Burgerlijke Stand te Zierikzee. BEURS- EN MARKTBERICHTEN. ADVERTENTIE N. laatste geval Rumenië in 8 maanden ontruimd zal moeten zijn. A-rt. 23 handelt over Bosnië en Her- zegovvina. Is dit artikel echt, dan heeft Oostenrijk- Hongarije vergunning gekregen dit land te bezetten en te nd min is treeren, terwijl van de souvereiniteits- rechten des Sultans niet gerept wordt. Alleen zal de administratie van het sandjak Novi-Bazar, dat is de streek tusscheu Servië en Montenegro, door den Sultan blijven geschieden, doch Oostenrijk behoudt zich voor daar garnizoenen in te richten en militaire en handels wegen aan te leggen. Montenegro is het onderwerp der volgende zeven artikelen. De grenzen van dit land zijn juist aangewezen. Ook hier zal Oostenrijk, mag men het document gelooven, grooten invloed bekomen: Montenegro zal het Dalmatisch recht aan nemen, Oostenrijk zal er zee- en gezondheids-politie uitoefenen en zal aan Montenegro's handelsvlag zijn consulaire bescherming verleenen. Montenegro zal een deel der Oostenrijksche staatsschuld overnemen. Art. 3139 bepalen den toestand van het onafhankelijk verklaarde Servië, waarvan de grensbepaling (artikel 33) weer gemist wordt. Ook dit land neemt een gedeelte der staatsschuld over, terwijl de jaarlijksche schatting, die het tot nog toe moest bepalen, wordt gekapitaliseerd. Dit laatste geldt ook voor Rumenië, waarover de tien volgende artikelen spreken. Omtrent al die landen is bepaald, dat alle godsdiensten gelijk moeten zijn voor de wet, wat art. 57 ook aan de Porte opdraagt om binnen haar gebied te verwezen lijken. De artikelen 50 t.ot en met 54 regelen de Donau-vaart en bepalen o. a., dat alle vestingen aan die rivier van de IJzeren Poort tot Galatz geslecht moeten worden en dat geen oorlogsschepen dat deel van den stroom mogen bevaren; art. 55 beveelt de invoering van het regeeringsplan van 1868 opCreta; art. 56 zegt, dat de Mogendheden haar goede diensten aanbieden, als Turkije het met Griekenland niet eens kan worden over de grensscheiding. De overige artikelen (5864) hebben betrekking op Azië in art. 58 worden de grenzen van het aan Rusland af te staan gebied bepaald; art. 59 verklaart Batoum tot een vrije handelshaven, art. 60 dat Khotour aan Perzië, Bayazid aan Turkije zal behooren. Art. 61 belooft hervormingen aan de Armeniërs en be scherming tegen Karden en Tscherkessen. De artt. 63 en 64 zeggen, dat de bepalingen uit het tractaat van Parijs van 1856 en uit dat van Londen van 1871, die niet uitdrukkelijk zijn gewijzigd, zijn in stand gebleven. De ratificatie zal uiterlijk binnen drie weken na de onderteekening te Berlijn plaats hebben. De Köln. Zeit. deelt nog een eu ander mede omtrent de grenzen van Bulgarije en Servië; uit welke bron wordt door dat blad niet vermeld. Engeland. Op de interpellatie van lord Montagu aangaande een dezer dagen in sommige bladen besproken plan van Duitschland om Nederland te annexeeren of door een verbond aan zich te verbinden, is door de re geering, gelijk te wachten was, geantwoord dat daar niets van aan was. Over deu uitslag van het Congres en inzonderheid over de ongekend valsche houding van Engelands politiek zijn velen, vooral de liberalen, zeer ontevreden. Hoogstwaarschijnlijk zal Engeland al spoedig ook Klein-Azië met soldaten gaan bezetten. Uit een mededeeling der regeering blijkt dat de Sultan in zijn Aziatische landen geen leger zal gaan oprichten. Zoo worden overvloedige kiemen voor een vernieuwing van den Oosterschen oorlog verzameld. Dan zal deze echter hoogstwaarschijnlijk een oorlog worden, waarin misschien Rusland met Frankrijk en Duitschland tegenover Engeland zal staan. De Engelsche bladen vertellen dat Duitschland nu van Engeland Helgoland zal krijgen, 't bekende En gelsche smokkelhol voor N. Duitschland. We gelooven er niets van dat Engeland zulk een //Zaakje" zal loslaten. T u r k ij e. Telegrammen melden dat de Turken in Epirus en Thessalië den oogst verbranden, uit wrevel tegen de Grieksche bevolking dier streken en tegen de Grieken zelf. Belgie. Er is eenig opzien verwekt door de openbaarmaking der correspondentie tusschen deu nieuwen Minister van Binnenlandsche Zaken en Prins Caraman-Chiraay, afgetreden gouverneur van Henegouwen. De Prins behoort tot de clericale partij en was door liet vorige Miuisterie benoemd. In een zijner brieven zegt de Minister: //Reeds bij het eerste bezoek, waarmede gij mij vereerd hebt, verklaarde ik u, dat de buiten gewone omstandigheden, waaronder het liberale Kabinet is opgetreden, het dwingen, zich te beschouwen als belast met de nationale verdediging tegen de incon stitutioneel aanrandingen der ultraraontaansche par tij otn die taak te volvoeren hebben wij de medewerking der ambtenaren van de politieke klasse noodigonder zulke ambtenaren bekleeden de gouverneurs der pro vinciën eene eerste plaatsde waarborg hunner mede werking kan alleen liggen in hun instemming met het doel der liberale politiek, namelijk de verdediging op constitutioneel gebied van de onafhankelijkheid der burgerlijke macht". De Prins van Caramau- Chimay vroeg daarop zijn ontslag als gouverneur en legde tevens het voorzitterschap neder van de Bel gische commissie voor de Parijsche tentoonstelling. In de laatste betrekking is hij vervangeu door den heer Waroqué. Gemengd Buitenlandsch Nieuws. Aan de Köln. Zeit. wordt uit zeer betrouwbare bron medegedeeld, dat een bende van 200 Carlisten onder Castels het noorden van Spanje doorkruist. De Paus had een aartsbisschop van Napels be noemd, zonder dat de Italiaansche Regeering daarin was geraadpleegd, (als opvolgster van de Koningen van Napels maakt zij daarop aanspraak). Deze heeft nu het bisschoppelijk gebouw doen sluiten en alle maatregelen zijn genomen om den nieuwen titularis te verhinderen zijn paleis te betrekken. Na afloop van een der zittingen van het CoDgres in de vorige week, noodigde Bismarck met een ge- heimzinnigen lach de leden uit nog eenige oogenblikken te blijven zitten. Dit geschiedde, want elk verwachtte nog een of ander hoogst gewichtige mededeeling. Plotseling echter werd de deur geopend en trad een jongmensch binnen, vergezeld van een bediende, die een met zwarte stof behangen kastje droeg. In het Fransch zei de jonkman tot de Congresleden//Mijue heerenDe eervolle taak is mij opgedragen u te photografeeren, wees dus zoo goed stil te zitten en een vriendelijk gezicht te zetten". Allen lachten over den inval, waardoor dus vanzelf aan het verzoek van den photograaf werd voldaan. Zondag is te Parijs het eeuwfeest vau Rousseau in het cirque Mijers (place du Chateau d'Eau) gevierd. De groote zaal was stampvol, Louis Blanc presideerde. Nadat de Marseillaise was gezongen, hield de afge vaardigde van Carcassonne, de heer Marcou, een redevoering die gevolgd werd door de uitvoering van eenige fraaie nummers uit Rousseau's opera //Le Devin de Village." Louis Blanc sprak een lofrede uit op Rousseau en hij las een brief voor van Garibaldi, benevens een adres uit Genève. Louis Blanc's door wrochte rede was zeer gematigd en zeer conciliant en eindigde met een krachtig beroep op de eenheid van alle fractiën der Republikeinsche partij. Toen Louis Blanc had geëindigd, werd Néhuls //Chant du depart" aangeheven. De heer Hamel sprak nog en na het spelen van eenige muziekstukken ging men uiteen, 's Avonds had een diner van 500 personen plaats. Een kastelein, in de omstreken van München, door de politie uitgenoodigd om in zijn lokaal geen socia listen meer toe te laten, gaf ten antwoord, dat zoolang de ontvangers der belastingen het geld der socialisten bleven aannemen, hij dit ook voor goed hield. Het gezonken Engelsche oorlogsschip //Eurydyce" is gelicht en 150 voet nader bij den wal gebracht; men zal het schip in goeden staat kunnen bergen. Eerstdaags zal de //Juno" uit Marseille vertrekken op haar reis om de wereld, waaraan 12 Franschen en 13 Russen, Zwitsers, Belgen en Duitschers zullen deelnemen. De reis zal 11 maanden duren. Op het afscheids-diner, aan de reizigers te Parijs aangeboden, voerden De Lesseps, Stanley en generaal Turr het woord. Sch.ooln.ieia. w s. Benoemd tot hulponderwijzer te 's Gravenhage de heer H Bosloper te Overschie. Door de commissie te Middelburg zijn met goeden uitslag als leerling-apotheker geëxamineerd de heeren R. van Eek, geb. te Tiel; M. P. M. Moerman, geb. te Makassar; K Wolven jr., geb. te Amsterdam; F. Zalm Kok, geb. te EnkhuizenW. L. van den Broek, geb. te RotterdamB. J. Boerigten, geb. te Laaren; J. H. van Westendorp, geb. te Vollenhoven W. J. H. Timmermans, geb. te RoermondF. Meijer- drich, geb. te Vegesack; S. Roon, geb. te Den Helder en W. Bolle, geb. te Zierikzee. Geheel het streven van den tegen woord igen tijd is daarheen gericht, de groote menigte zooveel mogelijk opheldering over de meest verschillende dingen te verschaften, en ook de populaire Geneeskunde maakt meer en meer vorderingen. Geen boek bevat inlusschen zooveel tot opheldering en voor zieken bruikbaars, als i/Dr. Airy's Natuurgeneeswijze"en raden wij derhalve alle zieken aan, zich dit boek aan te schaffen. Het kost, in weerwil dat het over 500 bladzijden dik en met 'illustraties rijk voorzien is, slechts één gulden, en is door Richter's Boekhandel te Rotterdam te ontbieden. ZEETIJDINGEN. UITGEZEILD. ZIERIKZEE. 17 Juli. //Clara", kapt. M. T. Clemens, van Zierikzee naar Engeland. 17 //Fair Maid", kapt. A. L. Lemke, van Zierikzee naar Engeland. Van 12—19 Juli 1878. Geboren: Eene dochter van J. J. van der Klift en J. Verboven. Gehuwd: A. C. Coesmans, jra. en L. G. Brake, jd. Overleden: E. Lindhout, oud bijna 6 m., d. J. in den Bosch, oud 17 j.} z. C. van Vessum, oud 71 j., man van G. Lemson. Nederland België, Spanje, Portugal, Rusland pCt. 63 75 983/i, 103 H7/ic PRIJZEN DER EFFECTEN TE AMSTERDAM den 18 Juli 1 8 7 8. Cert. Nat. Schuld. 21, dito dito 3 dito dito 4 dito Stad Rotterdam 3 dito Rotschild. 2'j, Obligatien, 1867/75 1 dito Binnenl. 6250 3 dito 1250 en ƒ2500 3 Obligatiën 1853/77 3 dito 1876 6 Obl. Hope Co. 1798—1816 5 Bew. Ins. m. Coup. 6 S. 1855 5 Obligs. a f 1000,— 1866 5 dito a 100,— 1860 41/, Cert. bij Hope Co. 1840 4 Obligatiën-Leening 1867/69 4 dito 1859 3 Staatsleening 1866 5 Oostenrijk. Obl. in papier Mei en Nov. 5 y> Febr.-Aug. 5 i dito in Zilver Jan. en Juli 5 i April Oct. 5 Aand. Pr. Leen. ft. 1001864 Italië, Bew. Inschr. met Coupon 5 Turkije, Obl. Alg. Schuld 1865 5 i N.-Amerika, dito Mei. Nov. 1885 6 i Brazilië, dito 1865 5 Mexico, dito 1851 3 i Groote Russische Spoorw.-Maatsch. 1868 5 Baltische dito 3 Russische Spoorw. Poti Tifïis d°. 1000, 5 dito Jelez-Orel f 1000 L 1868 5 Fransch-Oost. Spoorw.-Maatsch. 3 pCt. Obl. Zuid-Ital. dito 3 dito lllin. Cent.-Spw.-Maatsch. Cert. van aandeel St. Paul en Pac. Spoor. Obl. 2e S. 7 Chicago N. W. pref. PRIJZEN VAN COUPONS. 50i/a 96n/ia 95 «Ju 77»/,. 89 74 63 151V» 553/8 575/i6 56^/4 137 V, Ï6"/is 1473/, 48i/a 863/, 87 65 77 Metalliek 21,55 Dito Nationale 21,82!/» Div. Eng. p 11,70 Rus. Z. -R. Amer. Dollars Papier 1,26V, 2,441/» 2,421/» Marktprijzen van de volgende artikelen te Zierikzee, van den 18 Juli 1878. Per Hectoliter. Haver Paardenboonen Witte boonen Bruine dito Schokker-Erwten - Kleine dito 1877 was ongeveer 600 H.L. Per Hectoliter. Jarige Tarwe Nieuwe dito - 9,75 Zomertarwe Rogge 1877 - 7,75 Maartsche Gerst 1877 Winter-Gerst 1877 Zomer dito Van Nieuw Koolzaad ter markt, die gedeeltelijk in puike kwaliteit ƒ13,25 nemers vonden. Van Nieuwe Wintergerst werden de eerstelingen getoond, die er vrij wel uitzagen. Volgende week wordt meerder aanvoer gewacht. Prijzen der Meekrap als vorige week. Marktprijzen van de Boter en Eieren te Zierikzee, van den 18 Juli 1878. Boter laagste koers 0,60 per 5 ons. hoogste - 0,62*/» 5 Kip-Eieren laagste koers - 0,70 per 25 stuks. hoogste - 0,90 25 Ondertrouwd. J. L. VAN DEE HAVE e u W. F. GEO ET. Vlaardingen, 18 Juli 1878. 3*3 Den 10 Juli 1878 overleed te Haamstede onze zoon HUBERT WILLEM, op 24-jarigen leeftijd. H. W. FEKLEMAN. N. FERLEMANHoogenboom. Wegens buitenlandse/ie betrekking eerst heden geplaatst.

Zierikzeesche Courant | 1878 | | pagina 3