ZIERIKZEESCHE COURANT. 1878. No. 60. Zaterdag 3 Augustus. 81ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD voor het arrondis- wafex sement Zierihzee. Binnenland. Deze Courant verschijnt DINSDAG en VRIJDAG avond, uitgezonderd op FEESTDAGEN, Prijs per drie maanden 1,Franco per post 1, Afzonderlijke nommers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DER AD VERTE NTIEN Per gewonen regel 10 cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 15 regels, mits contant betaald, 25 ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKENMAN. ZierikzeE; 2 Aug, In de Raadsvergadering van heden, is aan den heer P. van der Veen wegens ver trek naar elders eervol ontslag verleend als lid der plaatselijke schoolcommissie alhier. Ziemkzée, 2 Aug. Volgens de Midd. Ct. zou er op het stuk onzer middelen van vervoer een plan onderhanden zijn, waarvan de uitvoeriug in een meer en meer dringende behoefte zou voorzien. Het is niets meer of minder dan het plan voor een net van atoom-tram wegen door het geheele land. Het plan moet reeds aan den Minister van Waterstaat zijn voorgelegd en deze er zich zeer mede ingenomen hebben verklaard. Wat Zeeland betreft, zouden in dat plan voorkomen lijnen op Zuid-Beveland, een lijn van Hulst naar Walsoorden, een van Breskens naar de Belgische grenzen en, wat voor ons van veel belang is, een lijn van Brouwershaveu door Schouwen- Duiveland enz. naar den vasten wal, met een veer te Zijpe en gebruikmaking van den Slaak-dam. Ook Tholen zou met den vasten wal worden verbonden. ITet belangrijke van dit plan in zijn verschillende deelen, voor zoo menige thans hopeloos geïsoleerd liggende streek van het land, valt zoo in het oog dat dit wel als een paal boven water mag aangemerkt worden. Bezwaren van technisolien aard komen ner gens voor. De eenige vraag zou maar zijn of 't geld te vinden is, waarvoor met gebruikmaking zooveel mogelijk der bestaande Rijks-, Provinciale en andere wegen, de aanleg der lijnen, het materieel enz., konden worden bekostigd. Op breede schaal uitgevoerd zou menige weinig productieve streek door andere zeer voordeelige worden goedgemaakt. Tusschen de plannen al werden zelfs de bakens reeds gezet en het snorren van de stoomtrams zelf langs onze wegen zal echter nog wel eenige spatie Er wordt thans ook weder gesproken van nieuwe plannen, om aan Rotterdam een nieuwen //Nieuwe Waterweg/' te bezorgen, daar de alreeds met zooveel kosten gemaakte wel als //weg" kan aangemerkt worden, maar niet als een bruikbare gemeenschap van Rotterdam met de zee, die toch ontegenzeggelijk een levenskwestie voor Rotterdam is, te meer daar de Amsterdamsche Waterweg zoo goed gelukt is, dat iu de toekomst de verlevendiging van den goederen-handel te Amsterdam verzekerd is. Men wil nu weder terugkeeren naar Brouwershaven als voorhaven van Rotterdam. Door ver.breeding der sluizen van het kanaal van Yoorne, verdieping van het vaarwater het Pampus, bezuiden de plaat van dien naam, tegenover Helle- voetsluis, door vervolgens de smalle landstrook door te snijden die Goeree aan Elakkee verbindt bij Stel lendam, verkreeg men een nagenoeg rechtlijnigen Waterweg van Rotterdam naar het Brouwenshaven- sche. zeegat. Voor Brouwershaven zou dit een zaak van zeer groot belang wezen. En ofschoon ook hier geldt dat //lange mijlen leggen tusschen doen en zeggen", zoo zal toch Rotterdam niet zoo lang op iets beters kunnen wachten, wanneer eenmaal het feit der mis lukking van den //Waterweg" algemeen erkend wordt. Dan moet er iets gedaan worden. Laat ons hopen dat onze zusterstad Brouwershaven spoedig den eersten dag eens nieuwen levens moge zien aanbreken I De Rijks-adviseurs voor kunst en oudheden zullen de gemeente Yeëre helpen om het scheepje weder op den toren te zetten, dat onlangs daaraf gewaaid is. Naar men verneemt zal in de volgende maand het slot Westhove bij Domburg in publieke veiling worden verkocht. Westhove is op één na het laatste oude kasteel dat Walcheren nog te aanschouwen geeft. Het ligt een kwartier van Domburg, en heeft een onder- hoorigheid van 137 hectaren, waaronder bosscbeu, waterpartijen enz. Het is gesticht, volgens de kro nieken, in 840, als een burg tegen de Noormannen. In 1290 woonde er Wolfert van Borselen, die er het bezoek ontving van Graaf Floris Y. In 1500 her bergde het eenige dagen Philips den Schoone en zijn gemalin Johanna van Arragon met hun kind, de latere Karei V, die er in 1515 andermaal kwam. In 1562 werd Westhove het lustslot van den bisschop van Middelburg, Nicolaas de Castro. In 1862 ein delijk kwam het door aaukoop aan den tegenwoordigen eigenaar jhr. mr. J. P. Boddaert, die het veel heeft verfraaid en verbouwd, doch het in hoofdzaak zijn aloude gedaante liet behouden. Als een bijzonderheid kan nog aangemerkt worden dat wijlen prof. van der Palm in zijn jongelingsjaren er eenigen tijd heeft ver toefd als huisprediker van den toenmaligen bewoner, den heer J. A. van de Perre. Wellicht wordt Westhove 'nu eerlang een plantage van Suikerbieten. Sic trasit gloria mundi> en waar blijft de poëzie onzer oude landouwen ^Welk een goed baantje het onderwijzerschap kan zijn, blijkt o. a. uit het geval van den heer Pater, waarnemend hulponderwijzer te Idskenhuizen. Deze heer is 70 jaar oud; hij geniet een rijks pensioen van f 400, een jaarlijksche toelage van f 350, uit kerkelijke fondsen (een gevolg van een vroegere transactie om hem op zij te zetten, toen men een bijzondere school wilde stichten) en een tractement van f 600 als waarnemend hulponderwijzer. De veteraan heeft dus f 1350 inkomen. Zoo wordt de letter der Wet van '57 vervuld! In het Utr. Dagbl. wordt de aandacht op het feit dat de in de Standaard openbaar gemaakte opgaven van bijdragen of jaarlijksche giften voor de zoogen. christelijke scholen, onderscheidene cijfers ver- toonen, die hooger zijn dan vroeger, waaruit in 't algemeen kan afgeleid worden dat de drang der omstandigheden de offervaardigheid der gevers doet toenemen. Het blad maakt hierbij de opmerking dat men op deze wijze de belangen van het bijzonder onderwijs beter zal dienen dan door een petitionnement, dat van een onjuiste grondstelling uitgaat, door verkeerde middelen werd doorgedreven, en zijn doel onmogelijk bereiken kan. Het voegt hier ten slotte nog de opmerking bij, dat, als nu uit die meerdere offervaardigheid ware belangstelling in bet bijzonder onderwijs blijkt, //het volstrekt niet ondenkbaar en zeker aanbevelenswaard zou zijn dat ook andersdenkenden, wier middelen dit toe laten, ook al hebben zij geen behoeften aan christelijke scholen, door hun bijdragen helpen tegemoet komen aan hen, die daaraan wel behoefte gevoelen." Zonder twijfel goed bedoeld, aau overdreven beleefd heid kunnen we hier haast niet denken, maar schromelijk gedwaald onzes inziens. Zooveel beginsel loosheid mag men toch niet bij de voorstanders der openbare volksschool veronderstellen, dat zij met vrij willige geldelijke bijdragen een zaak zullen gaan steunen, die zij voor kwaad houdenen dat enkel en alleen omdat de drijvers dier zaak, nu 't met de volks-agitatie niet gaat het doel te bereiken, wat dieper in de beurs gaan tasten. Nog eens, tot zulke erge karakterloosheid achten we de voorstanders van het openbaar onderwijs niet in staat. Yoor de vrienden en drijvers der zoogen. christelijke scholen is de open bare school een kwaad, en wel een monsterachtig groot kwaad. Dat is tot daaraantoe. Maar voor de overtuigde vrienden der openbare school is die soort bijzondere school, zooals die gedreven en geëxploiteerd wordt door de Standaard-^rti], niet minder een groot kwaad. Ed nu zouden de eerste de laatste bijspringen met hun beursDat zou toch wat al te veel gevergd zijn. Neen, men mag veeleer met den heer v. Weede van Dijckveldt aannemen dat zij, die er zulke bijzon dere scholen op nahouden, nog best wat meer geld kunnen missen, vóór de liefhebberij te duur wordt. Wij houden het er voor dat het getal der gemoeds bezwaarden, die zoo arm zijn dat zij geen schoolgeld kunnen betalen, zoo bitter gering is, dat het niet noemenswaard kan heeten. Wei is het getal bijzonder groot van ouders, die hun kroost wel aan de zoogen. christelijke scholen willen afstaan, mits andereu het schoolgeld voor hen betalen, gelijk zoo zeer vaak ge schiedt en te zien is te dezen dage. Ook zijn er een zeker getal lieden, die hun kinderen van de openbare school naar de bijzondere sturen om allerlei bijzondere aanleidingen en redenen, en die ze eventueel even goed naar een Turksche of Chineesche school zouden sturen voor de verandering. Maar moeten nu de voorstanders der nationale school, zij die bewust zijn van al het kwaad dat der natie gebrouwen wordt door het machineeren met zich noemende christelijke scholen, moeten zij dat kwaad met hun geld aanmoe digen, al die luï, die zich wel gemoedsbezwaren laten aanleunen, al hebben ze ook van dat artikel zelfs geen flauw begrip, daarvoor défrayeeren Dat ware al te beleefd. Eu zoo zij, die voor huil politieke of persoonlijke eerzuchtige bedoelingen schooltje spelen, door de tegenstanders van die praktijken van een deel der kosten van de ondernemingen werden ontheven, dat zou toch wat al te gemakkelijk wezen. De vrienden en drijvers der bijzondere scholen achten het onrechtmatig dat de openbare scholen ook uit hun opgebrachte belasting worden onderhouden. Dit is de bekende en reeds genoegzaam veroordeelde staats rechterlijke dwaling. Maar van hen nog extra giften en gaven voor het openbaar onderwijs te vragen of te wachten, dat zou dwaasheid zijn. Maar nu is het niet minder waar dat ook het omgekeerde wat al te veel gevergd zou Wezen, n.l. dat degenen die het drijven met zoogen. christelijke scholen veroordeelen, toch die scholen met hun geld zouden steunen. Door het bestuur der Yereeuiging //Volksvermaken en Volksvoordracht" te Ylissingen is besloten de tweede Floralia-tentoonstelling dit jaar op 24 Aug. te houden, ter viering van het huwelijksfeest van den daar zoo algemeen beminden Prins Hendrik. Niet onwaarschijnlijk is het dat er nog meerdere festivi teiten bij die gelegenheid zullen plaats hebben. De tulpen, van wege de //Bloemisten-Vereeniging" te Haarlem tentoongesteld, zijn ten geschenke aange boden aan de stad Parijs ten behoeve van haar aanplantingen. Er is een vleiend schrijven van dank betuiging bij de Yereeniging ontvangen voor -dat geschenk, dat met veel ingenomenheid is aanvaard. De definitieve bekroning dar tulpen-inzendingen heeft nog niet plaats gehad, maar de jury heeft naar reeds bekend geworden is met 20 punten, zijnde het hoogst mogelijke getal, den eersten prijs aan de Haarlemsche Bloemisten-Vereeniging toegekend. In het rapport, uitgebracht door den heer Decocq Dumesnil namens een commissie van de Société Centrale d'Horticulture de France, benoemd om de inzending van tulpen van de Vereenigiug te Parijs in oogen- schouw te nemen en daarover verslag uit te brengen, wordt met den grootsten lof van de inzending ge sproken, en zoowel de //Bloemisten-Vereeniging" als inzendster als de heer J. I. Kruyff, die de planting geregeld had, met de verkregen uitkomst geluk gewenscht.

Zierikzeesche Courant | 1878 | | pagina 1