VAARWEL! Buitenland. Het Congres. ADVERTENTIES RENTEBETALING EXTRA FIJNE TAFELOLIE. AFSCHEIDSREDE Ongelukken, Rampen, Misdaden, enz. Door de groote hitte zijn op onderscheidene plaatsen menschen bij hun werk doodgebleven. Onder Hazers- woude een werkman, die vrouw en vier kinderen nalaat; te Zuidland een grasmaaier te Geervliet twee arbeiders; te Twello een jongeling ouder 't hooien; ook een te Ooitjesplaat. Te 's Gravendeel is een kelder der bierbrouwerij van den heer H. de lieer uitgebrand. Te Amsterdam is een vrouw bevallen van een levend kind en van drie doode. Te Zaandam zijn twaalf perceelen door een zwaren brand vernield. Te Veenendaal is een jongeling ouder't hooimennen door een wagen overreden en gedood. Te Amsterdam is een kind zwaar gebrand door een omvallende petroleum-lamp. Te Ophoven bij Sittard is een woning afgebrand. Het Russische gerechtshof te Yalok heeft den 9jarigen knaap, die onlangs te Charchof zijn moeder met een bijl doodde, beschouwd als volkomen bewust van hetgeen hij gedaan heeft en hem veroordeeld tot levenslange deportatie naar Siberië. Bij gelegenheid der jongste wapenschouwing te Parijs heeft een zoon van den heer Codet, liberaal lid der Kamer, twist gekregen met een ander om een paar stoelen op de tribune; een duel was hiervan het gevolg en de jonge Codet werd zwaar in de borst gewond. Te Breda is de bliksem geslagen in den schoorsteen van de cantine der Klooster-kazerne, gelukkig zonder iemand te treffen. Woensdag middag is te Vlissingen een jeugdig werkman, die nog maar pas 5 weken gehuwd en werkzaam was met steenkruien aan de werken der voormalige Marine-haven aldaar, ten gevolge van de groote hitte en het in dien verhitten toestand gebruiken van een koud voetbad, gestorven. Een vrouw te Groningen had twee emmers kokend water in hare kamer staan en verwijderde zich toen om een boodschap te doen. Eenige oogenblikken later viel haar 4jarig zoontje achterover in een dier emmers, het knaapje had vrij erge brandwonden bekomen. Dadelijk werd geneeskundige hulp ingeroepen. Te Roermond is een veelbelovend jongeling, oud 20 jaren, met het baden in de Maas verdronken. Toen Vrijdag namiddag de schutterij-muziek, onder directie van den kapelmeester Joh. M. Coenen, zich op het Kattenburger plein te Amsterdam liet hooren, stortte plotseling onder het slotnommer de geheele kapel met de muziektent naar beneden, en verstomden op eens de welluidende tonen van het orkest. Onder de bevloering der tent schijnt een paal te zijn om gevallen, hetgeeD, behalve een niet gering tumult, ten gevolge had, dat enkele personen aan voet, hand of aangezicht schrampeu of kwetsuren bekwamen, en dat vele instrumenten werden beschadigd. Te Purmereud zijn door een zwaren brand, die begonnen is in het huis van den gemeente-veldwachter, zeven woonhuizen, herbergende negen gezinnen, ver nield. Onder de verbrande perceelen zijn ook de huizen van den ontvanger en den post-bearabte, doch van beiden zijn de archieven gered. Omtrent de laatste werkzaamheid van het Congres wordt van verschillende zijden het volgende mede gedeeld. Op voorstel van Engeland is aan Oostenrijk opge dragen, Bosnië en de Plerzegowina te bezetten, //in het belang van den vrede van Europa." In de organisatie dier provinciën wordt Oostenrijk geheel vrijgelaten. Tegelijkertijd heeft de Porte zich met deze kwestie beziggehouden en men meent, dat zij zal verlangen, dat een vaste termijn voor de bezetting zal worden bepaald. Andrassy heeft derhalve zijn doel bereikt, waarvoor hij zoolang geaarzeld heeft uit de komen, wel wetende, dat het in zijn eigen land slechts bij enkele partijen goedkeuring vindt. Ook nu nog wordt niet van annexatie gesproken. Omtrent de grenzen van Servië heeft het Congres nog geen besluit genomen, maar besloten, daarover het rapport eener commissie af te wachten. De erken ning van Servië's onafhankelijkheid wordt op voorstel van Frankrijk, aan de voorwaarden verbonden, dat de Israëlieten in het vorstendom gelijke rechten als alle andere burgers zullen genieten. Met de aangelegenheden van Montenegro, hield het zich nog niet bezig. Zaterdag zijn de gevolmachtigden van Griekenland, de Minister-President Delyannis en Rhangabe, gezant te Berlijn, op het Congres toegelaten. Bij de behandeling der punten, waarbij de belangen van Griekenland gemoeid zijn, vreest men een conflict met de Turksche gevolmachtigden, die in last hebben, zich tegen den afstand van grondgebied aan Grieken land te verzetten. Er zouden reeds maatregelen worden beraamd om Turkije te dwingen. De Zaterdag gehouden negende Congreszitting, waaraan alle gevolmachtigden, ook Gortschakoff, deel- nameu, is te 2 ure begonnen en omstreeks 43/4 ure geëindigd. In de zitting van het Congres heeft de Grieksche gevolmachtigde Delyannis een memorie voorgelezen, waarin wordt uiteengezet hoe voordeelig bet voor Europa zou zijn de ontwikkeling van het Helleensche ras te bevorderen, en gevraagd wordt de annexatie van Kreta, Epirus en Thessalië, zonder eenige grens te bepalen. Het Congres heeft besloten Maandag, (gisteren) de Ruraeensche gevolmachtigden te hooren. Men gelooft, dat het Congres Maandag, (gisteren) beslissen zal over de grenzen van Servië, waaromtrent eene commissie, samengesteld uit Schouwaloff, Haymerlé en Salisbury eene beslissing heeft voorbereid. Er bestaan eenige verschillen, maar deze hebben niets verontrustends. Men gelooft, dat dezelfde commissie belast zal worden met het bestudeeren der z.aak van de Montenegrijnsche grensregeling. F r a n k r ij k. In den ministerraad, onder voorzitterschap van den heer Dufaure, werd besloten, dat wegens het overlijden van Koningin Mercedes, de feestelijke receptie niet, het nationaal feest op SO Juni echter wel zou plaats hebben. Het Journal des Débats is zeer ontevreden over de concessiën, die het Congres aan Rusland doet. De inschikkelijkheid van Rusland is meer vormelijk dan feitelijk. De verdeeling van Rumelië in twee deelen is in strijd met het beginsel van de cohesie van Turkije. De Rumenen zullen in Rumelië onrust stoken, zooals de Serviërs in Bosnië hebben gedaan. Dat Varna en Sofia aan de Russen gelaten worden, maakt de verdedigings-linie van den Balkan illusoir. Het Congres vervalt in dezelfde fout als de conferentie van Konstantinopel. Ook de Temps vindt, dat het Congres te veel aan Rusland toegeeft en daardoor jatere verwikkelingen voorbereide. Duitschlancl. De Reichsanzeiger meldt, dat bij de voorgenomen invoering der verplichting, een pas te bezitten, geene controle op de passen aan de spoorwegstations zal ingericht worden, maar dat wel eene controle uitge oefend zal worden op de passen, in verband met een doelmatig geregeld stelsel van aangifte, en om tegen over personen, die zich niet kunnen legitimeeren, volgens vaste voorschriften te handelen. De Keizer is thans zoover hersteld, dat hij alleen door zijne kamer kan loopen, met de linkerhand op een stok leunende. De rechterarm hangt nog in een doek, maar de zwelling van dien arm vermindert en de wonden genezen. De geneesheeren raadden den Keizer aan, Berlijn te verlaten, maar hij weuscht nog in de hoofdstad te blijven, omdat hij, tot nietsdoen veroordeeld, hier ten minste meer afleiding heeft door de elk uur hem gebrachte berichten, omtrent de werkzaamheden van het Congres. Engeland. Bij de voortzetting in het Lagerhuis van de behan deling van het veepest-ontwerp verdedigde dr. Play fair het amendement Forster. Hij keurde beperkingen, welke de veepest kunnen weren, goed, maar beweerde, dat tongblaar, klauwzeer en pleuropneumonia inheem- sche ziekten ziju, welke door invoer van buitenlaudsch vee niet geïnfluenceerd worden. Dit werd door andere sprekers ontkend en ten slotte werden de debatten tot gisteren verdaagd. Spanje, Aangaande het overlijden van Koningin Mercedes, worden de volgende bijzonderliedeu gemeld: Na de gelukkig doorgestane crisis in den nacht van Zondag, die nog een flauwe hoop bij Koning Alfonso verleven digde, bracht de Koningin den verleden week Maandag en den daaropvolgenden nacht betrekkelijk kalm door, zonder dat haar toestand verergerde. De geneesheeren verklaarden, dat er nog hoop bestond, als de bloed- diarrhee maar niet terugkeerde. Intusschen werden in alle kerken openbare gebeden uitgesproken. De schouwburgen waren gesloten. Van verscheiden sou- vereiuen, o. a. van den Paus, van den Koning van België en van de Prinsen van Wales en van Aosta, werden telegrammen ontvangen. Gedurende den laat- sten nacht was de toestand hopeloos gewordeu en werd het uiteinde spoedig tegemoet gezien. De Koningin blies 's middags te half een uur den laatsten adem uit; aan het sterfbed bevonden zich de Koning, de leden der koninklijke familie, en de Montpensiers. De Ministers, benevens de Madridsche overheid, brach ten den nacht in het paleis door. Even na het aan breken van den dag was de zieke bewusteloos geworden zij ontsliep zacht. Eene groote menigte was gedurende den geheelen nacht voor het paleis verzameld om op bulletins te wachten. De ziekte duurde drie weken, maar werd eerst in de laatste week van dreigenden aard. De Univers deelt omtrent de laatste oogenblikken der Koningin nog eenige bijzonderheden mede. Bij het toedienen der sacramenten vroeg de kardinaal Moreno aan de zieke, of zij het betreurde, van bet leven te scheiden? Zeer zeker, antwoordde de Koningin met meer levendigheid, het spijt mij voor Alfonso en voor mijne ouders. De Koning hield de zieke ge durig bij de hand en week niet van haar bed. Voor hem is het verlies bijna verpletterend. Wij willen hopen, zegt de Timesdat hij ter wille van zijn eigen eer en van de ware belangen van zijn laud zicli nooit de reinheid en het geluk onwaardig zal betoonen, waarop de huwelijksband, die thans zoo tragisch ver broken is, hem mocht doen hopen. Zijn edele plicht jegens zijn land erlangt te meer nadruk door zijn teederen en innigen plicht, de nagedachtenis van de overledene te eeren. Gemengd Buitenlaudsch. Nieuws. Het gedeukteeken voor Thiers te Nancy zal den 3 September onthuld worden. Groote feesten worden tegen dien tijd georganiseerd. De prijzen, welke men in Parijs durft vragen, over treffen alles wat tot dusver voorkwam. Zestien personeu, die in een restaurant gesoupeerd hadden, ontvingen een rekening van 9103 francs. De waard, geïnterpelleerd, was zoo genadig 5103 fr. op de rekening te laten vallen eu stelde zich met 4000 fr. tevreden. Den Schach van Perzië werd, met een gevolg van 5 personen en eenige bedienden, 14000 fr. in rekening gebracht voor een verblijf van twee dagen te Fontai- nebleau. De reizigers behoeven zich echter niet ongerust te maken, er zijn hotels en kamers tot betrekkelijk matige prijzen te bekomen. Den 24 dezer zijn te Lyon drie hevige achtereen volgende schokken van aarbeving gevoeld, welke kwar tier over negenen des ochtends begon en niet meer dan een halve minuut duurden. Op den barometer had zulks geen merkbaren invloed. In sommige wijken was de schrik zoo groot, dat de inwoners hunne huizen uitliepen. Deuzelfden dag is vijf minuten later een hevige schok gevoeld te Villefranche-sur- Saóne, waar schoorsteenen omgevallen en zolderingen gescheurd zijn. a.** Bevallen van een Jonden, N. CONSTANDSE—Braam. Brouwershaven, 30 Juni 1878. Eenige en algemeene kennisgeving. Bevallen van een IVTeisje, A. H. LAKENMAN—Bal. Zierikzee, 1 Juli 1878. van alle op 1 Juli 1878 verschenen en betaalbaar gestelde coupons, waaronder Spanje buiten- en binnenland, bij de Makelaars VAN DER STARP BERG. DIRECT UIT NICE ONTVANGEN: .1BAL Apotheker. Bij den Uitgever H. LAKENMAN is verschenen en mede verkrijgbaar gesteld bij de Boekhandelaars alhier van P. VAN DER VEEN, E v a ng. Lutli, Predikant. Prijs 30 cent.

Zierikzeesche Courant | 1878 | | pagina 3