aan kunnen toebrengen, maar kunst-onderwijs is het eenige redmiddel, om den gevallene op te heffen. Een Kunst-Industrieschool, een Kunst-Industrie- Museum iu de hoofstad, met vertakkingen in de verdere groote steden. De oprichting daarvan echter kan niet aan de zorg van particulieren worden overgelaten, alleen het Rijk is in staat en tevens verplicht zich met een zaak van zulk een groot belang voor ons geheele volk te belasten. Dat daaraan voortaan de schatten besteed worden, die aan Wereldtentoonstel lingen als weggeworpen zijn te beschouwen". Wanneer men zeg ik" dat leest, zou men bij een oppervlakkig oordeel er toe komen kunnen onze nijver heid te veroordeelen. Zij echter, die de Rijks-Musea van welke de heer v. d. Keilen in verband met de inrichting van een Ned. Rijks-Museum voor Kunst-Industrie, zegt: //Proeven behoeven niet genomen te worden; wij hebben slechts te volgen, wat men in 't buiteuland deed, waar dergelijke instellingen overal den zegen van haar bestaan doen gevoelen". Zij, welke die Rijks-Musea bestudeerden, weten zeer goed dat het opdringen eeuer kunstrichting niet in den smaak van ons volk valt. De grondslagen der keunis op het industrieel gebied worden gelegd in scholen. Musea zijn altoos slechts hulpmiddelen bij 't onderwijs. Evenmin als men in Nederland Rijks-Ambachtsscholen verlangen zal, evenmin verwachte men heil van Rijks- Kunst-Industrie-Musea. Maar dit vraagstuk was thans niet aan de orde. Wat beweerd werd wasdat de Rijks-Tenloonstellings- commissiën voor Wereldtentoonstellingen behoorden te worden gewijzigd of afgeschaft. Met den heer v. d. Keilen ben ik van meening, dat afschaffing dier Com- missiën gewenscht is, maar ik deel geenszins zijn gevoelen, dat meu de schatten aan die Commissiën verspild, thans moet wagen aan het twijfelachtig nut dat van een Rijks-Museum voor Kunst-Industrie te verwachten zou zijn. De vestiging van een Museum voor Kunst-Industrie was bij de Vereeniging, waarvan ik de eer heb voor zitter te zijn, sedert drie jaren een punt van nauw gezet onderzoek, en uit dat onderzoek is ons reeds gebleken dat dergelijke stichting geen Rijks-instelling mag zijn, zal ze in Nederland voor het geheele volk vruchtdragend worden. Het is hier de plaats niet over dit onderwerp verder uit te weiden, belangstellenden verwijzen wij daartoe naar ons orgaan het Algemeen en Industrieel Volksblad voor Nederland; wij wilden slechts waarschuwen tegen het verplaatsen van de grief die aan de orde was. Amsterdam, 23 Juli 1878. C. A. J. GEESINK, Voorzitter der Vereeniging voor het Ned. Kunst-Industrie-Museum. Benoemingen, Besluiten, enz. Door den heer Baert, directeur van 't telegraafkantoor te Bruinisse, is met goed gevolg examen afgelegd voor den postdienst. Benoemd tot gemeente-geneesheer te Oud-Yossemeer de heer J. Hoogkamer te Hoek. Z. M. heeft benoemd tot controleur van den waar borg van gouden en zilveren werken te Groningen den heer J. Houtman te Middelburg. Kunst en "Wetenschap. De correspondent van 't 'Vaderl. te Parijs meldt, dat op de wereldtentoonstelling aldaar de volgende Nederlandsche schilders zijn bekroond geworden. De le medaille is toegekend aan Jozef Israëls, de tweede aan C. Bisschop en C. Van Haanen, de derde aan H. W. Mesdagh en een eervolle vermelddg aan Jacob Maris. Aan Tadema, die als Engelschman had geëxposeerd, is mede een eerste medaille toegekend. De Haagsche Zangvereeniging //Cecilia" heeft te Parijs den len prijs behaald in den Nationalen Zang wedstrijd, //Oefening baart Kunst" van Amsterdam verkreeg den 2en en //Zanglust", mede uit Arasterdam, den 3en prijs. Bij den grooten internationalen wedstrijd verwieri //Cecilia" één en wel den eersten der twee prijzen voor uitnemendheid. Aan het strand op Terschelling is thans een station gevestigd voor de beoefening der zoölogie. Eenige zoölogen houden zich daar bezig met het verzamelen van levende voorwerpen uit de zee en hebben reeds een aantal merkwaardige zaken onderzocht. Dezer dagen bracht een visscher hun een in onze zeeën zeld zaam voorkomenden visch, namel. een zonnevisch, opmerkelijk wegens zijn zeldzaamheid en zonderlinge gedaante. Landbouw. Dinsdag morgen te elf ure werd de 35e algemeene vergadering der Zeeuwsche Maatschappij van Land bouw en Veeteelt te Middelburg geopend met een belangrijke rede van den voorzitter Mr. C. J. Pické. De vergadering werd bijgewoond door vele leden, alsmede door den Commissaris des Konings, een com missie uit Ged. Staten, den burgemeester van Mid delburg enz. De rede van mr. Pické was een terugblik op de geschiedenis der Maatschappij en aan het slot sprak hij o. a. dit oordeel uit: dat, al heeft de Zeeuwsche Maatschappij ten gevolge van den tijd en de omstan digheden harer stichting, niet aan aller verwachtingen en wenschen beantwoord, zij toch veel goeds heeft in }t leven geroepen en bevorderd. Bekroond zijnvoor de werktuigende heeren G. I. van den Bosch te WilhelminadorpC. J.Har rison te Bath-RillandJ. Breebaart Kz. te Winkel; J. Hilleman te Twisk en N. Hoder te Winkel. Voor paarden: G. A. Blindenbach te Cortgene; P. Dui- vekofc te Middelburg en C. M. Verhulst te Nieuw- en St. Joosland. Voor rundvee: E. L. van Mervennee te Goes; J. Peper te Aagtekerke en P. Pouwer Az. te Middelburg. Voor schapen, varkens en pluimge dierte G. Borne te Arnemuiden en J. Krijger te Grijpskerk. Voor akkerbouw-voorwerpenJ. de Croo te Vrouwepolder en J. Besuijen te Koudekerke. Voor boter: de heer Tevel en mej. den Boer, beiden te Middelburg; mej. Suurmond te Souburg en mej. Dadvidse te St. Laurens. De volgende algemeene vergadering zal gehouden worden te Hulst. Voor den graan-maaiwedstrijd heeft de heer mr. W. Ph. Vis zijn geheelen te veld staanden tarwe-oogst beschikbaar gesteld. Deze wedstrijd is zoo men weet eenige dagen uitgesteld. In den wedstrijd van zuivelbereiding (versche boter), behaalde Aaltje Janse geb. Blok te Oost-Souburg de twee eerste prijzen, n.l. een zilveren beugeltasch, (uitgeloofd door mr. W. Ph. Vis) en f 25 (uitgeloofd door jhr. C. de Casembroot te Tholen), en de tweede prijzen, n.l. een zilveren knip (uitgeloofd door den heer W. Maas) en een zilveren medaille (uitgeloofd door den heer H. J. E. Gerlach), werden toegewezen aan vrouw J. Riemans geb. Allaert te Serooskerke. Van de vraagpunten werden er twee behandeld: //Is de oprichting van beetwortel-suikerfabrieken in Zeeland aan te raden?" Het werd ingeleid door den heer vau der Minne uit Zevenbergen. Na daarop gevolgde gedachten wisseling werd besloten dat een commissie uit het hoofdbestuur de zaak nader zal onderzoeken en dat dan de heer van der Minne uit- genoodigd zal worden daarbij zijn medewerking te verleenen. Het tweede punt//Verkreeg men door krui sing van het Zeeuwsche paardenras met het Noordduitsche ras ook betere bouwpaarden, of waren de voordeelen daarvan alleen te zoeken in de meerdere handelswaarde dezer kruiselingeu voor het gebruik buiten den land bouw? //Dit vraagpunt was behandeld in een opstel van den heer van der Linden, die echter verhinderd was de vergadering bij te wonen. De conclusie van dit stuk in verband met de verdere bespreking was dat kruising met het Oldenburgsche ras zeer is aan te prijzen, mits men zorge voor uitstekende vrouwe lijke exemplaren. Het vraagpunt over de conversie der tienden in grondrente moest wegens het vergevorderde uur aan gehouden worden. Nog werd besproken de vraag of afvoer van polder water al dan niet mestkracht uit den grond meeneemt. Het bleek dat deskundigen onderscheid maken tusschen afvoer van water van en uit den grond, en men meende dat al moge ook door dit laatste iets van de mestkracht worden afgevoerd, drainage in alle geval aanbeveling verdient. Aan de aangekondigde ringrijderij, die na den afloop der vergadering plaats had, namen 40 liefhebbers deel, allen leden der Maatschappij. Daarbij had een muziekuitvoering plaats door de harmonie //Accelerando", onder directie van den heer J. E. Liesoy. 's Avonds werd feestconcert gegeven in het Schut tershof door de Middelburgsche kapel, onder directie van den heer de Jong. De tuin was zeer smaakvol en schitterend verlicht. Woensdag werden de feestelijkheden besloten met een rijtoer door Walcheren. In ruim 40 voertuigen werden de deelnemers aan dien tocht door Walcherens schoone dreven gevoerd en te Domburg werd rust gehouden. Alles werd door schoon weder begunstigd en liep in de beste orde af. Uit het noorden des lands wordt de aandacht ge vestigd op de belangrijke daling der prijzen van het stroo. Deze wordt toegeschreven deels aan den over vloed van hooi, die er dit jaar is, doch voornamelijk daaraan dat Engeland thans ruimer stroomarkten ter beschikking heeft, dan vroeger. Engeland trok vroeger zeer veel stroo uit Spanje, tot dit tengevolge van den Carlistischen oorlog nagenoeg geheel moest gestaakt worden. Toen zocht Engeland andere markten en van daar de sterke ryzing van het artikel. Thans trekt het weer stroo uit Spanje en is tegenwoordig het aanbod grooter dan de behoefte. Voor de Gro- niugsche fabrieken van stroopapier is dit een voordeel doch de landbouwers zullen er minder mede inge nomen zijn. Ongelukken, Rampen, Misdaden, enz. Te Dordrecht is een vierjarig meisje verdronken, dat van de loopplank eener schuit was gevallen. De vader van het kind was ook bijna omgekomen bij zijn pogingen tot redding van het kind. Ook andere personen trachten te vergeefs het kind op te halen. Te Amsterdam is een jongeling zwaar gekneusd tusschen de buffers van een spoorwagen en een muur. Te Rotterdam is een man zwaar bezeerd door het vallen van een baal koffie van de hoogte eener derde verdieping. De ongelukkige brak ook een been door den schok. Te Anua-Paulona is de kapitale hofstede met schu ren enz. van den heer Schouten afgebrand. Te Amsterdam heeft eeu man zich aan jenever doodgedronken. Onder Steenbergen is een schuur van een bouw hoeve afgebrand. Te Enschedé zijn //De Tien Geboden" afgebrand, zijnde een arkvormig gebouw, uit vier woningen be staande en gelegen aan 't Z.W. einde der stad. Den volgenden morgen brak de brand na 's nachts gebluscht te zijn op nieuw uit, doch werd spoedig door de wacht- spuit geheel gedoofd. Een der inboedels was niet verzekerd. Volgens een bericht uit Point de Galle op Ceilon is het Nederlandsche stoombaggervaartuig //Merak No. 3" aldaar door het breken der ketting op strand geraakt en zal het waarschijnlijk wrak worden. Bij een arbeider in de Groede onder Kloetinge is ingebroken en ongeveer f 80 aan geld gestolen. Nabij 't station Krabbendijke is een reiziger, die had zitten slapen toen hij moest uitstappen, uit den trein op den weg gesprongen, na eerst zijn koffertje er uitgeworpen te hebben. Wat er van hem is ge worden, wordt niet gemeld. De ellendeling, die dat arbeidersgezin in Wales nabij Newport-Mon heeft vermoord, is een Spaansch matroos, Jozef Garcia geheeten, die pas uit dc ge vangenis te Newport was ontslagen. Hij werd ge arresteerd en in het bezit gevonden van kleederon en voorwerpen der slachtoffers; de laarzen van den ver moorden man had hij aan. Buitenland. Oostenrijk. De Daily News verneemt, dat de officiëele rapporten uit Bosnië onbevredigend zijn. Men vreest, dat de orthodoxen en de Mohammedanen zich tegen het be zetten van die provincie door Oostenrijksche troepen zullen verzetten. Met het oog daarop worden de militaire maatregelen door Oostenrijk op uitgebreide schaal genomen, hoewel aanbevolen zal worden, elke botsing zooveel mogelijk te vermijden. De Turksche overheid tracht intusschen van den kant der Moham medanen demonstratiën tegen de bezetting uit te lokken. Turk ij e, De Sultan is voornemens, een orde voor daden van menschlievendheid in te stellen, welke zoowel aan mannen als aan vrouwen zal kunnen verleend worden. De Russen hebben Schumla bezet, dat door de Turken ontruimd isde Turken trekken zich uit Warna terug. De Russen verlaten de omstreken van Konstantinopel na de ontruiming van Warna. De overeenkomst tusschen Oostenrijk en Turkije zal spoedig worden geteekend. Italië. De gezondheidstoestand van den Paus is wel be vredigend, zegt dev Italiëmaar toch zou men wel eens onverwachts kunnen vernemen, dat de H. Vader naar de eene of andere kleine stad in de nabijheid van Rome vertrokken was. Men noemt ook Monte- Casino, de beroemde, in 529 gestichte, abdij der Benedictijnen. Men vindt er een rijke bibliotheek en een schilderijen-verzameling en het diende vroeger tot verblijfplaats van vorsten en hoogepriesters. //Doch wij gelooven niet", zegt het blad, //dat genoemde plaats in aanmerking zal komenzij is gelegen in de

Zierikzeesche Courant | 1878 | | pagina 2