ZlllUkZIISUII COURANT. voor het arrondis- sement Zierikzee. 1878. No. 59. Woensdag 31 Juli, 81ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD DE SOCIAAL-DEMOCRATIE. Binnenland. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG avond, uitgezonderd op FEESTDAGEN, Prijs per drie maanden 1,Franco per post ƒ1,— /Afzonderlijke nommers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Ver gewonen regel 10 cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 oent. Dienstaanbiedingen van 15 regels, mits contant betaald, 2 5 el. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever 15. LAKKMIAN. ui. In de beide voorafgegane deelen van dit artikel hebben we genoegzaam het wezen en doel der sociaal-democratie omschreven, om nu nog een enkel woord te kunnen zeggen aangaande de wijze waarop en de middelen waarmede de leiders der partij hun doel trachten te bereiken, of den heilstaat, dien ze zieh voorspiegelen, trachten tot werkelijkheid te maken. Het hoofd- tooneel der werkzaamheid van de socialisten dezer dagen is Duitsehland. Revolutionair wezen dat kunnen de Franschen; die waren in staat op eens een kraehtigen stoot te geven, waar door de ontwikkeling der maatschappij een geheel andere richting heeft ingeslagen. Maar te bepeinzen hoe nu die geëmancipeerde maat schappij georganiseerd moet worden om den hemel op aarde te doen dalen, daarvoor heeft de Duitsche geest moeten dienen. De beide groote profeten van 't nieuwste socialisme zijn Karl Marcx en Ferdinand Lasalle. Omdat deze en de meeste andere Duitsche socialisten tegelijk republikeinen zijn, heeft men de geheele partij sociaal-democraten genoemd. Sedert '48 is de partij in Duitsehland meer en meer georgani seerd geworden. Tot stand gebracht door een paar geniale koppen is de sociaal-democratische partij vlijtig gepropageerd door bekwame, talent volle, altoos ijverige agenten, zendelingen en agitators. Overal werden volksvoordrachten ge houden om de natuurlijke sympathieën der groote menigte van de arbeiders te regelen en aan zekere algemeene vormen te wennen. Er werden boeken geschreven, kleine geschriften bij myri aden verspreid, kranten op touw gezet, volkslie dereu gedicht, enz. Van de nieuwe Gewerbe- Gesetz van 1863 werd voordeelig gebruik gemaakt om op den werkman invloed uit te oefenen; met het later toegekende algemeen stemrecht werd woeker bedreven; de oorlogen van '63, '66 en '70'71 gaven velerlei gelegenheid om de volksmassa te bezielen met de illuziën der socialisten. Zelfs de zuiver wetenschappelijke vergadering van staathuishoudkundigen, bekend als het Eisenacher Congres van 1872, gaf een nieuwe vlucht aan de sociaal-democratie in Duitsehland. Toen ontstond de benaming van katheder-socialisten, aanvankelijk een scheldnaam, terstond daarop door de betrokkenen bemachtigd als de zondagsnaam der school. In beginsel komt het geheele verschijnsel uit natuurlijke oorzaken voort en is het streven der sociaal-democratie edel en schoon. Wat er aan de zaak faalt is, dat zij wonderen wil doen, 't welk niet kan, dat zij voorbij ziet dat een zoo groote en diepgrijpende hervorming der maatschappij een gevolg moet zijn van een ge regeld en natuurlijk verloopend proces en niet gewelddadig kan worden bewerkt. Zoo zien onderscheidene sterren der partij het ook wel indoch velen ook niet en die zijn het, die 't volk in roer brengen en tot dwaze stappen doen vervallen. De leiders willen den langza- men, geregelden gang. De zeloten zijn daar mede niet tevreden, zij willen met stoom naar het voorgestelde Luilekkerland der toekomst. Daarin ligt het groote gevaar. De socialisten in het parlement hebben zich nog geen enkele maal te buiten gegaan. Zij worden meeren- deels (er waren er 12 in den ontbonden Rijks dag) algemeen voor eerlijke mannen gehouden. Het algemeen stemrecht heeft hen in den Rijks dag gebracht. Daar is niets op aan te merken. Als men 't algemeen stemrecht heeft gehuldigd, dan moet men zoo iets ook aecepteeren en de gevolgen der wet dragen. Geweld is door eminente partijhoofden nog nergens gepredikt. Door sommigen, die ook grooten invloed hebben, echter wel. Toch is Karl Marcx geenszins de ziel van de beweging. De Duitsche sociaal democratie is geenszins hetzelfde als de inter nationale. Deze laatste is de blinde bloedroode petroleum-partij. Zij is gelukkig reeds ont bonden en ten deele opgelost in de sociaal democratie, ten deele bemachtigd door het elericalisme, zoo protestantsch als ultramon- taansch. De soGiaal-democratie is tot dusver een zeer bestaanbare staats-partij geweest, doch dit neemt niet weg dat zij Duitschlanü nog wel in zeer groote gisting kan brengen, ja dit reeds maar al te veel gedaan heeft. (Slot volgt). Zierikzee, 30 Juli. Blijkens achterstaande aan kondiging zal op Vrijdag 2 Aug. het 3e zomer-concert in //Parklust" plaats hebben. Het program voor dat concert is als volgt: 1. Wiener Blut. Marsch. Sahan; 2. Festival-Ouverture. Lentner;' 3. Souvenir de Pex- position. Polka met solo voor piston. Dagnelies 4. Andante réligieuse. Déthise5. Potpourri//Robert le diable". Meijerbeer6. Les buveurs. Pas redouble. Krein 7. Coucou-Polka. Krein8. Potpourri //Alt und doch Neu". Gartner; 9. Rozen-Walzer. Metra. De aanvang is te half acht. Het aanleggen, herstellen enz. der Rijks-telegraaf lijnen in de eilanden Schouwen, Duiveland en Tholen is aangenomen door C. J. Tierolff te Roozendaal, voor f 1561,72. Curieus en tevens in hooge mate ergerlijk is de polemiek, die sinds eenige dagen wordt gevoerd tusscheu den Standaard en het Dagblad. Dit laatste, als 't ware ijverzuchtig op de Standaard wegens diens treurig succes met de agitatie tegen de schoolwet, is ook gaan agiteeren, doch bij het Dagblad is het geen klavierspel op de volks-couscientiedit laat het blad aan de nStandaard-demagogen" over. Het Dagbl. klopt op de beurs van het publiek en trommelt met vuistslagen op de brandkasten. Het land zal ge ruïneerd worden door dat dure onderwijs, meent het Dagbl. En om toch niet onder te doen voor de clericalen, heeft het nu ook zijn petitie aan de Eerste Kamer ter teekeuing gelegd op het bureau en in eenige sigarenwinkels van de Residentie. Het Dagbl. kan 't dus ondanks den haat dien het veinst tegen de iiStandaard-dQm^o^Qu'i niet nalaten met dezen samen te doen. Straks gaat het Dagbl. nog met de groote trom voorop en een bedelzak en nap om den hals //naar den Koning". Het scheldwoord //demagogen", dat het Dagblden StandaardA\x\ naar 't hoofd werpt, is niet onverdiend. Werkelijk zijn hier en daar alreeds kleine woelingen en botsingen voorgekomen, die rechtstreeks door de volks-conscientie-klavierspelers zijn uitgelokt. In een herberg te Bleiswijk heeft men al om de school-kweslie bloedig gevochten. In de oude Leliestraat te Amster dam heeft een fanatieke kerel een groot stantje gemaakt en erg gescholden op den Minister Kappeyne, //die Nederland voor tijd en eeuwigheid ongelukkig zou maken". We zeiden waarlijk niets te veel, toen we den clericalen leiders verweten, dat zij speculeeren op de achterbuurt, 't welk al de laagste speculatie is, waartoe de partijen komen kunnen. De Standaard is impertiuent genoeg om het Z. M. den Koning kwalijk te nemen dat hij naar Duitsehland op reis is gegaan en niet in de residentie is gebleven om daar het volks-conscientie-klavierconcerl aan te hooreu. Delft, 27 Juli. Een indrukwekkende stoet verliet heden tegen 12 uur het gebouw der Polytechnische Schoolde uitnemende directeur-hoogleeraar, dr. L. Cohen Stuart, werd ten grave gebracht. Voorafgegaan door een muziekcorps, onder leiding van den lieer Boers, volgde den lijkwagen, onmiddellijk achter de familiebetrekkingen, het geheele Delftsche studenten corps, voor zoover het den leden, sedert de vorige' week wijd en zijd verspreid, mogelijk was geweest Delft te bereikeneen groot aantal ambtgenooten en vrienden, alsmede enkele oud-leerlingen der school sloten zich aan den stoet aan. Reeds een enkele blik op de met bloemen en kran sen geheel overdekte kist gaf de overtuiging, dat de man, wien men daar de laatste eer bewees, zich in buitengewone mate de liefde van velen had weten le verwerven. En dat die liefde verdiend was, daarvan kon zich elkeen een denkbeeld vormen, die het voor recht had, de verschillende toespraken te hooren, welke achtereenvolgens op het kerkhof werden gehouden, eerst door prof. Bosscha, toen door den heer W. de Jong, president van den senaat der Delftsche studen ten, door den heer Broekman, namens de Vereeni- ging van Burgerlijke Ingenieurs, door den heer J. C. van Marken, als oud-leerling, door dr. C. P. Burger, als voormalig ambtgenoot van den ontslapene en ein delijk namens de familie door ds. M. Cohen Stuart. Burgemeester en Wethouders van Delft waren met vele andere autoriteiten en particulieren op de be graafplaats tegenwoordig. Onder den indruk, dat een groot en goed man is heengegaan, keerde de menigte naar de stad terug. In het jaarverslag der Nederlandsche vereeniging tot afschaffing van sterken drank leest men, dat het Nederlandsche volk per hoofd en per jaar 7V2 aau jenever verkwist en dat aan rundvleesch nog geen f 6/2 wordt uitgegeven. Te Amersfoort wordt een liberale kiesvereeniging opgericht. Eindelijk is de Amsterdamsche rauurkwestie van de baan. De heer Oostraeijer heeft in de uitspraak van de Amsterdamsche rechtbank berust. In het Saxen-Weimarsche is een ware sterretjes regen neergevallen, altemaal van de Eikekroon en nog enkele Gouden Leeuwtjes er tusschen. Gelukkig dat al die ridderschappen niet zooals in den goeden ouden tijd veel geld kosten aan de niet-sterretjes- dragers. Het ramtorenschip //Koning der Nederlanden" is na een goede reis te Batavia aangekomen algemeen wordt het als eeu prachtig schip geroemd. Ten einde zijn lezers beter op de hoogte te kunnen houden van den stand van zaken op Atjeh, is de redacteur van het Bat. Handb. derwaarts vertrokken.

Zierikzeesche Courant | 1878 | | pagina 1