Binnenland. Buitenlandsch Overzicht. zal de sociaal-democratie ook niet doodeii. Er is zelfs uiet aan te denken, dat zij kaar ernstig zal treffen. Men zal haar na korte jaren weder zien opkomen en ziek op nieuw doen gelden, dat is uiet te beletten. En dit is ook niet noodig. Men moet toch rekening houden met de kwalen der maatschappij die zich uiten, al is 't ook onder vormen als die van socialisme, commu nisme, nihilisme af wat men meer ziet in onze dagen. Daarmede moet rekening gehouden worden. Hoe Naar onze overtuiging door met waarachtigen ernst de hand te houden of te slaan aan de wezenlijke, verstandelijke en zede lijke ontwikkeling des volks. Niet door 't volk wijs te maken, dat als het met een millioen zijner broederen een millioen buren heeft ver slagen, dat dit dan grootheid en ontwikkeling is. Niet door op groote schaal den roof te plegen van geheele lauden en gewesten, terwijl men den socialisten hun bijzondere opvattingen omtrent het mijn en dijn als doodzonde aan rekent. Maar door het volk wezenlijk verstan diger en zedelijker te maken. ZiEitiKZEE, 9 Augustus. Wat Woensdag op het middaguur in de vergadering der Eerste Kamer geschied is, mag wel als een zeer gewichtig feit worden aan gemerkt. Na een zeer korte beraadslaging is de wet op het lager onderwijs door de Eerste Kamer aange nomen en wel met 26 tegen 10 stemmen. Dit feit heeft in zekeren zin geen commentaar noodig en in een ander opzicht geeft het zeer veel te denken. Is het te beschouwen als een cordaat antwoord op de brutale insinuaties die sedert zoovele weken tegen de wetgevende Kamers geslingerd zijn door eenige partij-leiders, waarvan men vragen moet of ze blind zijn, dan wel of ze in allen ernst een soort van christelijk volks-oproer willen uitlokken? De waardigheid der Kamer brengt wel mede van het geschreeuw van enkelen geen nota te nemen, doch als die enkelen zoo ver waand zijn dat zij uitbazuinen, dat ze de meerderheid des volks of van 't gemeen achter zich hebben, dan mag daar wel eens op geantwoord worden. Ook in het Zeeuwscli Vlaanderen is vrij sterk ge ijverd voor het zoogenoemde volks-petitionnement. Aan het hoofd der beweging stonden daar de heeren C. W. Pohlmann, K. W. Ilulstijn en J. Knottenbelt, predikanten te Groede, Oostburg en Sluis met nog tien andere personen. Nu heeft de heer G. A. Vorsterman van Ojen den handschoen opgenomen voor de ver guisde en zoo te onrechte verdacht gemaakte openbare school. In het Weekblad voor Z. VI. daagt hij bepaaldelijk de drie genoemde heeren uit om in het openbaar, te Oostburg, in de loop dezer maand hem te komen aanhooren en tegenspreken als hij achter volgens in dertien stellingen al het door de agitators beweerde zal wederleggen. Hij zal bij dat openlijk twistgeding uit gaan van de veronderstellingen//God bestaat". //God is volmaakt". De eerste drie stellingen zijnle De bijbel kan Gods woord niet zijn. 2e De bijbel is ongeschikt voor kinderen. Se De bijbel kan op school niet gebruikt worden. Onder de stellingen, die wij over 't algemeen gaarne alle onderschrijven, komt verder ook deze voor, de 10e, waarvan de ervaring vooral in Duifcschland de waarheid dezer dagen doet zien; zij luidt: //De zoogenaamd christelijke school levert geen waarborg tegen communisme en socialisme; de openbare wel". Reeds vooraf en we vermoeden met grond voorziet de heer Vorsterman van Oyen dat men hem niet zal durven staan. Men zal tegen hem optrekken met een bidstond of met aanvallen in preeken enz. op plaatsen waar men niet mag tegenspreken. We achten het dan ook wel eenigszins paarlen voor de zwijnen geworpen, als men de moeite nemen wil van een openbaar debat over deze zaak, hetwelk of zal worden ontweken of in 't geniep belakt en bij de onwetende schare verdacht gemaakt. Gelukkig is de heer van Oyen de man niet om zich door zoo iets uit het veld te laten slaan. Het 7%5^-petitionneraent heeft een verbazend resultaat opgeleverd. Van de bijna 108,000 ingezetenen der residentie hebben zich 350 met het Dagblad ver- eenigd, de onmondigen daaronder begregen. De feesten ter gelegenheid van het huwelijk van HH. KK. HH. Prins Hendrik en Prinses Marie van Pruisen zullen in het Paleis te Potsdam plaats hebben. De Kroonprins en de Kroonprinses zullen daarbij den Keizer en de Keizerin vertegenwoordigen. Het paleis is wel niet zoo ruim als 't Keizerlijk slot te Berlijn, doch men vindt er verschillende prachtige zalen, die geschikt zijn voor een feest als het hier geldt. Er is geen kapel in bet paleis, doch de zoogenaamde spiegelgalerij wordt evenals dat meermalen bij de doopplechtigheid van de kiuderen des Kroonprinsen plaats had, daartoe inge richt. In de aangrenzende zeldzame en prachtige schelp zaal zullen de cour en de fakkeldans worden gehouden. Het bruiloftsmaal wordt in de schoone marmeren zaal der eerste verdieping waar men uitstekende muur schilderingen van Van Loo vindt aangericht. Des Zondags zal het bruidspaar met al de vorstelijke gasten ter Friedenskircbe gaan. Maandagavond wordt in de schitterende comedie-zaal van het nieuwe paleis een gala voorstelling gegeven. Men is reeds bezig om de vertrekken voor de jonggehuwden in het stedelijk slot in gezeedheid te brengenonder die vertrekken behoort ook de Russische kamer. In het tegenovergesteld ge deelte van het slot bevinden zich de appartementen, eenmaal door den //grooten Koning" bewoond, die bestemd zijn om onzen Koning tot verblijf te strekken. Uit Dordrecht meldt men d.d. 5 Aug.: Ter ge legenheid der onlangs alhier gehouden tentoonstelling van vee en landbouwwerktuigen, waaraan tevens een loterij verbonden was, is een der eerste prijzen, een prachtig rijtuig, ten deel gevallen aan een matroos van een Amerikaansch koopvaardijschip, hier met lossen bezig en sedert vertrokken. Daar de tijd tot afhalen der prijzen verstreken was, is 't rijtuig publiek ver kocht aan den meestbiedende, ten bate der Vereeni- ging, en heeft pl. m. f 700 opgebracht. De Ame rikaan kan 't nu nazien. Benoemingen, Besluiten, enz. Z. M. heeft benoemd in waterschaps-besturen van Zeelandtot gezworen van den polder Vlooswijk E. Dieleman; tot id. van den polder Nieuwe Noord- Beveland J. Ridder; tot id. van den polder Willem III J. Scheele Jz.; tot id. van den polder Borrenbrood N. v. d. Sluijs; .tot id. van den Kruis-polder A. van Damme; tot gezw. van den Adriana-Johanna-polder C. de Vrieze; tot id. van den Oosteren-ban van Schouwen L. Blom Az. tot id. van den Westeren- ban van Schouwen J. Kostense; tot id. van de Groote Sint-Anna- en Nieuwenhoven-polder J. de Huiler; tot voorz. van de Sluis aan de Wielingen J. E. Hennequin. Landbouw. De aandacht van landbouwers en hoveniers wordt gevestigd op de omstandigheid dat het thans de rechte tijd is om de vernieling te bewerkstelligen van dui zenden en tienduizenden eitjes van het beruchte kool witje, dat nu met het eerste legsel bezig is en zich weder alom in schrikbarende menigte vertoont. Kunst en Wetenschap. In October a. s. zal te Antwerpen een feest gevierd worden, gewijd aan de tooneelspeelkunst. De Ant- werpsche Nationale Schouwburg zal dan 25 jaren hebben bestaan. Van de Rederijkerskamer //De Olijf tak", opgericht in 1510, is nu het denkbeeld uitgegaan bij die gelegenheid een Congres te doen plaats hebben van belangstellenden in de tooneelspeelkunst. Dit Congres zal gehouden worden in de eerste helft van October. Bij die gelegenheid zal het stadsbestuur van Antwerpen met //De Olijftak" samenwerkeu om de feestviering luisterrijk te doen zijn, waartoe zullen strekken gala-voorstellingen, muziekuitvoeringen enz. Het Congres zal met een banket worden besloten. De commissie noodigt in 't bijzonder ook kunste naars en liefhebbers uit Nederland uit om aan de werkzaamheden van 't Congres deel te nemen. Het lidmaatschap kost 3 fr. of f 1,50 en zij die ten Con- gresse het woord willen voeren over een of ander onderwerp moeten zich voor 1 Sept. aangeven. De regelings-commissie bestaat uit de heeren, M. Leopold de Wael, burgem. van Antwerpen, eere voorzitter; Emm. Rosseels, Jan van Beers en Peter Benoit, voorzitters; Jan van Rijsvvijck, le en Victor Ceulemans 2e secretaris, alsmede uit de heeren, Edm. Mertens, E. J. H. v. d. Ven, Edm. Campers, E. Git tens, Jacobs Buckmans, Aug. Michels, E. van der Tollen, E. Jas. van den Branden en Jaak Veders. De sterrekundige Waltson in N.-Amerika heeft een nieuwe planeet gevonden, of liever de nieuwe planeet, want het bestaan van dat hemellichaam was reeds door Leverrier vóór 20 jaar door berekeningen be wezen. Leverrier had zelfs de planeet reeds den naam van Vulkanus gegeven. Vulkanus wentelt zich op 3 a 4 zons-middellijnen afstand om de zon, en wel met zulk een groote snelheid dat men meent dat zij juist daarom niet eerder gezien is, al kan men haar bestaan als zeker aannemen. Te Chalons-sur-Saöne heeft zich een commissie gevormd voor de stichting van een standbeeld, ter eere van Josepk-Nicóphore Niepce, den uitvinder der photographie, die aldaar geboren is. De commissie stelt zich voor uit bijdragen van alle natiën de kosten te vinden. Als eerste fonds is door den gemeenteraad 5000 fr. aangewezen en daarbij heeft het te Chalons gevestigde oudheidkundig en historisch genootschap 2000 fr. gevoegd. In een Duitsch blad vindt men de aankondiging van het optreden in een concertzaal van het //komi- sches - Deutsch - Polnisch-Jüdischen-Manner-Gesang- Quartet." In Baconstorpe (Norfolk) zijn dezer dagen vele duizenden uitstekend schoone Romeinsche munten, in een urn bewaard gevonden. Ongelukken, Rampen, Misdaden, enz. Heden middag is de persoon van A. M., aan vallende ziekte lijdende, in de Versche gracht alhier verdronken. Zaterdag nacht is te Haren onder een zwaar on- weder met overvloedige plasregens een boerderij door den bliksem in brand geslagen en geheel vernield. Te Goor is een spoortrein gederailleerd, zonder persoonlijke ongelukken te veroorzaken. Eenige goederen wagens werden verbrijzeld en de locomotief bleef in de wrakken hiervan steken. Te Clinge is het huis met schuur en stal van den herbergier en klompenmaker E. Pauwels afgebrand; twee varkens kwamen er bij om. Het paard en een koe werden gered. De kinderen waren allen thuis daar de man en de vrouw naar Rotterdam op reis waren. Het verbrandde was maar laag verzekerd. Ook is in dezelfde plaats een schuurtje afgebrand van //Bellemieke" de paardenslachtster. Te Nijetrijne is een hofstede afgebrand door hooi- broeien. Te Noordwolde brandde een arbeiderswoning af. Te Joure brandde een watermolen af door den bliksem; te Irnsum brandden door dezelfde oorzaak twee boerenplaatsen af. Te Weesp is een groote boerderij afgebrandnabij Venlo verbrandde een groote schuur vol hooi en graan. Te Noord-Deurningen bij Denekamp brandde een boerenwoning af door den bliksem. De landbouwer E. v. Z. te Spankeren, is in het Dierensche kanaal verdronken gevonden. In de Revue des Deux Mondes van 1 Augustus levert Ch. de Mazade nog eens een beschouwing over de politieke verhoudingen, zooals die ten gevolge van den RussischTurkschen oorlog en vooral door de besluiten van het Congres van Berlijn zijn gewij zigd. De vrede van San Stefano was slechts een voorloopige eisch van den overwinnaar, die meer be lust was op geheele berooving van den overwonnene dan gezind tot grootmoedigheid bij het treffen van een eerlijken vrede. Het Congres van Berlijn is het gevolg geweest van dat gevoel van afgunst en ontevredenheid dat toeschouwers zoo vaak overmeestert als zij aan één zooveel fortuin zien toevallen. Men moge den toe stand, die nu door het Congres gevestigd en gewettigd is, vrede noemen, niemand zal daardoor worden misleid tot 't geloof aan den vrede. Niets dan een wapenstilstand is er eigenlijk gesloten en dat wel op een grondslag, bestaande in geheel nieuwe complica- tiën, waarvan het moeielijk te zeggen is hoe kort of hoe lang ze 't zullen houden tot weder een nieuwe groote uitbarsting volgt. Uit de getroffen schikkingen is voor Rusland gevolgd groote teleurstelling, maar tevens een schijngrond voor nieuwe en grooter eischen, zoodra de kans daarvoor maar eenigszins gunstig wordt en het land ,zich een weinig heeft hersteld. Engeland en Oostenrijk hebben groote verantwoordelijkheid op zich geladen door aan de berooving van Turkije op zulk een alles behalve grootmoedige wijze deel te nemen. Voor het vervolg is Engeland aan de Ooster- sche kwestie onverbreekbaar vast en Oostenrijk ook. Van Turkije is slechts een schijn overgebleven, doch genoeg om te eeniger tijd een nieuwe worsteling te doen ontstaan. De mogendheden, die niets hebben genomen of ge kregen Italic, Frankrijk, Duitschland, zijn daardoor ten opzichte van een eventueële vernieuwing van den Oosterschen oorlog op veel zuiverder terrein. Het schijnt dat aan Frankrijk Tunis is aangeboden z/als compensatie" (I) Erankrijks staatslieden hebben terecht daarvan niet willen hooren. (De Mazade roert de Egyptische vraag niet aau, doch dat zal wel de reden geweest zijn waarom Frankrijk van Tunis niets lustte, immers als 't Egypte eenmaal heeft, dan volgt Tunis van zelf. Juist dezer dagen werd het gerucht verspreid en ook terstond door den telegraaf tegengesproken dat er aan gedacht werd om Frankrijk de eilanden Rhodus en Chivs te geven. Dit is nog veel minder waarschijnlijk dan een annexatie of roof van Tunis. Frankrijk zal in geen geval zijn toekomstige Oostersche politiek com-

Zierikzeesche Courant | 1878 | | pagina 2