Buitenland. liggen. Nu heeft het schijnbaar alleen uit beleefdheid jegens dit laatste Rijk, niet de hand gelegd op Egypte, maar voldoening van den roofzucht gezocht in den noordoosfplijken hoek der Middellandsche zee. Onzinnig is de bewering van lord Beaconsfield, dat nu Indië voor goed tegen Ruslands begeerlijkheid gedekt zou zijn. De nobele Lord weet ongetwijfeld wel beter, maar 't is veeleer zekere fataliteit die Engeland heeft gedreven om zich meester te maken van een nieuw gebied, veel grooter dan Engeland zelf en dat wel een schoone toekomst nog voor zich heeft, doch dat het moederland ontzettende opofferingen zal gaan kosten naar mate het meer tot ontwikkeling gebracht wordt en het Westersche element zich er meer gaat uit breiden. Frankrijk van zijn kant weet zeer wel dat Engeland niet van goeder harte Egypte ongemoeid heeft gelaten. Reeds nu beginnen de intriges - te Kaïro meer en meer zich samen te spinnen. Het wanbeheer en de kwade trouw van den Khedive zullen nu spoedig even spreekwoordelijk worden als dit ten aanzien van den Sultan het geval was. Deze is nu in de Engelsch-Russische ambulance opgenomen en daar onder zeer streng opzicht gesteldmaar nu zal de Khedive //de zieke man" moeten worden. Het ligt op den weg van Frankrijk te eeniger tijd zich met den nieuwen patient te gaan bemoeien. Maar dan zal Engeland als toekomstig grootste en nu reeds groot aandeelhouder van het Suez-kanaal en van vele andere pretenties en bezwaren op Egypte ook opkomen. Zoo zal het volgende bedrijf van de eeuwige kwestie hoogstwaarschijnlijk aan de boorden van den Nijl gespeeld worden. Oostenrijks legermacht staat op het punt de beide aan Keizer Frans Jozef toegedeelde provinciën van Turkije te bezetten. Voor de leus wordt nog onder handeld over de vormen, waarin dit zal geschieden. Het einde zal wel hetzelfde zijn als 't begin, n.l. dat Oostenrijk eenvoudig Bosnië en Herzegowina in bezit neemt en gaat exploiteeren. De uitdrijving der Turken, die nog in die streken wonen, is slechts een kwestie van tijd. Ditzelfde geldt ook van de geheel of mid dellijk door Rusland genomen gewesten. En dit zou niet de kwaadste uitkomst van den oorlog zijn, als er tengevolge der nu voltrokken verdeeling een schifting der nationaliteiten tot stand kwam, waardoor de Turken zooveel mogelijk in denzelfden hoek werden bij elkander gebracht. Op dien voet zou hetgeen er van het ge bied des Sultans nog over is, het nog wel eenigen tijd als een staatkundige noodzakelijkheid kunnen volhouden. Ook met Griekenland is de Sultan nog zoo wat aan het loven en bieden, aangaande de strook gronds, die door het Congres is aangewezen als annexeerbaar voor Griekenland. De Grieken zijn hiermede evenwel slechts zeer middelmatig tevreden. Het minst voldaan van allen zijn de Italianen. De Italiaansche regeering bewaart de wijsheid en houdt zich zoo stil alsof Italië niet als groote mogendheid, maar slechts als bijlooper op bet Congres verzocht was geweest. Des te levendiger roert zich echter de groote partij der Italiaansche eenheid. De Garibaldianen zijn woedend over de droevige figuur die Italië maakt, nu zelfs Oostenrijk zooveel heeft ingepalmd, en Italië niets heeft gekregen, terwijl toch, als men op de nationaliteit en de taal wil letten het geheele littoraal der Adriatische zee tot Antivari toe veeleer zuiver Italiaansch is dan eenigszins sympathiseerend voor Oos tenrijk. De Italiaansche eenheids-partij heeft in de groote steden, vooral te Rome, vrij wat rumoer gemaakt en er is niet zacht op Oostenrijk en op von Bismarck gescholden. Maar de regeering schijnt moreel vrij sterk te zijn, zoodat de politie de orde heeft gehandhaafd, terwijl de regeering niet al t\e zeer de manifestaties heeft gewraakt. Zoo zal deze zaak wel voor een tijd gesust worden. In het eerstvolgende bedrijf van het Oostersche drama zal echter Italië hoogstwaarschijnlijk wel een rol medespelen. De Duitsche bladen houden sinds een paar weken zich bezig met het bespreken van de vraag of 't al of niet waar is, wat gezegd is door een groot blad, nl. dat de Ministers der onderscheidene Duitsche Staten te Heidelberg een samenkomst zullen houden om tot overeenstemming te komen aangaande de te nemen maatregelen of te provoceeren wetten tegen de sociaal-democratie. De Nat. Zeit. heeft het tegenge sproken, doch niettemin wordt door andere bladen volgehouden dat deze huishoudelijke conferentie wel degelijk zal plaats hebben. Nu zegt men wel dat op die samenkomst vooral de financiëele verhoudingen der staten zouden besproken wordendoch bet vermoeden ligt voor de hand dat dit alleen voor den vorm zal gezegd zijn en dat het doel wel degelijk is een kruis tocht tegen de sociaal-democratenof die daar voor doorgaan of genomen worden. Zulk een onderling overleg der verschillende regeeringen zou in ieder geval een zeer bedenkelijke zaak zijn en allicht nog meer voet geven aan de reactionairen, die uit de jongste gebeurtenissen toch al zooveel politieke munt geslagen hebben. De verkiezingen worden nog altoos voorbereid. Het schijnt voor de sociaal-democraten een wanhopige dobbelpartij te zullen wezenal wordt in de beide liberale fracties liet gevaar voor de liberale zaak in 't algemeen wel erkend. De uitersten raken elkaar zoo menigmaal. Thans blijkt reeds hoe ontzettend veel kwaad de beide moord aanslagen aan Duilschlands politiek leven hebben ge daan. Er is gevaar dat zij het geheele Duitsche volk een dertig jaar achteruit zullen gezet hebben. In België schijnt nu een scheuring tusschen con servatieven en ultramonlanen te zullen ontstaan. De ultramontanen zullen de conservatieven, in wier val zij deelen, loslaten en 't nu gaan beproeven met de stichting eener uitsluitend ultramontaansche clericale partij. Zoo zal voor België de toestand nog zuiverder worden, dan hij, bij andere landen vergeleken, reeds was. Liberaal en clericaal dat zal het dilemna voor de natie worden. Bij ons inoec het ook daarheen. Hier is de anti-schoolwet-agitatie een geleidelijk middel om de eerste revue van de clericale heirmacht te houden. Nu zullen echter nog het gros onge regelde troepen zijn, Pandoeren en Croaten, die de clericale leiders slechts zoo lang dienen zullen, als ze er zin in hebben of voor betaald worden. Als ze zien dat er nergens wat te rooven valt dan verloopen ze weer, en eerst daarna zullen de clericalen der ver schillende, onderling tegen elkaar schreeuwende, kleuren kunnen zien hoe sterk ze eigenlijk zijn. In het Engelsche Parlement is dezer dagen weder gelegenheid geweest tot een herhaling der nu al zoo dikwijls gedebiteerde hatelijkheden tegen de Prinsen en Prinsessen in hun hoedanigheid van staatskost- gangers. De hertog van Connaught, een der vele kinderen van Koningin Victoria, staat op trouwen met een Pruisische Prinses, Nu heeft de regeering eeu verhooging van jaargeld voor den Prins en een even tueel weduwen-pensioen voor de Prinses voorgesteld. Dit is de gewoonte zoo en telkens geschied als een Prins of Prinses van het koninklijke huis trouwde. Er is ook telkens in het Parlement over gevallen. Thans was 't Sir Charles Dilke, die zijn hart er over luchtte en een motie voorstelde tegen die dotaties. Het Parlement heeft hem met overgroote meerderheid afgewezen met zijn motie. Terecht onzes inziens want een natie als de Engelsche mag niet kruidenier achtig en krenterig wezen. Uit Spanje wordt bericht dat de Koning veel geest kracht ontwikkelt en zijn verzet zoekt in de aanstaande groote militaire oefeningen, terwijl hij zich ook op andere wijze ernstig aan de zaken van staat laat ge legen liggen. Aangaande de praatjes naar aanleiding van den plotselingen dood der Koningin hoort men voor 't oogenblik niets. Wel is de oude zaak van den moord van generaal Prim weder eens opgerakeld. Geheimen, die in 't graf liggen, komen daar echter niet licht uit. De nakomeling zal daaromtrent beter ingelicht worden dan de tijdgenoot het zijn kan. Frankrij li. Onder de talrijke Congressen, welke naar aanleiding van de tentoonstelling te Parijs vergaderen, verdient niet het minst de aandacht dat tot verbetering van het lot der blinden, hetwelk van den 23n tot den 3On September a.s. zal plaats vinden. Plet doel is directeurs en onderwijzers van de blinden-inrichtingen en asylen, oculisten, menschenvrienden en verdere belangstellenden samen te brengen om over allerlei punten, met het lot der blinden in verband, van ge dachten te wisselen. De kwestiën, door de regelings commissie aan de orde gesteld, zijn in zes categorieën verdeeld en betreffen 1°. de opvoeding der blinden 2°. het onderwijs; 3°. de beroepen voor hen toegan kelijk; 4°. blinden-asyleu; 5°. de hygiene; 6°, biblio grafie over deze onderwerpen. De zittingen worden in het Trocadero-paleis gehouden en de werken van het Congres zullen door het comité worden uitgegeven. Ter toetreding en tot het verkrijgen van inlichtingen kan men zich vervoegen bij den secretaris van het comité, F. H. Lavauchy, Tuilerieën, te Parijs. Rusla n cl. Over de Russische armee in Oost-Rumelië schrijft men den 17 Juli uit AdrianopelIn militaire kringen heeft hier het succes der, Engelsche diplomatie groote ontevredenheid opgewekt. De bezetting van Cyprus heeft, meer daD men gelooft, de Russen verbitterd. Volgens de verzekering van een corps-kommandant moet generaal Totleben bevel hebben ontvangen, het leger voorloopig in zijn positiën bij Konstantinopel te laten. Ook is het een feit, dat Totleben tot een generaal gezegd heeft, dat hij direct van den Czaar last ontvangen had, de onderhandelingen over de overname der Bulgaarsche vestingen te verhaasten en geweld te gebruiken, als de Turken weigerden toe te geven. Tegen Ignatieff is men algemeen verbitterd; hem worden alle moeielijkheden geweten, waarin Rus land sedert Maart is gewikkeld. Nog den 28 Februari wilde de toenmalige opperbevelhebber grootvorst Nico- laas, hel den vorigen dag door den krijgsraad genomen besluit, Gallipoli en Boejoekdere te bezetten, ten uitvoer leggen. Generaal Ignatieff verzette or zich ten sterkste tegen en verzekerde, dat het dadelijk door Engeland met een oorlogsverklaring zou beantwoord worden. Dat Ignatieff zijn zin door dreef, noemt ToUeben een ongeluk. Wegens den hoogst ongunstigen gezond heidstoestand der troepen, was men te Adrianopel en op andere plaatsen begonnen, de rantsoenen vleesch te verminderen en daarentegen meer rijst uit te deelen, maar deze maatregel verwekte zulk eene ontevredenheid, dat men er weder van heeft afgezien. Dagelijks worden uit Adrianopel 2530 (soms 4-0) wagons, ieder met 1520 zieken of reconvalescenten naar San- Stefano gezonden, vanwaar zij per stoomboot naar Odessa gaan. Oostenrijk. Uit Weenen meldt men 25 Juli aan de Daily Neivs. De bezetting van Bosnië zal aanstaanden Maandag of uiterlijk op 4 Augustus een aanvang nemen. Op laatst genoemden datum zal het verdrag van Berlijn door al de betrokken mogendheden geratificeerd en het Europeesch mandaat alsdan volledig bekrachtigd zijn. Een gedeelte van de Turlcsche troepen, welke in de Herzegowina garnizoen houden, heeft reeds bevel ont vangen, zich op marsch tc begeven naar Brestinza, bij Kiek, van waar zij zich naar Konstantinopel zullen inschepen. Eenige houderden spoorwegwagens zijn te Mitrovitza bijeengebracht voor het vervoer der Turksche troepen, die uit Bosnië te Saloniki verwacht werden. Hafiz-pacha wordt Zaterdag te Mitrovitza verwacht, om op het vervoer toezicht te houden. Eene afdeeling blijft in garnizoen te Mitrovitza, waar een versterkt kamp zal opgericht worden. Duitsohland. De hertog van Cumberland heeft aan de vorsten en vrije steden van Duitschland officiëel kennis gegeven van den dood van zijn vader, den Koning van Hannover. Zijn schrijven is gedateerd 11 Juli. Daarin zegt de hertog ook, dat hij zich beschouwt als den erfgenaam van alle rechten zijns vaders en dat hij die zal hand haven. Zoolang hij verhinderd is, zijn rechten in het koninkrijk Hannover uit te oefenen, zal hij den titel voeren: hertog van Cumberland en prins van Brunswijk- Luneburg. Dit moet evenwel niet worden opgevat, alsof hij zijn aanspraken op den troon van Hannover had opgegeven. De Reichs-Anzeiger maakt een brief van den Kroon prins aan Koningin Victoria openbaar, van den 13n dezer, waarin hij, uit naam des Keizers, in zeer hartelijke bewoordingen dank zegt voor de wijze, waarop de Engelsche overheden en de onderdanen der Koningin hunne deelneming in het onheil, aan de //Grosze Kur- fiirst" overkomen, uitgesproken en door daden getoond hebben. De Norddeutsclie Allgemeine Zeitung deelt mede, dat de manschappen aan het roer van de //Koning Wilhelm", waardoor bovengenoemd vaartuig werd over zeild, door de commissie, met het onderzoek der ramp belast, zijn vrijgesproken. De officieren, die schuldig zouden kunnen zijn, zullen voor een krijgsraad komen. De formeele aanklacht zal van wege de Admiraliteit tegen den chef van het smaldeel, de kommandanten en de betrokken officieren gericht en de krijgsraad zoo spoedig mogelijk bijeengeroepen worden. X tali e. Op bevel van den Paus heeft de aartsbisschop van Turijn onlangs een bezoek bij Prins Amedeo gebracht om dezen te bedanken voor de gift van 1000 frs. voor een gedenkteeken ter eere van Pius IX, in eene kerk te Turijn. Bovendien is dezelfde prelaat gemach tigd om den Koning zijne hulde te brengen, welke vergunning trouwens aan alle bisschoppen van het voormalige Koninkrijk Sardinië en Lombardije eveneens gegeven is. Spanje. Met weet, dat de Spaansche justitie sedert 1873 nog niet de moordenaars van generaal Prim heeft kunnen ontdekken. Dadelijk na de misdaad werden drie of vier personen voor de schuldigeu gehouden. Zij hadden zich uit de voeten weten te makenalge meen was men overtuigd, dat zij machtige bescher mers hadden, wier namen openlijk genoemd werden. Intusschen gaat de justitie altijd voort onderzoek te doen. Verleden week stonden als medeplichtig aan den moord van Prim drie personen terecht. Het open baar ministerie concludeerde tot vrijspraak en men meende dat de rechtbank opnieuw de zaak zou uit stellen, toen een der beschuldigden hetXvoord vroeg en zeide, dat hij bereid was, gewichtige inlichtingen te geven en de ware moordenaars bekend te maken, indien men liern bescherming beloofde en //hem in een gevangenis bracht, waar hij veilig was." Hij wilde nog meer zeggen, maar de president gebood hem te zwijgen en hief de zitting op. Het gebeurde heeft eene groote sensatie gemaakt.

Zierikzeesche Courant | 1878 | | pagina 3