STATEN-GENERAAK Buitenland. Door mevrouw de douairière Viëtor Sinia te Oud- kerk, bij Leeuwardeu, is te Utrecht een span paarden aangekocht en in ontvangst genomen voor de belang rijke som van f 2600. Aan berichten uit Java, d.d. 812 Juni, is het volgende ontleend Door den gouverneur van Atjeh en onderhoorig- heden is, onder dagteekening van 2 dezer, het volgende getelegrafeerd In de laatste dagen zijn te Kotta-Radja en in de liniën vele ongekend zware en lang aanhoudende regens gevallen, gepaard met zware rukwinden. Sawa's en wegen staan diep onder water, ook de kraton gedeeltelijk. De communicatie te voet met de meeste posten is verbrokeneveneens het spoorweg-verkeer tusschen Kotta-Radja en Oleh-leh. Prauwen zijn ingehuurd om te trachten de bezettingen van vivres te voorzien. Op enkele plaatsen zijn dijkbreuken ontstaan en gedeelten van den weg vernield. Groote schade is aan gebouwen en wegen toege bracht. Een bende kwaadwilligen in Edi schijnt reeds uiteengespat, zonder dat de militaire macht behoefde op te treden. Een tocht naar Gedoeng, waartoe de militaire macht met nog een kompaguie is vermeerderd, zou 1 dezer aanvangen onder majoor E. Pemé. De gezondheidstoestand is gunstig. De agent van het Nederl.-Indisch gouvernement voor de Atjesche zaken te Penang meldt per telegraaf 9 dezer -. Volgens vertrouwbaar particulier bericht zijn de operatiën ter oostkust tot dusver met succes af- geloopen. Te Padawa-besar werd de troep, aangevoerd door den weerbarstigen katoewa, door onze patrouille met vrij zwaar verlies verslagen. Nja baroem gewond. Wij geen verlies. 2 Juni slaags; wij namen 3 bentings en versterkte kampong. Passer verbrand, vijand zwaar verlies; van onze zijde 2 inlanders gesneuveld en 4 gewonden. 6 Juni zou verder geageerd worden. TWEEDE KAMER. Het wetsontwerp op 't lager ouderwijs is door de Tweede Kamer in de zitting van Donderdag met 52 tegen 30 steramen aangenomen. De tegenstemmers waren de heerenIleydenrijck, Saaymans Vader, de Casembroot, Arnold t, Barge, Verheijen, Haffmans, van der Schrieck, Teding, In- singer, Borret, Mackay, des Araorie van der Hoeven, van Baar, de Jonge, Schimmelpenninok, van Asch van Wijck, Schimmelpenninck v. d. Oye, Wintgens, Bickon, de Biebersteiu, v. d. Berch, v. Nispen, Kerens, Bergmann, Brouwer, Lambrechts, Oorver Hooft, Luyben en Reekers. De heeren v. Houten, de Roo en v. Wassenaer waren afwezig. De beide laatsten wegens ziekte. Benoemingen, Besluiten, enz. Z. M. heeft pensioen verleend ten laste van den Staat ten bedrage van 400 aan J. A. Manus v. d. Jagt, gewezen hoofdonderwijzer te Burgh. De Gouv. Gener. van Indië heeft de benoeming van den heer L. Mulock Houwer tot resident van Bagelen ingetrokken wegens ziekte van den benoemde. Mr. D. v. Eek te 's Ilage is door de Regeering benoemd tot haar vertegenwoordiger op 't aanstaande letterkundig congres te Kampen. Landbouw. Volgens berichten uit Oud-Beierland is de vlasoogst zeer goed in die streken. Er is verkocht voor ƒ600 per Hectare. Uit de onderzoekingen van Petersen in Oldenburg is gebleken dat hetdoor sommigen gebruikt wordende Gimborn's boterpoeder, niets anders is dau dubbelkool- zure natron, met gewone koolzure natron. Door deze stof wordt weinig uitgewerkt. Zij vermindert den karntijd niet en houdt het ransig worden niet vol doende tegen de boter wordt er ook niet vaster door. Wie echter toch dat poeder gebruiken wil, kan veel goedkooper terecht met Bullrich's zoutdat precies hetzelfde is en heel weiuig kost. De door de Maatschappij tot bevordering van Land bouw en Veeteelt in Zeeland te houden internationale wedstrijd van graan-maaiwerktuigen, is naar wij ver nemen acht dagen uitgesteld en zal die wedstrijd plaats hebben den 29, 30 en 31 Juli. Naar wij vernemen zal op Dinsdag 23 dezer naar den ring gereden worden, waarvoor door de leden der Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Vee teelt de volgende prijzen zijn uitgeloofdeen gouden ring door jhr. mr. J. W. M. Schorereen zilvereu tabakdoos door den algemeenen voorzitter der maat schappij; een zweep door den algemeenen secretaris; een hoofdstel door den heer C. C. W. Vis en een kistje sigaren door den heer J. J. Carelse. Kunst en Wetenschap. Uit Parijs wordt ons uit goede bron vermeld Verscheidene ledeu van de jury zijn zoo veront waardigd over het feit, dat aan Alma Tadema niet een der 2 groote gouden medailles voor buitenlatidsche kunstenaars is toegekend, dat zij hun ontslag als leden der jury hebben genomen. Er zal nu een aanvulling der jury moeten plaats hebbenRott. Nbl. Naar men verneemt zal vermoedelijk de eenige gouden medaille le kl. voor kunst, die aan Nederland toegeschikt is op de wereld-tentoonstelling te Parijs, worden toegewezen aan Jozef Israels. Op de tentoonstelling voor heraldiek en genealogie te Milaan is de heer A. A. Vorsterman van Oyen van Maastricht met de groote gouden medaille be kroond voor de door hem ingezonden heraldische voorwerpen. Uit Lissabon wordt bericht, dat het plan bestaat een onderzoekings-tocht in Portugeesch Guinea te maken. Het aardrijkskundig genootschap adviseert gunstig. Luidens bericht uit Hammerfest, vau den 8en dezer, was aldaar aangekomen de Noorweegsche expeditie naar den Atlautischen Oceaan, die met de stoomboot z/Voringen" op 15 Juni j.l. Bergen had verlaten. De verkregen uitkomsten werden alleszins bevredigend genoemd. De grenzen tusschen den warmen golfstroom en den poolstroom zijn zeer nauwkeurig nagegaan en bepaald. Nijverheid. De gemeente Amsterdam heeft van Rotterdam een stuk van een brug gekocht. Een vreemde koop Maar dit is de zaak de nieuwe brug over de Koningshaven te Rotterdam wordt veranderd door er een beweegbaar gedeelte in te brengen. Het afge sneden stuk der brug, een ijzeren gevaarte van ongeveer 100,000 kilo gewicht, is nu door Amsterdam gekocht. Het wordt op den lichter //Simson" over zee langs IJmuiden naar Amsterdam gebracht en daar voorloopig op jukken gezet om later gebruikt te worden bij de werken aan het IJ. Het is een niet dagelijks voor komend geval van lastverplaatsing. Prud' horame heeft weder een ontdekking gedaan op 't gebied der alizarine-verfstolfen. Door de werking van glycerine en geconcentreerd zwavelznur op een lid der antraceen-reeks heeft hij twee kleurstoffen ver kregen, een blauwe en een bruine, waarvan vooral de eerste zeer vast moet zijn. Ongelukken, Rampen, Misdaden, enz. Te Amsterdam is een metselaar van een steiger gevallen van de hoogte der derde verdieping en kort na den val overleden, een vrouw met vijf kiudereu nalatende. Onder Upendam is een deserteur opgepakt van het garnizoen van Hoorn. Onder Zuidwolde zijn twee boerenhuizen met inboedel, vee, enz. verbrand. De oorzaak was waarschijnlijk on voorzichtigheid. Onder Meersen bij Maastricht is een boerenschuur afgebrand. Te Villa-franca bij Nizza heeft een 22jarig gezel, Bibero genaamd, zijn meisje, de 21jarige Nathalie Scotto, met een pistool doodgeschoten en zulks omdat de vader van het meisje hem had gezegd dat hij niet zoo druk daar aan huis mocht komen. Na den moord sprong Bibero van den wal der citadel, waar hij het feit bedreven had, zijnde een hoogte van 100 voet, naar beneden, waar hij nog levend doch zeer verminkt werd gevonden. De vrouw van zekeren Rolio Magira Karditza in Epirus is, volgens een krant van Jauiua, bevallen van een drieling, en wel uitmakende één lichaam met 3 hoofden, zes handen en zes voeten. Deze schepfout van moeder Natura leefde bij de geboorte. Te Rotterdam is uit de Rotte het lijk opgevischt van een 8jarig jongentje, die waarschijnlijk verdronken is met zoogenaamd balkje-loopen. Ook te Dordrecht is een jongentje van 8 jaar verdronken. Door 't Gerechtshof te Leeuwarden is Goitzen Wobbes, oud 24 jaar, veroordeeld tot 2 jaar celstraf en f 8 boete wegens aanranding der eerbaarheid, verkrachting, mishandeling enz., en door het Hof te Amsterdam is vrouw M. V. veroordeeld tot 4 maanden cellulaire gevaugenisstraf wegeus bigami. In den nacht van Zaterdag op Zondag raakten twee werklieden aan den Schiedaraschen dijk te Rot terdam in twist; de een stootte den ander voor den grond, waardoor deze zeer ernstig verwond werd. Hij werd in het stedelijk ziekenhuis aan de Coolstraat verpleegd. Zijn toestand wordt zorgelijk geacht. De dader is in hechtenis gesteld. Te Maastricht is een gehuwd persoon in hechtenis genomen, omdat hij buiten de Tongerensche poort zijn kind in de Jaer wilde verdrinken. In de kazerne Oranje-Nassau te Amsterdam is Zaterdag namiddag een infanterie-soldaat uit de vierde verdieping, waar hij bezig was glazen te wasschen, dood gevallen. Aan de groote sluis te IJmuiden is een man ver dronken. Ook is daar de stelling van de nieuwe sluisdeuren gebroken eu een van deze is in de diepte verdwenen. Te Rotterdam is een jongeling uit een raam eener tweede verdieping gevallen en met gebroken arra op genomen. Te Zuidwolde zijn twee boerenhuizen afgebrand ten gevolge van onvoorzichtigheid. Maandag namiddag zijn de werkplaatsen van den heer Hendrickx, vuurwerkraaker te Antwerpen, door een verschrikkelijken brand vernield. De buren hoorden eensklaps een hevige ontploffing, die de vensterruiten vernielde. Er volgden nog eenige ontploffingen, doch miuder hevig dan de eerste. Het dak was bij de eerste out- ploffing in de lucht gevlogen; een dikke rook verspreidde zich boven den omtrek en werd door den noordewind iu zuidelijke richting gedreven. Er kwam aanstonds hulp opdagen, maar toch stonden de werkplaatsen en magazijnen toen reeds in vuur; de vlammen be reikten eene onmetelijke hoogte, en de duizende vuur pijlen, bommen enz., die in de lucht ontploften, gaven aan de wolken en vlarameu de helderste en prach tigste kleuren. De werklieden vluchtten naar alle kanteneen kwam er met brandende kleeren uit. De kleeren werden hem aanstonds van 't lijf getrokken, doch hij had reeds erge brandwonden bekomen en werd in erbarmelijken toestand naar het gasthuis gebracht. In minder dan 20 minuten schoot er van de fabriek, o. a. door gebrek aan water, niets over dan rookend puin. Aan redden viel niet te denken; eenige boeken zijn echter er uitgehaald. De schade wordt op 100,000 fr. berekend, en er is niets verzekerd. Een paard en twee honden vonden den dood in het vuur. De om liggende gebouwen hebben weinig geleden. De werkman, die brandwonden bekwam, Jaak Beudekens, 20 jaar oud, is zeer erg gewondvoor zijn leven schijnt geen vrees te bestaan. Een ander werkman ontbreekt. Dinsdag morgen had ineu nog niets van hem vernomen. Onder het puin is een verkoolde romp gevonden, doch tot nu toe heeft men niet kunnen uitmaken van een mensch of van een dier is. Eene vrouw, welke in de buurt woont en in haren hof zat te werken op het oogenblik dat de eerste ontploffing plaats greep, heeft de vlucht kunnen nemen toen zij later terugkwam, bevond zij, dat haar werk- goed verbrand was. Volgens het laatste bericht zou een werkman in den brand omgekomen zijn. Het Oosten. De Times heeft het Berlijnsche vredes-traclaat medegedeeld en Engelsche, Eransche en Duitsche bladen hebben het overgenomen. Door sommige bladen wordt aan de echtheid getwijfeld. Daily News zegt, dat op het Congres was overeengekomen den tek9t eerst openbaar te maken op den dag van de overlegging van het tractaat bij het Parlement. De Temps wijst op de onvolledigheid van het document: wat gepreciseerd is, was reeds grootendeels bekend, en wat nog onbekend was, ontbreekt. De eerste twaalf artikelen handelen over Bulgarije, doch omtrent de grenzen wordt in art. 2 niet anders bepaald dan dat de Balkan de zuidelijke grens is. De volgende 9 artikelen handelen over de provincie Oost-Rumelië, waarbij ook weer de bepaling der grenzen in art. 14 ontbreekt. Een Europeesche commissie zal het be stuur dezer provincie organiseerende Porte mag hier troepen hebben, maar geen ongeregelde als Tscherkessen en Baschi-Bazouks. Het Russische be zettingsleger van Bulgarije en Rnmelië, zegt art 22, mag niet grooter dan 50,000 man zijn en niet langer dan 2 maanden blijven; zij zullen of over de Zwarte Zee, of door Rumenië terug kunnen trekken, in welk

Zierikzeesche Courant | 1878 | | pagina 2