MltlkZtlSOK COURANT. voor hot arroiidis- scment Zierifaee. 1878. No. 58. Zaterdag 27 Juli, 81ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. Deze Courant verschijnt DINSDAG en VRIJDAG avond, uitgezonderd op FEESTDAGEN, Prijs per drie maanden 1,Franco per post 1,- Afzonuorlijke nommers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Per gewonen regel 10 cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 15 regels, mits contant betaald, 25 ct. 111e stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever H. LAKEN MAN. Zierikzee, 26 Juli. Bij hetgeen door ons, zoo in hoofdartikel als op andere wijze is gezegd over de agitatie tegen de schoolwet, hebben we weinig of niet gerept van de houding der Katholieken in deze zaak. l)at was minder noodig. Vooreerst was de positie der Katholieken tegenover dergelijke wet reeds a priori met de meeste juistheid te kennen en ofschoon ook van die zijde gepetitionneerd is en nog wordt, zoo is ook in dit opzicht de stelling der Katholieken zoo van alle kanten waarneembaar dat de geheele zaak wat hun betreft eigenlijk geen bijzondere beschouwing of bespreking vereischt. Wat toch is het geval? Reeds vooruit weet men dat het Roomsch clericalisme tegen leeken-onderwijs is en dus zeker nog scherper tegen onze staatsschool, waarin alleen van leeken-onderwijs sprake is. Doorgaans was de houding der Katholieken te onzent passief, daar er toch voor hen geen uitzicht bestaat om ooit de baas te worden in het land, al is ook 't geval mogelijk, door een samenloop van om standigheden, dat de ultramontanen in de Kamer de voornaamste kern der oppositie uitmaken. Aan de spits der oppositie te komen, is wel al door hen be proefd, doch daar is 't tot dusver nog 't oogenblik niet voor geweest, ofschoon 't er door de bokkesprongen der anti-revolutionairen of Dordsche clericalen wel toe zou kunnen komen. Thans is echter het ultra- montanendom dat de Nederlandsche Katholieken be- heerscht, wat het petitionneeren betreft, met de doldriftige ijveraars voor de groene tint van 't zwart meegegaan. Met meer overleg en verstand echter, 't welk natuurlijk is daar de actie der Katholieken van één geconsen teerde directie uitgaat, terwijl de Protestantsche cle ricalen 't onderling zeer oneens zijn, bovendien door een onhandig opzetten der agitatie 't bij velen verkorven hebben en nu tot belachelijk of ergerlijk alarm de toevlucht hebben genomen. De Katholieken hebben zich geadresseerd aan de Tweede Kamer. Nu deze daarover heen gegaan is, gaan ze naar de Eerste Kamer; loopt ook dit 't geen men op de vingers kan uittellen tegen, dan eerst naar den Koning. En de stekken zijn zoo gestoken, dat dit als 't ware bij tooverslag gaan zal. Dat zit 'in in de goede organi satie. De Katholieken bij ons te lande zijn zich zeiven niet. Zij hebben zich dus niet te bedenken, als 't bevel komt. Wie schrijven kan zet zijn naam, wie 't niet kan geeft zijn kruisje, en zooveel neuzen zooveel petitionneerende Nederlandsche onderdanen. Ook nu is 't bevel weder gegeven en de adressen zullen als een dichte wolk opkomen. Bij 't eerste adres heeft men nog geleerd zich te wachten voor bokken, als b.v. met die adressen die door één pastoor namens de geheele gemeente of door calligrafen heel mooi geschreven waren. Zoo iets zal nu wel niet meer gebeuren, 't ls nu een plebisciet op kommando en 't resultaat wordt verkregen a la minute, 't Is moeielijk te zeggen of de bevelvoerende voorgangers zich illuzies maken omtrent den uitslagdoch wij denken van niet. De aartsbisschop Schaepraan zal zelf wel begrijpen dat 't adres aan de Eerste Kamer al even weinig zal uitwerken als dat aan de Tweede, en dat het slot— adres aan Z. M. ook wel met nihil zal terug komen. In alle geval is 't dan een goede revue geweest. Zondag heeft, naar De Tijd mededeelt, in een koffie huis in de Warmoe9straat te Amsterdam plaats gehad de eerste vergadering in Nederland van een nieuw opgerichte Sociaal-Democratische Vereeniging, die het Duitsche program, althans in beginsel, heeft aange nomen. De president van het Nederlandsch Werklieden- Verbond en eenige Duitsche sociaal-democraten waren •er. tegenwoordig. Onder de ad verten tien in tie Arnh. Ct. komen de volgende dichtregelen van S., getiteld//Ver boden vruchten" voor: z/Achop de scholen leert het kind //Slechts 's werelds ijdle kennis z/De bijbel is verboden vrucht //O God, wat heiligschennis z/De Staat verbiedt op zijne school z/Het heilig boek des Heeren //Komt in Zijn naam gij, vromen, op 1 //We gaan petitionneeren." Ei! wacht een weinig, goede liên 1 Zijn scholen wel van nooden; Werd keunis - 't staat iu Genesis, - Het menschdom niet verboden? Veel kennis wordt op school vergaard, Dus veel verboden zaken; Wat heeft dan uw godvreezend hart Met scholen nog te maken? Het slot van de in de laatste dagen veelbesproken zaak van den notaris te Amsterdam, die voor zijn ambtsverrichtingen een al te krasse rekening had op gemaakt, is, dat de aanklager de volgende beschikking heeft ontvangen z/De Officier van Justitie, Gezien de aanklacht dd. Juli 1878 door M. W. Collin, wonende in de Doelenstraat te Amsterdam, ingediend tegen den notaris C. te Amsterdam, in zake van overtreding van art. 8 der wet van 31 Maart 1847 (Staatsblad No. 12), Gelet op de ingewonnen informatie, Brengt ter kennisse van M. W. Collin voornoemd, Dat er vooralsnog geen termen bestaan om aan de aanklacht gevolg te geven. Amsterdam, 22 Juli 1878. (get.) Teding van Berkhout." Prins Hendrik heeft naar men verneemt zijn keuze van een geschenk bepaald op eeu monumenteele fon tein op het lustslot Soestdijk. Men verneemt met genoegen, dat de 150 dames der residentie, die zich vereenigd hebben om aan H. K. H. Prinses Marie van Pruisen een zilveren bloemeümaud aan te bieden, den bepaalden wensch hebben te kennen gegeven, dat het Hollandsch fabri- caat moest zijnDe vervaardiging is dan ook opgedragen aan de firma van Kempen en Zn., die bij stemming boven haar mededingers, allen uit Nederland, gekozen werd. Eenige vrienden en beoefenaars der schoone kunsten hebben zich, naar de Amst. Ct. meldt, vereenigd, om Prinses Marie van Pruisen, wanneer zij als gemalin van Z. K. H. Prins Hendrik zich in Nederland vestigt, eeu album aan te bieden, bestaande uit bijdragen van de tegenwoordige beoefenaars der fraaie letteren en schoone kunsten in Nederland en dan wel in uitgebreiden zin. Het album zal dus omvattenhandschriften onzer dichters, letterkundigen en componisten, teekeningen onzer hedeudaagsche meesters en bouwkunstenaars, schetsen en studiën van onze beeldhouwers, kunstproeven onzer graveurs. De commissie, samengesteld uit de heeren L. graaf van Limburg Stir urn, voorzitter, W. J. Hofdijk, onder-voorzitter, G. F. Westerman, penning meester, P. H. Witkamp, le en N. Bedeker Bisdom, 2e secretaris, A. J. de Bull, A. Caramelü, Willem Gruyter Jr., W. Hekking, J. W. Kaiser, L. Kiugeman, C. F, Philippeau, F. Stracké, J. Taanman, Henri Viotta, heeft reeds van vele zijden de toezegging van bijdragen ontvaugen. De N. Jtott. Ct. heeft een uitgewerkte levensschets gegeven van den onlangs ontslapen dr, T. J. Stieltjes. Het stuk is van de hand van mr. M. Th. Goudsmit te Rotterdam en getuigt van warme genegenheid voor den genialen landgenoot. Volgens bericht uit Vardö is onze Noordpool-expe- detie (//de .Willem Barendts") aldaar aangeweest om brieven op den post te doen. Tot zoover was de tocht in alle opzichten goed gegaan. Alles was wel. Vardö is een plaatsje op een gelijknamig eiland in het oostelijkst gedeelte van Noorweegsch Finmarken; het ligt op 70° 22' 35" N.B. en 48° 50' O.L. De reizigers zijn dus de Noordkaap reeds een heel eind voorbij en hebben waarschijnlijk wat zuidelijk aange houden om hun laatste berichten, vóór zij regelrecht op Nova-Zembla koers zetten, nog te Vardö aan wal te brengen. Te Amsterdam is tot lid der Tweede Kamer ge kozen de heer W. A. Froger (lib.) met 837 van de 1013 stemmen. De heer de Savornin Lohman had 144 stemmen. >7an de verminkte Zweedsche adelborsten zal de een met een kunsthand in de Zweedsche marine actief blijven dieueu en de auder, die een arm verloor, een sedentaire betrekking bekomen. De jongste, von Arbiu geheeten, is reeds zooverre hersteld, dat hij een wandeling heeft gemaakt. Hij zal spoedig vertrekken. De oudste, Schutz, is door belangrijk bloedverlies nog steeds bedlegerig. De goede verpleging in 's Rijks-Marine-hospitaal geeft alle hoop, dat ook deze jongeling spoedig in beterschap zal toenemen. Te Rotterdam is de wed. J. Oudshoff, ,geb. de Weerdt, in den ouderdom van 100 jaar en 5 maanden overleden. We ontvangen ter plaatsing het volgende stukje over Kunst en Nijverheid: Over de bij herhaling gebleken achterlijkheid onzer nijverheid, bij deelneming aan Wereldtentoonstellingen zijn in de laatste dagen veel klaagliederen gezongen. Maar dat de Nederlandsche industriëelen door hun afwezigheid schitteren bij die moderne olympiaden, is geen rede om het bestaan der nationale nijverheid gering te schatten. Ieder die met de organisatie der deelneming onzer nijverheid aan Wereldtentoonstellingen (internationale volks-feesten) bekend is weet zeer goed, dat onze nijveren, redenen te over hebben om niet mee te doen. Het gaat niet aan hen daarom dood te verklaren en te zeggen er is in Nederland geen Industrie, en dan op dien valschen grondslag voortbouwende te be weren dat het Rijks-zaak is, hier te lande Nijverheid en vooral Kunst-Industrie aan te kweeken. Wanneer men leest wat de heer D. van der Keilen Jr. schrijft in het Vaderland van heden: //Nooit zal Nederland een goed figuur maken, tenzij onze nijverheid een geheel anderen weg insla, als ze tot nu toe gevolgd heeft. //Bedroevend is het na te gaan, hoeveel tonnen gouds deze Wereldtentoonstellingen reeds verslonden hebben, zonder voor ons eenig resultaat op te leveren. //Dat men er ernstig over denke, wat in het ver volg te doen. Naar mijn gevoelen, zal elk die de zaak goed inziet, moeten eindigen met eeu //laat ons thuis blijven, en zoolang thuis blijven, tot we beter beslagen ons op het gladde ijs kunnen wagen." z/Maar beter beslag is niet te bekomen met stil zitten en afwachten. Studie en kunst-onderwijs, oefening van den smaak alléén kunnen den nijvere daartoe voeren; wetenschappelijk onderwijs moge het zijne er

Zierikzeesche Courant | 1878 | | pagina 1