Eenige predikanten in Groningen wekken daar de burgerij op om een dank-adres te zenden aan Z. M. den Koning om hem de erkentelijkheid der natie te betuigen voor de bekrachtiging der schoolwet. Zij meenen dat zoodanig adres, door honderdduizenden ge- teekend, den Koning aangenaam en een waar volks adres zou zijn. Wij voor ons zouden liever met dit plan niet medegaan. In den grond der zaak toch is er niets bijzonders in gelegen dat Z. M. de wet bekrachtigd heeft; wel zou het iets zeer vreemds ge weest zijn als dat niet geschied ware, doch wat Z. M. en de groofce meerderheid der natie betreft, is de zaak daarmede nu ook afgedaan. Een agitatie van deze zijde na zulk een afgestrafte agitatie van gene zijde zou een vrij dwaas figuur maken eu gewis Z. M. niet aangenaam zijn. Laat de natie door klimmende belangstelling in het volksonderwijs toonen dat zij met de wet mede en vooruit wil, dat zal het beste bewijs van hulde en dank wezen jegens den Vorst, die getoond heeft te weten wat het zegt als Vorst zijn plicht te doeu. Bij het overlijden van onzen verdienstelijken Staring, werd het denkbeeld geopperd zijn nagedachtenis op zichtbare wijze in eere te houden, door een gedeuk- teeken op zijn graf, door den Amsterdaraschen beeld houwer Stracké ontworpen. Dit plan kon bij gebrek aan genoegzame middelen echter niet uitgevoerd worden, en men heeft thans besloten op het graf een eenvoudig raedaljon te plaatsen met zinnebeeldige voorstelling van de landbouw-wetenschap, in bas-relief. De oprichting van militaire scholen te Haarlem en te Kampen is uitgesteld voorloopig tot April 1879. Bij den wedstrijd van //staande honden" in de duinen onder Castricum is de eerste prijs behaald door //Veldman", van den heer mr. P. C. Visser te Haarlem de tweede door //Lockey", van den heer J. Elias Ilacke en de derde door //Umfcas", van den heer S. J. Graaf van Limburg Sfcirum. Het burgerlijk huwelijk van Prins Hendrik der Nederlanden en Prinses Marie van Pruisen is Zaterdag tegen 1 uur in de paradekamer op het Stadtschloss op eenvoudige wijze voltrokken, nadat de onderteekeniug van het huwelijks-contract was voorafgegaan. De Prins Was weder in admiraals-uniform, de bruid in blauwe robe. De getuigen waren de Groothertog van Saksen Weimar, Prins Erederik der Nederl. en Prins Albrecht van Pruisen. Alle Vorsten en Vorstinnen, de hooge autoriteiten waren daarbij tegenwoordig. Voor Duitsch- land fungeerde bij de onderteekening van 't contract de heer v. Schleinitz, voor Nederland de heer Rochussen. De Koning^en de Kroonprins voor den Keizer van Duitschland hebben 't contract als hoofden der beide Vorstenhuizen, geteekend. Des avonds had de inzegening' plaats. Het pro gramma is reeds bekend gemaakt en is getrouw opge volgd. Voor den optocht is de orde aldus bepaald: De stoet wordt geopend door den Oppermaarschalk Vorst zu Salm Reiffenscheid-Dyck, met den grooten maarschalkstaf in de hand. Daarop komen de cavaliers, die aan de bruid zijn toegevoegd, n.l. graaf Priedrich von Schlippenbach en von Stösser. Vervolgens: 1. Prins Hendrik met Prinses Marie. De slippen van het bruidskleed worden gedragen door de gravin Marie von -Schliessen, gravin Wanda von der Gröben, freule Marie van Sypesteyn, barones Louise d'Yvoy van Mijdrecht. Rechts, naast de sleep, de opperhofmeesteres gravin von AlvenslebenWeteritz, geb. van Osteu-Sacken links de Nederlandsche opper hofmeesteres barones van HallSchimmelpenninck v. d. Oye. Achter Prins Hendrik gaan, generaal-majoor van Grolman en graaf van Bylandt van de garde du corps. 2. Alle adjudanten, kamerheeren, hofdignitarissen enz, 8. De Koning der Nederlanden met de Kroonprinses van Pruisen, gevolgd door hofdames, hofdignitarissen en toegevoegde officieren. 4. De Kroonprins van Pruisen met Prinses Eriedrich Carl, moeder der bruid. Rechts van den kroonprins zijn adjudantenlinks de Minister van het Koninklijke Huis, de Minister van Staat von Schleiuitz. 5. Prins Eriedrich Carl, vader der bruid, met de Groothertogin van Saksen. 6. Prins Carl, grootvader der bruid, met de Erfgroothertogin van Oldenburg. 7. Prins Frederik der Nederlanden met Prinses Albrecht van Pruisen. 8. De Groothertog van Saksen met de Erfgroothertogin van Saksen. 9. De Hertog van Connaught met zijn bruid, Prinses Louise Margarethe van Pruisen. 10. De Erfgroothertog van Oldenburg met de Erfprinses van Saksen-Meiningeu. 11. Prins Wilhelm van Pruisen (rechts), Prins Albert van Pruisen, Prins Heinrich van Pruisen (links). 12. Prins August van Wurtemberg (rechts), Prins Friedrich Wilhelm van Hessen, de Erfgroothertog van Saksen (links). 13. De Erfprins en Prins Erederik van Anholt. 14. De Erfprins van Saksen-Meiningen, Prins Eriedrich van Hohenzollern. De stoet, met 2 pages en hofdames achter elke Prinses, beweegt zich langzaam en statig onder de tonen der muziek, door de Grotzaal naar de Jaspis-galerij, die tot kapel is ingericht en waar de stoet door de verzamelde geestelijkheid wordt opgewacht. De Prinses was in 't prachtig bruidstoilet van drap d'argent met zilver, en fonkelde van diamanten. De Kroonprinses had haar de kroon opgezet; nog droeg zij een rayrtenkrans met oranje doorweven. Door de Grotzaal in de Jaspis-galerij gekomen, werd de stoet begroet met Meijerbeer's Kroningsmarsch. Het echt paar is door dr. Kogel, hofprediker, vroeger predikant te 's Hage, ingezegend. De spreker had tot tekst gekozen, Jozua's woorden: //Ik en mijn huis zullen den Heer dienen". Hij herinnerde aan de oude familie betrekkingen die tusschen het huis van Hohenzollern en dat van Oranje bestonden, eu zeide, dat de tegen woordige echtverbintenis door de beide naburige en bevriende volkeren, met de warmste ingenomenheid werd begroet. Na de wisseling der ringen, waarbij het kanongebulder zich deed hooren, en 't uitspreken vau den zegen, werd het bruidspaar een Bijbel ten geschenke aangeboden, hief de muziek Handels Halleluja aan, en werd daarna door allen aan 't echtpaar hulde gebracht, tevens aan den Kroonprins en de Kroon prinses en den Koning. Aan den //defileer-cour" der genoodigden werd deelgenomen >an het diplomatieke korps door de chefs en de militaire attachés der ver schillende gezantschappen. In de marmeren zaal was de galatafelde eerelafel was gerangschikt gelijk reeds is gemeld. De overige gasten waren aan 5 tafels verzameld. De Kroonprins bracht den toost aan 't bruidspaar na het opdienen van de soep. Na het diner heeft de fakkeldans plaats gehad in de Grotzaal. De Ministers Maybach, Ilobrecht, Eulenburg, Hofmann, Stosch, Kamecke, Schleinitz en Stolberg gingen voorop. Daarop volgden de generaals Loë, von Boyen, von Gross gen. von Schwarzhoff. De beschrijving is reeds gegeven, evenals van de latere verdeeling van de kousenband. Het bruidspaar keerde door de verlichte allé van Sans-souci naar het Stadtschloss terug. Tegen den avond viel er regen, 't geen de illumi natie deed mislukken. Op 6 September a.s. zal in den schouwburg te 's Gravenhage een feestvoorstelling worden gegeven ter eere van Prins en Prinses Plendrik, die deze voor stelling zullen bijwonen. Mevr. Seebach zal bij die gelegenheid den afscheidsgroet van Duitschland en Mevr. Kleiue-Gartmann den welkomstgroet van Neder land aan de Prinses voordragen. Ook wordt dien avond met vol orchest de jubel-ouverture van Joh. Merlens, door den componist gedirigeerd en aan den Prins opgedragen, uitgeyoerd. Naar men verneemt zal het jonggehuwde vorstelijk echtpaar den 7 Sept. zijn feestelijken intocht te Am sterdam houden en den 9en daaraanvolgende Utrecht bezoeken. Het geschenk dat door de Eriesche vrouwen aan Prinses Hendrik zal worden vereerd, bestaat uit een zwaar gouden hoofdijzer met naalden, paarlen en ju- weelen knoppen, met daarbij behoorende kanten muts. Van de Overijselsche vrouwen ontvangt het vorste lijk bruidspaar een kostbaar en smaakvol in antieken stijl vervaardigd kompleet kamer-ameublement. De stad 's Gravenhage schenkt een prachtige kun stig gewerkte zilveren lichtkroon, 1,15 M. hoog eu 1,25 M. wijd, vervaardigd door de firma P. de Meijer te 's Hage. De telegastograaf is een electrisch toestel, in Amerika uitgevonden, waardoor het verhemelte geprikkeld wordt voor een willekeurigen tijd en zonder gevaar voor indigestie of dronkenschap. Ziehier de werking van dit wonder-toestel. Nadat wijn, soep, visch of eenige andere spijs in een aan een krachtige batterij ver bonden reservoir zijn gesloten, kan de smaak of geur langs telegraafdraden op mijlen afstands geleid worden in de monden van een onbegrensd aantal lonvwants. Deze hebben slechts dien draad in den mond te brengen om het genot van eten en drinken te smaken. Zij kunnen zich overeten of dronken drinken, doch zoodra dedraad verwijderd wordt, verdwijnen indigestie en dronkenschap, en er blijft niets over dan een //aangenaam vroolijk gevoel". De uitvinder houdt echter de verdere modus ope- randum voorloopig geheimhij wil eerst zijn //geniale" uitvinding volmaken. De luit. Ferry der N.-Amerikaansche marine, heeft een nieuw soort van nacht-signalen uitgevonden, namelijk sterren van verschillende kleuren, zoo als men in de romeinsche kaarsen bij vuurwerk aanschouwt, en die uit een pistool 6090 meter hoog kunnen worden geschoten. Door verbinding der beide kleuren rood en groen kan men alle signalen uit het signaal- boek samenstellen. Deze sterren branden zoo helder, dat men de kleuren tot op een afstand van 1012 zeemijlen duidelijk kan onderscheiden. Benoemingen, Besluiten, enz. Z. M. heeft, op verzoek, eervol ontslag verleend aan D. A. van NoppeD als 2e luit. bij het 3e bat. rustende schutterij in Zeeland, en benoemd tot auditeur bij den schuttersraad van het le bat. Mr. W. Polman Kruseman. Tot opzichter over de kustverlichting te Westkapelle is met ingang van 1 October a.s. benoemd de heer W. de Rapper, gepensioneerd opperschipper bij de Nederlandsche marine. De Nederlandsche gezant bij het Duilsche Hof, jhr. Rochussen, is tot ridder le klasse van de orde van den Rooden Adelaar en de Luxemburgsche Minister, baron de Blochausen, tot ridder le klasse van de Pruisische Kroonorde benoemd. Landbouw. Inhoud van Ceres No. 25. De invoer van Ameri- kaansch vleesch in Engeland (vervolg). De stier //Taurus." Zelfbinders. Uit het verslag omtrent den toestand van Landbouw en Veeteelt in Zeeland, over 1875, '76 en '77, I. Verslag van den Direc teur en de Leeraren van 's Rijks veeartsenijschool omtrent het natuurkundig examen voor aanstaande veeartsen, vermeld in art. 9 der Wet van 8 Juli 1874 (Staatsblad No. 99). Verslag van de Commissie, belast met het afnemen van het veeartsenijkundig examen gedurende de jaren 18781880, aangaande hare zitting in Juli 1878. Weersgesteldheid in Juli 1878, enz. De hoofdprijs in de paardenloterij te Goes is ge wonnen door J. S. aldaar, die voor 2 jaar den eersten prijs, zijnde een span paarden, heeft gewonnen in de loterij door de Zeeuwsche Maatschappij van Landbouw gehouden. Kunst en Wetenschap. In de afgeloopen week is te Kampen het XVIe Nederlandsche Taal- en Letterkundig Congres gehouden, dat verleden jaar was uitgesteld wegens het overlijden van Koningin Sofia. Het oordeel over deze Congressen in 't algemeen is zeer uiteenloopend. Er zijn letter kundigen die er veel, andere die er niet de minste waarde voor de letterkunde en de taal aan toekennen. Wij gelooveu dat de Nederlandsche Taai-Congressen, waarvan thans het XVIe gehouden is, noch zooveel eer noch zooveel blaam verdienen. Vooral sedert ze niet meer te beschouwen ziju als mauifestatiën, in de eerste plaats, van den anti-clericalen geest van de verlichtsten onder de Belgen, hebben ze toch zeker nog dit nu dat ze aanleiding geveu om den band vast te houden, waardoor gelijkheid van taal de Noor delijke en Zuidelijke Nederlanders verbindt. Het Nederlandsch sprekende deel der bevolking tusschen Eems en Schelde is niet zoo talrijk dat het zulk een band kan missen als 't prijs stelt op zijn taal als een deel zijner nationaliteit. Zonder dat er dus zooveel rechtstreeksche praefcische resultaten van die Congressen zijn aan te wijzen, geven ze toch wel goede vruchten. Wij vertrouwen dit ook van dit XVIe Congres. Aan feestelijken tooi en opgewekte stemming heeft het te Kampen niet ontbroken. Op Zaterdag, den laatsten zittingdag, heeft het Congres per telegraaf een geluk- wensch naar Potsdam gezonden voor de jonggehuwde vorstelijke personen en een naar Brussel om de Ko ninklijke familie van België met haar zilveren bruiloft geluk te wenschen. We vertrouwen dat deze tele grammen in het Ilollandsch zullen verzonden zijn. Maandag is de Rotterdamsche Vereëniging //Vondel", die in den wedstrijd te Dendermonde een prijs van uitmuntendheid en een eersten prijs behaalde, feestelijk te Rotterdam ontvangen. Ongelukken, Rampen, Misdaden, enz. Nabij het station Brummen heeft mevr. de barones van Rhemen van Rhemenshuizen, echtgenoote van het lid der Eerste Kamer (die op een buitenlandsche reis was) op treurige wijs het leven verloren. Met haar kleindochtertje den spoorwegdijk willende oversteken, die langs haar landgoed loopt, werd zij door den van Arnhem komenden trein overreden en verpletterd. Een zwaar onweder heeft over Drente gewoed, waardoor o. a. een huis is afgebrand en een kind door den bliksem gedood. Op de Kattenburger gracht te Amsterdam is een pakhuis met tabak en hout uitgebrand. Te Woerden is een man, die een koe zou slachten, door het dier zoodanig gestooten dat hij overleden is. Te Zuid velde is een man door zijn op hol geraakten wagen overreden en gedood.

Zierikzeesche Courant | 1878 | | pagina 2