ZIËRIKZËËSËHË COURANT. voor het arrondis- aj&k sement Zierihzee. 1878. No. 56. Zaterdag 20 Juli, 81ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD DE SOCIAAL-DEMOCRATIE. Deze Courant verschijnt DINSDAG en VRIJDAG avond, uitgezonderd op FEESTDAGEN, Prijs per drie maanden 1,Franco per post 1, Afzonderlijke nomraers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Per gewonen regel 10 cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 15 regels, mits contant betaald, 25 ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag- voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAREN MAN; li. Van 't geen tot dusver min of meer overal zich heeft staande weten te houden ouder den naam van „kerk" of „de kerk" blijft in den soeiaal-democratischen staat niets over. De illuzie van Cavour „de vrije Kerk in den vrijen Staat" wordt totaal verworpen, en terecht, want zelden is er treuriger en schadelijker illuzie gekoesterd. Er is geen kerk als zoodanig in den ideaal-staat der sociaal-democraten. Maar toeh is de sociaal-democratie niet tegen het godsdienstige gekant. Het tegendeel is waar. Haar voorloopers en thans haar voornaamste leiders erkennen den Godsdienst als factor, die niet kan noch behoort geschrapt te worden. Maar zij laten het godsdienstige idee daar waar het thuis behoort en ook eigenlijk altoos zuiver gevestigd geweest is, n.l. in 't gemoed van 't individu. Zoozeer in materiëele opzichten 't individu in den soeiaal-democratischen staat opgelost wordt, zoozeer wordt dat individu ge ëerbiedigd wat het godsdienstige betreft. Daar dus de sociaal-democratie de godsdienst-idée niet ontkent, laat ze ook aan de iudividu's vrij om zich op grond van overeenkomst in opvat ting of overtuiging te vereenigen tot godsdiens tige genootschappen. Het blijkt echter niet of zulke vereenigingen ook onkosten zouden ver- eischen en wie deze zou moeten dragen. Doch hierover lager. Wij stipten reeds aan, dat de sociaal-demo cratie zulk een ingrijpende verandering der maatschappelijke toestanden op het oog heeft, dat o. a. nagenoeg alle mogelijke transactiën van koop en verkoop vervallen. Toch zouden ze dit niet geheel doen. Immers, de transactiën zelf zullen even noodig blijven, ja wegens de égaliseering der genietingen nog drukker moeten worden. Al komt de handel eu de winkelnering te vervallen, dan blijven de ruiling, verplaatsing en verdeeling der genietbare zaken toch even noodig. Hierin wordt dan voorzien door een uitgebreid en door sterke vertakking allesom vattend bankwezen. Dit is reeds een droom beeld geweest van den meer genoemden Graaf de Saint-Simon. De regeeringsvorm van den soeiaal-democra tischen staat is natuurlijk ook een zaak van veel belang. Over 't algemeen zal hij die zijn eener absolute democratie. Op dit punt tran- sigeeren de voornaamste hoofden der partij en haar geleerden zeer veel met de bestaande toe standen, zoodat men zich zeer zon vergissen als men meende dat zij de anarchie voorstaan. Dit geenszins. Saint-Simon wendde zich zelfs eens tot Lodewijk XVIII, opdat deze zich aan 't hoofd der beweging zou stellen. Later is de partij echter veel meer democratisch geworden. Van heersehende kasten en souvereinen bij de gratie Gods komt evenwel niets in. De vertegenwoordiging ondergaat ook een algeheele wijziging. Het zal niet langer alleen een census zijn, die kiesbevoegdheid en verkiesbaarheid bepaalt maar op verschillende grondslagen zullen onder scheidene regeerings-collegies worden gekozen, die den volkswil vorm en uitvoering geven. De bestuurders der landbouw- en nijverheids- zakeu, de geleerden, de bankiers, de kunstenaars, ziedaar de groepen die overeenkomstige regee rings-collegies zullen samenstellen. De volks vergadering is de souverein. Nochtans is de organisatie zoodanig dat een medegaan met een opgestoken of aangeblazen wind of een misleiden en omzetten van de volksmenigte zeer bezwaarlijk, zoo niet onmogelijk zou zijn. Voor anarchie alzoo geen vrees. Merkwaardig is het dat de sociaal-democraten, hoe erg zij ook altoos afvuren op de ambtenaren, op de „staats-kostgangers", toeh een organisatie der maatschappij zouden invoeren, waardoor de ambtenaarswereld een schier allesomvattende uit breiding zou ondergaan. Immers ieder zou officieel persoon worden, met bepaalde plichten en be paalde verantwoordelijkheid. Ook hier raken de uitersten elkaar en waar ieder koning heet, daar heeft men juist de leelijkste anarchie. De werkzaamheden, die aan de verschillende staatseollegies zouden opgedragen worden, zijn ongeveer de volgendehet uitvinden van de middelen tot en manieren van productie alsmede de bepaling wat geproduceerd zal worden en wat niet; het ontwerpen en doen uitvoeren van openbare werken, welke laatste veel meer zouden omvatten dan 't geen thans tot dit departement behoortvoor brnggen, wegen en kanalen, alsmede voor de rollende of drijvende vervoermiddelen zouden speciale eollegies zijn. Verder het ontwerpen van plannen voor nationale feesten en vermakelijkheden, zoowel tot ont spanning van den arbeid, als tot het uitoefenen van zedelijken invloed op het volk. Eindelijk een soort van godsgericht over de doodende goeden zouden waardig gekeurd worden dat hun naam werd opgeschreven in het groote nationale pantheon, de boozen in het register der vergetelheid (sic). Het spreekt van zelf dat ook voor 't recht en de politie zou gezorgd worden, ofschoon hetgeen wij wel eens 't ras der advokaten noemen, door de soeiaal-demo- cratie wordt verdelgd van de aarde. Als trou wens 't gansehe weefsel van burgerlijke en strafwetten verscheurd is, waartoe zouden dan zij noodig zijn, die met de exploitatie van dat netwerk tot dusver hun voordeel deden. Wordt vervolgd. Binnenland. ZIERIKZEE, 19 Juli 1 8 7 8. De Standaardsprekende over het schrijven van den heer v. Weede van Dijkveld tegen het petitionnement, doet dit op quasi luimigen, doch inderdaad zoo scherp irotiischen toon, dat men niet behoeft te vragen of dat protest ook ongelegen koint, al zegt de Standaard van niet. De Standaard bespot echter haar partij genoot wegens zijn zeggen dat de offervaardigheid dan maar wat grooter moest worden. De //liberalislen" krijgen en passant ook een veeg, doch die zijn dat gewoon dat het blad vau dr. Kuyper een der hoofden der partij zoo scherp aanpakt wegens diens stoutigheid, dat is erger. Ook te Btuinisse is dezer dagen een séance in 't klavierspel der volksconscientie gegeven onder voorgang van ds. Montijn. Of de Bruinissenaars thans op de hoogte zijn van hun grieven, of ten minste de grieven nu vasthebben, daarvan hebben we nog niets vernomen. Allerwonderlijkste taal heeft de Standaard thans verkondigd aangaande de Nederlandsche staatsinrich ting allerwonderlijkste taal. Het blad gaat meer eu meer achterstevoren staan, met den rug naar den dag. Vervoerd door wrevel tegen de Tweede Kamer, die zoo weinig met de anti-revolutie opheeft en in welke dr. Kuyper indertijd zulk een erbarmelijk fiasco gemaakt heeft, komt het blad er thans toe om een voudig de Kamers de Eerste incluis maar af te zetten en tot nul te verklaren. //Naar den Koning Naar de Kamers niet is de leus, en dat omdat toch de Kamers niets beteekenen en de Koning de eenige overheid zou zijn. 't Is wel curieus hoe de rondkoppen als 't in de kraam te pas komt zelfs plus royaliste que le roi kunnen zijn. Z. M. leest waarschijnlijk de Standaard nietanders zou hij allicht glimlachend denken aan den vogelaar, die lokt met zoet gefluit. Nu zullen we zien als ten langen leste de onderwijs kwestie weder voor een poos in de doos zal gedaan zijn, over welken boeg de anti-revolutionairen 't dan zullen wenden. Vermoedelijk gaat het dan den weg op, dien we vroeger ook als onvermijdelijk voor die partij hebben beschouwd naar het clericalisme. Genève en Rome onder éénen hoed, mooier kan 't al niet. Bij de gewone inspectie der medicijn-kisten op de lijn Vlissingen-Roosenilaal der Slaats-spoorwegen is door den spoorweg-arts, den heer Risseeuw te Middel burg, alles in goeden staat bevonden, met uitzondering van de sluiting der flesschen, diè z. i., vooral wat betreft vluchtige stoffen, te wenschen overlaat. De badplaats Scheveningen is thans ook in het bezit van een Casino een inrichting, die op geen badplaats gemist wordt, doch te Scheveningen tot dusver ontbrak. Het voorloopig gestichte houteu gebouw bevat een schaatsenbaan, .schietbanen, speelkamers enz. Ook is er een tuin met fontein en muziek. Te 's Gravenliage is overleden in den ouderdom van 79 jaar mr. Justinus Cornelis Voorduin, raadsheer in den Hoogen Raad der Nederlanden. Op verzoek van het gemeentebestuur te Kampen stelde de gezondheids-commissie een onderzoek in omtrent meel, brood en melk, die daar worden ver kocht. De slotsom luidde: Van zes monsters meel, bevatten er drie boonen en aardappelmeel, bijeen was p. m. 10 pCt. krijt gevoegd; allen droegen kenmerk van onzindelijke en ondoelmatige behandeling. Een der monsters brood, bevatte sporen van gips en krijt, een ander van aardappelmeelbij de meesten was het watergehalte te groot. Het aan de melk toegevoegde water was bij vier monsters 20.73, 7.27, 6.74, 4.30, het soortgelijk gewicht wisselde door ver mindering van room en toevoegen van water tusscheri 1.024 en 1.035. Het gemeentebestuur zal ook kruidenierswaren doen onderzoeken en nogmaals vervalschingen ontdekkende, openbare kennis geven, bij wie die vervalschte goederen werden aangetroffen en herinnert aan de bepalingen bij het wetboek van strafrecht omtrent bedrog in de soort van koopwaar. Amersfoort, 16 Juli. Door een aanzienlijk getal leden der Ned. Hervomde gemeente alhier is den pre dikant D. P. M. Graswinckel een fraaie stoel met twee stel zilveren lepels en vorken aangeboden, als bewijs van ingenomenheid met zijn besluit, voor de onlangs op liera uitgebrachte beroeping naar Leeuwarden te bedanken.

Zierikzeesche Courant | 1878 | | pagina 1