Buitenland. Onze Leestafel. Ongelukken, Rampen, Misdaden, enz. Te Amsterdam is eeu klein meisje overreden door den wagen van de brandweer, toen deze van een blusscliing terugkeerde. Onder Zevenhuizen in den Zuidplas-polder is een hofstede afgebrand door liet broeien van liet hooi. In 't N. O. van Spanje, nabij de Fransche grens, is weder een spoortrein door een bende roovers aan gehouden en uitgeplunderd. Te Amsterdam heeft een beschonken man een meisje van de trappen geworpen, zoodat zij in levensgevaar lijken staat is opgenomende ongelukkige was iemaud die ook aan vallende ziekte leed. Den 20 Mei j.l. is op den spoorweg van de haven werken te Tandjong Priok naar Batavia een betreurens waardig ongeluk gebeurd. Een trein, die werkvolk naar de stad terugbracht, is gedérailleerd. Van de inlandsche en Chineesche arbeiders werden er 28 op de plaats gedood en 43 gekwetst. Uit een onderzoek moet gebleken zijn dat de onvoorzichtigheid van den machi nist de oorzaak van deze ramp is geweest. Nader is uit Amsterdam bericht dat die vrouw, waarvan gezegd was dat ze door haar echtvriend het raam uitgeworpen was, zelf uit eigen beweging op die gevaarlijke manier naar beneden is gegaan. Volgens het N. v. d. D. is zij alweder beter, 't Moet dus wel een goede voltigeuse wezen. Te St. Johannesga heeft de vrouw van den land bouwer R. Gongrijp, toen zij aan de varkens drinken bracht, een toeval gekregen en is zij in de sloot gevallen. Zij werd daar eenigen tijd later levenloos gevonden. In Mei hadden op de Duitsche spoorwegen 22 ontsporingen en 14 botsingen plaats; van deze 36 ongevallen geschiedden er 10 met personen- en 26 met goederen-treinen. Er werden daarbij 2 reizigers gedood, 15 reizigers, 9 beambten en 2 andere per sonen gewond, 68 wagens erg en 152 licht beschadigd. Bovendien telde men 32 dooden en 73 gewonden door persoonlijke ongevallen, en 11 dooden en 4 gewonden door poging tot zelfmoord. Op de Steenbank nabij Vlissingen is een vischsloep van den heer H. A. de Bruyne uit Veere, aan de netten liggende, door het Noordduitsche stoomschip ,/Sakkarah", van Buenos-Ayre9 naar Antwerpen, over varen. De sloep zonk onmiddellijk en een der drie zoons van den schipper, die zich aan boord bevonden, eeu 15jarige knaap, verdronk. De overige opvarenden werdeu gered en door het stoomschip, dat het sein licht der sloep niet had opgemerkt, te Vlissingen aangebracht. Een knecht van de heeren C. te Nieuwendam is bij 't smeren van het kamrad van den pelmólen tusschen dat rad geraakt en verbrijzeld. Een spoortrein van Parijs naar St. Malo is ontspoord. De stoker, een conducteur en drie reizigers zijn gedood, waaronder een vrouw. Negen reizigers en de machinist zijn gekwetst. Het Congres. Een der belangrijkste punten door het Congres uit gemaakt is dat bij de uitvoering van de besluiten door het Congres genomen niet collectief door de deelne mende mogendheden zal worden gehandeld, maar dat elk zal moeten zorgen voor de uitvoering der punten, die hem persoonlijk aangaan. Er zal dus geen col lectieve executie worden gedaan. Hierdoor, het moet erkend worden, is het Congres toch nog eenigszins gebleven op den voet van het gewone staatsrecht en heeft het zich niet tot liet uiterste als gerechtshof over Turkije opgeworpen. Toch zal het Turkije weinig baten, al kan dit zich voorloopig gerust stellen dat het niet voor een algemeene overweldiging bloot ligt. Wat zal het ook tegen elk zijner beroovers afzonderlijk uitvoeren? Het zal dus al pruttelende de handeu in den schoot moeten leggen, Klein-Azië moeten over laten aan Rusland en Engeland samen, Cyprus geheel aan Engeland, en in Europa 't bekende kuipstelsel moeten laten geworden. Voor Klein-Azië zal 't ondertusschen geen schade wezen dat het nu onder rechtstreekschen Engelschen invloed komt. 't Volk zal daar vermoedelijk wel bij varen. Slechts is het jammer dat op die wijze de Sultan meer en meer een overtollige potentaat wordt zonder dat men hem schrapt. Nu zal hij van liever lede het karakter van een non j!?oss?mtts-grootkeid verkrijgen, zooals we reeds opmerkten. En wat hebben de natiën aan zulke hors tfoeuvre? Men zegt dat Engelands doelwitEgypte te nemen, niet bereikt is wegens verzet van Frankrijk. Frankrijk heeft ook nog oude pretention op het Nijldal. Nu kan Egypte te eenigertijd nog een twistappel worden tusschen Engeland en Frankrijk. Wat //politiek^ is, kan blijken uit het feit dat liet annexatie-verdrag van Engeland en Turkije alreeds den 4 Juni officieel is gesloten. Engeland schijnt derhalve den Sultan eerst Cyprus afgezet te hebben als prijs voor de hulp die het hem op 't Congres zou bewijzen. Niet ongegrond is de opmerking in Fransche bladen, dat Engeland door zijn inpakken van Cyprus en door zich te nestelen in Klein-Azië, niet alleen Rusland heeft verbitterd eu Turkije veraden, maar dat daarin ook een zeer onaangename behandeling aan Frankrijk en Italië door Engeland ligt opgesloten. Frankrijk stelt be lang in Syrië en Egypte; Italië wordt door veel onderdanen in Klein-Azië vertegenwoordigd. Immers aan het hoofd der fabriek» ondernemingen en openbare werken, en van vele handelskantoren staan een aantal Italianen. Nu zullen daar de goede plaatsingen wel in handen van Engelschen komen. In Engelaud zelf wordt Beacousfields politiek geens zins algemeen goedgekeurd. Doch wat beteekent dit? Zaterdag is de laatste Congres-zitting gehouden zij werd door al de leden in uniform bijgewoond en duurde van half 3 tot 4 ure. De protocollen waren Vrijdag reeds gelezen en de akte werd onderteekend in alfabetische orde. Het tractaat van San-Stefano, zooals 't nu uitde handen van het Cougres is gekomen, bestaat uit 58 artikelen. Gelijk behoort, is het Congres begraven op een schitterend diner, onder voorzitting van den Kroonprins van Duitschland. Lord Beaconsfieid en Prins Gort- schakoff woonden dit diner niet bij. F r a n k r ij li. Er is een ernstige opstand uitgebroken onder de inlanders van Nieuw-Caledouië, zoo men weet de ver banningsplaats der Commune-mannen. De opstand is echter niet ouder deze menschen ontstaan, maar onder de nog nagenoeg geheel wilde inlanders. Deze hebben eenige militaire posten aan gevallen en overrompeld, waarbij 89 Franschen ge sneuveld zijn, waaronder ook de kolonel Passebosc. De Gouverneur heeft aan den Minister van Marine getele grafeerd dat hij den toestand is meester geworden. Er zijn terstond bevelen gegeven om uit Saigon en uit Frankrijk troepen naar Nieuw-Caledonië te zendeu. De veroordeelden hebben zich rustig gehouden. Het is echter niet onmogelijk dat onder de aanvoerders der inlanders enkele vveggeloopen bannelingen schuilen. De Minister van Koophandel heeft bepaald, dat aan de inzenders ter tentoonstelling 2500 medailles, elk ter waarde van 300 fr., zullen worden uitgedeeld, in plaats van 1000 medailles van 750 fr. Onder deu titel //Légion de Saint-Maurice" heeft zich een soort geheim genootschap gevormd, welks leden uit railitaren van alle rangen en wapenen bestaan het geheel staat onder de leiding van een priester. Elke onder-afdeeling van het genootschap heeft een priester aan het hoofd, en bij gebreke van dezen, een monnik, een chvistelijken militairen chef of een lid der orde van St. Vincentius. De leden van het genootschap zijn allen gelijkofficieren zoowel als soldaten erkennen, wanneer zij vergaderd zijn, geen andere autoriteit dan die van hunne geestelijke overheden. De verschillende takken van het genootschap staan in voortdurende correspondentie met het hoofdbestuurin de statuten is echter de plaats, waar dit zijn zetel heeft, niet op gegeven. De organisatie is ongeveer gelijk aan die der katholieke werkliedeu-vereenigingen. De verplich tingen, die aan de leden van bet //Légion du Snint- Maurice" zijn opgelegd, zijn de volgende: zij moeten eiken dag vijf paternosters en vijf ave's voor de kerk, vervolgens voor Frankrijk en eindelijk voor de be keering van hunne kameraden biddenzij moeten met Paschen, op den St. Michaels en den St. Mauritsdag en met Kerstmis en verder zoo vaak mogelijk ter biecht gaanzij moeten de bedevaarten, processiën en vrome vergaderingen bijwonen, het legioen met hunne giften steunen en dikwerf bij elkander komen. Het legioen houdt jaarlijks vier algemeene vergade ringen. Men is benieuwd, of de Minister van Oorlog deze clericale manoeuvre zal duldeu, wier doel is, uit een deel van het leger een werktuig van het clericalisme te maken, om bij de uitvoering van zekere plannen op den steun der gewapende macht te kunnen rekenen. JBelgie. Onder de nagelaten papieren van den heer Dumortier werd een couvert gevonden met het opschrift: //Aan mijn zoon". Het bevatte een ander couvert, waarin men met verbazing brieven van adeldom vond. De heer Dumortier was door Koning Leopold in 1872 in den gravenstand verheven. Niemand heeft dit ooit geweten en de overledene heeft niet willen ingeschreven zijn in het boek van den adel. Doch bij den burger lijken stand te Doornik werd hij thans aangegeven als graaf Barthélémy-Dumortier. Engeland, In de laatste weken zijn herhaaldelijk verontrustende berichten gekomen uit Canada. Even als in Ierland en in sommige streken van Engeland, is de bevolking in een gedeelte van Canada verdeeld in twee partijen de Katholieke, Iersche of Feiuan-pavtij en de Protes- tantsche of Orangisten-partij. Bij herhaling hebben sinds een paar weken botsingen plaats gehad. Inzonderheid maakte men zich ongerust tegen den 12 en 13 Juli. Telegrammen van den 12en melden echter dat het be trekkelijk rustig is gebleven. De Orangisten hadden een grooten optocht als manifestatie in den zin, doch zijn nog in het laatste oogenblik van hun plan terug gekomen. Zoo zijn de autoriteiten nog meester van den toestand gebleven. Als sensatie-bericht eenigszins ons Nederlanders rakende, mag aangemerkt worden een telegram uit Londen van Zaterdag, houdende mededeeling dat Lord Robert Montagu heeft aangekondigd dat hij Maandag 15 Juli in het Lagerhuis de Regeering zou interpelleeren om te weten of zij kennis draagt van een tractaat tusschen Duitschland eu Ne derland, krachtens hetwelk dit laatste een deel van Duitschland zou worden. Men herinnert zich dat voor eéu paar weken in Fransche bladen ook over dit gerucht is gesproken. Gemengd Buitenlandsch Nieuws. De zoon van wijlen Napoleon III, Prins Loulou, doet op dit oogenblik een reis in het Noorden. Hij heeft'Kopenhagen bezocht, is daar met veel eer ont haald en de Deensche Kroonprins heeft hem uitgeleide gedaan naar de stoomboot, die hem naar den Zweedscheu kant heeft overgebracht. Hij is nu in Zweden en wordt ook daar met vorstelijke onderscheiding bejegend. Officieren zijn hem toegevoegd als geleide. Het plan bestaat om in 1883 te New-York een wereld-tentoonstelling, beter gezegd wereld-kennis, te houden, die alle vroegere zal overtreffen in luister. Men wil voor het internationaal congres voor anthropologic, dat den 16 Augustus in het paleis op hei Trocadero te Parijs zal geopend worden, een album verzamelen van de schoonste vrouwenportretten in Europa. De heer Martillet, directeur van het museum van Saint Germain, heeft met het oog op dat plan een circulaire verspreid, waarin hij de vrouwen uitnoodigt hem haar photographisch portret toe te zenden. Al wordt het doel niet geheel bereikt, zoo zal toch die mijnheer Martillet op die wijze vermoedelijk wel in het bezit komen van een niet alledaagsche collectie mooie kopjes. In No. 29 van Eigen Haard vindt men een fraaie afbeelding van het ontworpen monument voor dr. Sarphati. Het monument is ontworpen door den heer J. R. De Kruyff, die deswege door de commissie is bekroond. Het zal opgericht worden in het midden tusschen de beide Sarphati-straten. Men rekent dat de uitvoering 25,000 zal kosten. Kerk- en Schoolnieuws. Op het zestal te Delft komt o. a. voor ds. D. Rijnders te Middelburg. Beroepen te Bekerke ds. J. van den Bergen te Oostkapeile. De uitslag van de overgangs-examens der Hoogere Burgerschool is als volgtIe kl. overgegaan 7, her examen 9, niet overgegaan 3; He kl. overgegaan 8, her-examen 5, niet overgegaan 3; Ille kl. over gegaan 2, niet overgegaan 1; IVe kl. overgegaan 5, her-examen 3, niet overgegaan 1. Yan de 46 leer lingen ziju dus 22 bevorderd, 17 moeten her-examen ondergaan en 7 zijn blijven zitten. Van de toehoorders zijn 5 geheel bevorderd, 4 gedeeltelijk en 1 niet. Als nieuwe leerlingen zijn, na gehouden toelating- examen, toegelaten 5, afgewezen 2 en is het doen van een her-examen toegestaan aan 13 kandidaten. Plet eerste natuurkundig staats-examen is met goed gevolg afgelegd door den heer N. J. Hocke Hoogenboom. Aan de veeartsenijkundige school te Utrecht zijn na afgelegd eind-examen bevorderd tot veearts o. a. de heeren M. Flohil van Brouwershaven en J. de Man van Middelburg. Door mej. M. A. Steketee van St. Annaland is met goed gevolg examen afgelegd als vroedvrouw. Zij was leerling der school te Amsterdam. Door de commissie van examen voor leerling- apotheker te Middelburg zijn nog toegelaten de dames M. L. Groeneboom te Echten, G. Beekhuis teNijland, H. Bakker te Krommenie, J. F. de Mazure te 's Hage en C. Haremaker te Medemblik, J. G. Brandenburg, B. C. Barendsen, A. Straatman, M. H. Broekman en M. G. Fuuke, allen van Amsterdam, en J. M. Neideck te Roozendaal.

Zierikzeesche Courant | 1878 | | pagina 3