke Staten van N.-Amerika, inzonderheid te Nieuw-Orleans, woedt op schrikbarende wijze de gele koorts, een plaag die bij wijlen niet minder hevig het Mississippi-delta teistert, als de cholera morbus de hemelsche boorden van den heiligen Ganges. Egypte. De Egyptische Moniteur meldt, dat de Khedive, den heer Wilson ontvangende, hem zeide, dat hij het rap port over de enquête had gelezen, de conclusie aan nam en besloten had, haar ernstig te doen toepassen. De vroegere dwalingen zouden niet worden herhaald, maar een nieuw stelsel zou worden ingevoerd. //Gij zult, zeide de Khedive, weldra eene belangrijke ver andering zien. Om te beginnen belast ik Nubar met de vorming van een ministerie, en daaruit zal voort vloeien de ministeriëele onafhankelijkheid als punt vnu uitgang eener radikale verandering van systeem en als de beste zekerheid voor mijne voornemens om de conclusiën der enquête uit te voeren." De conclusiën van het rapport zijn: Geen belas tingen zullen geÏDd worden zonder een wet, door de wetgevende macht aangenomen, waarbij de belastingen op de inwoners en de vreemdelingen toepasselijk worden verklaard; de ambtenaren der belastingen staan onder den Minister van Fiuanciëner wordt een reserve-fonds opgericht om te voorzien in het dificit, voortkomende uit de onvoldoende overstrooming van den Nijl; er worden lichamen ingesteld om te oordeelen over re clames op het stuk der financiën, ten einde den inboorling tegen misbruik van macht door de autori teiten te beschermenherziening van het belasting stelsel; afschaffing der corvee, behalve voor werken van openbaar nut; regeling van den militairen dienst de Khedive zal voor de likwidatie van het deficit alle vaste eigendommen der daira beschikbaar stellen een afzonderlijke administratie met uitgebreide volmacht zal die goederen besturen, vervreemden, of verpanden voor de likwidatie van het dificit. Gemengd Buitenlandsch Nieuws. Te Havre is overleden Maria Christina, dochter van wijlen Frans I, Koning der beide Siciliën, geboren 27 April 1806; gehuwd den 11 Dec. 1829 met Ferdinand VII van Spanje, wiens vierde vrouw zij was, en na diens dood eerst in 't geheim daarna openlijk hertrouwd met een soldaat vau de garde, don Fernando Munoz, later hertog van Rianzarès. Dit huwelijk is in 't ge heim gesloten 28 Dec. 1833 en openlijk ingezegend 13 Oct. 1844. Zij was een vrouw die een gewichtige rol heeft gespeeld in de Spaansche geschiedenis der jongste vijftig jaar. Zij wist haar dochter als Isabella II onder haar regentschap in 1833 op den troon van Spanje te helpen. Zij bekleedde het regentschap tot 12 Oct. 1840, doch speelde daarua nog steeds als intrigante een voor Spanje in menig opzicht noodlottig spel. Uit Spanje verbannen keerde zij later daarin weder terug, doch moest in 1867 weder vertrekken, waarna zij zich meestal le Parijs ophield. In 1876 kreeg zij vergunnig om in Spanje terug te keeren, doch zij heeft van die vrijheid geen gebruik gemaakt. Terwijl onze dames, als ze te kiezen hebben, liever slank, ja mager, dan zoo erg dik en zwaarlijvig zijn, is 't in Afrika hier anders mede gesteld. Daar vindt men 't het hoogste toppunt van schoonheid als een dame zoo dik is dat ze niet loopen kan. Kapitein Speke zag aan liet hof van Karagoué de Koningin en de Priuse3 zoo zwaarlijvig dat zij alleen op handen en voeten konden voortkomen. De hofhouding was, wat de zwarte dames betreft, ijverig om dat ideaal na te volgen. Als onze dames ook zoo dik willen worden, dan is 't recept daarvoor eenvoudig dit: een ton melk daags te drinken. Speke heeft gezien hoe de Koning van Karagoué in persoon het melkdrinken bijwoonde van zijn dochters. Hij was daarbij met een rietje gewapend en kwispelde op de zwarte ruggen als het drinken niet genoeg van harte giug. Een dorp niet ver van Calcutta in Britsch-Indië is door een bende apen overvallen en veroverdde apen joegen de bevolkiug op de vlucht en toen zij meesters waren van 't terrein, gingen zij brassen en smullen van de achtergelaten levensmiddelen, 't Is of die apen de kranten lezen en de menschen gaan navolgen. Welken invloed de lage prijzen van steenkolen oefe nen op het eindcijfer der balans van spoorweg-maat schappijen, blijkt treffend uit de zesmaandelijksche balans van de voornaamste Engelsche spoorwegen. De Manchester and Sheffield Railway bespaarde in de eerste zes maanden van dit jaar 3000 op de onkosten voor kolen, de Great Eastern, in weerwil van het vermeerderd aantal treinmijlen 7000, de North Eastern 25,000, doch bij deze Maatschappij is het aantal mijlen door goederentreinen doorloopend ver minderd. De Midland Railway bespaarde 22,000, terwijl het aantal treinmijlen toenam. Vijf jaren ge leden betaalde de North Eastern Railway voor kolen ten behoeve der locomotieven 35,600 's maands, thans slechts 16,000. Het aantal mijlen in een maand doorloopen bedroeg toen 1,634,000, thans 1,648,000. Men kan aannemen, dat deze Maatschappij thans 650 per dag minder uitgeeft voor kolen dan vroeger. Soubeyran en Louvier zijn als onder-gouverneuren van het Crédit Foucier vervaugen door den afgevaar digde Evèque en den vroegeren prefect Lequay.

Zierikzeesche Courant | 1878 | | pagina 3