ZIERIRZÉËSCHË COURANT. voor het arrondis- seinent Zierikee. 1878. No. 63. Woensdag 14 Augustus. 81ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. Deze Courant verschijnt DINSDAG en VRIJDAG avond, uitgezonderd op FEESTDAGEN, Prijs per drie maanden 1,Franco per post 1,- Afzondcrlijke nommers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Per gewonen regel 10 cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 15 regels, mits contant betaald, 25 ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKEIS MAN. ZIERIKZEE, 13 Augustus 1 8 7 8. De Friesche Ct. wenscht, dat de geschiedenis van de drijfjacht, welke men valschelijk den naam heeft ge geven van volkspetitionnement, niet voorbij gegaan moge zijn, zonder dat het verstandig oordeelend gedeelte der natie daaruit nuttige leering hebbe getrokken. Voor eerst moet men de aandacht vestigen op den invloed, welken de geestelijkheid nog steeds blijft uitoefenen op de onontwikkelde massa. En door dit feit te con- stateeren, constateert men tegelijk het treurige feit, dat het peil der ontwikkeling bij de massa in het land der nationale vrijheid nog zeer laag is. Wie een goed inzicht heeft van 's volks hoogste belangen, hem leerde de geschiedenis der laatste weken hoe noodzakelijk het is, dat een mildere wetgeving plaats make voor de bekrompenheid, waarmee het schoolwezen in menig opzicht heeft te kampen. De Fr. Ct. zou het denkbeeld gepast viuden, dat er met het oog op de zonden, leugens en ongerechtigheden, in de laatste weken in naam van het heilige en der Godheid ge pleegd, een boetedag werd uitgeschreven, waaraan alle liberalen behooren deel te nemen, om in de eerste plaats te belijden, dat men tot heden in gebreke is gebleven, voldoende verlichting en innerlijke beschaving te verspreiden onder de zoogezegde volksklassen, en om ten anderen zich te verbinden, de schoolwet, na bekrachtiging door Z. M. den Koning, zoo spoedig mogelijk in de gemeenten in te voeren en zoo mild mogelijk toe te passen. Hierdoor zouden de liberalen toonen, dat ze eene wet, gelijk die door Minister Kappeyne gegeven en door de Staten-Generaal goed gekeurd is, waardig zijn, eene wet, die wel niet voldoet aan de eischen der meer geavanceerden, doch die zooveel goeds voorbereidt en feitelijk invoert, dat zij allen voorstanders van volksdomheid de haren te berge doet rijzen. Moge, wenscht de Fr. Ct., de eenige wraak der liberalen over den smaad en de ver guizing, hun aangedaan in de clericale bladen van tweederlei richting, hierin bestaan, dat ze de wet, welke misschien nog in deze week door den koning bekrachtigd zal worden met de meeste eerlijkheid ten uitvoer leggen en vaardig leeren hanteeren als een raiddel om volksontwikkeling te verspreiden. Naar wij vernemen, heeft Z. M. de Koning de petitiën in zake de onderwijswet aan den Ministerraad verzonden, ten einde de Ministers in de gelegenheid te stellen om Z. M. daaromtrent te dienen met advies. In den Courrier de la Meuse komt het volgend schrijven voor Mijnheer de Redacteur! //In de gemeenteraads-vergadering van Dinsdag 6 dezer werd, buiten de dagorde, op voor stel van eenige leden, een adres opgemaakt tegen het wetsontwerp op het lager onderwijs, ter verzending aan de Eerste Kamer der Staten-Generaal. z/Het is te verwonderen dat zulke belangrijke onder werpen niet op de dagorde figureerenmen schijnt par surprise te hebben willen handelen. //Door ongesteldheid was ik verhinderd die verga dering bij te wonen; was ik echter vooraf met dit voorstel bekend geweest, ik zou ongetwijfeld schrif telijk mijne meening daaromtrent aan den Raad hebben medegedeeld. Ik zou behalve de gronden, thans door de heeren Franquinet en Bauduin ontwikkeld, en die ik ten volle beaam, er nog bijgevoegd hebben, dat ik het wetsontwerp beschouw als leidende tot voor uitgang in het onderwijs, daar het drie hoofdpunten bevat, t. w.lo. bevordering van het schoolgaan voor kinderen van onvermogenden2o. vermeerdering van het onderwijzend personeelen 3o. lotsverbetering der onderwijzers. Ik zou daarom ook, ware ik bij de vergadering tegenwoordig geweest, aan het adres mijne stem niet gegeven hebben. z/Ter voorkoming van misverstand omtrent mijne afwezigheid, heb ik gemeend deze verklaring te moeten geven. z/Door opneming dezer regelen zult gij verplichten, //Mijnheer de Redacteur z/Uw dienaar, Maastricht, 7 Aug. 1878. //Laurent Polis, //lid van den Gemeen terand." De Commissie van Oppertoezicht en beheer over de Kweekschool voor Zeevaart te Leiden zal op Maandag 26 Aug. a.s. in genoemde inrichting een keuring doen plaats hebben van knapen, welke bij 's Rijks Zeemacht in dienst wensclien te treden. Aan het hof te Berlijn spreekt men volgens de Keulsche Courantvan een huwelijk tusschen den Koning van Nederland en de Hertogin Elisabeth van Saksen-Weimar-Eisenach, dochter van den Groot- Hertog van Saksen-Weimar-Eisenach en Prinses Sophie der Nederlanden, alzoo met een nicht des Konings. Deze Prinses is 24 jaar oud. Door de Marine is een scjy. van f 2500 bijeen gebracht tot aankoop van een geschenk aan Z. K. H. Prins Hendrik. Naar de Eaarl. Ct. verneemt, zal het geschenk, dat door de Nederlandsche Marine aan Z. K. Ii. Prins Hendrik zal worden aangeboden, bestaan in een schilderij, te vervaardigen door den heer van Heemskerk van Beest, oud-zeeofficier, en voorstellende een voorval op een der schepen, waarop Z. K. Ii. indertijd het bevel gevoerd heeft. Het Voorhout, de Kneuterdijk eu Vijverberg te 's Hage zullen in den avond van den dag van den pleohtigen intocht van Prins en Prinses Hendrik, van wege het gemeentebestuur schitterend verlicht worden. Op de Plaats zal een fontein opgericht worden, die ook met een sierlijke verlichting zal prijken. Het zilveren eet-servies, dat aan Z. K. Ii. Prins Hendrik, bij gelegenheid van zijn aanstaand huwelijk, vanwege de stad Amsterdam zal worden aangeboden, bestaat uit een volledig dessert-servies van ongeveer 70 stukken, en waaraan 72 ponden zilver verwerkt zijn. De hoofdstukken zijn 4 candelabres ter hoogte van 8 decimeter voor zes lichten, 2 kristallen fruitschalen, met massief zilveren bakken ter hoogte van 3.5 decim., 12 bonbon-schalen, 18 flesschen-bakken, enz. De Utrechtsche dames hebben naar ons inzien het meest doelmatige en beste geschenk aan Prinses Marie van Pruisen toegedacht. Het beste bestaat n. 1. uit een keurig bewerkt boekenkastje, waarin de werken der meest geachte Nederlandsche schrijvers, in fraaie banden zijn bijeengevoegd. Indien dit echt nationale huldebetoon eens navolging mocht vinden en aan elke jonge dame van goeden huize zulk een onmisbaar en keurig ameublement bij haar verloving werd aangebo den wat een glorie zou dit zijn voor onze letterkunde en hare beoefenaars, en wat een winst voor den Neder- landschen boekhandel, die vaak zijn cliënten maar niet aan het verstand kan brengen, dat een degelijk, klassiek boekwerk duurzamer en kostelijker geschenk is dan het schoonste halssieraad. Het zal ons dan ook niet bevreemden of wij ontvangen spoedig bericht, dat in navolging van Utrechtschen letterlievenden zin reeds verschillende Bibliotheekjes tot bruidsgeschenken bij den boekhandel worden besteld. N. v, d. B. Den 11 Augustus heeft te 's Ha ge de eerste huwelijks afkondiging plaats gehad van Z. K. H. Prins Willem Frederik Hendrik der Nederlanden, weduwenaar van Hare Hoogheid Prinses Amalia Maria da Gloria Augusta van Saksen-Weimar-Eisenach, Hertogin van Saksen, en H. K. H. Prinses Maria Elisabeth Louise Frederika van Pruisen. Men meldt aan het XI. D. Het voornemen schijnt bij Z. K. H. Prins Hendrik te bestaan, om 9 Sept. met Hd. gemalin een bezoek aan de gemeente Utrecht te brengen en een rijtoer door de stad te doen, daarna een collation bij den Commissaris des Konings te gebruiken en te 4 ure naar Soestdijk te vertrekken. Bij de gezamenlijke spoorweg-maatschappijen hier te lande bestaat het plan om bij gelegenheid van de plechtige ontvangst, in het laatst van deze maand, van Z. K. H. Prins Hendrik en Hd. gemalin te 's Hage, en de daaraan verbonden feestelijkheden, pleizier-treinen 3e kl. naar de hofstad te laten loopen. Vrijdag middag van 1 tot 4 ure heeft de beproeving van den spoorbrug bij Nijmegen plaats gehadeen 'trein van tien locomotieven rustte eerst op ieder ge deelte van de brug en bereed deze daarna met een snelheid van 10 nieters per seconde. Alles is goed afgeloopen. Mej. Estella de la Mar, pensionnaire van Z. M, den Koning, die onder den naam van Stella Faustina met Strakosch en Ole Buil eeu kunstreis gemaakt heeft door Noorwegen, is daar overal met het meeste succes opgetreden. De bladen zijn vol lof over de talenten van deze jeugdige Nederlandsche kunstenares, die o. a. door de voordracht van aria's uit de Barbier, Rigoletto, Faust enz., en van een lied in de taal van het land de algemeene geestdrift opwekte. Ebl. Gids van Parijs, om in horten tijd veel te zien. mij, ik zal u den weg wijzen, zoo luidt de titel van een boekje door mr. A. D. de Vries voor zijn landgenooten bewerkt. Wat de titel belooft, geeft de inhoud, en meer dan dat. Want niet alleen leert deze Gids den vreemdeling zeer gemakkelijk den weg vinden door het uitgestrekt Parijs; maar hij deelt hun dok in een beknopt bestek mede al wat bezienswaardig is en tot uitspanning kan verstrekken, onder bijvoe ging van talrijke wenken en wetenswaardige bijzonder heden. De schrijver heeft vooral het oog gehad op hen, die slechts korten tijd, b.v, een dag of acht, te Parijs kunnen vertoeven. Daar hij zelf Hollander is, eenmaal zelf als vreemdeling te Parijs is aangekomen en er daarna geruimen tijd verblijf heeft gehouden, heeft hij het best kunnen nagaan welke inlichtingen de Hollander, die voor 't eerst Frankrijks hoofdstad bezoekt, noodig heeft; hiervan draagt geheel zijn Gids de kenmerken. Het tweede gedeelte van het boekje bevat de be schrijving van de ontmoetingen, welke- een eerzaam Am9terdamsch rentenier, die alleen en zonder de taal machtig te zijn Parijs bezocht, daar heeft gehad. Ook hierin komen talrijke zijdelingsche wenken voor, die zeer nuttig kunnen zijn, en tevens kan dit verhaal dienen als aangename lectuur op reis. Niemand van hen, voor wie de Gids geschreven is, zal zich dus den gulden beklagen, waarvoor het boekje verkrijgbaar is. En als men de raadgeving^,, jinar aanwijzingen opvolgt, welke er in vog^ko^- lichtelijk menige gulden wordmyij?^ misschien nutteloos, zn uitgegeven. 'alters", kapt. S. Walters, van Zierikzee 'naar Engeland.

Zierikzeesche Courant | 1878 | | pagina 1