Buitenland. Burgerlijke Stand te Zierikzee. 1842, die, zoo men weet, liet onderwijs geheel in clericale handen heeft gespeeld. Ook in België wordt alweder bewezen, dat 't op zichzelf niet waar is, dat wie de school heeft, ook de natie heeft. Ziedaar nu haast veertig jaar de ultramontanen meesters van de school ende natie ontrukt zich toch aan hun macht, 't Is niet van de massa, dat de kracht uit gaat, maar deze gaat uit van de beschaafde, verlichte kern der burger- en haudwerksklasse. De overheersching van de lagere klassen beslist gelukkig niet alles. Op 't banket te Brussel is ook iu flinke toosten gewezen op 't hooge belang eener innige aansluiting van het Waalsche element en het Vlaamsche. Dat is goed gezien, daar immers dit laatste nog maar ai te veel onder den ultramontaanschen invloed staat. In de Waalsche streek is de ontwikkeling hooger en de zelfstandigheid der burgerklasse grooter dan in de Vlaamsche streken, waar vooral te platten lande de geestelijken de baas zijn. Deze laatsteu hebben zich ook behendig van de zoogenaamde Vlaamsche beweging meester gemaakt en zoo verwijdering gekweekt tusschen de Vlamingen en de Walen. Dit nu moet verholpen worden, alvorens de liberalen in België op wezenlijke kracht zullen kunnen rekenen. Nauwelijks is de pret in de Belgische steden uit, of men denkt al weder aan nieuwe feesten. In Augustus zal de Koning zijn zilveren bruiloft vieren en tegen dien tijd heeft men groote plannen in 't hoofd. Men is nu bezig met geld in te zamelen voor een nationaal huldeblijk aan de Koningin. Br is naar 't schijnt veel anima voor deze zaak. Als de ultramontanen nu niet eerlijk meedoen, zouden zij zich daardoor wel eens vrij wat grooter schade kunnen berokkenen, dan door de nederlaag bij de jongste verkiezingen. In Spanje verkeert men nog voortdurend onder den indruk van den treffenden slag, die den Koning getroffen heeft. De jonge Vorst heeft een harden kamp te strijden en algemeen wordt hij zeer beklaagd. De verkiezings-beweging in Duitschland wordt met den dag meer ingewikkeld. De nationaal-liberalen toouen te begrijpen hoezeer de liberale zaak groot gevaar loopt van uit socialisten-vrees verraden te zullen worden. Zij ontwijken daarom zooveel mogelijk de conservatieven en zullen alleen daar, waar blijkbaar kans voor de socialisten bestaat, met de conservatieven samendoen en anders niet of met de fortschritters. Onder de kandidaten komt ook voor Graaf Herbert von Bismarck, de zoon van den rijks-kanselier. Br is vrij wat beweging verwekt door de (opzette lijke) openbaarmaking van twee brieven der Duitsche diplomatiek aan den Paus. De eene brief is door den Keizer aan Leo XIII gezonden als antwoord op diens bericht van zijn avénement. ffij is van 24 Maart. De Keizer verklaart daarin, dat hij den Paus gelukwenscht met zijn verheffing, doch dat er niet aan te denken is de Duitsche wetten te wijzigen naar de inzichten van het Vatikaan, 't welk lijnrecht in strijd zou zijn met de waardigheid des Rijks. Verder drukt de Keizer de hoop uit, dat de Paus zal inzien, dat hij zijn zaak en den algemeenen vrede tusschen de katholieken en de andere Duitschers beter zou dienen met zijn geloovigen eerbied voor een onderwerping aan de wetten huns lands in te scherpen. De tweede brief is van den Kroonprins en van den 10 Juni. Daarin wordt nog duidelijker Duitschlands zelfstandige houding tegenover het Vatikaan vastge steld; maar toch en hier zit het fljne in 't uitzicht geopend op een modus vivendial is men 't ook principieel volstrekt niet eens. Dat dit de strek king of bedoeling heeft om de ultramontaansche kiezers te winnen, is klaar genoeg te zien. Het Congres. Het Congres heeft de Rumeensche gedelegeerden gehoord. Toen zij vertrokken waren werd de kwestie van Bessarabië behandeld. Het Congres besloot aan Rusland dat deel van Bessarabië af te staan, dat het door het traktaat van 1856 had verloren, begrensd ten O. door de Pruth, ten Z. door de Kilia-arm van den Donau; de Dobrudscha wordt aan Rumenië af gestaan. Op voorstel van Waddington werd besloten de ZW. grens van Rumenië uit te breiden van af Siiistria (die stad daaronder niet meegerekend) tot en met Mangalia aan de Zwarte Zee. Rumenië krijgt dientengevolge een stuk vruchtbaren grond en vasten voet aan de beide oevers van een groot deel van den Donau. Het Congres heeft de onafhankelijkheid van Rumenië en Montenegro erkend en zou Dinsdag de kwestie van de vaart en de Donau-raondingen be spreken. Andrassy en Schóuwaloff zijn het eens ge worden over de grenzen van Montenegro. Aan de Times wordt uit Berlijn getelegrapheerd dato 1 Juli: Het Congres heeft de Montenegrijnsche kwestie geregeld overeeukomstig het programma van Oostenrijk. Montenegro krijgt Antivari, een haren en een aanzienlijke vermeerdering van grondgebied in het N. en N.-O. Het kustgebied ten Z. van Antivari is daaronder niet begrepen. Het wordt van groot gewicht geacht dat Turkije na protesteeren en aarzelen zijn toestemming gegeven heeft tot de bezetting van Herzegowina en Bosnië door de Oostenrijkers. Het gewicht kan dan alleen daarin gelegen zijn, dat de Turken in dien vorm althans nog eenige voorwaarden konden voorstellen, b.v. dat de bezetting slechts tijdelijk zou zijn en wel voor korten tijd. Een ijdele poging o. i. om nog iets te reddenJ)e Turksche autoriteiten in de genoemde provinciën doen al hun best om de bevolking te be wegen tot bewegingen tegen de annexatie. Ook dit zal weinig baten. De Oostenrijksche agenten of commis sarissen zullen het dien bei's en pacha's wel zoo benauwd maken, dat zij van zelf naar Konstantinopel uitwijken. Trouwens als men daar annexeeren wil, moet het Turksche element worden uitgestooten, niet zoozeer de volksklasse als wel de voorname Turken, die toch altoos de eenige heerschere van het land zijn geweest. Mag men de Times gelooven, dan zou Engeland de Armeuiërs laten protesteeren tegen annexatie van hun land bij Rusland. Dit zal wel zijn om nog een voorwendsel meer te vinden tot bezetting van een deel van 't Turksche Rijk door de Engelschen. Ook uit den Libanon wordt veel alarm gemaakt, waarvan 't de vraag is hoeveel kunstmatigs er onder loopt, Eenige bladen meenden hieruit op te maken, dat Engeland zou komen tot een bezetting van Klein- Azië of Syrië. We gelooven veeleer dat Engeland de rechten der Armeniërs en der Libanou-bevolkiug zal willen verdedigen door Egypte in te palmen. De Grieksche aangelegenheden zijn ook reeds op 't Congres behandeld. Men meent dat het protocol den 10 Juli zal opgemaakt worden. Dan zou het aldus gewijzigde tractaat artikels-gewijze worden be handeld en daarna alles definitief afgedaan. Is dit waar, dan zou het Congres al spoedig gereed zijn. LAATSTE TIJDINGEN. Weenen, 4 Juli. De Politische Correspondenz ver neemt uit Berlijn dat het verschil tusschen Ruslands en Engelands gevolmachtigden over Batum zoo ernstig is, dat Bismarck de vereffening er van wil voorbe houden voor latere directe onderhandelingen tusschen Rusland en Engeland. Mocht deze meening niet gedeeld worden, dan zou het verschil over Batum tot een conflict kunnen groeien. Berlijn, 4 Juli. Het bericht der Politische Cor respondeddat Mehemed Ali Pacha zijn terugroeping van het Congres verlangde, is verzonnen. De zitting van het Congres werd heden na 5 uur gesloten. Berlijn, 4 Juli. De Norddeutsche Allg. Ztg. ver neemt, dat de onderhandelingen van Montenegro's vertegenwoordigers met Oostenrijk-Hongarije vele on verwachte moeilijkheden schijnen te ontmoeten. An drassy legt weinig toegeeflijkheid aan den dag voor Montenegro's verlangen naar de Bojana als zuidelijke grens. Oostenrijk houdt nog den categorischen eisch vast, dat de Montenegrijneu geen enkel punt van de tot heden langs den geheelen rechteroever van die rivier bezette positiën definitief mogen behouden. Of de opmerking van Montenegro's vertegenwoordigers, dat door dit besluit daar de eenig mogelijke natuurlijke grens verlaten wordt, op het laatste oogenblik mis schien toch nog ingang vindt, moet worden afgewacht. Geschiedt dit niet, dan zal Montenegro, goed- of kwaadschiks, zich moeten vergenoegen met hetgeen het ontving. Engeland. De Minister Northcote sprak in het Lagerhuis de hoop uit, dat de door Rusland gedane voorstellen in den treurigen toestand der Mohammedanen in Bul garije verbeteringen zullen aanbrengen. De besluiten van het Congres zullen aan den thans bestaanden toestand een einde maken. Te Apocorona had den 28 Juni een groot gevecht plaats. Salik-Pacha is wegens zijn verkeerde houding afgezet. De ambassadeur Layard had bij de Porte aangedrongen op meer gematigdheid bij het onder drukken van de onlusten. Bij de hervatting van de beraadslaging over de runderpest-wet is het amendement van Forster tot be strijding van het slachten van het vee op de landings plaats met 318 tegen 16 stemmen verworpen. De wet is daarop in tweede lezing aangenomen zonder hoofdelijke stemming. T ix r li ij e. Op verlangen van den patriarch van Armenië heeft de Engelsche ambassadeur Layard aan Salisbury gete legrafeerd, dat de Armeniërs niet verlangen geannexeerd te worden bij een vreemde Mogendheid, daar zij ge lukkig zijn onder het bestuur van den Sultan; de reorganisatie van de provincie zou geheel denkbeeldig zijn, indien zij niet geschiedde door Armenische ambtenaren. Het verzoek ora ontslag van Baker als divisie- generaal, is niet aangenomen. Gemengd Buitenlandsch. Nieuws. Bismarck heeft zijn baard weder afgeschoren en vertoont zich alleen met den bekenden grooteu snor. Men zegt, dat dc baard hem niet goed stond en mevrouw de herstelling van het status quo wensche- lijk achtte. Een koopman te Dantzig Leeft de volgende adver tentie in een daar verschijnend blad geplaatst: //Zoodra uit Berlijn het officieel bericht komt, dat de Keizer in zoover hersteld is, dat hij uaar het slot van Babels- berg kan gaan, zal ik een week lang mijn articles de nouveauté's, de quincaillerie en articles de Paris tegen zeer lage prijzen verkoopen. Alle ware vader landers zullen zeker van die buitengewone gelegenheid partij trekken. Victor Hugo is ongesteld; hij schijnt zich in den laatsten tijd wat te veel vermoeid te hebbende doctoren hebben hem volkomen rust voorgeschreven en Hugo zal in de eerste dagen niemand ontvangen. De Rappel zegt, dat hij aan //Zona" lijdt, een eruptie aan borst of buik. Bij het huwelijk van Lord Clanmorris met miss Ward werd het coutract onderteekend met dezelfde veeren pen, waarmede 63 jaar geleden het Weener- tractaat door de gevolmachtigden der verschillende Staten was geteekend. De grootvader der bruid was toen secretaris van Lord Castlereagh en had de pen als een historische curiositeit bewaard. De zuster van generaal Skobeleff treedt in den echt met Prins Eugenius van Leuchtenbergmej. Skobeleff zal, evenals de vrouw van Prins Nikolaas van Leuch tenberg, den titel van gravin Beauharnais aannemen. Berichten uit Armenië luiden, dat de Kurden daar vreeselijk huishouden, moorden en plunderen. De Turksche autoriteiten laten hen begaan. In verschil lende streken heerscht hongersnood. Een deputatie van 10 personen is van Erzeroem naar Berlijn ver trokken, om deze feiten aan het Congres kenbaar te maken. Kerk- en Schoolnieuws. Beroepen te Moerkapelle ds. L. v. Maanen te Oud- Vossemeerte Bameveld ds. J. Kromsigt te Cortgeue. Bedankt door ds. L. Tobi te Tholen voor 't beroep naar de Chr. Ger. Gem. te Uithoorn. Zondag a.s. zal door Prof. Oosterzee gepredikt worden te Wilhelminadorp. Bij 't begin der week waren reeds alle plaatsen in de kerk besproken en bood men tot f 1,eu meer voor een plaats. Benoemd tot hoofdonderwijzer te Wamel de beer P. J. Houmes te Middelburg. Van 28 Juni5 Juli 1878. Geboren: Een zoon van M. Moermond en M. Leeuw. Eene dochter van L. van der Valk en M. Kodde. w n H. Lakeuman en A. H. Bal. Een zoon van J. J. A. van Schaik en C. Gudde. Overleden: A. Letzer, oud 24 j., jm. C. H. Bodewijk, oud 21 j., jm. ZEËTIJOlNaEN. BINNENGEKOMEN. ZIERIKZEE. 4 Juli. //Clara", kapt. M. T. Clemens, van Runcorn naar Zierikzee. 5 //The Francis", kapt. Bloomfield, van Londen naar Vuren. In weerwil van stelselmatige tegenwerking en hatelijke aanvallendie belangzuchtige personen van tijd tot tijd tegen het werk: Dr. Airifs Natuurge7ieesicijse ia het midden brengen, heeft dit uitmuntende, populair- geneeskundige werk reeds verschillende oplagen beleefd. Zou dit ongehoorde succes mogelijk zijn, als het werk en de daarin aanbevolen Geneeswijze niet proefhoudend gebleken was, en als het zooals de tegenstanders beweren, op bedrog gegrond was? In het werk worden de ziekten op zeer begrijpelijke wijze besproken, en boven dien, als door den zieke gedurende de kuur nadere inlichtingen gewenscht worden, door de daarvoor aangestelde practische geneesheeren gratis gegeven. Ieder lijder kan dus met vertrouwen zijn toevlucht tot bovengenoemde geneeswijze nemen als er nog eenigszins genezing mogelijk is, zal deze schitterend beproefde Geneeswijze hem hulpgenezing verschaffen. Boven genoemd rijk geïllustreerd werk kost slechts één gulden en is bij eiken Boekhandelaar te verkrijgen of recht streeks bij Richter's Boekhandel te Rotterdam.

Zierikzeesche Courant | 1878 | | pagina 3