ZIIKIkZUSI III COURANT. voor hot arrondis- sement Ziorikïoo. 1878. No. 67. Woensdag 28 Augustus. 81ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD EEN BLIJDE PRINSJESDAG. Binnenland, Deze Courant verschijnt DINSDAG en VRIJDAG avond, uitgezonderd op FEESTDAGEN, Prijs per drie maanden 1,Franco per post 1,- Afzonderlijke nommers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DER AD VERTENTIEN: Per gewonen regel 10 cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 15 regels, mits contant betaald, 25 ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever if. IiAKEIVMAlV. Op Zaterdag den 24 Augustus 1878 des namiddags te half twee is te Potsdam het burgerlijk huwelijk voltrokken en des avonds te zeven ure kerkelijk ingezegend tusschen Z. K. H. Prins Willem Prederik H e u d r i k der Nederlanden, geboren den 13 Juni 1820, weduwnaar van H. II. H. Prinses Amelia Maria da Gloria Agueta van Saksen Weimar Eisenach, en H. IC. H. Prinses Maria Elisa beth Louise Frederika van Pruisen, geb. den 14 September 1855. Ziedaar de gewichtige gebeurtenis die, toe gejuicht aan deze en aan gene zijde van den Rijn, ons boven dit stukje deed plaatsen „Een blijde Prinsjesdag". Het is vele, zeer vele jaren geleden sedert een dergelijke prinsjesdag de harten in beweging bracht en met warmte van deelneming deed kloppen voor 't beminde Oranjehuis. Het hu welijk van Prinses Maria met den Prins von Wied werd met deelneming bejegend, doch dat was minder een zaak die 't nationaal ge voel raaktehet huwelijk van den algemeen geachten en beminden broeder des IConings heeft van Noord tot Zuid en van Oost tot West sympathie opgewekt; de 24 Augustus is met recht een blijde prinsjesdag te noemen en zal als zoodanig nog gevolgd worden door den 31 Augustus, wanneer het bruidspaar zijn intocht in den Haag zal doen en vast nog wel door niet minder grootsche manifestaties te Amsterdam, Utrecht, Soestdijk en Luxemburg. Heel Nederland en heel Duitschland, althans gewis geheel Pruisen, enheel Luxemburg koesteren de beste wensehen voor het heil der doorluchtige jonggehuwden. Met innige deel neming hebben Nederland en Luxemburg indertijd den beminden Prins Hendrik bejegend bij het verlies van zijn eerste gemalin; thans wenscht men hem alom geluk met de op nieuw ver worven huwelijkskroon, en zeker is 't aller bede dat het doorluchtig echtpaar lange, jaren de zegeningen des huwelijks moge genieten, die het door een sympathieke natie zoo van harte gegund worden. De pas gesloten huwelijks-verbintenis is inder daad van veel belang, zoowel voor de betrokken personen als voor Nederland in 't algemeen. Dat Prins Hendrik na de zoo waardig gedragen eenzaamheid van den weduwnaarsstaat zijn huis weder levendig en vroolijk mag zien worden, nu weder een gevierde en beminde Prinses daarvan de koesterende zon zal worden, dat is voorzeker reeds een zaak van hooge waarde. Maar voor 't land is deze nieuwe familieband met het sinds de jongste groote gebeurtenissen zoo machtige huis van Hohenzollern ook niet van beteekenis ontbloot. Talrijk zijn sinds een paar eeuwen de familie-verbintenissen tusschen den Oranje-Nassaustam en het Pruisische Koningshuis, al waren ze niet zonder uitzonde ring gelukkig; Prins Hendrik's grootmoeder en overgrootmoeder waren ook Pruisische vorstin nen. Die huwelijksbetrekkingen hebben, zooals bekend is, hun historisch gewicht gehad. Ook het pas gesloten echtverbond vau een telg van den Oranje-Nassaustam met eeu Pruisische Prinses kan nog historisch gewicht verkrijgen. Zoolang Z. M. de Koning niet hertrouwt en de Prins van Oranje en Prins Alexander niet in 't huwelijk treden, zal Prins Hendrik de eenige gehuwde Vorst in Nederland zijn. In 't tweede hoofdstuk der Grondwet zijn de ge vallen voorzien, dat b.v. Prins Hendrik of diens kinderen geroepen kunnen worden tot de troon opvolging, en al is er nu geen bepaalde aan leiding om hierop alreeds berekeningen te gaan bouwen, toch zou het zeer wel mogelijk zijn dat zoo iets geschiedde. Het Iran daarom de Natie niet onverschillig zijn, welke huwelijks verbintenis de broeder des Konings aangaat. In alle opzichten schijnt er grond te bestaan om zich, wat dit punt aangaat, te verheugen in de door den Prins gedane keuze. Prinses Maria wordt om het zeerst geprezen als een beminnelijke vrouw, die gaven des geestes aan een edel gemoed en flink karakter paart. De eerste echt van den Prins is kinderloos geweest; gewis wordt 'k i dezer dagen door velen van harte toegewenscht dat hem nu ook de vreugd van het vaderschap moge geschonken worden. De beste verwachtingen daaromtrent worden zeker door duizenden met ons gekoesterd. Hoezeer de huwelijks-verbintenis van den Prins de algemeene ingenomenheid van de natie heeft opgewekt, blijkt uit de onderscheidene huwelijks-geschenken, die het vorstelijk paar zullen worden opgedragen en waartoe duizenden hun gaven hebben geofferd, zoodat ze niet minder om de gezindheid der schenkers als om de kostbaarheid en degelijkheid groote waarde voor den Prins en zijne gemalin zullen hebben. Voor het nationaal gevoel is het aangenaam dat bij gelegenheid der trouwplechtigheden te Potsdam, onze Koning aldaar met zooveel sym pathie en achting is bejegend, terwijl Z. M. daar ook wezenlijk een flink figuur moet ge maakt hebben. Dit is een kleinigheid, doch zal niet zonder invloed zijn op de publieke opinie in Duitschland. Het is toch niet onbekend en voor ons nationaal gevoel hinderlijk genoeg, dat sinds de gebeurtenissen van'66 en'70'71 zich in Duitschland, en inzonderheid in Pruisen, zekere meenjng of door overmoed ingegeven waan heeft gevormd, als zou Nederland een land zijn dat braak ligt voor de Duitscke cultuur en te avond of te morgen staat geannexeerd te worden. Het behoeft niet herinnerd te worden dat bij voorkomende gelegenheid deze meeningen door de hooge diplomaten zijn gelogenstraft, maar het is niettemin goed, dat ook door meer op de menigte werkende gebeurtenissen, die wind eens een andere richting verkrijgt. Hiertoe nu geeft een dynastieke alliantie als het pas gesloten huwelijk een zeer gepaste aanleiding. Wederkeerig kan daardoor ook bij ons de niet zelden te hooi en te gras aan den dag gelegde anti-Duitsch-gezindheid eenigszins wor den getemperd. Goede buurschap en goede vriendschap vooral van zulk een grooten nabuur kan voor een klein volk als 't onze niet anders den nuttig zijn. Moge ook in dit opzicht het huwelijk van den beminden Prins een bron van goede ge volgen zijn. Dat de zijtak van den Oranjeboom, voorge steld in Prins Hendrik der Nederlanden, welig bloeie tot verhooging van Neêrlands heil Zierikzee, 27 Aug. Zaterdag, den trouwdag van H.H. K.K. H.H. Prins en Prinses Hendrik, wapperden van de openbare en van vele particuliere gebouwen, alsmede van de in de havens liggende vaartuigen, de Nederlandsche driekleur. Wij vestigen de aandacht op het vierde en laatste Zomer-Concert der Harmonie-Vereeniging //Kunst en Eer/', in Parklust, op a.s. Vrijdag 's avonds te half 8. De Mannen-Zangvereeniging //Luctor et Emergo// zal door het uitvoeren van eenige nommers tot het aan gename dezer muzikale soiree medewerken. Het program luidt als volgt: 1. Marche de Pie IX, Christophe; 2. Potpourri //Alt und doch Neu//, Gartner 3. Le Stimulant. Air varié, Ziegler; 4. Vlaggelied. Voor mannenkoor inet begeleiding van koper-instru menten, Verhulst; 5. Narcisse-Polka, Carl; 6. Des rencontres. Marche Potpourri, Dunkier; 7. Souvenir de l'exposition. Polka met Piston-Solo, Dagnelies; 8. Cavatine a. d. Oper //Maria Stuart//, Alberti 9. a. Jiigers-Abschied, Mendelsshonb. Een Schutter, Smit. Voor mannenkoor met begeleiding van koper- instrumenten; 10. La reconnaissance. Valse, v. d. Bogaerde. Zierikzee, 27 kunnen vermelden, aanstaande kermis, heeft geëngageerd, acrobaten, zangers Duitsche komieken, een vermaarde Eng looft ons zoodoende kermis-vermaak. Aug. Het doet ons genoegen te dat de heer den Toom, voor d'e een uitmuntend goed gezelschap waaronder zeer gunstig bekende en zangeressen, Hollandsche en een negerzanger in naturazoomede ;elsche zangeres. Een en ander be- weder een aangenaam en afwisselend Zaterdag is te Middelburg overleden mr. G. A. Fokker, oud-lid der Tweede Kamer der Staten-Generaal, lid van het college van Ged. Staten van Zeeland, ridder van den Nederl. Leeuw, een man in wien in vele opzichten de maatschappij in het algemeen en de provincie Zeeland in 't. bijzonder veel verliezeu. De overledene was een warm voorstander der liberale beginselen en op wetenschappelijk gebied een autoriteit, op 't stuk van 't spaarbankwezen, over welk vak hij vele brochures en belangrijke artikelen heeft geleverd, o. a. in de Economist. Iiij heeft zich ook bekend gemaakt als een verklaard en overtuigd tegenstander der Ned. Staatsloterij. lu vele zaken nam hij een ijverig deel ter bevordering van liet algemeen belang. Zoo was hij voorzitter der Provinciale bibliotheek; lid van 't Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen; corres pondent van de Rijks-commissie voor oudheden en kunst, enz. Bij het gaaischieten door de Koninklijke handboog schutterij //Willem III// te Vlissingen, gaf het lid J. J. de Waeij, Belgisch zeeloods, te Vlissingen woon achtig, een blijk van zijne ongewone geoefendheid als schutter, daar hij den hoofdvogel, den rechter zij vogel en elf andere vogels afschoot. De wed. de Gaay te Zalt-Bommel heeft van den Gemeenteraad concessie verkregen voor den aanleg van een tramweg van het spoorwegstation, dat 20 minuten buiten de stad ligt, naar haar logement.

Zierikzeesche Courant | 1878 | | pagina 1