Buitenlandsch Overzicht. Buitenland. was gekomen, op den vollen middag twee uren lang op de ra had moeten staan in de brandende zon en terwijl de knaap zeeziek was. Het arme kereltje was naar beneden en doodgevallen. Zulk een beul verdiende drie maanden lang op den top van den grooten mast gezet te worden. Een schippersvrouw te Amsterdam heeft haar kind, dat van de plank gevallen was, zelf gered door het na te springen en uit het water te halen. Te 's Gravezande is een jongentje van acht jaar verdronken in een sloot. Aan de Hillesluis te Eijenoord is een 13jarige werkjongen in het water gevallen en verdronken. Te St. Odiliëuberg is een kind van vijf a zes jaar gestorven door hevige brandwonden, die het bekomen had van een omgevallen ketel met kokende soep, die de moeder op een stoel gezet had. Het jongentje was blind en stiet tegen den pot. Bij zekeren van Oosten brugge te Maartensdijk, prov. Utrecht, heeft men een levende kip in een drogen ijzeren pot op het vuur verbrand om den man te onttooveren De burgemeester, die natuurlijk dat domme, dierlijke bijgeloof niet straften kon, heeft toch proces-verbaal tegen de domme vlegels opgemaakt wegens dieren-mishandeJing. Zulke domme ezels als die zoo iets doen, moest de rechter voor een jaar of wat kunnen opsluiten in een school met den bijbel, of anders maar in een der moderne secte-scholen. Te Londen zal dezer dagen een 17jarige knaap terecht staan, die op een vruchtendief in den tuin loerende, bij ongeluk zijn eigen moeder heeft doodgeschoten. Te Utrecht is een meubelmakerswinkel afgebrand. Een vijftienjarige knaap uit Utrecht, die reeds zes weken te zoek was, is eindelijk door zijn ouders terug gevonden in de gevangenis te Haarlem, waar hij gezet was wegens diefstal van brood. De beide moordenaars der melkverkoopster Gillet te Parijs, zijnde Barre, notarisklerk, oud 24 jaar, en Lebiez, student in de medicijnen en redacteur van een vuil blaadje, de Père Duchènezijn ter dood ver oordeeld. Te Scheveningen is een 8- a 10-jarig kind van die plaats met spelen aan 't strand verdronken; iets dat hoogst zeldzaam daar gebeurt, ofschoon een wriemelende bevolking schier van den morgen tot den avond aan het strand ploetert. Twee broeders, Beuter genaamd, wilden de vorige week den Salene langs het steile gedeelte bij Chur, in Grauwbunderland, de Boche Pourrie genaamd, be klimmen. De grond zakte onder de voeten van den oudste weg, hij wilde zich aan een punt van een rots vastklampen, maar dit brak af en de ongelukkige stortte in den afgrond. De jongste kon niet voor- of achteruit, schreeuwde om hulp en werd eindelijk verlost door de dorpelingen van Chur, die touwen medebrachten en hem op een veiliger plek neerlieten. Een rijtuig van den burgemeester van Botterdam is, daar de paarden doorgingen, tegen een paal ge slingerd. De koetsier viel van den bok en een wiel ging hem over de borst. Vreeselijk verwond werd hij opgenomen, in een herberg voorloopig geholpen en daarna naar het ziekenhuis gebracht. De palfrenier sprong uit het achterbankje en bracht de paarden tot staan. Te Arasterdam is weer een meisje, dat buiten het raam hangend waschgoed innam, naar beneden gevallen. Na in het gasthuis verbonden te zijn, is zij in hare woning ter verpleging opgenomen. Zij verkeert evenwel in bedenkelijken toestand. Te Mont-Bernauchon (Frankrijk) heeft zich het zeldzame geval voorgedaan, dat een 44jarige vrouw drie kinderen, twee meisjes en een jongen, heeft ter wereld gebracht, die allen levend en goed gevormd zijn. In Februari 1877 bracht zij twee kinderen ter wereld en in April 1876 ook twee, dus 7 kinderen in 29 maanden. Voegt men daarbij de 10 kinderen van de voorgaande 10 bevalliugen, dan geeft dat een totaal van 17 kinderen. Te Middelburg in de keuken van de kazerne kregen twee daar dienstdoende militairen twist en geraakten aan het vechten, met het ongelukkig gevolg dat zij een grooten pot met heet water omstieten en de een zulke hevige brandwonden kreeg, dat hij aan de gevolgen is overleden. Te Steenbergen heeft de 62jarige weduwe H. J. v. G., aan vlagen van verstandsverbijstering lijdende, door vervvorging een einde aan haar leven gemaakt. De woning van den landbouwer C. A. van den Bosch te Nieuwkoop is met biibehoorende gebouwen afgebrand. De braud ontstond tengevolge van het broeien van hooi. Bij Deventer is door den laatsten spoortrein van Zondag avond overreden de heer P. Bommenie, lid van den gemeenteraad. Men meent, volgens 't TJtr. Dagbl dat de ongelukkige zich met opzet op de rails gelegd had. Op den IJsel voor Deventer is een met turf geladen aak gekanteld, waarbij een meisje van 3 jaar is ver dronken. De schoener //Carrie Long/' heeft in volle zee een klein vlot opgeviseht, waarop zich een uitgevast en uitgeput man bevond, zijnde de eenige van drie op dat vlot ontsnapte galeiboeven van het eiland Fernando- Noronha. Hij had in de grootste ontbering en schier zonder eten of drinken 10 dagen op het vlot rond gedreven, en zijn beide makkers waren omgekomen, de een verslonden door een haai, de ander bezweken van uitputting. Voor Duitschland is de afgeloopen week zeer be langrijk geweest. Den 30 Juli hadden de verkiezingen plaats voor den Bijksdag en onder de bekende zeer buitengewone omstandigheden, die de ontbinding heb ben vergezeld en van zooveel invloed op de verkiezingen zijn geweest, moesten deze ditmaal wel een zeer bij zondere beteekenis verkrijgen. De totale uitslag is nog niet bekend, vooral wegens de ruim 50 herstemmingen, die er moeten plaats hebben, doch zooveel is zeker dat door deze verkiezing geen parlementaire om wenteling plaats zal hebben. De socialisten, die ditmaal de dolle honden waren, zijn vernietigd op een paar na, doch er waren er maar 12 in den Bijksdag, zoodat dit weinig gewicht in de schaal kan leggen, te meer daar enkele socialisten door liberalen zijn vervangen. De beide groepen der liberalende Nationaal-liberalen en de Fortschitters, hebben iets ingeboet, de conservatieven en de ultra- montanen, iets gewonnendoch dat iets is niet beslissend en het resultaat zal wel zijn dat de oude meerder heid blijft. Nu is het niet te zeggen wat Bismarck zal doen of een wending maken en conservatief-ultramontaansch worden, of het zien te vinden met de oude vrienden. In de binnenlandsche politiek is er in Bismarck iets van de sphinx, men weet niet altoos wat men aan hem heeft. Er is oudertusschen al reeds op de eerste mogelijkheid gerekend, n.l. door den Paus en naar men zegt is dit op raad van den ultramontaan Windthorst geschied. De pauselijke nuntius te Munehen, Masella, is naar Kissingen gezonden om te zien hoe de wind waait en om als er eenige kans is van gehoor te vinden, 't met de moderne Attilla's, die 't Bijk regeeren, op een accoordje te gooien. Ongetwijfeld is deze zet van de Boomsche Curie goed gezienzoo ooit dan zou er nu kans wezen om op éénmaal al 't verloren terrein in Duitschland, en nog wat er bij, terug te winnen. Maar alles hangt er van af of Bismarck er toe zal kunnen besluiten zijn nederlaag in den cultur-kampf te erkennen en op eens, zonder noodzaak, al de vruchten van een vijftien-jarigen strijd op te geveu. Dit is nauwelijks te denken. Met de jonkers en de Knobloch-conservatieven alleen te regeeren zal niet gaan, te minder daar uit deze verkiezingen hier en daar al zeer duidelijk is gebleken dat men van een Bismarck-partij, dat is van blindelings volgen van den kanselier, niet wil weten. Zoo is graaf Herbert von Bismarck, de zoon van den Prins, die als zijn program aan de kiezers opgaf dat hij //zou stemmen voor al wat zijn vader wilde en niet anders", door de kiezers afgewezen en niet eens in herstemming gekomen. Vermoedelijk zal Prins Bismarck 't weder met de oude meerderheid zoeken te vinden en dan op nieuw met zijn dolle-honden-wet tegen de socia listen voor den dag komen, na daarin wat geknipt en geplooid te hebben, zonder de snit geheel te bederven. In België gaat het nieuwe kabinet van zich doen hooren. Onder de eerste wetsontwerpen, die aan de wetgevende macht voorgelegd worden, komt er een voor ten doel hebbende de grofste misbruiken bij de verkiezingen weg te nemen. Bepaaldelijk is het daarbij gemunt op de kunstmatige kiezers-teelt, waaraan in België zeer druk gedaan wordt en waartoe de tegen woordige regeling van den census zoo ruimschoots aanleiding geeft. Aardig is de bijzonderheid, die o. a. aan 't licht is gekomen op 't stuk van kiezers-teelt. Zij betreft de zoogenoemde chevaux mixtes of zoo als wij bij ons zeggen, paarden voor gemengd gebruik, als werkpaarden en als paarden van weelde. In de pastorie van elke plattelands-gemeente werd legen den tijd der verkiezingen een zadel opgehangen om beurten kwamen dan de boereu dat zadel op een paard leggen en er opgezeten de gemeente eens rondrijden, waar mede dan bewezen was dat het paard van den boer voor gemengd gebruik diende en dus in een hooger klasse viel. Dit misbruik wil het nieuwe kabinet doen ophouden. Een ander middel om een hooger cijfer in de belasting te krijgen, bestond in een gebrek der wet, waardoor iemand als hij dat wilde zijn mobilair kan doen aanslaan tegen een bedrag van vijfmaal de huurwaarde. Ook dit zoogenoemde quintuplement zal worden afgeschaft. Uit het Oosten valt voor 't oogenblik weinig van belang te melden. De Oostenrijksche troepen zijn Bosnië en de Herze- gowina binnengerukt. Tegenstand ondervonden zij tot dusver nog niet, ofschoon men zegt dat sommige pachas en dervischen tegenstand voorbereiden. De Oostenrijkers ontwapenen de Turksche grenswachters en de politie. Zij laten hier en daar de burgerlijke autoriteiten, ofschoon Turken, in functie, op andere plaatsen zetten ze die af en vervangen hen door commissarissen. Onder de Albaneezen moet veel gisting lieerschen. In het Engelsche parlement werd een stap ge vorderd tot de begrafenis der Oostersche of liever der Congres-kwestie. De motie Hartington werd met 338 tegen 195 stemmen verworpen. De regeering verkreeg dus een meerderheid van 143 stemmen. De werkstakers in de Fransche fabrieks-distrieten van het Noorden komen meer en meer tot rust. De conservatieven zetten alle zeilen bij voor de verkiezingen van den Senaat, die van zeer veel belang zullen ziju. Duitschland. Men berekent dat de sterkte der hoofd-partijen in den Bijksdag ongeveer deze zal zijn nationaal-liberalen 108, Fortschritt 25, vrije conservatieven 63, Duitsch- conservatieven 47, centrum 98, de overigen voor de kleine fraefciën. De gezamenlijke liberalen zouden circa 20 stemmen verloren hebben. De gezamenlijke conser vatieven zouden van 77 op 110 komen. Het centrum is hetzelfde gebleveu. Één homogene meerderheid is er dan niet en er zit dus weder niets op dan een bondgenootschap. Zaterdag heeft te Berlijn de uitwisseling plaats ge had van de ratificaties van het Berlijner traktaat. De Turksche gezant verklaarde namens de Porte dat deze nu het traktaat van dien dag af als rechtsgeldig beschouwde. Engeland. Zaterdag is door den Lord-majoor van Londen aan lord Beacousfield en lord Salisbury een groot feest in Guildhall en een feestmaal in Mansion-house aan geboden. Het feest in Guildhall werd door 3000 personen bijgewoond en aan het maal in Mansion- house zaten 300 personen aan. Tusschen de beide feestelijkheden in werd aan de beide Ministers, die Zulk een groot brok van Turkije hebben meegebracht, het eere-burgerschap van Londen aangeboden. Italië. Na een korte ongesteldheid is te Bome overleden de kardinaal Frauchi, wiens dood een groot verlies voor Leo XIII moet zijn. Alessandro Franchi werd in 1819 te Bome ge boren. Zijn vader was een geacht notaris aldaar. Alessandro werd in het seminarium opgevoed, waar hij door zijn vlijt en talent de vriendschap van den rector mgr. Bedini, verwierf. Deze vestigde de aandacht van kardinaal Lambruschini, secretaris van staat van Gregorius de XVI, op den jongen Franchi. In 1841 werd Franchi doctor in de godgeleerdheid en werd hij benoemd tot secretaris van den Pauselijken Minister van Eeredienst; in 1852 schonk Pius IX hem den titel van monsignore en werd hij als chargé d'affaires naar Madrid gezonden om over het Concordaat te onderhandelen; in 1856 werd hij internuncius bij het hof van Toscane en in hetzelfde jaar wijdde Pius IX hem tot aartsbisschop. Na 1S59 trad Franchi als nuncius te Madrid op, waar hij tot de vlucht van Isabella bleef; Pius IX riep hem toen terug om schik kingen te helpen maken voor het Concilie. In 1871 zien we Franchi te Konstantinopel als buitengewbon gezant van den Paus, om over de Armenische Christenen met de Porte te onderhandelen. Franchi werd kardinaal in 1873 en volgde in 1874 kardinaal Barnabo op als prefect voor de propaganda. Men weet, dat hij onder den nieuwen Paus secretaris van den staat werd. Als opvolgers van Franchi worden genoemd de kardinaals Nina, Mertel en Bartoliui. Het Vatikaan heeft aan de nunciussen doen weten, dat de dood van Franchi iu de te volgen staatkunde geen verandering zal brengen. Men verzekert, dat kardinaal Luca secretaris van staat wordt.

Zierikzeesche Courant | 1878 | | pagina 3