Buitenland. Het Congres, Het drama of 'l zotte—kluil—spel te Berlijn wat is 't? gaat nog steeds voort. Ofschoon er geen officiëele mededeeliugen van 't verhandelde nog zijn gedaan, en ook eigenlijke officieuse berichten ontbre ken, toch is de deur der Congres-zaal niet potdicht gebleven, 't Zal wel zoo zijn dat van al wat er sinds een dag of acht is uitgelekt, een goed deel wel niet ver van de waarheid zal afzijn. Dat is dan onge veer dit: Rusland krijgt Bessarabië, dat het in 1856 verloor, weder terug; in Azië krijgt het Batoem, welke plaats een vrije handelshaven zal worden het nieuw te stichten vorstendom Bulgarije komt zoo goed als geheel onder Rusland's opperheerschappijde Balkan blijft wel aan de Porte, doch de voornaamste toe gangen er door, alsmede de stad Sofia, komen aan Rusland; Roemenië wordt voor 't verlies van Bessa rabië schadeloos gesteld door de Dabroedscha en een streek langs den Donau rondom Silistria, maar deze stad zelf krijgt het niet. Servië krijgt evenals Roe menië geheele onafhankelijkheid (bij de gratie des Keizers van Rusland natuurlijk); ook krijgt Servië eenige ver grooting van grondgebiedOostenrijk krijgt Bosnië en de HerzegowiuaMontenegro ontvangt Nicsics, Antivari en de helft van den omtrek der baai van deze stad, de andere helft krijgt OostenrijkGrieken land is afgescheept met de permissie zich met Turkije te mogen verstaan over een grensverandering. Wat de oorlogsschatting aangaat, zal Rusland de Porte niet al te zeer plagen en vooral de vreemde scliuld- eischers niet onder de duiven schieten. Ziedaar wat nu zoo ongeveer beklonken moet zijn. Rest de vraag: wat krijgen Engeland, Italië en Duitsch- land De beide laatste Mogendheden zullen misschien alleen de eer krijgen Italië de eer van als groote baas meegeteld te zijn, Duitschland de eer van aan de spits der Europeesche diplomatiek te staan, waar weieer Napoleon III stond. Maar Engeland F Enge land is 't om de eer waarlijk niet te doen. Neen, voor Engelands houding in deze geheele verwikkeling is de rechte naam moeielijk te vinden maar //eer" is gewis 't woord niet dat uitdrukt wat Engeland er bij behaalt of behalen zal. Hoogstwaarschijnlijk zal de toebedeeling aan Enge land de bouquet zijn van 't Congres. Veel is er al gegist wat Engeland zal nemen Candia, andere eilan den in den Archipel, Klein-Azië, Syrië, Cyprus of eiudelijk Egypte. Wat zal 't zijn? Vermoedelijk zullen we 't binnen weinige dagen vernemen. Aan een heden aangekomen telegram dat spreekt van een of- en defensief verbond tusschen Engeland en Turkije, waarvoor Cyprus 't loon zou zijn, valt weinig gewicht te hechten. Ondubbelzinnig blijkt echter nu uit alles dat de leus van de Congres-lui ten aanzien van Turkije is plukken! Geen veer houdt de Turk haast meer in zijn staart. Trouwens dat kon immers iedereen zien van den beginne af? Het Congres als zoodanig zal ook niet zoolang meer durende groote diplomaten zullen binnen een paar dagen vertrekken en dan zal de verdere afhan deling der zaken overgedaan worden aan een soort van permenente conferentie, bestaande uit de gewone gezanten te Berlijn. Met de Turksche gevolmachtigden ten Congresse moet raen medelijden hebben. We hebben niet de geringste sympathie voor een gouvernement als 't Turksche, doch dit neemt niet weg dat 't toch onaan genaam aandoet als men de minachting ziet, waarmede de overwonnelingen te Berlijn worden bejegend. Ook 't poover figuur der kleine Staten boezemt zeker erbarmelijkheidsgevoel in. Wat moet de trots en zelfver goding der enkele groote Staten van Europa toch zeer groot zijn, dat die kleine Staten zoo als 't ware voor niets, ja voor minder dan niets geteld worden. Het was ook om die reden dat wij nooit ingeno men zijn geweest met het denkbeeld van een Congres. Een Congres is een samenzwering en niets anders. De volken worden er de slachtoffers v.an. Doch het is er ongelukkig nog verre af, dat de volken dit zouden inzien. D ui tschland. Een Eransch blad, de Gaulois, heeft gezegd dat het Pruisische gouvernement van Marokko de stad en het plateau van Adjéroud heeft aangekocht. Dat Adjéroud ligt dicht bij de Eransche Algerijnsche grenzen, waarvan 't slechts door het riviertje Kirs is gescheiden. Het plateau dat in dien verkoop zou begrepen zijn, levert ruimte genoeg op om er een stad van 50 a 60,000 zielen te stichten en kan gemakkelijk versterkt worden. Geen wonder dat het Fransche blad een weinig alarm maakt. De| Temps neemt het bericht slechts onder alle voorbehoud over. Nu is 't op dit oogetiblik in Marokko eëu tamelijk verwarde boel. Verleden week kwam de tijding dat de Keizer overleden is en dat, als naar gewoonte in dat land, zijn opvolgers om den voorrang twisten, 't Kan zijn dat dit aanleiding is geweest van 'L sensatie-bericht in den Gaulois. Het is voor 't overige bekend dat Pruisen nog altoos een oude rekening le vereffenen heeft met de Marokkaansche kuststreken. Men herinnere zich de expeditie van eenige jaren geleden tegen de roovers van het Rif. Fran k i- ij U. Men zegt, dat nog voor den afloop van liet reces der Kamers, de gemeenteraden opgeroepen zullen worden om de gedelegeerden voor de verkiezingen van Senatoren te benoemen, de verkiezingen zeiven zouden den 5 Jan. plaats hebben. De hertog de Broglie en zijn zoon zijn door den prefect van liet dep. Eure ontslagen als leden van den onderwijsraad. B e 1 g* i e. De Koning, die den 9 April 1835 geboren is, huwde op den 10 Augustus 1853 bij volmacht en op 22 Augustus daaraanvolgende in persoon met Maria Henrietta Anna, aarts-hertogin van Oostenrijk. Het aanslaande 25jarig huwelijksfeest zal schitterend worden gevierd. De burgemeester van Brussel, J. Anspach, heeft van de aanwezigheid zijner ambtgenooten bij de feesten van Zondag gebruik gemaakt, om met hen te beraadslagen over de meest gepaste wijze, om het feest le vieren. Er is al vast besloten, dat te dier gelegenheid door de Belgische vrouwen aan H. M. de Koningin een nationaal huldeblijk zal worden aan geboden, waarvoor in alle gemeenten bijdragen zullen worden ingezameld, die ten hoogste vijf en twintig centimes per hoofd zullen mogen bedragen. Het geschenk zal worden aangeboden door een deputatie, waarvan een vrouw uit elke gemeente zal deel uit maken en die alzoo uit 2575 vertegenwoordigers uit het schoone geslacht zal bestaan. Oostenrijk. Uit Weenen wordt aan de Temps gemeld, dat den 3 Juli last gegeven is tot het mobiel maken van drie divisiën uit het district Agram, om tegen 15 Juli, onder het bevel van baron Philippovict, thans bevel hebber te Praag, Bosnië binnen te rukken. Van de vier vroeger gemobiliseerde divisiën zullen er twee (van Dalmatië) naar de Herzegowiua oprukken, terwijl die van Hermaunstadt een observatie-post zullen vormen tusschen Servië en Transylvanië. Turk ij e. De sterkte der op het Balkan-schiereiland van Jassy tot San Stefano en van Bucharest tot Sofia verspreide Russische armee wordt volgens te Bucharest ontvangen berichten op 198,000 strijders en 90,000 niet-strijders geschat. Volgens dezelfde bronnen bedraagt het verlies der Russen aan dooden, gewonden en zieken in Europa 321,000 man, waarvan 2700 officieren. Aan de Golos wordt uit Konstantinopel het vol gende gemeld: //Overeenkomstig de uit Petersburg gezonden allerhoogste bevelen, gaat de krijgsraad te Philippopol met de meeste gestrengheid te werk tegen de rustverstoorders. Onlangs velde deze krijgsraad een vonnis, waarbij tien Bulgareu tot den dood door de strop en alle Bulgaren, die de door brand stichting vernielde Turksche dorpen bewoonden, tot lichamelijke tuchtiging werden veroordeeld. Het vonnis is dadelijk ten uitvoer gelegd; zij, aan wie het vol trokken werd, waren aan brandstichting, roof en moord van Mohamedanen schuldig bevonden. Zulk een voorbeeldig strenge straf werkt veel mede tot het herstel der rust. Daarom hebben aanzienlijke burgers uit de Turksche bevolking in een adres aan den krijgsraad hun dank betuigd". Gemengd Buitenlandsch. Nieuws. Met den verkoop der juweelen van de ex-Koningin van Spanje, Isabella, gaat het niet naar verwachting. De opbrengst der drie eerste koopdagen was 998,565 frs. De koopers schijnen een soort afspraak gemaakt te hebben om niet op te bieden. In September zal het Eransche leger nieuwe vaandels krijgen, met eenige wijziging gelijk aan de oude. Men kondigt de komst te Parijs aan van deu chef van een stam uit Senegambia, Amadoud Achtoul ge naamd. Het is een jonge neger van vijf en twintig jaar, ridder van het Legioen vau Eer. Hij heeft het Eransche leger dikwijls groote diensten bewezen. De Eransche regeering heeft hem uitgeuoodigd de tentoonstelling te komen bezoeken. De Duitsche Keizer heeft voor het eerst weder de militaire uniform aangetrokken. De voormalige Spaausche Minister Ruiz Zorrilla, die reeds het vorige jaar over de Eransche grenzen was gezet, maar wederom naar Eraukrijk was terug gekeerd, is opnieuw over de grenzen en naar Zwitserland gebracht. Na een langdurige ongesteldheid is de republikein Jules Barni overleden. Bami doceerde de philosophie te Rouaan, toen de coup d'état van December plaats had. Hij weigerde den eed af te leggen en nam de wijk naar Zwitserland. In 1861 werd hij professor in de wijsbegeerte en de geschiedenis aan de hoogeschool te Genève. Bami schreef Les Martyrs de la libre- penséeNapoléon Ier et son historiën M. Thiers, en een Histoire des idéés morales et politiques en France au dix-huitième siècle. Na den val van het Keizerrijk keerde Barni naar Erankrijk terug; hij werd hoofd redacteur van het Bulletin de la République Franqaise en gaf een Manuel Républicain uit. In 1872 werd hij door het dep. Som me naar de Kamers afgevaardigd en in 1876 voor Amiens herkozen. Bij de Kamer ontbinding moest hij om gezondsheidsredenen het par lementaire leven vaarwel zeggen. Naar aanleiding van de verschrikkelijke nota, die de Schach van Perzië in een hotel te Eontainebleau moest betalen, wordt het volgende medegedeeld. Een Engelschman, een reisje door Zwitserland makend, bestelde in een hotel een kop bouillon. De eigenaar van 't hotel rekende daarvoor 10 frs. Eenige dagen later kreeg hij een ongefrankeerden brief van den volgenden inhoud; //Mijnheer, uw bouillon wasgoed, maar een beetje duur." Van tijd tot tijd kreeg de hotelhouder een dergelijken brief uit verschillende plaat sen. Eens kwam een pakje uit de koloniën, waarvoor hij de vracht moest betalen en dat bij het openen niets bleek te bevatten dan den brief: //Mijnheer uw bouillon enz." De hotelhouder durfde geen ongetran- keerde brieven weigeren; de Engelschman had de zaak in de Engelsche bladen ruchtbaar gemaakt en het gevolg was, dat de gasten wegbleven en de eigenaar geruï neerd werd. De Berlijnsche gemeenteraad heeft het besluit ge nomen, door den directeur der academie van schoone kunsten, Anton von Werner, een groote schilderij te laten vervaardigen, die het congres moet vereeuwigen. Een som van 60,000 mark is hiervoor toegestaan. Het Weener congres werd insgelijks op een groote schilderij afgebeeld, die op kosten van Keizer Erans uitgevoerd werd en zich te Schönbrunn bevindt. Zij stelt de vergadering voor, op het oogenblik dat de hertog van Wellington als de eerste gevolmachtigde van Engeland werd ingeleid. Dit oogenblik werd gekozen, om zoowel den hertog van Wellington als lord Castlereagh, wien hij verving, te kunnen afbeelden. Het Parijsche congres van 1856 is door Winterhalter, volgens de opdracht van Napoleon III, op het doek gebracht. Waar deze schilderij gebleven is, of zij bij den brand der Tuilerieën is verloren gegaan, is onbekend. Een rijke Peruaan woonde dezer dagen te Parijs een opvoering bij van //Les Cloches de Corneville". Vol geestdrift over het spel van Maugé (Gaspard) in de krankzinnigheids-scène van de 2de acte, wierp hij dezen een zijner ringen toe, ter waarde van ongeveer 50 louis-d'or. Maugé liet den ring onmiddellijk aan den eigenaar terugbrengen hem verzoekend om, indien hij hem werkelijk een dergelijk cadeau wilde doen, te wachten tot den afloop der voorstelling. Aldus ge schiedde en onze Peruaan nam den acteur bovendien mede naar Brébant, waar hij hem een fijn souper aanbood. Te Gencve werd Dinsdag door de Petit Lyonnais een feestmaal aan Vera Sassoulitch aangeboden, waar aan o. a. Rochefort, Reclus en Pain deel namen. Rochefort dronk op de redactie van de Petit Lyonnaiseen der redacteuren van dat blad, Tony Loup, op Vera Sassou litch, //de heldin, die men weldra Ruslauds bevrijdster zou kunnen noemen." Te Genève hebben den 1 Juli niet minder dan 12 jongens den naam gekregen vau Jean-Jacques ter eere van het Rous3eau-feest. De Schach van Perzië heeft, naar men zegt, in Erankrijk 3 millioen frs. verteerd; in het Grand-Hotel te Parijs gaf hij dagelijks 3400 frs. uit. Toen de heeren van het Congres te Berlijn aan kwamen, waren de politie-agenten nog zoo zenuwachtig van den moordaanslag, dat zij de gevolmachtigden waarschuwden voorzichtig te'zijn, wanneer zij zich in het openbaar vertoonden; een der Congres-heeren ging om die reden in het begin nooit uit dan in een ge sloten rijtuig; hij vond dit echter zoo vervelend, dat hij 't langzamerhand heeft afgeschaft. De sociaal-democratische schoenmaker Palm te Sieg- burg is in eerste instantie tot twee maanden, in tweede instantie tot drie jaren gevangenisstraf ver oordeeld wegens beleediging des Keizers. De man heeft zich daarna uit verdriet opgehangen in de ge vangenis.

Zierikzeesche Courant | 1878 | | pagina 3