Binnenland. dit veeleer uitbreiden, reinigen; de geheele maatschappij wordt gedacht verdeeld te zijn in een aantal kringen als zoovele groote huisge zinnen, die allen te zamen weder één groot gezin vormenden staat. Aanvankelijk door een zoo wijd mogelijk strekkenden statenbond moet de oplossing der onderscheidene volken tot één groot gezin worden voorbereiddit zal dan van zelf al meer en meer worden benaderd. Zoolang de inéénsmelting der stalen niet is bereikt, moet er zijn algemeene weerplickt, algemeene oefening in het krijgvoeren, doch staande legers zijn niet noodig. Wel moet er zijn een sterke politie tot handhaving van orde, vrede en wet, en tot tenuitvoerlegging der vonnissen. Rechtspraak door middel van jury, dat spreekt van zelf. In den sociaal-democra- tisehen staat zullen echter verreweg de meeste rechtszaken van thans (n.l. altemaal kwestiën van 't mijn en dijn) niet voorkomen. Wordt vervolgd. ZIERIKZEE, 16 Juli 1 8 7 8. Hoe drijvers en dwepers tot allerlei onzinnigheden vervallen, blijkt o. a. uit hetgeen dezer dagen door iemand in liet //Zuidenwerd opgeworpen, n.l. of 't niet goed zou zijn dat //onze kinderen zelf een smeek schrift aari Z. M. den Koning gingen aanbieden, om bescherming tegen het lot dat hun wacht als de be ruchte onderwijswet door Z.M. mocht worden bekrach tigd. Als er uit elke provincie van het land een zeker getal, b.v. vijf, gingen uit aller naam, onder geleide van een onzer aanzienlijken, die. ook een kindervriend is, of van hun ouden vriend Gerdes, wie weet denkt die iemand of zulk een smeek schrift, eenig in zijn soort, geen verblijdende uitwerking zou hebben/' Het kan waarlijk al niet fraaier. Dat zou zoo iets als een kinder-kruistocht wezen. Maar zoo wil men dan kinderen zich met hooge staatszaken laten bemoeien, hen zelfs laten optreden met rekesten aan den Koning tegen de Kamers, en dat wil een partij, die zich anders zoogenaamd krachtens de doop- gelofte een onbeperkte macht over de kinderen aan matigt Zeer gunstig steekt hierbij af de daad van den heer v. Weede van Dijkveld te Utrecht. Die heer is óók een voorstander der //school met den bijbel", doch het tegenwoordig drijven keurt hij af, blijkens het volgende stuk door hem ingezonden in liet Utr. Dagbl. Volkspetitionnement, al dan niet? Een ongevraagd advies. Ik antwoord zonder omwegGeen volkspetitionne ment. Waarom? Niet omdat het onwettig zou zijn. Geenszinsde grondwet waarborgt dit recht aan ieder Nederlander. Evenmin omdat de onderwijs-kwestie niet van dat belang zou kunnen wezen, om het gansche Neder- landschc volk er in te mengen. Maar omdat mijns inziens de voorstelling van het dreigend gevaar, dat nu tot een volkspetitionnement aanleiding geeft, een onjuiste ik mag liet niet terug houden naar mijne innigste overtuiging een onware is. Aan het Christelijk gezinde volk in Nederland wordt de gewetensvraag voorgehoudenWilt gij niet een school met den Bijbel? Dit volk antwoordt uit één mond: //ja", en tot dat volk behoor ik. Maar juist deze vraag is nu niet aan de orde. De aanhangige schoolwet ontneemt ons de Christelijke school met den Bijbel niet, die de wet van 1857 had mogelijk gemaakt. Wel bemoeilijkt zij haar bestaan, hoofdzakelijk hierin, dat dit veel grooter geldelijke offers zal vereischen. Ik vraag mijzelven af: Is het wenschelijk een volks petitionnement uit te lokken, om een financieele kwestie, waartoe deze moet worden teruggebracht? Mijn antwoord is: neen. Maar zeer zeker: ja, indien het gold gewetensvrijheid; en in dat geval zou ik onder de eerste voorstanders behoord hebben. Maar nu sta ik het volkspefcitionnement niet ter zijde want mijn geweten wordt niet bezwaard door het dragen van een dubbel aandeel in de kosten van het onderwijs, dat aan de Nederlandsche jeugd wordt ver strekt, èn op de openbare èn op de bijzondere school. Of dit billijk heeten mag? Ik wil dit hier niet beslissen. Maar het is geen gewetenszaak. NederlandersBedenkt wat gij hebt te doen Het is te verklaren dat de manifestatie van zelf standigheid, in het protest van Jhr. van Weede van Dijkveld gelegen, de anti-openbare-schoolpartij zeer ongelegen is gekomen en tegen-geschrijf heeft uitge lokt. Het Utr. Dagbl. is royaal genoeg onmiddellijk drie tegenstukken op te nemen één van dr. M. Cohen Stuart, een van den lieer E. W. Merens en een van Jhr. T. A. J. van Asch van Wijck. De stoutigheid van den heer Dijkveld wordt liera door deze drie heeren nog al niet erg kwalijk genomen. Zij meenen echter dat hij 't zeer mis heeft en dat de klavier agitatie wel degelijk een goede zaak is. We laten 't geschrijf der eerste twee heeren rusten maar in dat van den heer van Asch van Wijck treffen we weder die in den schoolstrijd zoo vaak gedebiteerde staatsrech terlijke ketterij aan, die telkens behoort aangewezen te worden. //Is het een geldkwestie," aldus vraagt de heer van Asch van Wijck, //wanneer men het onbillijk acht te betalen voor het onderwijs dat meu afkeurt en aan kinderen van anderen wordt gegeven, terwijl men nog eens moet betalen voor het onderwijs aan zijn eigen kinderen Neenbij dit alles ligt niet het geld, maar het recht ten grondslag." Wij meenen dat daarbij nu juist de bedoelde ketterij ten grondslag ligt en niet het recht. Het is wel vreemd dat de heeren houders van bijzondere scholen op geen ander artikel van het staatsbudget zulk een aanmerking maken, maar wel op de kosten van 't onderwijs. Moet de burger alleen belasting betalen voor 't geen naar zijn zin is ingericht en hem persoonlijk voordeel aan brengt? Maar dat is toch geen kwestie van recht? Dat is een kwestie van onwetendheid en 't vloeit voort uit een verkeerde opvatting van 't geen het staats- huishoudeu is als geheel. Als dat opging bij de kos ten voor de staatsschool, waarom zou 't dan niet opgaan bij die voor leger en vloot, voor gevangenissen, kustverlichting, enz. Dan zou ieder zich gemakkelijk aan vele lasten onttrekken. Neen, een dubbeltjes kwestie is 't, waarbij alleen het drijven der clericalen een groote rol speelt, maar die inet het recht niets te maken heeft, en met het geweten evenmin, gelijk de heer v. Dijkveld zoo gul erkent. Eenige groote gefortuneerde luï bekostigen grooten- deels het zoogenaamd christelijk ouderwijs, door 't betalen van schoolgeld voor cliënten, het geven van bijdragen enz. Daar heeft het geweten niets mede te maken en 't recht ook niet. Dat is een zaak van lief hebberij of berekening of laat 't zijn oprechten ijver. Maar iets anders is 't ook niet. De heer v. Dijkveld meent dat die liefhebberij door deze wet wat kostbaarder zal worden, doch dit behoeft geen bezwaar te zijn. Wie iets extra's voor zich persoonlijk wil, moet het ook maar betalen. Een droevig figuur maken sommigen der vinnigste (geloofs)-strijders tegen de openbare school. Zoowel de Standaard als de Banier erkennen vrij onbewimpeld dat de grond waarop al het geloof steunt, dat zij redden willen, zoo zwak is, dht zij bij de eventuëele aanneming der wet alles verloren achten. Waarom dan zooveel alarm gemaakt? De echte martelaars blijven gelooven. Alleen komedie-martelaars lachen achter de schermen, omdat zij wel weten dat al hun misbaar toch geen ernst is. Den 12 Juli heeft de heer M. Mazure, burgemeester van Nieuwvliet, zijn 25javig jubileum als zoodanig gevierd. De heer Mazure ontving vele blijken van sympathie. De Commissie van Oppertoezicht en Beheer over de Kweekschool voor Zeevaart te Leiden zal op Maandag 29 Juli a.s. in genoemde inrichting een keuring- doen plaats hebben van knapen, welke bij 's Rijks Zeemacht in dienst wenschen te treden. Te 's Gravenhage is op 48jarigen leeftijd overleden jhr. mr. L. F. van Panhuijs, raadsheer in het gerechtshof aldaar. De overledene, die om zijn kunde en huma niteit zeer werd geroemd, was vroeger o. a. rechter te Zierikzee en raadsheer in het voormalige Hof van Zeeland. In 1876 werd hij naar de residentie verplaatst. //Verlangend wordt de komst van het vorstelijk echtpaar te 's Hage verbeid, leest men in. de Haagsche Kroniek der Gron. Ct. iu een bericht over het aan staande huwelijk van Z. K. H. Prins Hendrik en Prinses Maria van Pruisen, en men is voornemens der jengdige Prinses een schitterende ontvangst te bereiden. Van gemeentewege zijn reeds plannen voor een keurige versiering der stad en voor een illuminatie ontworpen, maar de geheele bevolking zal zeker mee werken om de ontvangst recht feestelijk te doen zijn. Ik heb reeds iets vernomen van een plan tot plaatsing voor het paleis van Prins Hendrik van een raonster- pyramide van bloemen, op te richten door de voor naamste bloemisten van het geheele land". Uit de Indische berichten blijkt dat men den 29 Mei te Batavia nog geenszins nauwkeurig op de hoogte was aangaande de oorzaak van de ramp, die de //Voonvaart3" getroffen heeft. Alleen wist men dat de commissie van onderzoek de schuld aan den 3en stuurman van de //Voorwaarts" zou hebben toege schreven. Dit komt ook overeen met de berichten iu de Benang Gazette. Te Arnhem heeft men in een gracht, die toevallig droog gevallen was, 61 sleutels bij elkaar gevonden, die daar hoogstens drie a vier weken kunnen gelegen hebben. Er waren losse sleutels en sleutels aan ringen bij. Men verdiept zich in gissingen naar de herkomst. Een hoefsmid te Amsterdam zou een paard nieuwe ijzers aanleggen. Het hoornachtig binnengedeelte van den hoef snijdende, stootte hij op een hard voorwerp. Dit bleek een gouden ring te zijn, dien het paard zich in den hoef moet hebben getrapt. Eene boeriu wilde haar man den lust benemen des avonds naar de herberg te gaan. Zij haalde daarom haar broer over, om Hannes, als hij naar huis kwam, bang te maken, door voor duivel te spelen. De broer wachtte dan ook zooveel mogelijk in traditioneel duivelscostuum zijn zwager op, toen deze laat en niet heel nuchteren uit de herberg terugkeerde. Toen Han nes voorbij de plaats kwam waar zijn zwager verscholen lag, rees deze van achter een boschje op. //Wie ben je?" vroeg Hannes, die volstrekt niet ontstelde. Ik ben de duivel," zeide de ander. //Geef me dan de hand, Joost," zeide Hannes, //want ik ben met je eigen zuster getrouwd." Blijkens een bij het Departement van Koloniën ontvangen telegram van den Gouverneur-Generaal van Nederlaudsch-Indië, d.d. 12 Juli, zijn de IV en VI Moekim weder door de vijandelijke benden, die (blijkens het bericht in de Staatscourant van 2 dezer No. 153), zich daar genesteld hadden, ontruimd, vóórdat nog de van Java gezouden troepenversterking in Atchin was aangekomen. Een paar kolonnes, welke de verschillende bergpassen zijn doorgetrokken, hebben er geen vijandelijkheden ontmoet. Benoemingen, Besluiten, enz. Z. M. heeft benoemd tot ontvanger der registratie en domeinen te Holwerd den heer Ter Pelkwijk, thaii9 ontvanger te Kortgene, en tot ontvanger te Kortgene den heer Bouman, thans surnumerair. De adelborst le kl. N. L. de Bruijne wordt met den 20 dezer op non-activiteit gesteld. Landbouw. Inhoud van Ceres No. 19. Neêrlands landbouw op de tentoonstelling te Parijs, II, (vervolg). Een brief uit Schouwen-Duiveland. De bemesting, (vervolg). Verslag van de afgevaardigden der laudbouw-tentoonstelling, afdeeling zuivelbereiding, te Apeldoorn, Juni 1878. Feuilleton: Over Plan tenvoeding, door dr. Adolf Mayer, (vervolg). Het onlangs te Soerabaya gehouden Ned.-Indisch landbouw-congres met tentoonstelling heeft voor de wezenlijke belangen van den landbouw weinig te beduiden gehad. De feestelijkheden, die er bij plaats hadden, nog opgeluisterd door de aanwezigheid van den Gouv.-Generaal, hebben congres en tentoonstel ling zoo tamelijk overschaduwd. Voor het houden van het volgend congres heeft men nog geen plaats kunnen vinden. Men ziet in de groote plaatsen tegen de dure feesten op. Het schijnt dus dat ook in Iudië de wetenschap en de zaken evenals hier lijden onder de pret, en dat overdrijving van feestelijkheden op den duur de dood van congressen en tentoonstellingen kan worden. De eenige bijenmarkt in ons land is die te Vee- nendaal. Die markt is dit jaar den 8 Juli aange vangen 22 vrachten bijen die zich //uitstekend" houden zijn aangevoerd. De prijzen zijn hoog. Kunst en Wetenschap. Te 's Hertogenbosch heeft men een Germaansch- Heidensche begraafplaats ontdekt. De asch-urnen, op ongeveer 1,50 M. diepte gevonden, zijn van ruw maaksel en over het algemeen nog ongeschonden. Op de Berlijnsche academie voor de bouwkunde wordt door 72 leeraren onderricht gegeven. Het aantal studenten bedraagt 805, waaronder 689, die voor 's Rijks dienst bestemd zijnvan deze laatsten hebben er 354 de gymnasia en 335 de //realschulen" bezocht. Aan de gymnasia schijnt dus nog steeds de voorkeur te worden gegeven. In een vorig nommer is melding gemaakt van ge weldige vulkanische uitbarstingen, die op een der Australische eilanden heeft plaats gehad. Thans is ook door het schip //Thermopylae", van Sydney naar Shanghai, het bericht medegebracht dat dit schip 60 mijlen ver door drijvenden puimsteeu had gevaren. Ook het schip //Mary", van Nieuw-Zeeland komende heeft veel puimsteen ontmoet. Deze vulkanische werking moet ongemeen krachtig geweest zijn.

Zierikzeesche Courant | 1878 | | pagina 2