ZIERIKZEESCHE COURANT. 1878. No. 61. Woensdag 7 Augustus. 81ste jaargang. Openbare Raadsvergadering Binnenland. ZIERIKZEE, 6 Augustus 1 8 7 8. Hoe zich hetgeen sommigen hun godsdienstigheid noemen, vaak openbaart in kwaadaardigen haat en dommen, blinden afkeer van alles wat niet de ge vraagde kleur heeft, is dezer dagen weder gebleken te Apeldoorn. De liedertafel //Euterpe" uit Amsterdam was uitgenoodigd een concert te komen geven, zooals zij voor eenige weken te Hilversum ook had gedaan. De zangers waren bereid te komen, doch op voor waarde, dat het concert tegen entree voor het publiek toegankelijk zou zijn en dat de opbrengst voor een liefdadig doel zou bestemd worden. Zoo gebeurde liet, en men meende het geld niet beter te kunnen bestéden, dan door het te schenken aan de Apel- doornsche wèezen. Maar men had gerekend buiten de vrome heCren, die voor regenten van het weeèhuis spelen. Dëzë weigerden de liefdegave, omdat het concert op Zóndag Was gegeven. Zoo vroom zijn die luï, dat ze zelfs niet willen dat iemand op Zondag góed doet: Lijken moeten de menschen wezen, lijken, alleen als 't noodig is geëlectriseerd door den clëri- calen haat. Dat is 't toppunt van zulker vromen godsdienstigheid. In sommige opzichten toonen de lui van het volks- conscientie-klavierspel dat ze nette menschen zijn. Het zooveel besproken //Smeekschrift" schijnt veel meer den vorm gekregen te hebben van een cadeau aan Z. M., dan van een gewoon rekwest, waarbij men iets aan Z. M. verzoekt. Trouwens wat men opgemaakt heeft is geen gewoon rekwest en wat men er in vraagt is een onmogelijke zaak. Daarom heeft men er misschien iets extra's van gemaakt. Volgens de Amst. Court, is al het met namen en kruisjes gevulde papier in 15 dikke deelen gebonden in groene baudeu, met nSmeekschrift om een School met den Bijbelin goud op de platten. Elk deel is bovendien in een groene portefeuille met groene lintjes gesloten, terwijl het stuk zelf zit in een groenen koker met zijden linten van de nationale kleur. Z. M. zal onwillekeurig vvel gedacht hebben//wat ziet dat alles er erg groen uit; en dat altemaal van arme luitjes, die geen //school met den Bijbel" kunnen krijgen voor hun bloedjes van kindertjes Het aldus toebereide pracht-smeekschrift zou, volgens gerucht, reeds Zaterdag aan Z. M. op het Loo worden aangeboden door 400 edelen neen door een commissie van elf maal 2 leden overeenkomstig het getal der provinciën. Deze commissie zou staan onder leiding van Mr. Elout van Soeterwoude en onder oppertoezicht van deu veldheer uit Amsterdam. We lazen al in een blad dat de heer Elout reeds Vrijdag bij Z. M. heeft gedineerd, en dat ook dr. Kuyper in den omtrek van 't Loo zwervende ge zien is. Werkelijk heeft Z. M. Zaterdag de commissie op het Loo ontvangen en haar zeer minzaam bejegend. Indien 't met dit petitionnement gesteld was als met het aasjes-visschen, n.l. dat alles telt, dan maken de 304,179 namen geen te versmaden figuur. Maar voor wie de geschiedenis dezer walgelijke, ergerlijke en hoogst gevaarlijke volksbeweging nagaat, is dat groote cijfer veeleer het bewijs dat het verstandelijk en gees telijk proletariaat in Nederland nog schrikbarend groot is. Laat de wetgever uit dit geval althans deze les trekken, dat het voor de waarachtige belangen der - natie goed is toch zooveel mogelijk dat proletariaat te bestrijden met al de wapenen des lichts, die de Wet voorschrijft of veroorlooft en dat de proletariërs van dat soort ook flink beschermd dienen te worden tegen de ridders van 't Calvinistische feodalisme, wien 'l te doen is om heerschappij te voeren en het geestelijk knechtschap te bestendigen. Hetgeen de Standaard gezegd heeft over het uit- landig zijn van Z. M., komt nu óf le vervallen en maakt dan een flauw figuur, óf wel de omstaudigheid dat Z. M. juist nu teruggekeerd is, voor de Eerste Kamer beslist heeft, zal voet geven aan den waan dat die terugkeer door de groene agitators uitgelokt is. In Limburg is het groene smeekschrift geteekend door 20 personen, ropresenteérende 10 kinderen. Neemt men nu aan dat van die 20 personen, die geteekend hebben, niemand de school meer behoeft te bezoeken, dan zou Z. M. vermoedelijk 10 scholen en 10 bijbels moeten geven om die 10 arme bloeden te helpen; en dat in Limburg 1 De Standaard heeft luide gejuicht over het groote cijfer dat men door de agitatie op het papier gekregen heeft en maakt daaruit de gevolgtrekking, dat die 300,000 onderteekenaars zich nu verklaard hebben tegen de kieswet, tegen de Kamers, tegen de //heer- schende kaste." Dit toont nog duidelijker dan iets anders, zegt de Arnli. Courantdat het volks-petition- nement niets anders geweest is als volksmislei ding. Met de leus dat de bijbel in gevaar was, heeft men de massa in beweging gebracht en nu duizenden personen door die leus misleid zijn, gebruikt men het cijfer tegen onze staatsinrichting, tegen het pays légal. De quasi-godsdienstige beweging blijkt een politieke geweest te zijn, die de omkeering der maatschappij bedoelde, die de macht in handen van de minst ontwikkelden wilde brengen. Zou de Stand aard bevreesd geweest zijn voor een mogelijke inwil liging van 't adres, dat het blad nu al gaat onthullen wat eigenlijk het doel der beweging was? Het is onjuist dat 300,000 personen nog vasthou den aan de waarde van den bijbel bij de volksopvoe ding; dat doen nagenoeg alle protestanten nogmaar niet allen willen den bijbel als schoolboek en men wil hem verklaard hebben door wie daartoe bevoegd zijn. Men weet dat wel. Maar zij, die teekenden, weten dat niet; die behooren meerendeels tot hen die niet onderzoeken, niet nadenken, niet weten, maar die slechts gelooven aan de woorden van anderen. Zij, die hen misleiden, wisten het wel. En nu is het in hooge mate ergerlijk dat van zooveel duizenden, die argeloos hun naam zetten onder 't geen de leiders hun aanboden, met moreelen dwang in den regel, vaak ook met materiëelen- dwang, de bewoners der diakonie- huizen, de eenvoudige plattelanders, zij die zelfs hun naam niet kunnen schrijven, dat men die laat optre den als beoordeelaars onzer organieke wetten en onzer staatsinrichting. Daaraan heeft geen honderdste, mis schien geen duizendste deel der naam- of kruisjes-zetters gedacht. Dat is al weer grove leugen en bedrog. Wil men weten wat die 300,000 bewijst? Dit: dat als er ebrand" wordt geroepen in de kerk of ergens waar veel lui argeloos bij elkaar zitten, de meesten ook gaan roepen //brand" en zelfs elkaar gaan vertrappen om weg te komen. Doch dit be wijst volstrekt niet dat er dan wezenlijk brand is. 't Kan wel een loos alarm wezen dat //brand" roepen. Maar zij, die zoo iets doen, hebben veel op hun verantwoording. De heer D. P. Dominicus heeft verleden week zijn vijfentwintig-jarig burgemeesterschap van ICrabbendijke herdacht. Hem werden vele geschenken vereerd en vvenschen opgedragen. Van de ingezetenen kreeg hij een prachtig kristallen milieu de table op zilveren voet. Te Deventer is overleden mr. G. Dumbar, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal. Te Deventer zijn een aantal monsters meel schei kundig onderzocht en alle volkomen zuiver be vonden en vrij van vreemde inraengsels. Nu, zegt het klagend publiek, zou ook nog het brood moeten onder zocht worden, aangezien er geen noodzakelijk verband bestaat tus9chen het goede meel dat onderzocht is en het brood dat toch gebakken wordt van meel dat niet is onderzocht. Het ijzeren oefenings-vaartuig voor de Marine, dat te Vlissiugen op de werf de //Schelde" gemaakt wordt, heeft den naam van //Castor" ontvangen. Het is besterad voor de jongens van de //Anna Paulona" te Rotterdam. Leden van //Eigen Hulp", die in aanmerking willen komen voor de betrekking van secretaris, waaraan ƒ1500 salaris verbonden is, moeten zich bij het hoofd bestuur aanmelden. Ook wenscht men spoedig te voorzien in de betrekking van administrateur der //Onderlinge levensverzekering". Ook daarvoor moet men zich bij het hoofdbestuur aaumeldeu. Als eeue opmerkenswaardige bijzonderheid deelt men uit Varseveld, het volgende mede. Bij den heer G. op //Idink" is een bijenzwerm in den schoorsteen ge vlogen (zijnde een dubbele schoorsteen) en zit beueden in den haard van de l1/^ meter hooger gelegen zij kamer. Deze haard is echter dichtgemetseld; wanneer men nu in de keuken bij de kachel staat, kan men aan de andere zijnde van den muur het vroolijk, gon zend gebrom van dit kleine volkje duidelijk hooren. Liefhebbers die genegen mochten zijn dezen bijenzwerm er uit te halen, staan twee middelen ten dienste, 1. om in de zijkamer een muur weg te breken en die vervolgens op eigen kosten te herstellen, of 2. om zich door den hoogen nauwen schoorsteen naar be neden te laten zakken, op gevaar af van niet weer naar boven te kunnen komen, 't Is een zuur werk, dat mogelijk verzoet zal worden door den honig. gehouden te ZIERIKZEE den 2 Aug. 1878. Voorzitter Mr. J. Mauritsz Ganderheijdeu, Burgemeester. Bij de opening der vergadering zijn afwezig de TÏ.ÏT. Mr. Fokker, Mr. Moens, Mr. Moolenhurgh, Pilaar en Labrijn, die volgens mededeeling van den Voorzitter hebben kennis gegeven deze vergadering niet te kunnen hij wonen, alsmede Mr. Schneiders van Greijffenswerth, die echter onder het lezen der notulen binnengekomen is. De notulen van het verhandelde in de vorige twee ver gaderingen worden gelezen en goedgekeurd. De Voorzitter deelt mede, dat zijn ingekomen 1°. vier brieven van de Ged. Staten, houdende bericht van de goedkeuring der in de vergadering van den 12 Juni 1.1. genomen besluiten tot verhooging der jaarwedde van een hulponderwijzer aan de armenschool, tot beschik king over den post voor Onv. Uitg. dienst '1878 en tot af- en overschrijving van en op een post der begrooting voor 1877, benevens terugzending van het goedgekeurd kohier van den hoofdei, omslag voor 1878. Aangenomen voor kennisgeving; 2°. een brief van de Ged. Staten, waarin zij mcdcdeelen dat de jaarwedden van de meeste gemeente-ontvangers in deze provincie, door vermeerdering der gemeente-inkomsten niet meer in overeenstemming zijn met de grondslagen vermeld in Prov. blad 1872 No. 56, hetwelk hen heeft geleid tot eene algemeenc herziening, waarbij zij de ge raamde inkomsten van 1878 tot grondslag hebben genomen. Het gevolg daarvan is, dat zij de jaarwedde van den ont vanger dezer gemeente wenschen vast te stellen op ƒ1200.' Zij verzoeken daarop vóór 15 Aug. e.k. het gevoelen van den Raad te vernemen. Burgem. en Weth. stellen voor, dat de Raad zal verklaren geen bezwaar tegen de vaststelling der jaarwedde op 1200 te hebbenomdat die naar den aangenomen maatstaf op dat bedrag behoort te worden gebracht. Zij doen dit voorstel nog te eerder met het oog op den ijver en de nauwgezetheid, waarmede de ontvanger zijne betrekking vervult. De H.H. Muloclc Houwer en Ochtman verklaren zich van deelneming aan deze zaak te zullen onthouden, wegens bloed verwantschap in den tweeden graad met den gemeente ontvanger. De Voorzitter stelt daarop voor, de behandeling tot eene volgende vergadering aan te houden, waarop tusschen de H.H. van Nes, Jhr. Boeije en de Voorzitter nog de vraag wordt besproken, of thans wel een besluit in deze zaak zóu kunnen worden genomen, omdat als de H.H. Houwer en Ochtman zich onthouden, er slechts 6 leden hunne stem kunnen uitbrengen. De heer Boeije zegt, dat de Raad geen besluit kan nemen en verklaart zich daarom voor het voorstel van den Voorzitter om de behandeling uit te stellen. Alzoo besloten; 3°. een brief van den Commissaris des Konings, met verzoek, dat de Raad vóór 1 September a.s. eene voordracht zal inzenden van tweemaal zooveel personen als er leden te benoemen zijn in het collegie van zetters voor 's Rijks directe belastingen, ter voorziening in de vacatures, met 31 December a.s door de periodieke aftreding van twee leden, te ontstaan. De Voorzitter deelt mede, dat de aftredende leden zijn de H.H. J. van der Linden en C. van der Vliet Dz., welke laatste echter hoeft verzocht niet meer in aanmerking te komen. Volgens de uitkomst van verschillende stemmingen worden op de voordracht geplaatst de H.H. J. van der Linden, A. Giljam, A. Buijze Mz. en P. Labrijn Dz. 4°. twee verzoekschriften om afschrijving van hoofdelijken omslag over 1878, wegens vertrek uit de gemeente, van de H.H. P. van der Veen en J. L. Hertstein. Op voorstel van Burgem. en Weth. wordt de gevraagde afschrijving verleend, respectievelijk tot een bedrag van 17,81 en '14,25 5°. een verzoekschrift van den heer J. Borghstijn om afschrijving van hoofdelijken omslag over 1878, wegens vertrek uit de gemeente. De Voorzitter stelt namens Burgem. en Weth. voor, op dit verzoek afwijzend te beschikken, omdat de verzoeker vóór zijn vertrek naar het buitenland heeft verzocht in de hevolking-registers dezer gemeente ingeschreven te blijven, en hij dus geacht moet worden hier zijn hoofdverblijf te houden. De heer Zuurdeeg neemt aan, dat de adressant in het bevolking-register ingeschreven staat, doch betwijfelt, of de gemeente daarom wel recht heeft op de betaling van hoofdelijken omslag. Hij meent, dat de verzoeker evenveel recht heeft op remissie als anderen, die uit de gemeente vertrekken. De Voorzitter is dit niet eens met den heer Zuurdeeg; de adressant heeft verklaard hier zijn hoofdverblijf te willen behouden en dient op dien grond volgens art. 245 der gemeente-wet aangeslagen te blijven. De heer Zuurdeeg meent, dat in elk geval in het oog moet worden gehouden, dat het verzoek om remissie, waarin

Zierikzeesche Courant | 1878 | | pagina 1