STATEN-GENERAAL. De hoofd-commissie voor het nationaal huldeblijk aan Z. K. H. Prins Hendrik en H.D. gemalin heeft uit de verschillende ontwerpen voor het album, met groote meerderheid dat gekozen, hetwelk was inge zonden door den heer van Holy te 's Gravenhage. Hem is de levering opgedragen naar de overgelegde teekeniDg, waarvan het dubbele naamcijfer het middel punt vormt, omgeven door een cirkelvormige omlijsting. Links en rechts zijn twee vakken aangebracht, waarin de wapens van den Prins en de Prinses. Het geheel is omsloten door een rand, waarin de elf wapens der provinciën zijn aangebracht, bekroond door het Ne- derlandsch wapen. In verschillende kleuren bewerkt, vormt het een harmonisch geheel. Het titelblad wordt vervaardigd door onzen wel bekenden schilder Hugo Rochussen. Verder is besloten tot het uitschrijven van een prijsvraag voor twee monumentale fonteinen in verband met de situatie van het voorplein van het lustslot te Soestdijk, is er sprake van het plau tot oprichting van slechts één fontein te laten vervallen en tot samenstelling dier prijsvraag uitgenoodigd de heeren Redeker Bisdom, architect te Amsterdam, en Ed. G. A. Pol, architect te Rotterdam, beiden leven der hoofd-commissie. Voor het nationaal huldeblijk aan Z. K. H. Prins Hendrik is thans aan bijdragen ingekomen f 67,000. De uitgeschreven prijsvraag is alleen voor Nederlanders opengesteld. De twee op te richten fonteinen moeten worden uitgevoerd in marmer of brons. Drie prijzen zullen worden uitgeloofd, een van f 500, een van f 350 en een van f 250. De bekroonde ontwerpei- zal desverlangd een model moeten leveren, waarvoor hem f 500 wordt vergoed. Uit Potsdam wordt omtrent het huwelijksfeest van HH. KK. HH. Prins Hendrik en Prinses Marie o. a. geschreven, dat de plechtigheid in het nieuwe paleis aldaar zal plaats vinden; de kamers voor de bruid zijn in het slot in de oude stad ingericht. Tegen het midden van September zal het hooge bruidspaar een langdurig bezoek aan de Eransche hoofdstad brengen. De bruidskorf der Priuses, waarvoor, be halve wat geschenken betreft, 90,000 Mark van de civiele lijst is besteed, zal bij uitzondering niet publiek worden tentoongesteld. Men weet echter, dat de Vorstelijke bruid op haar trouwdag een diadeem zal dragen, die de Keizer en de Keizerin haar schenken en welke een meesterwerk moet zijn, door den hof juwelier Priedeberg vervaardigd. Deze diadeem kan n.l. in 24 vormen, o. a. ook als collier worden ge dragen. De Prinses zal een met zilver doorgewerkt bruidskleed dragen met een sleep van vier meter lengte; door de firma Gerson wordt dit kleed geleverd. Het behoeft wel geen vermelding, dat ook debruidsschoeutjes vau witte zijde en met zilver geborduurd zijn; het borduurwerk is speciaal aan mej. Amalia Röhrig op gedragen. De bruidskorf bevat twaalf dozijn paar handschoenen, waarvan de helft glacé en de andere helft Zvveedsche, in alle kleuren, met vier en zes knoopjesmej. Emmy Cahnbley (unter den Linden te Berlijn), had daarvan de leverancie; deze bood de Prinses een eigenaardig geschenk aaneen paar in Luxemburg naar Spaansch model, met zilveren rozen en myrfchen geborduurde bruidshandschoenen, een kunstwerk in hun soort. Onder de geschenken, die Prinses Maria ontving, treft vooral een kostbaar paarlen halssnoer de aan dacht. Eindelijk meldt men, dat de Prinses dagelijks frissche rozen en bouquetten uit Parijs ontvangt als een attentie van haar Vorstelijken bruidegom. Opmerking verdient overigens, dat de geheele bruids korf door Berlijnsche of althans Duitsche handelaren is geleverd, In de laatste berichten uit de Transvaal wordt weder melding gemaakt vau eeuige gevechten, waarbij de Britsche troepen ook nog al verliezen leden. Generaal Thesinger zou zich omstreeks 10 Juli naar Natal begeven. Sir Bartle Prere, de gouverneur der Kaapkolonie, zou naar de Transvaal gaan, zoodra het Parlement uiteengaat. De le Aug. is vastgesteld als algemeene dankdag voor de sluiting van den vrede. De wet tot invoering van een accijns op den brandewijn is met groote meerderheid door het Kaap- sche Parlement aangenomen. EERSTE KAMER. Dinsdag avond heeft de Eerste Kamer haar zittingen hervat. De 300 adressen tegen de Wet op het On derwijs en het ééne adres van adhesie aan dat ontwerp zijn verzonden naar de Commissie voor de verzoekschriften. Woensdag hebben de afdeelingen een aanvang ge maakt met het onderzoek der wetsontwerpen, die waren ingekomen. Benoemingen, Besluiten, enz. Zaterdag is te Goes de heer G. A. de Thouars geïnstalleerd als 2e luitenant bij de D.D. Schutterij. Te Yerseke is tot lid van den Raad gekozen G. Schipper, met 25 van de 48 geldige stemmen. Benoemd tot kantor^, plaatsverv. te Middelburg Mr. W. Polman Kruseman. Landbouw. Jhr. Mr. van Beyma thoe Kingma, burgemeester van Lemsterland, en de heereu Parma en Walma, zijn teruggekeerd van hun reis naar Zweden en Dene marken, om aldaar de boterbereiding waar te nemen. Zij zijn 22 dagen afwezig geweest en brengen tal van inlichtingen omtrent zuivelbereiding mede. Volgens het Vaderland moeten deze echter niet bemoedigend zijn voor onze vaderlandsche industrie. Yolgens het oordeel dier heereu zou onze boter zoo in kwaliteit, als vooral in duurzaamheid, niet in de schaduw kunneii staan van de üeensche, terwijl in het Noorden de productie telken jare nog meer toeneemt en de Denen nu reeds geduchte concurrenten zijn op de wereldmarkt. Het is dus al weer gebleken dat we ook in zake zuivelbereiding niet op der vaderen lauweren mogen blijven rusten, maar met ernst naar verbetering moeten streven, hetwelk nu op een nagenoeg totale hervorming der zuivelbereiding zal neerkomen. Te Deventer is de eerste nieuwe rogge aan de markt gebracht; kwaliteit zeer goed; de oogst over vloedig. Kunst en Wetenschap. De zegepraal, door de Haagsche zangvereeniging //Cecilia/' te Parijs behaald, blijkt een wezenlijk ge denkwaardig feit te zijn in onze kunstgeschiedenis. //Cecilia" is sedert jaren bekend als een der beste, zoo niet de uitstekendste, van alle zangvereenigingen in Nederland. Dit is reeds herhaaldelijk door overwinningen op zang-wedstrijden in Nederland en in België gebleken. Haar réputatie was dus gevestigd. De wedstrijd echter, die den 23 Juli j.l. op het Trocadero te Parijs gehouden is, was al bij zonder ernstig. Eerst werden daar afzonderlijke concours gehouden door de verschillende nationaliteiten die mededongen. Uit Nederland namen daaraan deel z/Zanglust" uit Amsterdam, dir. Robert, met 56 zangers, //Cecilia" uit den Haag, dir. Richard Hol (tijdelijk, want de dir. is eigenlijk de heer Hekking, doch deze was er ditmaal niet bij) met 41 zangers, en //Oefening baart Kunst" van Amsterdam, dir. Collin, met 85 zangers. Door ieder dezer vereenigingen werd een stuk voorgedragen dat met grooten bijval werd aange hoord door een zeer talrijk publiek. //Cecilia" verwierf met 25 van de 27 stemmen der Jury den len prijs, een zilveren vergulde kroon; de 2e prijs, een gouden medaille, werd toegekend aan //Oefening baart Kunst", en de 3e, een zilveren vergulde medaille, aan //Zanglust". Door deze eerste overwinning was //Cecilia" aan gewezen om deel te nemen aan het //concours inter national", en waaraan nog deelnamen //Les chanteurs Toulousains", //La Lyre Havroise", //La Société-Galin- Paris-Chevé", //La Société des Orphéonistes Lillois" en //La Société Chorale" van Brussel. De beide laatste gezelschappeu telden resp. 136 en 150 personen. Bij de stemming over den eersten prijs kreeg nu //Cecilia" reeds onderscheidene stemmen, doch de meerderheid der Jury besliste ten voordeele van //Les Orphéonistes Lillois". Voor den tweeden prijs staakten de stemmen tusschen de Haagsche en de Brusselsche vereeniging. Daarop werd aan beiden een gelijke 2e prijs toegekend, n.l. een zilveren vergulde kroon, en de vereeniging uit Havre verwierf den 3en prijs. Yoor het stuk ter vrije keuze werd door //Cecilia" op het internationaal concours gezongen//Les esprits de la nuit", van Riga; het opgegeven concours-stuk was //Nuit d'été", van Laurent de Rille. De uitvoering van //Cecilia" werd uitbundig geroemd, inzonderheid om den schoonen klank en het zuiver toonhoudend zingen. //Dat is nu eigenlijk eerst zingen", was de algemeene roep. Deze bijzonderheden zijn ontleend aan een opzettelijk daartoe uit Parijs aan het Vaderl. gedane mededeeling. We vermelden ten slotte nog de namen der leden van de Internationale Jury voor dezen merkwaardigen zan gerskamp. Zij zijn: Ambroise Thomas, lid van het Instituut en directeur van het Conservatoire National deMusique, president; J. Amat (Portugal), G.Dupont (België), Hanslick (Oostenrijk), De Harkanyi (Hon garije), Pegram (Vereenigde Staten), Rubinstein (Rus land), Sighicelli (Italië), Sullivan (Engeland), Yalenti (Spanje), Warnots (België), Verhulst (Nederland), Bezozzi, De Beau plan, Boulanger, Bourgault-Ducou- dray, Chouquet, Commettant, Léo Delibes, Deldevez, De8chapelles, Gounod, Guiraud, Galanzier, Jouvin, Lefèvre-Niedermeyer, Membrée, Saiut-Saeus, Semet, allen Franschen. Bij de beoordeeling waren twee {eden niet present. Ongelukken, Rampen, Misdaden, enz. Te Parijs is de groote meubelfabriek wdu vieux Chêne" in de rue de Crimée, door brand zwaar be schadigd. Onderscheidene werklieden hebben brand wonden bekomen en een oude dame in de buurt is het van schrik bestorven. De hofstede Nederberg bij Deutichem is Zaterdag nacht tot den grond toe afgebrand. Bij een proefrit op twee perceelen van den spoor weg Leiden-Woerden, is de trein op de hoogte van Hazerswoude bijna gederailleerd. Een boer, wiens land door den weg doorsneden wordt, had de hekken van zijn overpad dwars over den weg gezet om zijn koeien het overloopen van de eene weide in de andere ge makkelijk te maken. De stoker viel door den sohok van de locomotief en bezeerde zich zoo, dat hij naar het gasthuis moest worden gebracht. De zaak is in handen der justitie. De Zweedsche adelborst Schutz in het hospitaal te Willemsoord is aan zijn wonden overleden. De andere gewonde adelborst is nagenoeg geheel hersteld. Te 's Gravenhage is een dienstmeisje overreden en daarbij aan hoofd en handen gekwetst. Onder de onderscheidene groote fabrieken, die dezen zomer het als 't ware in hun geschiedenis onvermijde lijk incident beleefden van eens af te branden, komt thans ook voor de groote stoom-meelfabriek aan den Bergweg te Rotterdam. Nabij Gap (Frankrijk) heeft een adjudant van 't 96e regiment infanterie op een militaire wandeling een der manschappen, die achter was gebleven en niet meer voort kon of wilde, met de sabel neergestoken. Te Rotterdam is een schuit beladen met zure waar" gezonken, waarbij de beide aan boord zijnde eigenaars van het vaartuig, in den slaap door het water overvallen, zijn verdronken. Te Delft heeft de politie een bende jeugdige dieven gesnapt. De oudste van het troepje is 14 jaar, deze was de aanvoerder en zeer bedreven in het lichten van winkelladen; de andere zijn jongens van 10 jaar of niet veel ouder, aan dezen werd de zorg van op den uitkijk staan opgedragen, terwijl de oudste zijn ondernemingen uitvoerde. Ze zijn uu gepakt, terwijl ze in een boomgaard aan 't boogerden waren. Te Maassluis is een waker van een vischschuit in 't water geraakt en verdronken. Uit Berlijn komt het verontrustend bericht dat de mode der crinoline weder ingevoerd wordt. Aan u, dames! staat nu de taak u daartegen te verzetten en u niet andermaal in die hatelijke ijzeren kooien op te sluiten. Aan de stations en in de hotels te Bazel wordt tegenwoordig druk gestolen. Een reiziger ontstal men 800 mark, een ander 1500 mark. Men heeft aan een der stations een Engelschen zakkenroller dat zijn de echte! gepakt, doch of dat do rechte vogel is, weet men nog niet Voor Rotterdam is een werkman uit een roeibootje gevallen en verdronken. Zaterdag avond is op de reis der Venloosche boot naar Rotterdam een persoon vermoedelijk overboord gevallen en verdronken; hij wordt althans vermist. Eenige jongelieden, die van een bidpartij naar de St. Annakapel bij Venlo terugkeerden, kregen onderweg zulk een heftigen twist, dat een van hen met een zeer gevaarlijken messteek in de zijde werd thuis gebracht. Na het bidden was het troepje gaan zuipen. De politie te 's Hage heeft een persoon gevat, die verdacht wordt van het maken en uitgeven van valsche munt. Te St. Servais zijn twee meisjes, een van 13 en een van 4 jaar oud, in de Hoyoux verdronken. De senator van het dep. Haute-Loire, Jacotin, is te Viohy op valsch spel betrapt. De eenige zoon van den bekenden veldmaarschalk Joseph Radetsky, graaf Theodoor Radetzky, kamerheer en generaal-raajoor, heeft zich te Görz op zijn kamer met een pistoolschot van het leven beroofd. Do overledene was 65 jaar oud en laat twee kinderen na, een zoon, die luitenant is bij de Oostenrijksche dragonders, en een drieëntwintig-jarige dochter.

Zierikzeesche Courant | 1878 | | pagina 2